Aspirator do nosa to produkt służący do odciągania kataru z nosa dziecka, które nie potrafi jeszcze samodzielnie usunąć zalegającej wydzieliny. Wśród akcesoriów tego typu do wyboru mamy znane od dawna gruszki, a także nieco nowocześniejsze manualne odciągacze kataru. Największą popularnością cieszą się jednak elektryczne aspiratory do nosa, zasilane na przykład bateryjnie oraz aspiratory do odkurzacza, takie jak kultowy aspirator Katarek.
Aspirator do nosa ranking:
Sprawdź podobne rankingi:
Tradycyjne aspiratory do nosa
Aspiratory i gruszki do nosa pozwalają ułatwić dziecku oddychanie w trakcie infekcji górnych dróg oddechowych. Przyjrzyjmy się zatem rozwiązaniom, które oferują nam sklepy i apteki. Oto wady i zalety różnego typu aspiratorów do nosa dla niemowląt i dzieci:
Gruszka – najstarszy przyrząd do usuwania kataru, wybierany przez tradycjonalistów. Warto już na wstępnie zaznaczyć, że powinien być stosowany jako jednorazowy, ponieważ nie ma możliwości oczyszczenia go z bakterii, co może prowadzić do ponownych infekcji. Choć jest tani i cichy, to bardzo słabo odciąga katar i może nawet wdmuchiwać go z powrotem. Łatwo także uszkodzić nim śluzówkę noska dziecka, jeśli końcówka wkładana jest zbyt głęboko.
Aspiratory „na wdech” – przypominają nieco te podłączane do odkurzacza, jednak ich skuteczność zależy wyłącznie od możliwości (siły wdechu) opiekuna dziecka. Korzystamy z nich poprzez ustne zasysanie kataru. Sprzęt jest więc cichy i w różnym stopniu efektywny. Zwykle można rozłożyć go na części i dokładnie oczyścić. Z reguły wymaga stosowania filtrów – jeśli rodzic nie chce „najeść” się przy okazji wydzieliny z nosa dziecka. Nie gwarantuje również, że opiekun nie zarazi się od malucha. Dodatkowo może budować też nieprzyjemne skojarzenia z bliskością ze względu na krótki wężyk, który wymaga nachylenia się nad twarzą pociechy.
Nowoczesne aspiratory do nosa – aspirator do odkurzacza
Współcześnie najpopularniejsze aspiratory do nosa dla dzieci to przede wszystkim modele zasilane elektrycznie oraz sprzęty podłączane do odkurzacza (musi posiadać rurę ssącą, zatem nie może to być na przykład odkurzacz ręczny). Już na wstępie warto podkreślić, że zdecydowanie najefektywniejszą opcję stanowią aspiratory do odkurzaczy. Nie są to jednak produkty mobilne, zatem pod ręką warto mieć zarówno aspirator pierwszego, jak i drugiego typu. Jakie są wady i zalety poszczególnych rodzajów odsysaczy kataru?
Aspirator podłączany do domowego odkurzacza – chociaż brzmi drastycznie, to pozwala na bezpieczne i bardzo skuteczne oczyszczenie nosa, o ile jest używany z głową. Konstrukcja takich produktów redukuje podciśnienie wytwarzane przez odkurzacz do wartości bezpiecznych nawet dla noska noworodka. Sprzętu tego typu należy używać jednak zgodnie z zaleceniami, czyli przede wszystkim krótko, niezbyt często w ciągu dnia oraz bez umieszczania końcówki głęboko w nozdrzach. Specjaliści zalecają korzystać z takich odsysaczy wyłącznie w połączeniu z odkurzaczem dysponującym możliwością regulacji siły zasysania (najlepszy będzie najniższy poziom).
W zależności od modelu, aspirator tego typu może być łatwiejszy lub trudniejszy do utrzymania w czystości – wężyka nigdy nie da się umyć, należy więc wymieniać go na nowy, gdy dojdzie do zanieczyszczenia. Poza tym, korzystanie z takiego rozwiązania jest bardzo hałaśliwe (zależnie od głośności pracy posiadanego odkurzacza), co może okazać się dla dziecka bardzo stresujące i nie pozwoli rodzicom odsysać wydzieliny w środku nocy – jest to jedna z największych wad aspiratorów do odkurzaczy.
Aspirator do nosa elektryczny – jakie ma wady i zalety?
Aspirator elektryczny – zasilany sieciowo, bateryjnie lub akumulatorowo jest alternatywą dla modeli podłączanych do odkurzacza. Zazwyczaj działa nieco ciszej, ale też słabiej radzi sobie z oczyszczaniem nosa z wydzieliny. Jest delikatniejszy, dlatego powinien dać sobie radę z wodnistym katarem, ale nie z tym gęstym, zalegającym. Sprawdza się w podróży oraz u tych rodzin, które po prostu nie posiadają w domu zwykłego odkurzacza.
Utrzymanie aspiratora w czystości jest zazwyczaj bardzo proste – wystarczy odłączyć głowicę i końcówkę, a następnie umyć je lub dodatkowo wyparzyć. Aby usuwanie wydzieliny z noska było przyjemniejsze, producenci wyposażają taki sprzęt we wgrane melodyjki i ciekawe, kolorowe obudowy, które przyciągają uwagę maluszków.
Aspirator do nosa: opinie
Napisz nam w komentarzu lub daj znać na facebooku, co sądzisz o naszym zestawieniu 🙂
Artykuł zawiera linki afiliacyjne kierujące do oferty sklepów internetowych. Nie wpływają one na wybór produktów i ich pozycję w rankingu.