Strona głównaMałe AGDZdrowie i urodaInhalatory dla dzieci i dorosłych

Inhalatory dla dzieci i dorosłych

Czym się różni inhalator od nebulizatora?

Inhalatory i nebulizatory wspomagają proces leczenia górnych i dolnych dróg oddechowych. Są pomocne zarówno przy schorzeniach przewlekłych (astma), jak i podczas infekcji, w przypadku powikłań czy dokuczliwych skutków oddziaływania smogu. Wiele osób utożsamia inhalator z nebulizatorem lub uznaje, że to dwa zupełnie inne urządzenia. Tymczasem nebulizator to po prostu część inhalatora, czyli pojemnik na lek i miejsce, w którym wytwarzany jest aerozol.

Inhalatory ranking

Ranking inhalatorów to zestawienie profesjonalnych i mniej zaawansowanych urządzeń dostępnych w aptekach i sklepach internetowych. Przekonaj się, czym charakteryzują się najpopularniejsze modele!

1. Microlife NEB200

Microlife NEB200Microlife NEB 200 to model pneumatyczny, charakteryzujący się wysoką wydajnością (0,4 ml/min). Sprzęt wytwarza cząsteczki o rozmiarze 3,19 um API/MMAD. Może pracować w sposób ciągły przez maksymalnie 30 minut, po czym wymaga 30 minutowej przerwy. Generuje hałas na poziomie około 52 dB.

Operacyjny przepływ powietrza w tym modelu to 5,31 l/min, a maksymalny swobodny przepływ wynosi 15 l/min. Urządzenie posiada przewód zasilający o długości 1,6 m oraz zbiornik na leki o pojemności minimum 2 ml i maksimum 8 ml. Jest sprzedawane w zestawie z maską dla dorosłych, maską dziecięcą oraz ustnikiem i końcówką do nosa.

Zalety: Wady:
+ Urządzenie jest stosunkowo ciche. – Niektóre negatywne opinie dotyczą wielkości dołączonych do zestawu masek.
+ Jest sprzedawane w zestawie z woreczkiem na akcesoria.  
+ Ma kompaktowy rozmiar.  
+ Jest wydajne.  

2. Sanity Inhalator Simple

 

Sanity Inhalator SimpleSimple Sanity to inhalator tłokowy o niewielkich rozmiarach i wadze, przeznaczony dla całej rodziny. Model wytwarza cząsteczki o wielkości MMAD 2,44 µm. Jego średnia wydajność w trakcie nebulizacji to 0,35 ml/min. Roboczy przepływ powietrza wynosi 4,8 l/min. Sprzęt generuje hałas o natężeniu około 60 Db.

Urządzenie jest sprzedawane w zestawie z torbą do przechowywania i akcesoriami, takimi jak ustnik, końcówka do nosa i dwie maski różnej wielkości. Model posiada zbiornik na lek o pojemności minimum 2 ml. Jego przewód zasilający ma długość 1,5 m.

Zalety: Wady:
+ Ma dobry stosunek jakości do ceny. – Głośno pracuje.
+ Jest solidnie wykonany.  
+ Posiada torbę i certyfikowane akcesoria w zestawie.  
+ Jest niewielki i zajmuje mało miejsca.  

3. OMRON C101 ESSENTIAL

OMRON C101 ESSENTIALOmron C101 ESSENTIAL wytwarza cząsteczki o wielkości MMAD = 2,6 µm. Jego średnia wydajność to 0,35 ml/min. Model wytwarza aerozol z szybkością 0,07 ml/min. Generuje hałas o natężeniu około 58 dB.

Urządzenie wyposażono w zbiornik na lek o pojemności od 2 do 12 ml. Sprzęt jest sprzedawany w zestawie z maską dla dzieci, maską dla dorosłych, ustnikiem i końcówką do nosa.

Zalety: Wady:
+ Jest solidnie wykonany. – Nie jest sprzedawany w komplecie z etui/torbą.
+ Ma niewielki rozmiar. – Według niektórych użytkowników jest głośny.
+ Generuje hałas o umiarkowanym natężeniu.  
+ Posiada odpowiednią ilość końcówek w zestawie.  

4. MEDEL PROFESSIONAL

MEDEL PROFESSIONALMedel Proffessional to urządzenie, które nadaje się zarówno do użytku domowego, jak i do użytku profesjonalnego w jednostkach służby zdrowia. Wydajność tego modelu oceniana jest na 0,3 ml/min. Prędkość przepływu roboczego wynosi 5,1 ml/min. Sprzęt posiada zbiornik na lek o pojemności minimum 2 ml i maksimum 8 ml.

Urządzenie generuje hałas o natężeniu około 52 dB. W zestawie posiada maski z powłoką Soft Touch, łatwo dopasowujące się do kształtu twarzy. Jako jedno z nielicznych oferuje również zintegrowany uchwyt do przenoszenia, pojemnik na akcesoria i miejsce na nawinięcie kabla. Model sprzedawany jest w zestawie z dwoma maskami różnej wielkości i ustnikiem.

Zalety: Wady:
+ Jest solidnie wykonany. – Ma wysoką cenę.
+ Ma przemyślaną, praktyczną konstrukcję z opcją przechowywania akcesoriów. – Według niektórych użytkowników wadą produktu jest rozkręcający się nebulizator.
+ Nie generuje uciążliwego hałasu.  
+ Ma gumowe nóżki, które tłumią wibracje.  

5. NOVAMA FAMILINO BY FLAEM

NOVAMA FAMILINO BY FLAEMNOVAMA FAMILINO by FLAEM to urządzenie włoskiego producenta, wyróżniające się cichą pracą i zastosowaniem specjalnej nakładki na nebulizator, która oszczędza lek poprzez zmniejszenie jego rozproszenia. Model oferuje dwa tryby nebulizacji – regulację wielkości cząsteczek.

Dzięki zaworowi antydyspersyjnemu zmniejsza straty leku i umożliwia swobodne oddychanie w maseczce. Akcesoria urządzenia nie zawierają ftalanów ani bisfenolu A. Sprzęt jest sprzedawany w zestawie z miękkimi maskami, które dobrze dopasowują się do kształtów twarzy. Posiada także ustnik i końcówkę do nosa w komplecie.

Zalety: Wady:
+ Posiada regulację wielkości cząsteczek. – Ma dosyć jaskrawy kolor, co dla dzieci może jednak okazać się zaletą.
+ Jest bardzo wydajny. – Posiada krótki wężyk.
+ Pracuje stosunkowo cicho.  
+ Ma niewygórowaną cenę.  

6. Microlife Neb 400

Microlife Neb 400Microlife NEB 400 to model pneumatyczno-tłokowy dedykowany dzieciom. Ma charakterystyczny kształt misia i gwarantuje cichą pracę (do 52 dB). Jego elementy nie zawierają bisfenolu A ani ftalanu.

Urządzenie charakteryzuje się wydajnością na poziomie 0,4 ml/min. Posiada zbiornik na lek o pojemności od 2 do 8 ml. Jego operacyjny przepływ powietrza wynosi 5,31 l/min, a swobodny przepływ powietrza 15 l/min. Model wyposażono w przewód zasilający o długości 1,6 m. Sprzęt jest sprzedawany w zestawie z ustnikiem, dwoma maskami i końcówką do nosa.

Zalety: Wady:
+ Ma ładny, atrakcyjny dla dzieci wygląd. – Nie posiada maseczki dla niemowląt w zestawie.
+ Pracuje stosunkowo cicho.  
+ Dziecko może po nim malować.  
+ Jest niedrogi.  

Jakie są rodzaje inhalatorów?

Urządzenia do nebulizacji możemy podzielić między innymi na inhalatory pneumatyczne (tłokowe, kompresorowe) oraz inhalatory ultradźwiękowe. Oba warianty mają swoje wady i zalety, które warto poznać, zanim przystąpimy do wyboru konkretnego modelu.

Inhalatory kompresorowe są najbardziej popularne, ponieważ umożliwiają wziewne podawanie wszystkich leków, w tym również antybiotyków. Nadają się do stosowania przez dzieci i przez dorosłych. Składają się ze sprężarki i pojemnika na lek, połączonych przewodem powietrza (wężykiem). Korzystamy z nich przy pomocy maski lub innej końcówki. Najważniejsze wady i zalety tej grupy urządzeń to:

 • brak ograniczeń wieku pacjenta,
 • niska cena i trwałość,
 • możliwość stosowania ze wszystkimi lekami,
 • możliwość dokupienia akcesoriów,
 • łatwość wymiany filtrów powietrza,
 • głośna praca.

Inhalatory ultradźwiękowe wykorzystują w swojej pracy przetwornicę z falami dźwiękowymi, które rozpraszają lek na cząsteczki, tworząc mgiełkę. Są niewielkie i cicho pracują, jednak nie nadają się do wszystkich leków. Nie można podawać nimi na przykład steroidów, wielu antybiotyków i innych zawiesin (fala dźwiękowe niszczą struktury leków). Nie powinny korzystać z nich również dzieci poniżej 1 roku życia (duża gęstość aerozolu może podrażniać układ oddechowy). Najważniejsze wady i zalety tych modeli to:

 • cicha praca,
 • szybkie tempo nebulizacji z możliwością regulacji prędkości,
 • ograniczenia w zakresie stosowanych leków,
 • brak możliwości stosowania u małych dzieci,
 • wysoki koszt zakupu i eksploatacji,
 • brak możliwości zakupu dodatkowych akcesoriów.

Na co zwrócić uwagę, wybierając inhalator?

Szeroki wybór urządzeń do inhalacji w aptekach internetowych sprawia, że niełatwo jest wybrać najlepszy zestaw do inhalacji. Podpowiadamy więc, na co zwrócić uwagę podczas zakupu inhalatora dla dorosłych i dla dzieci.

Czas pracy – najlepiej ciągły, jeśli sprzęt ma służyć wielu członkom rodziny.

Średnia wielkość cząsteczek wytwarzanej mgiełki – im mniejsze drobinki, tym głębiej dotrą w głąb układu oddechowego. Duże cząsteczki zatrzymają się na gardle i nosogardzieli. Aby możliwa była penetracja dolnych dróg oddechowych, cząsteczki powinny mieć rozmiar od 1 do 5 mikronów. Istotna jest także frakcja respirabilna, czyli procentowy udział cząsteczek mniejszych niż 5 μm w ogólnej masie mgiełki.

Ciśnienie pracy – im wyższe, tym drobniejsze cząsteczki leku i skuteczniejsza inhalacja.

Prędkość przepływu powietrza przy pracy (bez „obciążenia” lekiem).

Prędkość/wydajność nebulizacji, czyli tempo w jakim urządzenie rozpyla lek (ilość w ml na minutę) – może okazać się zmienna w zależności od gęstości produktu.

Głośność pracy – najcichsze modele pracują z głośnością na poziomie 50 – 55 dB.

Akcesoria – maseczki dla dzieci i dorosłych, ustnik, końcówka do nosa.

Szeroki wybór inhalatorów sprawia, że na rynku znajdziemy również urządzenia dedykowane dzieciom. Mają one atrakcyjny kształt lub intensywny kolor, który odwraca uwagę malucha od zabiegu. Aby podawanie leków drogą wziewną najmłodszym przebiegało sprawnie, warto zainwestować w model, który będzie nie tylko ciekawy wizualnie, ale przede wszystkim również wydajny. Proces inhalacji w przypadku najmłodszych musi być również jak najcichszy i bezpieczny, na co wpływa rodzaj urządzenia i jakość akcesoriów (wykonane z miękkich i nietoksycznych materiałów).

Inhalatory opinie

Napisz nam w komentarzu lub daj znać na facebooku, co sądzisz o naszym zestawieniu 🙂

Zapisz się na nasz newsletter

Bądż na bieżąco ze wszystkimi nowymi wpisami. Wybieraj zawsze najlepsze produkty!

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Wpisz swoje imię

Zapisz się na nasz newsletter

Bądż na bieżąco ze wszystkimi nowymi wpisami. Wybieraj zawsze najlepsze produkty!