Strona głównaZdrowie i urodaInhalatoryNajlepsze inhalatory dla dzieci i dorosłych - ranking 2023

Najlepsze inhalatory dla dzieci i dorosłych – ranking 2023 [TOP6]

Czym się różni inhalator od nebulizatora?

Inhalatory i nebulizatory wspomagają proces leczenia górnych i dolnych dróg oddechowych. Są pomocne zarówno przy schorzeniach przewlekłych (astma), jak i podczas infekcji, w przypadku powikłań czy dokuczliwych skutków oddziaływania smogu. Wiele osób utożsamia inhalator z nebulizatorem lub uznaje, że to dwa zupełnie inne urządzenia. Tymczasem nebulizator to po prostu część inhalatora, czyli pojemnik na lek i miejsce, w którym wytwarzany jest aerozol.

Inhalatory ranking

Ranking inhalatorów to zestawienie profesjonalnych i mniej zaawansowanych urządzeń dostępnych w aptekach i sklepach internetowych. Przekonaj się, czym charakteryzują się najpopularniejsze modele!

1. ORO-MED Family Plus

ORO-MED Family PlusOro-Med Family Plus to urządzenie pneumatyczno-tłokowe do terapii aerozolowej. Sprzęt pracuje stabilnie z prędkością 0.25 ml/min. Atutem modelu są wysokiej jakości akcesoria – zwłaszcza miękka maseczka dla dzieci.

Produkt działa efektywnie nawet przy zastosowaniu minimalnej dawki leku. Posiada długi przewód powietrzny, a dzięki specjalnej konstrukcji nebulizatora pozwala uniknąć wylewania się płynu.

Sprzęt jest sprzedawany w zestawie z końcówką do nosa, maską dla dorosłych, ustnikiem i maską dla dzieci. Pracuje z ciśnieniem 2,3 bara. Generuje hałas rzędu ok. 63 dB.

Zalety: Wady:
+ Ma korzystną cenę. – Głośno pracuje.
+ Jest solidnie wykonany.  
+ Oferuje wszystkie niezbędne akcesoria w zestawie.  
+ Nadaje się do rozpylania różnych leków wziewnych.  

2. Microlife NEB200

Microlife NEB200Microlife NEB 200 to model pneumatyczny, charakteryzujący się wysoką wydajnością (0,4 ml/min). Sprzęt wytwarza cząsteczki o rozmiarze 3,19 um API/MMAD. Może pracować w sposób ciągły przez maksymalnie 30 minut, po czym wymaga 30 minutowej przerwy. Generuje hałas na poziomie około 52 dB.

Operacyjny przepływ powietrza w tym modelu to 5,31 l/min, a maksymalny swobodny przepływ wynosi 15 l/min. Urządzenie posiada przewód zasilający o długości 1,6 m oraz zbiornik na leki o pojemności minimum 2 ml i maksimum 8 ml. Jest sprzedawane w zestawie z maską dla dorosłych, maską dziecięcą oraz ustnikiem i końcówką do nosa.

Zalety: Wady:
+ Urządzenie jest stosunkowo ciche. – Niektóre negatywne opinie dotyczą wielkości dołączonych do zestawu masek.
+ Jest sprzedawane w zestawie z woreczkiem na akcesoria.  
+ Ma kompaktowy rozmiar.  
+ Jest wydajne.  

3. MEDEL PROFESSIONAL

MEDEL PROFESSIONALMedel Proffessional to urządzenie, które nadaje się zarówno do użytku domowego, jak i do użytku profesjonalnego w jednostkach służby zdrowia. Wydajność tego modelu oceniana jest na 0,3 ml/min. Prędkość przepływu roboczego wynosi 5,1 ml/min. Sprzęt posiada zbiornik na lek o pojemności minimum 2 ml i maksimum 8 ml.

Urządzenie generuje hałas o natężeniu około 52 dB. W zestawie posiada maski z powłoką Soft Touch, łatwo dopasowujące się do kształtu twarzy. Jako jedno z nielicznych oferuje również zintegrowany uchwyt do przenoszenia, pojemnik na akcesoria i miejsce na nawinięcie kabla. Model sprzedawany jest w zestawie z dwoma maskami różnej wielkości i ustnikiem.

Zalety: Wady:
+ Jest solidnie wykonany. – Ma wysoką cenę.
+ Ma przemyślaną, praktyczną konstrukcję z opcją przechowywania akcesoriów. – Według niektórych użytkowników wadą produktu jest rozkręcający się nebulizator.
+ Nie generuje uciążliwego hałasu.  
+ Ma gumowe nóżki, które tłumią wibracje.  

4. Tech-Med TM-NEB PRO

Tech-Med TM-NEB PROTech-Med TM-NEB PRO nadaje się do ihalacji wszystkich leków wziewnych, także antybiotyków. Urządzenie jest modelem pneumatyczno-tłokowym. Generuje cząsteczki o wiekości 0,5 – 6 µm. Jego pojemnik na lek mieści do 6 ml płynu. Model ma niską wagę i prosty w obsłudze panel sterowania. Jest zasilany sieciowo.

Produkt nadaje się do stosowania przez członków całej rodziny. Jest sprzedawany w zestawie z maskami dla dorosłych i dzieci. W opakowaniu użytkownik znajdzie też praktyczne etui do przechowywania. Sprzęt nie powinien generować hałasu powyżej 55 dB.

Zalety: Wady:
+ Urządzenie ma korzystną cenę. – Ma krótki przewód zasilający i krótki wężyk do inhalacji.
+ Jest łatwe w użyciu.  
+ Dosyć cicho pracuje.  
+ Nadaje się do podawania każdego rodzaju leków.  

5. INNOGIO GIOvital VP-D1

INNOGIO GIOvital VP-D1NNOGIO GIOvital VP-D1 to inhalator kompresorowy, który nadaje się do leczenia dorosłych i dzieci. Produkt jest sprzedawany w zestawie z miękkimi maseczkami w dwóch rozmiarach oraz ustnikiem. Posiada pojemnik na lek z podziałką.

Sprzęt jest zasilany sieciowo. Generuje hałas na poziomie nieprzekraczającym 52 dB. Urządzenie wytwarza ciśnienie rzędu 20Kpa-80Kpa, a jego średnia wydajność wynosi 0,20 ml na minutę.

Zalety: Wady:
+ Jest cichy. – Według niektórych opinii ma niską wydajność.
+ Jest mały i poręczny.  
+ Łatwo się go obsługuje.   
+ Ma dobry stosunek jakości do ceny.  

6. Microlife Neb 400

Microlife Neb 400Microlife NEB 400 to model pneumatyczno-tłokowy dedykowany dzieciom. Ma charakterystyczny kształt misia i gwarantuje cichą pracę (do 52 dB). Jego elementy nie zawierają bisfenolu A ani ftalanu.

Urządzenie charakteryzuje się wydajnością na poziomie 0,4 ml/min. Posiada zbiornik na lek o pojemności od 2 do 8 ml. Jego operacyjny przepływ powietrza wynosi 5,31 l/min, a swobodny przepływ powietrza 15 l/min. Model wyposażono w przewód zasilający o długości 1,6 m. Sprzęt jest sprzedawany w zestawie z ustnikiem, dwoma maskami i końcówką do nosa.

Zalety: Wady:
+ Ma ładny, atrakcyjny dla dzieci wygląd. – Nie posiada maseczki dla niemowląt w zestawie.
+ Pracuje stosunkowo cicho.  
+ Dziecko może po nim malować.  
+ Jest niedrogi.  

Jakie są rodzaje inhalatorów?

Urządzenia do nebulizacji możemy podzielić między innymi na inhalatory pneumatyczne (tłokowe, kompresorowe) oraz inhalatory ultradźwiękowe. Oba warianty mają swoje wady i zalety, które warto poznać, zanim przystąpimy do wyboru konkretnego modelu.

Inhalatory kompresorowe są najbardziej popularne, ponieważ umożliwiają wziewne podawanie wszystkich leków, w tym również antybiotyków. Nadają się do stosowania przez dzieci i przez dorosłych. Składają się ze sprężarki i pojemnika na lek, połączonych przewodem powietrza (wężykiem). Korzystamy z nich przy pomocy maski lub innej końcówki. Najważniejsze wady i zalety tej grupy urządzeń to:

 • brak ograniczeń wieku pacjenta,
 • niska cena i trwałość,
 • możliwość stosowania ze wszystkimi lekami,
 • możliwość dokupienia akcesoriów,
 • łatwość wymiany filtrów powietrza,
 • głośna praca.

Inhalatory ultradźwiękowe wykorzystują w swojej pracy przetwornicę z falami dźwiękowymi, które rozpraszają lek na cząsteczki, tworząc mgiełkę. Są niewielkie i cicho pracują, jednak nie nadają się do wszystkich leków. Nie można podawać nimi na przykład steroidów, wielu antybiotyków i innych zawiesin (fala dźwiękowe niszczą struktury leków). Nie powinny korzystać z nich również dzieci poniżej 1 roku życia (duża gęstość aerozolu może podrażniać układ oddechowy). Najważniejsze wady i zalety tych modeli to:

 • cicha praca,
 • szybkie tempo nebulizacji z możliwością regulacji prędkości,
 • ograniczenia w zakresie stosowanych leków,
 • brak możliwości stosowania u małych dzieci,
 • wysoki koszt zakupu i eksploatacji,
 • brak możliwości zakupu dodatkowych akcesoriów.

Na co zwrócić uwagę, wybierając inhalator?

Szeroki wybór urządzeń do inhalacji w aptekach internetowych sprawia, że niełatwo jest wybrać najlepszy zestaw do inhalacji. Podpowiadamy więc, na co zwrócić uwagę podczas zakupu inhalatora dla dorosłych i dla dzieci.

Czas pracy – najlepiej ciągły, jeśli sprzęt ma służyć wielu członkom rodziny.

Średnia wielkość cząsteczek wytwarzanej mgiełki – im mniejsze drobinki, tym głębiej dotrą w głąb układu oddechowego. Duże cząsteczki zatrzymają się na gardle i nosogardzieli. Aby możliwa była penetracja dolnych dróg oddechowych, cząsteczki powinny mieć rozmiar od 1 do 5 mikronów. Istotna jest także frakcja respirabilna, czyli procentowy udział cząsteczek mniejszych niż 5 μm w ogólnej masie mgiełki.

Ciśnienie pracy – im wyższe, tym drobniejsze cząsteczki leku i skuteczniejsza inhalacja.

Prędkość przepływu powietrza przy pracy (bez „obciążenia” lekiem).

Prędkość/wydajność nebulizacji, czyli tempo w jakim urządzenie rozpyla lek (ilość w ml na minutę) – może okazać się zmienna w zależności od gęstości produktu.

Głośność pracy – najcichsze modele pracują z głośnością na poziomie 50 – 55 dB.

Akcesoria – maseczki dla dzieci i dorosłych, ustnik, końcówka do nosa.

Szeroki wybór inhalatorów sprawia, że na rynku znajdziemy również urządzenia dedykowane dzieciom. Mają one atrakcyjny kształt lub intensywny kolor, który odwraca uwagę malucha od zabiegu. Aby podawanie leków drogą wziewną najmłodszym przebiegało sprawnie, warto zainwestować w model, który będzie nie tylko ciekawy wizualnie, ale przede wszystkim również wydajny. Proces inhalacji w przypadku najmłodszych musi być również jak najcichszy i bezpieczny, na co wpływa rodzaj urządzenia i jakość akcesoriów (wykonane z miękkich i nietoksycznych materiałów).

Inhalatory opinie

Napisz nam w komentarzu lub daj znać na facebooku, co sądzisz o naszym zestawieniu 🙂

POWIĄZANE ARTYKUŁY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze wpisy

Warto sprawdzić