Inhalatory i nebulizatory wspomagają proces leczenia górnych i dolnych dróg oddechowych. Są pomocne zarówno przy schorzeniach przewlekłych (astma), jak i podczas infekcji, w przypadku powikłań czy dokuczliwych skutków oddziaływania smogu. Wiele osób utożsamia inhalator z nebulizatorem lub uznaje, że to dwa zupełnie inne urządzenia. Tymczasem nebulizator to po prostu część inhalatora, czyli pojemnik na lek i miejsce, w którym wytwarzany jest aerozol.
Inhalatory ranking:
Sprawdź podobne rankingi:
Jakie są rodzaje inhalatorów?
Urządzenia do nebulizacji możemy podzielić między innymi na inhalatory pneumatyczne (tłokowe, kompresorowe) oraz inhalatory ultradźwiękowe. Oba warianty mają swoje wady i zalety, które warto poznać, zanim przystąpimy do wyboru konkretnego modelu.
Inhalatory kompresorowe są najbardziej popularne, ponieważ umożliwiają wziewne podawanie wszystkich leków, w tym również antybiotyków. Nadają się do stosowania przez dzieci i przez dorosłych. Składają się ze sprężarki i pojemnika na lek, połączonych przewodem powietrza (wężykiem). Korzystamy z nich przy pomocy maski lub innej końcówki. Najważniejsze wady i zalety tej grupy urządzeń to:
- brak ograniczeń wieku pacjenta,
- niska cena,
- trwałość,
- możliwość stosowania ze wszystkimi lekami,
- możliwość dokupienia akcesoriów,
- łatwość wymiany filtrów powietrza,
- głośna praca.
Inhalatory ultradźwiękowe wykorzystują w swojej pracy przetwornicę z falami dźwiękowymi, które rozpraszają lek na cząsteczki, tworząc mgiełkę. Są niewielkie i cicho pracują, jednak nie nadają się do wszystkich leków. Nie można podawać nimi na przykład steroidów, wielu antybiotyków i innych zawiesin (fala dźwiękowe niszczą struktury leków). Nie powinny korzystać z nich również dzieci poniżej 1 roku życia (duża gęstość aerozolu może podrażniać układ oddechowy). Najważniejsze wady i zalety tych modeli to:
- cicha praca,
- szybkie tempo nebulizacji z możliwością regulacji prędkości,
- ograniczenia w zakresie stosowanych leków,
- brak możliwości stosowania u małych dzieci,
- wysoki koszt zakupu i eksploatacji,
- brak możliwości zakupu dodatkowych akcesoriów.
Na co zwrócić uwagę, wybierając inhalator?
Szeroki wybór urządzeń do inhalacji w aptekach internetowych sprawia, że niełatwo jest wybrać najlepszy zestaw do inhalacji. Podpowiadamy więc, na co zwrócić uwagę podczas zakupu inhalatora dla dorosłych i dla dzieci.
Czas pracy – najlepiej ciągły, jeśli sprzęt ma służyć wielu członkom rodziny.
Średnia wielkość cząsteczek wytwarzanej mgiełki – im mniejsze drobinki, tym głębiej dotrą w głąb układu oddechowego. Duże cząsteczki zatrzymają się na gardle i nosogardzieli. Aby możliwa była penetracja dolnych dróg oddechowych, cząsteczki powinny mieć rozmiar od 1 do 5 mikronów. Istotna jest także frakcja respirabilna, czyli procentowy udział cząsteczek mniejszych niż 5 μm w ogólnej masie mgiełki.
Ciśnienie pracy – im wyższe, tym drobniejsze cząsteczki leku i skuteczniejsza inhalacja.
Prędkość przepływu powietrza przy pracy (bez „obciążenia” lekiem).
Prędkość/wydajność nebulizacji, czyli tempo w jakim urządzenie rozpyla lek (ilość w ml na minutę) – może okazać się zmienna w zależności od gęstości produktu.
Głośność pracy – najcichsze modele pracują z głośnością na poziomie 50 – 55 dB.
Akcesoria – maseczki dla dzieci i dorosłych, ustnik, końcówka do nosa.
Szeroki wybór inhalatorów sprawia, że na rynku znajdziemy również urządzenia dedykowane dzieciom. Mają one atrakcyjny kształt lub intensywny kolor, który odwraca uwagę malucha od zabiegu. Aby podawanie leków drogą wziewną najmłodszym przebiegało sprawnie, warto zainwestować w model, który będzie nie tylko ciekawy wizualnie, ale przede wszystkim również wydajny. Proces inhalacji w przypadku najmłodszych musi być też jak najcichszy i bezpieczny, na co wpływa rodzaj urządzenia i jakość akcesoriów (wykonane z miękkich i nietoksycznych materiałów).
Inhalatory: opinie
Napisz nam w komentarzu lub daj znać na facebooku, co sądzisz o naszym zestawieniu 🙂
Artykuł zawiera linki afiliacyjne kierujące do oferty sklepów internetowych. Nie wpływają one na wybór produktów i ich pozycję w rankingu.