Strona głównaMałe AGDDzieckoWybieramy najlepszy mikroskop dla ucznia - ranking 2024

Wybieramy najlepszy mikroskop dla ucznia – ranking 2024 [TOP5]

Mikroskop dla dziecka – dlaczego warto?

Mikroskop to urządzenie, z którym dziecko ma najczęściej styczność jedynie w szkolnym laboratorium. Rodzice rzadko biorą pod uwagę możliwość wykorzystania takiego narzędzia badawczego do zastosowań domowych. Tymczasem mały badacz może z pomocą mikroskopu poznać mnóstwo szczegółów otaczającego nas świata. Samodzielne przygotowywanie próbek i oglądanie ich w wielokrotnym powiększeniu często staje się czymś tak fascynującym, że błyskawicznie wciąga młodego człowieka w świat nauki. Jeśli więc chcesz zachęcić dziecko do zainteresowania się biologią czy chemią, jako prezent na urodziny czy inną szczególną okazję wybierz pierwszy mikroskop optyczny lub cyfrowy.

Mikroskop ranking:

Oferta mikroskopów na rynku jest dosyć zróżnicowana, dlatego wiele osób nieznających się na optyce może mieć problem z wyborem dobrego urządzenia. Podpowiadamy, na który model warto się zdecydować.

1. Delta Optical BioLight 300

Delta Optical BioLight 300Delta Optical BIOLIGHT 300 jest zasilany sieciowo i bateryjnie. Posiada system optyczny ze szkła optycznego, gwarantujący brak zniekształceń. Jego atutem jest też uchwyt wkomponowany w statyw, który ułatwia bezpieczne przenoszenie urządzenia. Produkt ma solidny metalowy korpus. Oferuje podwójną regulację ostrości: pokrętło makrometryczne i mikrometryczne.

Sprzęt posiada podwójny system oświetlenia LED z regulacją jasności. Pozwala uzyskać powiększenie od 40 do 400x. Jest wyposażony w obiektywy achromatyczne 4x, 10x i 40x oraz okular szerokopolowy WF10x. Model został wzbogacony także o sześciogniazdowe koło z kolorowymi filtrami, które pozwalają uzyskać lepszy kontrast obrazu podczas obserwacji.

Wraz z produktem użytkownik otrzymuje komplet preparatów i narzędzi preparacyjnych.

Zalety: Wady:
+ Jest solidnie wykonany. – Według niektórych opinii obudowa urządzenia ma średnią jakość.
+ Gwarantuje wyraźny, niezniekształcony obraz.  
+ Jest wygodny i łatwy w obsłudze.  

2.  LEVENHUK Rainbow 2L Plus

LEVENHUK Rainbow 2L PlusLEVENHUK Rainbow 2L PLUS to solidne urządzenie, wyposażone we wszystkie elementy niezbędne do wykonywania pierwszych eksperymentów. Model posiada układ optyczny z wysokiej jakości szkła. Nie zniekształca obrazu i gwarantuje dużą ostrość za sprawą antyodblaskowej powłoki. Sprzęt został wyposażony w oświetlenie LED do próbek półprzezroczystych i przezroczystych.

Urządzenie ma metalową, wytrzymałą obudowę. Jego głowica jest nachylona pod kątem 45 stopni, co pozwala uniknąć zmęczenia w trakcie dłuższych obserwacji. Model jest zasilany sieciowo i bateryjnie, zatem można zabrać go ze sobą w teren.

Produkt sprzedawany jest wraz z zestawem do eksperymentów: podręcznik użytkownika, narzędzia do robienia próbek, gotowe preparaty.

Parametry:
Powiększenie: 64–640x
Średnica tubusu okularu: 23,2 mm
Okulary: WF16x
Soczewki obiektywowe: 4х, 10х, 40хs
Rewolwer: 3 obiektywy
Kondensor: NA 0,65
Diafragma: obrotowa diafragma (6 apertury) 

Zalety: Wady:
+ Ma dobry stosunek jakości do ceny. – Nie wszyscy są zadowoleni z jakości wykonania urządzenia (obudowa).
+ Jest łatwy w obsłudze.  
+ Daje ostry obraz.  

3. DISCOVERY Atto

DISCOVERY AttoDiscovery Atto to mikroskop cyfrowy z kamerą cyfrową 5 Mpix. Urządzenie pozwala obserwować próbki, ale również zapisywać obrazy z preparatów w postaci zdjęć i filmów. Model powiększa od 40 do 1000 razy. Jest sprzedawany w zestawie z książką na temat drobnoustrojów. Waży prawie 3 kg.

Urządzenie posiada obracaną głowicę monokularową o nachyleniu 45 stopni. Okular sprzętu wyposażono we wskaźnik, a miskę rewolwerową w obiektywy achromatyczne o powiększeniu 4, 10, 40 i 100x. Stolik produktu ma skalę mechaniczną. Pod nim zamontowano kondensor Abbego z przysłoną irysową i uchwyt na filtr światła. Model oferuje regulację jasności oświetlenia. Jest zasilany sieciowo i bateryjnie.

Zalety: Wady:
+ Posiada regulację zgubną i precyzyjną. – Ma bardzo wysoką cenę.
+ Jego stolik reguluje się w pełnym zakresie.  
+ Posiada kamerę w zestawie.  

4. XREC x800

XREC x800XREC x800 to mikroskop cyfrowy, który przybliża obraz od 40 do 80 razy. Posiada wbudowaną matrycę HD CMOS i zoom cyfrowy 5x. Urządzenie pozwala wykonywać zdjęcia w rozdzielczości od 640×480 do 1600×1200 pix.

Model oferuje skokową zmianę ogniskowej. Posiada wbudowany regulator ostrości i oświetlenie LED (8 żarówek z płynną regulacją mocy pokrętłem). Jest osadzony na płynnie regulowanej w zakresie 360 stopni podstawce.

Produkt podłącza się za pomocą USB bezpośrednio do komputera czy tabletu. Mikroskop jest sprzedawany w zestawie z dodatkowym oprogramowaniem multimedialnym. Model ma też kompaktowy rozmiar, dzięki czemu mieści się w dowolnej torbie.

Zalety: Wady:
+ Ma przystępną cenę. – Nie wszyscy są zadowoleni z oferowanej przez urządzenie rozdzielczości. 
+ Pozwala wykonywać zdjęcia.  
+ Jest niewielki i wygodny w użytkowaniu.  

5. Bresser Biolux SEL 

Bresser Biolux SELBresser BIOLUX SEL to mikroskop uczniowski wyposażony w zestaw trzech obiektywów z dwoma szerokokątnymi okularami oraz soczewką Barlowa, która zapewnia powiększenie w zakresie od 40x do 1600x. Urządzenie posiada oświetlenie LED z regulacją natężenia i kolorowymi filtrami. Produkt został wykonany ze stopu aluminium (ważne elementy).

Sprzęt jest zasilany sieciowo i bateryjnie. W zestawie z urządzeniem użytkownik otrzymuje walizkę i bogaty komplet akcesoriów, jak gotowe preparaty, szkiełka czy narzędzia do przygotowywania własnych próbek. Co ważne, model wyposażono w fotoadapter do smartfonów, który umożliwia wykonywanie zdjęć i nagrywanie filmów.

Zalety: Wady:
+ Jest dobrze wykonany. – Przy maksymalnym powiększeniu gubi ostrość.
+ Posiada bogaty zestaw akcesoriów.  
+ Ma dobry stosunek jakości do ceny.

Rodzaje mikroskopów – jaki mikroskop wybrać?

Mikroskop może kosztować kilkaset lub kilka tysięcy złotych. Jeśli szukasz pierwszego urządzenia dla swojego dziecka, nie musisz inwestować w sprzęt o czterocyfrowej cenie. Wręcz przeciwnie, tak skomplikowane urządzenie nie sprawdzi się w rękach amatora. W sklepach znajdziesz mikroskopy optyczne, cyfrowe, pomiarowe, biologiczne, szkolne, laboratoryjne, stereoskopowe, elektroniczne czy elektronowe… Jednak do zastosowań edukacyjnych nie trzeba kupować zaawansowanego urządzenia, lecz stosunkowo prosty w obsłudze, ergonomiczny sprzęt, który zapewnia wyraźny obraz badanego obiektu.

Najpopularniejszy jest pierwszy ze wspomnianych rodzaj urządzeń, czyli model optyczny. Do generowania powiększonego obrazu wykorzystuje on światło przechodzące przez układ optyczny, złożony z zestawu soczewek. Ciekawą opcję stanowią też modele elektroniczne, które współpracują z komputerem, dzięki czemu pozwalają nagrywać obserwacje i zapisywać je na dysku.

Mikroskopy szkolne to najczęściej urządzenia optyczne i cyfrowe, przy czym te drugie pozwalają na większe powiększenia. Przydadzą się nie tylko w domu do naukowych zabaw, ale także w szkole. Przy wyborze należy zwrócić uwagę na maksymalne powiększenie, jakie oferuje sprzęt oraz na rodzaj podświetlenia (najczęściej LED).

Dla małego ekobadacza bardzo ważny będzie też zestaw akcesoriów dołączonych do produktu. Preparaty, próbki, narzędzia – bez tego obserwacje okażą się niemożliwe. Kiedy już wybierzesz odpowiedni mikroskop, sprawdź, czy można doposażyć go później w dodatkowe elementy, na przykład w kamerę.

Mikroskop opinie

Napisz nam w komentarzu lub daj znać na facebooku co sądzisz o naszym zestawieniu 🙂 

0 0 ocen
Oceń Artykuł
Angelika Woszczyńska - Redaktor Naczelna
Angelika Woszczyńska - Redaktor Naczelna
Lubię dobrze przemyślane zakupy, dlatego zawsze starannie porównuję produkty dostępne na rynku, oceniając przede wszystkim ich relację jakości do ceny. Jeśli Ty również cenisz sobie świadomość dobrze wydanych pieniędzy, każdy swój zakup poprzedź zapoznaniem się z naszymi rankingami. Wszystkie zestawienia przygotowujemy w oparciu o parametry techniczne i realne opinie użytkowników.
Powiadomienia
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
NAJNOWSZE WPISY
WARTO SPRAWDZIĆ
baner media markt
POWIĄZANE ARTYKUŁY