Oferta mikroskopów na rynku jest dosyć zróżnicowana, dlatego wiele osób nieznających się na optyce może mieć problem z wyborem dobrego urządzenia. Podpowiadamy, na który model warto się zdecydować.
Ranking mikroskopów dla ucznia:
Mikroskop dla dziecka — dlaczego warto?
Mikroskop to urządzenie, z którym dziecko ma najczęściej styczność jedynie w szkolnym laboratorium. Rodzice rzadko biorą pod uwagę możliwość wykorzystania takiego narzędzia badawczego do zastosowań domowych. Tymczasem mały badacz może z pomocą mikroskopu poznać mnóstwo szczegółów otaczającego nas świata. Samodzielne przygotowywanie próbek i oglądanie ich w wielokrotnym powiększeniu często staje się czymś tak fascynującym, że błyskawicznie wciąga młodego człowieka w świat nauki. Jeśli więc chcesz zachęcić dziecko do zainteresowania się biologią czy chemią, jako prezent na urodziny czy inną szczególną okazję wybierz pierwszy mikroskop optyczny lub cyfrowy.
Rodzaje mikroskopów — jaki mikroskop wybrać?
Mikroskop może kosztować kilkaset lub kilka tysięcy złotych. Jeśli szukasz pierwszego urządzenia dla swojego dziecka, nie musisz inwestować w sprzęt o czterocyfrowej cenie. Wręcz przeciwnie, tak skomplikowane urządzenie nie sprawdzi się w rękach amatora. W sklepach znajdziesz mikroskopy optyczne, cyfrowe, pomiarowe, biologiczne, szkolne, laboratoryjne, stereoskopowe, elektroniczne czy elektronowe… Jednak do zastosowań edukacyjnych nie trzeba kupować zaawansowanego urządzenia, lecz stosunkowo prosty w obsłudze, ergonomiczny sprzęt, który zapewnia wyraźny obraz badanego obiektu.
Najpopularniejszy jest pierwszy ze wspomnianych rodzaj urządzeń, czyli model optyczny. Do generowania powiększonego obrazu wykorzystuje on światło przechodzące przez układ optyczny, złożony z zestawu soczewek. Ciekawą opcję stanowią też modele elektroniczne, które współpracują z komputerem, dzięki czemu pozwalają nagrywać obserwacje i zapisywać je na dysku.
Mikroskopy szkolne to najczęściej urządzenia optyczne i cyfrowe, przy czym te drugie pozwalają na większe powiększenia. Przydadzą się nie tylko w domu do naukowych zabaw, ale także w szkole. Przy wyborze należy zwrócić uwagę na maksymalne powiększenie, jakie oferuje sprzęt oraz na rodzaj podświetlenia (najczęściej LED).
Dla małego ekobadacza bardzo ważny będzie też zestaw akcesoriów dołączonych do produktu. Preparaty, próbki, narzędzia — bez tego obserwacje okażą się niemożliwe. Kiedy już wybierzesz odpowiedni mikroskop, sprawdź, czy można doposażyć go później w dodatkowe elementy, na przykład w kamerę.
Mikroskop opinie
Napisz nam w komentarzu lub daj znać na facebooku, co sądzisz o naszym zestawieniu 🙂
Artykuł zawiera linki afiliacyjne kierujące do oferty sklepów internetowych. Nie wpływają one na wybór produktów i ich pozycję w rankingu.
Wpis został przygotowany wraz z Angeliką Woszczyńską, redaktor naczelną portalu zestawienie.pl