Strona główna Małe AGD Wentylator stojący - jaki wybrać?

Wentylator stojący – jaki wybrać?

Wentylator stojący – co warto wiedzieć?

Wentylator stojący bywa nazywany również wentylatorem podłogowym lub klasycznym. Ma on bardzo charakterystyczną konstrukcję złożoną z podstawy (stojaka), drążka oraz pojedynczego wiatraka. Urządzenia tego typu posiadają zazwyczaj śmigło o średnicy minimum 40 cm, dzięki czemu pracują stosunkowo wydajnie.

Przy zakupie wentylatora stojącego bardzo istotną kwestią jest stabilność produktu, która może być osłabiona ze względu na jego konstrukcję. Modele wiatraków tego typu cieszą się dużą popularnością, choć nie są tak ciche i estetyczne, jak warianty kolumnowe. Ich zaletą jest jednak większa przystępność cenowa.

Szukasz konkretnego typu wentylatora? Sprawdź również nasze pozostałe rankingi:

Wentylator stojący Rowenta VU5670F0

Rowenta VU5670F0


Sprawdź produkt w sklepie:

Wentylator stojący Rowenta VU5670F0 to urządzenie o mocy 70 W i średnicy 40 cm. Produkt dysponuje trybem automatycznej oscylacji, co zwiększa jego obszar chłodzenia. Posiada także teleskopowy słup, dzięki któremu użytkownik może dostosować wysokość wiatraka do swoich potrzeb.

Wentylator przenośny marki Rowenta wyróżnia się bardzo cichą pracą. Posiada kilka trybów pracy, w tym praktyczny tryb nocny oraz tryb decrescendo, czyli stopniowo zmniejszający przepływ powietrza co 15 minut aż do osiągnięcia pozycji nocnej. Urządzenie jest wygodne do transportowania dzięki ergonomicznemu uchwytowi. Dysponuje także timerem z czterema pozycjami czasu pracy – 1, 2, 4 i 8 godzinami.

Zalety:Wady:
+ Produkt jest bardzo solidnie wykonany. – Urządzenie ma dosyć wysoką cenę.
+ Ładnie się prezentuje.
+ Posiada różne programy pracy oraz funkcję timera.
+ Pracuje cicho i efektywnie.

Wentylator stojący Sencor SFN 4047WH

Sencor SFN 4047WH


Sprawdź produkt w sklepie:

Wentylator stojący Sencor SFN 4047WH to wiatrak domowy o mocy 50 W, wyposażony w śmigło o średnicy 40 cm. Produkt dysponuje trzema prędkościami obrotowymi, które użytkownik wybiera przy pomocy pokrętła. Wentylator posiada także funkcję automatycznego obrotu oraz regulację kąta nachylenia w pionie.

Wybrany model urządzenia charakteryzuje stabilna i bezpieczna konstrukcja. Produkt posiada zabezpieczenie przed przegrzaniem. Jego łopatki ukryte są za osłoną z kratki, a antypoślizgowe nóżki przy podstawie zapobiegają przesuwaniu się. Urządzenie oferuje także opcję regulacji wysokości w zakresie od 103 do 126 cm.

Zalety:Wady:
+ Produkt ma bardzo dobry stosunek jakości do ceny. – Nie posiada timera.
+ Pracuje cicho i wydajnie.
+ Dysponuje regulacją prędkości, funkcją automatycznej oscylacji oraz regulacji kąta nachylenia.
+ Ma stabilną konstrukcję.

Wentylator stojący Honeywell HSF1630E

Honeywell HSF1630E


Sprawdź produkt w sklepie:

Wentylator stojący Honeywell HSF1630E to produkt o mocy 45 W, wyposażony w śmigło o średnicy 60 cm. Urządzenie jest proste w obsłudze i może być sterowane zdalnie przy pomocy pilota. Wentylator podłogowy posiada trzy prędkości pracy oraz funkcję ruchu obrotowego. Wirnik tego modelu może zostać pochylony do 30 stopni, dostosowując się do potrzeb użytkownika.

Urządzenie działa stosunkowo cicho, emitując dźwięk o maksymalnym natężeniu 51 dB. Wentylator posiada teleskopową regulację wysokości w zakresie 110 – 122 cm, dzięki czemu jeszcze lepiej spełnia potrzeby swoich użytkowników. Produkt został wyposażony w siatkę ochronną, która zabezpiecza śmigła przed ingerencją dzieci. Siatka jest elementem łatwym w demontażu.

Zalety:Wady:
+ Wentylator jest wydajny i cichy. – Produkt nie posiada timera.
+ Ma dobry stosunek jakości do ceny.
+ Może być sterowany przy użyciu pilota.

Wentylator stojący Eldom WG50C

Wentylator stojący Eldom WG50C


Sprawdź produkt w sklepie:

Wentylator przenośny Eldom WG50C to urządzenie o mocy maksymalnej 45 W. Produkt posiada 40-centymetrową czaszę, która pozwala mu na wydajną pracę. Wentylator dysponuje trzema prędkościami obrotów. Ma także funkcję oscylacji i zmiany kąta nachylenia głowicy.

Urządzenie pracuje cicho i pobiera niewielką ilość energii. Jest dostępne w dwóch uniwersalnych kolorach – bieli oraz czerni. Wyróżnia je przystępność cenowa oraz stabilność całej konstrukcji.

Zalety:Wady:
+ Urządzenie ma dobry stosunek jakości do ceny. – Wentylator jest sterowany mechanicznie.
+ Pracuje z odpowiednią wydajnością. – Negatywne opinie dotyczą braku funkcji programowania czasowej pracy urządzenia.
+ Posiada regulację prędkości, funkcję oscylacji oraz zmiany kąta nachylenia wiatraka.

Wentylator stojący Volteno VO1884

Wentylator stojący Volteno VO1884


Sprawdź produkt w sklepie:

Wentylator stojący Volteno VO1884 to urządzenie dysponujące mocą 50 W, wyposażone w śmigło o średnicy 39 cm. Produkt posiada 5 łopatek, które gwarantują mu dużą wydajność. Dysponuje też 3-stopniową regulacją prędkości oraz timerem, który można ustawić na maksymalnie 7,5 godziny pracy.

Wentylator przenośny Volteno ma stabilną i solidną podstawę. Posiada też funkcję automatycznej oscylacji. Wyróżnia go cicha praca oraz bardzo nowoczesny wygląd. Urządzenie może być obsługiwane mechanicznie oraz zdalnie za pomocą pilota.

Zalety:Wady:
+ Wentylator można obsługiwać przy pomocy panelu dotykowego lub pilota. – Negatywne opinie dotyczą nieprzyjemnego zapachu plastiku użytego do produkcji podstawy urządzenia.
+ Urządzenie jest wydajne i stosunkowo ciche.
+ Ma ciekawy, nowoczesny wygląd.
+ Posiada timer oraz funkcję oscylacji.

Wentylator stojący – jaki kupić?

Dobry wentylator stojący to urządzenie o odpowiednio dużej mocy i średnicy wiatraka. Na komfort użytkowania urządzeń tego typu wpływać będą także inne funkcje wentylatorów – przede wszystkim automatyczna oscylacja oraz regulacja prędkości obrotów. Wentylator podłogowy musi być również produktem stabilnym, a także właściwie zabezpieczonym. Zawsze powinien posiadać ochronną siatkę, która zapobiegnie bezpośredniemu kontaktowi z łopatkami wirnika. Dobrze, jeśli będzie ona również łatwa w demontażu, ponieważ pozwoli utrzymać wiatrak w czystości.

Co należy wiedzieć o poszczególnych parametrach wentylatorów stojących?

  • moc – im ona większa, tym wydajniejsze dane urządzenie. Moc oceniajmy jednak również w kontekście wielkości oraz ilości łopatek wiatraka, ponieważ wpływają one na efektywność jego pracy. Im wyższa moc, tym więcej poziomów prędkości powinien oferować wybrany model produktu.
  • regulacja prędkości obrotów – poza opcją włącz/wyłącz wentylator powinien dysponować także funkcją regulacji prędkości – przynajmniej dwu lub trzystopniową. Im więcej poziomów ustawień, tym lepiej produkt dostosuje się do naszych bieżących potrzeb.
  • tryby pracy – regulacja prędkości obrotów to sposób na samodzielne dostosowanie parametrów pracy urządzenia do swoich oczekiwań. Istnieje jednak również opcja bardziej zautomatyzowana, czyli gotowe programy pracy, takie jak tryb ekologiczny, cichy tryb nocny czy tryb naturalny, imitujący prawdziwe porywy wiatru.
  • sposób sterowania – wentylatory najtańsze i najprostsze będą sterowane mechanicznie przyciskami na obudowie. Te nowocześniejsze możemy obsługiwać nie wstając z kanapy – za pomocą pilota lub aplikacji w smartfonie.
  • sposób zasilania – wentylatory są zazwyczaj zasilane sieciowo, choć na rynku zakupimy obecnie również warianty z wbudowanym akumulatorem. W przypadku tych pierwszych zwracajmy uwagę na długość przewodu, zaś w przypadku tych drugich na czas pracy baterii przy pełnym naładowaniu.
  • funkcja nachylenia wiatraka – dzięki tej opcji wiatrak będzie emitował powietrze dokładnie tam, gdzie aktualnie się znajdujemy. Będzie to funkcja szczególnie przydatna dla osób, które w trakcie upałów lubią wypoczywać w pozycji leżącej.
  • funkcja automatycznej oscylacji – dzięki tej funkcji głowica wentylatora może obracać się o określoną ilość stopni wokół własnej osi, schładzając większą część pomieszczenia, a tym samym większą ilość użytkowników.
  • programator czasowy – czyli timer, który pozwala zaplanować odgórnie czas pracy urządzenia. Będzie szczególnie przydatny w połączeniu z trybem nocnym i pozwoli użytkownikowi zasnąć bez żadnych obaw o zbyt duże zużycie energii elektrycznej.
  • regulacja wysokości – wentylatory stojące wyposażone w teleskopowy stojak możemy odpowiednio podwyższać lub obniżać, aby dostosować wysokość wiatraka idealnie do swoich potrzeb lub zabezpieczyć urządzenie przed dziećmi.

Wentylator stojący – jak go złożyć?

Zakupiony przez internet wentylator stojący może wymagać samodzielnego złożenia. Standardowy model składa się z: podstawy, drążka, śmigła, osłony śmigła, osłony miejsca montażu drążka i podstawy, głównego zespołu silnika i wentylatora oraz elementów montażowych, takich jak nakrętki i śruby. Od czego rozpocząć prawidłowy montaż wentylatora?

Najłatwiej będzie rozpocząć pracę od podstaw, czyli od przykręcenia drążka do podstawy oraz osłonięcia łączenia pomiędzy tymi częściami za pomocą dedykowanej nakrętki. Kolejny krok to zamontowanie jednostki wentylatora na drążku oraz jej dokręcenie. Później zakładamy tylną osłonę śmigła i zabezpieczamy ją nakrętką. Następny etap polega na zamocowaniu śmigła na trzpień i dokręceniu do niego specjalnej nakrętki lewoskrętnej. Po wykonaniu tej czynności pozostaje nam jedynie zamontować przednią osłonę wentylatora i cieszyć się gotowym do użycia urządzeniem.

Podsumowanie

Wentylator stojący kupimy już za 50 zł, choć na rynku czekają na nas również urządzenia kosztowniejsze, których cena sięga nawet 900 zł. Na funkcjonalny i komfortowy w użytkowaniu model nie musimy wydawać jednak fortuny. Produkt w cenie 100 – 400 zł powinien w pełni zadowolić większość użytkowników zarówno swoją wydajnością, jak i praktycznością obsługi. Nie jest to zatem szczególnie wysoka kwota za uczucie ulgi, jakie może zapewnić dobry wentylator w trakcie największych letnich upałów.

Wentylator stojący opinie

Napisz nam w komentarzu lub daj znać na facebooku co sądzisz o naszym zestawieniu 🙂

Zapisz się na nasz newsletter

Bądż na bieżąco ze wszystkimi nowymi wpisami. Wybieraj zawsze najlepsze produkty!

ZOSTAW KOMENTARZ

Please enter your comment!
Wpisz swoje imię

Najnowsze wpisy

Zapisz się na nasz newsletter

Bądż na bieżąco ze wszystkimi nowymi wpisami. Wybieraj zawsze najlepsze produkty!

Warto przeczytać