Dyfuzor zapachowy to urządzenie przeznaczone do rozpylania w powietrzu aromatu wybranego olejku eterycznego. Produkty tego typu mogą przyjmować formę nawilżaczy z funkcją aromaterapii, nebulizatorów czy aromatyzerów. Pierwszy rodzaj urządzeń działa najczęściej poprzez podgrzewanie wody z dodatkiem olejku i emitowanie nawilżającej, nasycającej powietrze zapachem pary wodnej. Drugi wykorzystuje wyłącznie olejki zapachowe, bez konieczności ich rozcieńczania. Natomiast trzeci stosuje technologię ultradźwiękową, aby rozpylić drobiny olejku wymieszanego z wodą bez efektu nawilżania powietrza.
Największą popularnością cieszą się przede wszystkim aromatyzery oraz nawilżacze, jednak te wybieramy raczej wtedy, kiedy to funkcja nawilżania jest dla nas istotniejsza niż funkcja aromaterapii.
Dyfuzor zapachowy ranking:
Dyfuzor zapachowy – jaki wybrać?
Dyfuzory zapachowe mogą działać na różnej zasadzie – między innymi poprzez podgrzewanie wody z olejkami eterycznymi lub poprzez wprowadzanie cząsteczek olejków w drgania przy pomocy ultradźwięków. Za najlepsze uchodzą te, które wykorzystują w swojej pracy tak zwaną zimną dyfuzję, czyli nie podnoszą temperatury olejków do poziomu, który mógłby wpłynąć negatywnie na ich działanie. Ma to szczególne znaczenie, jeśli z dyfuzora nie korzystamy wyłącznie dla przyjemnego zapachu, ale również w celach leczniczych czy terapeutycznych.
Jak wybrać dyfuzor?
Na co jeszcze zwrócić uwagę, wybierając dyfuzor do olejków eterycznych?
- sposób zasilania – dyfuzory mogą być zasilane prądem stałym z sieci, akumulatorowo lub bateryjnie. Te pierwsze nie będą wymagały ładowania ani wymiany ogniwa. Pozostałe mogą okazać się praktyczniejsze pod względem swojej mobilności.
- pojemność zbiorniczka na wodę/wodę i olejek/olejek eteryczny – im ona większa, tym dłużej urządzenie będzie pracowało bez konieczności ponownego napełniania. Warto zwrócić uwagę także na sposób, w jaki zbiorniczek otwiera się i napełnia.
- wydajność – czyli ilość zapachowej mgiełki, jaką produkt jest w stanie wyemitować w ciągu godziny pracy oraz/lub powierzchnia, jaką może pokryć swoim działaniem (wyrażona w metrach kwadratowych, bądź jednostkach objętości czyli metrach sześciennych).
- opcje programowania – większość dyfuzorów posiada jedynie przycisk włącz/wyłącz, jednak istnieją również modele, które można programować na określony czas pracy.
- funkcje dodatkowe – dyfuzory bardzo często wyposażone są chociażby w podświetlenie, dzięki czemu mogą sprawdzić się jako nastrojowa lampka do sypialni.
- system automatycznego wyłączania – to zabezpieczenie, które chroni urządzenie przed uszkodzeniem w przypadku braku płynu w zbiorniczku oraz pozwala na oszczędność energii, kiedy użytkownik zwyczajnie zapomni je wyłączyć.
- rozmiar oraz design – większe dyfuzory mają zazwyczaj większą wydajność, dlatego lepiej sprawdzą się w dużych pomieszczeniach. Jeśli dobierzemy je nieproporcjonalnie, mogą emitować zbyt intensywny zapach, który wywoła bóle głowy czy nudności. Natomiast w odwrotnym przypadku ich praca okaże się niezadowalająca. Ponieważ aromatyzerów nie możemy ukryć ani zabudować, należy wracać uwagę także na ich wygląd, czyli dopasowanie stylu obudowy do aranżacji wnętrza. Dzięki temu produkt stanie się elementem dekoracyjnym, który podkreśli charakter wystroju.
Dyfuzor zapachowy – jakie ma zastosowania?
Zadaniem dyfuzora zapachowego jest wytwarzanie w powietrzu aromatycznej mgiełki, która może, choć nie musi, dodatkowo nawilżać powietrze. Dzięki aromatyzerom możemy nie tylko zwiększać swój komfort przebywania w mieszkaniu, które otacza nas przyjemnym zapachem, ale również oddziaływać bezpośrednio na swój stan zdrowia fizycznego, bądź psychicznego. Odpowiednio dobrane olejki eteryczne stanowią bowiem silną, lecz naturalną broń w walce z wieloma dolegliwościami. Co ciekawe, mogą służyć także odstraszaniu owadów i insektów.
Olejki eteryczne są w stanie łagodzić objawy schorzeń dróg oddechowych, takie jak katar czy łzawienie oczu. Mogą pomagać przy bólach głowy, senności, braku energii, przewlekłym uczuciu zmęczenia i znużeniu. Potrafią także działać przeciwnie – uspokajając, relaksując, zmniejszając skutki odczuwanego w ciągu dnia stresu. Istotny jest jednak prawidłowy sposób ich wykorzystania. Nie wszystkie olejki eteryczne mogą być podgrzewane. Nie każde powinno się również dowolnie łączyć. Warto przestrzegać też zaleceń dotyczących ich dawkowania.
Ile kosztuje dyfuzor do olejków?
Dyfuzor zapachowy to niewielkie urządzenie, które docenią przede wszystkim wielbiciele świec i kominków zapachowych. W przeciwieństwie do nich aromatyzer jest bowiem znacznie ekonomiczniejszy w codziennym użytkowaniu, a także wydajniejszy i bezpieczniejszy w użyciu. Ceny dyfuzorów do olejków są bardzo zróżnicowane, jednak koszt dobrego i ładnie prezentującego się urządzenia nie powinien przekroczyć 300 zł. Dzięki temu produkty tego typu idealnie sprawdzą się jako prezent na różne okazje.
Dyfuzor zapachowy: opinie
Napisz nam w komentarzu lub daj znać na facebooku, co sądzisz o naszym zestawieniu 🙂
Artykuł zawiera linki afiliacyjne kierujące do oferty sklepów internetowych. Nie wpływają one na wybór produktów i ich pozycję w rankingu.
Korzystamy z takiego dyfuzora. Przyznam, że dyfuzory to świetna sprawa. Dodatkowo można znaleźć wiele dyfuzorów, które doskonale się wkomponują w aranżacje wnętrza.
Sama dostałam od mojego braciszka Stadlera Jasmina. Przepięknie wykonany, zgrabny i podoba mi się jego działanie. Nie jest takie nachalne a przyjemne 😉