Strona głównaMałe AGDNawilżacze powietrzaNajlepszy nawilżacz ewaporacyjny - ranking 2024

Najlepszy nawilżacz ewaporacyjny – ranking 2024 [TOP6]

Nawilżacz ewaporacyjny – co go wyróżnia?

Nawilżacz ewaporacyjny zwiększa wilgotność powietrza poprzez zassanie go, nawilżenie i ponowne wyrzucenie na zewnątrz. Dzięki temu, że nie jest wyposażony w grzałkę, zużywa znacznie mniej energii elektrycznej niż modele parowe. Co więcej, wiele nawilżaczy ewaporacyjnych działa również jak oczyszczacz powietrza, usuwając z niego kurz i inne zanieczyszczenia.

Do najważniejszych zalet nawilżaczy ewaporacyjnych zaliczymy zatem:

  • dużą wydajność,
  • energooszczędność,
  • naturalność nawilżania, która zapobiega zbyt mocnemu zawilgoceniu powietrza.

Nawilżacze ewaporacyjne ranking:

Ranking nawilżaczy ewaporacyjnych to zestawienie najchętniej kupowanych i cieszących się najlepszymi opiniami produktów. Znajdziesz w nim zarówno urządzenia o podstawowej funkcjonalności, jak i modele stosujące bardzo zaawansowane technologie.

Mamy nadzieję, ze nasz ranking nawilżaczy powietrza ewaporacyjnych pomoże Ci wybrać produkt o najlepszym stosunku jakości do ceny oraz optymalnej funkcjonalności.

Sprawdź też:

1. Philips HU4801/01

Philips HU4801/01



Nawilżacz ewaporacyjny Philips HU4801/01 to urządzenie o mocy 14 W, przeznaczone do pomieszczeń o maksymalnej powierzchni 25 metrów kwadratowych. Produkt nie posiada higrostatu, ale jest sterowany elektronicznie. Ma dwa precyzyjne ustawienia nawilżania.

Nawilżacz nie pozostawia po sobie osadów, białych plam ani mokrych śladów. Automatycznie wyłącza się po wyczerpaniu wody ze zbiornika o pojemności 2 litrów. Wydajność urządzenia to 200 ml na godzinę. Produkt jest łatwy do utrzymania w czystości oraz do ponownego napełniania wodą.

Zalety: Wady:
+ Urządzenie jest bardzo wydajne. – Negatywne opinie dotyczą wysokiej ceny wymiennych filtrów, niezbędnych do higienicznej pracy nawilżacza.
+ Cicho pracuje.  
+ Jest wygodne w użytkowaniu.  
+ Ma dobry stosunek jakości do ceny.  

2. Philips HU4813/10

Philips HU4813/10



Ewaporacyjny nawilżacz powietrza Philips HU4813/10 to urządzenie o mocy 18 W, wydajności 300 ml/h oraz zasięgu pracy aż 44 m kw. Produkt stosuje technologię NanoCloud, dzięki czemu jego działanie jest bardzo higieniczne, nie wiąże się z powstawaniem mokrych plam ani białych osadów. Dodatkowo, mniejsze cząsteczki mgiełki dłużej utrzymują się w powietrzu, przez co nawilżacz jest bardziej efektywny.

Wybrany model posiada 2 litrowy zbiornik na wodę, wbudowany czujnik pomiaru wilgotności oraz elektroniczny wyświetlacz ułatwiający obsługę urządzenia. Nawilżacz może być programowany na czas pracy 1, 4 lub 8 godzin. Produkt posiada cichy tryb pracy, dzięki któremu możliwe jest ograniczenie emisji hałasu i zapewnienie sobie spokojnego snu.

Urządzenie jest łatwe w czyszczeniu i konserwacji, a jego zbiornik na wodę może być całkowicie wyjmowany lub napełniany za pomocą dzbanka.

Zalety: Wady:
+ Urządzenie pracuje bardzo wydajnie. – Nawilżacz ma bardzo wysoką cenę.
+ Jest łatwe w obsłudze i intuicyjne.  
+ Ma bardzo atrakcyjny design.  

3. Stadler Form Oskar

Nawilżacz ewaporacyjny Stadler Form Oskar



Ewaporacyjny nawilżacz powietrza Stadler Form Oskar to urządzenie o mocy od 6 do 18 W, wydajności 370 g/h oraz zasięgu pracy 50 m kw. Produkt posiada 3,5 litrowy zbiornik na wodę oraz dozownik zapachów, przeznaczony do przeprowadzania aromaterapii.

Oskar jest designerskim produktem szwajcarskiej marki Stadler From, wyróżniającym się bardzo wydajną, cichą i energooszczędną pracą. Posiada okienko kontrolne do monitorowania poziomu wody i wyłącza się automatycznie w przypadku osiągnięcia poziomu minimalnego. Co więcej, jego zbiornik na wodę można z łatwością napełniać nawet podczas pracy nawilżacza.

Dzięki trybowi nocnemu diody urządzenia nie przeszkadzają użytkownikowi podczas snu. Wbudowany higrostat pozwala na 5 stopniowe regulowanie poziomu wilgotności powietrza, a kostka z jonami srebra dba o zagwarantowanie czystości wody w zbiorniku. Produkt jest wyposażony w dwa wymienne filtry antybakteryjne, dzięki czemu jego praca jest bardzo higieniczna.

Zalety: Wady:
+ Nawilżacz jest bardzo wydajny. – Urządzenie ma bardzo wysoką cenę.
+ Pracuje cicho i pobiera niewielką ilość energii.  
+ Jest elegancki i minimalistyczny.  

4. PHILIPS HU2718/10

PHILIPS HU2718/10



PHILIPS HU2718/10 to nawilżacz powietrza odpowiedni do pomieszczeń o wielkości do 32 m2. Urządzenie wykorzystuje technologię parowania NanoCloud, która przenosi znacznie mniej bakterii. Sprzęt zasysa suche powietrze i dodaje do niego nanocząsteczki wody. Nie tworzy przy tym mokrych plam ani białych śladów.

Produkt ma konstrukcję 360 stopni, co oznacza, że rozprowadza nawilżone powietrze w każdym kierunku. Urządzenie automatycznie sprawdza poziom wilgotności powietrza co trzy sekundy. Dzięki temu samoczynnie włącza się i wyłącza, aby utrzymać zadaną wilgotność.

Sprzęt może pracować w trybie uśpienia, który jest cichy, ale jednocześnie wydajny, dlatego pozwala spokojnie spać i nie martwić się o jakość powietrza w pomieszczeniu. Poza tym, urządzenie oferuje trzy ustawienia intensywności pracy w różnych zakresach poziomu wilgotności powietrza – 40, 50 i 60%.

Model korzysta z wentylatora o wydajności 200 ml na godzinę. Jego dodatkowym atutem jest ekran cyfrowy, który dostarcza liczbowych informacji zwrotnych na temat wilgotności, poziomu wody, godzin i trybu pracy.

Produkt dysponuje mocą 17 W. Posiada zbiornik o pojemności 2 litrów. Generuje hałas do 34 dB. Wyłącza się automatycznie. Jego wymiary wynoszą 22 cm x 32 cm x 22 cm.

Zalety: Wady:
+ Cicho pracuje. – Jego cena jest dosyć wysoka.
+ Nie tworzy plam ani „chmury”. – Według niektórych opinii z czasem zaczyna pracować  głośniej.
+ Ma elegancki wygląd.  
+ Jest prosty w obsłudze.  

5. Stadler Form Oskar Little

Nawilżacz ewaporacyjny Stadler Form Oskar Little



Nawilżacz powietrza ewaporacyjny Stadler Form Oskar Little to urządzenie o mocy od 6 do 15 W, wydajności 200 g/h oraz zasięgu pracy 30 m kw. Produkt posiada 2,5 litrowy zbiornik na wodę oraz dozownik zapachów, dzięki któremu pełni także rolę aromatyzera. Praca nawilżacza może być regulowana na dwóch poziomach intensywności.

Oskar Little to najmniejszy z serii szwajcarskiej marki Stadler Form nawilżacz powietrza wyposażony w wymienny filtr antybakteryjny i kostkę z jonami srebra, która gwarantuje czystość wody w zbiorniku. Urządzenie wyłącza się automatycznie, kiedy zużyje całą wodę ze zbiornika, a dzięki okienku kontrolnemu pozwala użytkownikowi na stały podgląd jej aktualnego poziomu. Co więcej, pojemnik może być łatwo uzupełniony nawet podczas pracy urządzenia.

Zalety: Wady:
+ Urządzenie jest bardzo energooszczędne. – Nawilżacz jest bardzo kosztowny.
+ Pracuje cicho i wydajnie.  
+ Posiada funkcję aromaterapii.  
+ Ma bardzo designerski wygląd.  

6. MILLA HOME MAH150

Nawilżacz ewaporacyjny MILLA HOME MAH150



MILLA HOME MAH150 to nawilżacz o mocy 35 W, dedykowany pomieszczeniom o maksymalnej powierzchni 24 m2. Urządzenie jest sterowane mechanicznie. Nie posiada higrostatu. Emituje hałas rzędu 50 dB. Posiada dwa tryby nawilżania. Jego wydajność to 120 g/h.
Produkt został wyposażony w pojemnik na wodę mieszczący 4 litry płynu, co przekłada się na maksymalnie 24 godziny ciągłej pracy. Zbiornik jest łatwy do wyjęcia i ponownego napełnienia. Sprzęt wykorzystuje filtr o strukturze plastra miodu, co pozwala na efektywne parowanie wody i jej skuteczne oczyszczenie. Model sprzedawany jest w zestawie z dodatkowym filtrem na wymianę. Urządzenie nie ma funkcji jonizacji ani wyświetlacza.

Zalety: Wady:
+ Urządzenie ma przystępną cenę. – Jest sterowane mechanicznie.
+ Skutecznie nawilża powietrze. – Nie posiada funkcji jonizacji powietrza.
+ Nie pozostawia mokrych plam. – Ma tylko dwa tryby pracy, bez opcji regulacji poziomu nawilżania.
+ Ma duży zbiornik na wodę.  

Nawilżacz powietrza ewaporacyjny – jak wybrać najlepszy?

Nawilżacze powietrza ewaporacyjne wykorzystują w swojej pracy najbardziej naturalny sposób nawilżania, czyli odparowywanie. Sprawia to, że zużywają niewiele energii elektrycznej, są praktycznie bezawaryjne i bardzo higieniczne.

Aby wybrać model, który idealnie spełni wszystkie nasze potrzeby, warto przyjrzeć się jednak wszystkim parametrom tych urządzeń, czyli:

  • mocy – która mówi o poborze energii elektrycznej podczas pracy. W przypadku nawilżaczy ewaporacyjnych nie jest ona zbyt wysoka, jednak jeśli planujemy stale korzystać z urządzenia, lepiej uprzednio sprawdzić ile Watów pobiera dany model nawilżacza. Najbardziej energooszczędne produkty będą potrzebowały do pracy około 10 W energii.
  • wydajności – czyli parametrowi mówiącemu o tym, w pomieszczeniu jakiej wielkości sprawdzi się dane urządzenie. Producenci mogą określać wydajność w metrach kwadratowych zasięgu pracy nawilżacza lub ilości mgiełki wyemitowanej w powietrze, czyli w formie mililitrów/gramów na godzinę lub litrów na dobę.
  • pojemności zbiornika na wodę – definiującej częstotliwość jej uzupełniania.
  • obecności higrometru oraz higrostatu – czyli dwów elementów niezbędnych w nawilżaczach sterowanych automatycznie. Ich zadaniem jest pomiar aktualnej wilgotności powietrza (higrometr) oraz utrzymanie jej na stałym, zadanym poziomie (higrostat).
  • głośności – w przypadku nawilżaczy ewaporacyjnych za głośność pracy odpowiada przede wszystkim prędkość działania wentylatora. Bardzo często parametr ten podawany jest w określonym przedziale, przy czym niższa wartość dotyczy niskiego trybu pracy, a najwyższa najbardziej intensywnego. Zdarza się również, że nieodpowiednio eksploatowane urządzenie wskutek zakamienienia zacznie działać głośniej.
  • obecności części wymiennych – na przykład filtrów oczyszczających powietrze lub odkamieniających wodę, a także kostkek jonizujących, które należy regularnie wymieniać, aby zapewnić nawilżaczowi bezawaryjną, skuteczną i higieniczną pracę. Przed ostatecznym wyborem urządzenia, które jest w nie wyposażone, warto sprawdzić ich dostępność, cenę i żywotność.
  • obecności funkcji dodatkowych – na przykład funkcji aromaterapii lub jonizacji. Aromaterapia będzie przydatna nie tylko dla osób, które lubią otaczać się pięknymi zapachami, ale także dla tych, którzy często chorują. Z kolei jonizacja okaże się korzystna wszędzie tam, gdzie mamy do czynienia z wieloma urządzeniami elektronicznymi.
  • obecności wyświetlacza – informującego o aktualnym poziomie nawilżenia, konieczności wymiany filtrów czy napełnienia zbiornika wodą.
  • sposobu obsługi – nawilżacze ewaporacyjne, podobnie jak inne typy nawilżaczy, mogą być sterowane automatycznie lub manualnie – za pomocą przycisków, bądź pilota. Wiele z nich poza możliwością regulacji intensywności pracy czy też programowania jej czasu albo poziomu wilgotności, umożliwia także wybór jednego z trybów automatycznych, na przykład trybu cichego, trybu nocnego, trybu czyszczenia czy trybu odkamieniania.
  • obecności zabezpieczeń/systemów ostrzegania – czyli informowania o aktualnym poziomie wody w zbiorniku, na przykład za pomocą ikonki na wyświetlaczu, sygnału dźwiękowego czy diody. Większość urządzeń tego typu wyłączy się również automatycznie, kiedy poziom wody w zbiorniku osiągnie poziom krytyczny.

Nawilżacz ewaporacyjny czy ultradźwiękowy, a może parowy – który będzie lepszy?

Każdy typ nawilżaczy powietrza ma swoje wady i zalety, na których warto oprzeć dobór produktu, dostosowanego idealnie do swoich potrzeb. Oto podsumowanie każdego z nich:

Nawilżacze ewaporacyjne

Zalety: Wady:
Wytwarzają chłodną mgiełkę w sposób najbardziej naturalny poprzez ewaporację, czyli odparowanie wody. Są stosunkowo najdroższymi nawilżaczami powietrza.
Są energooszczędne. Pracują głośniej niż nawilżacze ultradźwiękowe.
Nie stwarzają ryzyka nadmiernego nawilżenia powietrza, gdyż ich wydajność spada wraz ze wzrostem wilgotności. Wymagają regularnej wymiany wkładu nawilżającego.
Oczyszczają powietrze z alergenów i emitują higieniczną mgiełkę.  

Nawilżacze parowe

Zalety: Wady:
Pracują najbardziej higienicznie – emitują sterylną mgiełkę. Ze względu na zasadę działania pobierają duże ilości energii elektrycznej.
Są niedrogie. Mogą być dosyć głośne ze względu na dźwięk bulgoczącej wody.
Większość modelów nie wymaga wymiany filtrów ani innych części zamiennych. Stwarzają ryzyko poparzenia, dlatego należy trzymać je poza zasięgiem dzieci.
Mogą służyć do inhalacji. Podnoszą temperaturę pomieszczenia, co może być dokuczliwe podczas użytkowania nawilżacza w okresie letnim.

Nawilżacze ultradźwiękowe

Zalety: Wady:
Są bardzo wydajne i energooszczędne jednocześnie. Nie można korzystać z nich w domach, w których przebywają zwierzęta (ze względu na ultradźwięki).
Bardzo cicho pracują. Są podatne na zanieczyszczenie, dlatego należy uzupełniać je tylko wodą destylowaną lub regularnie wymieniać filtry odkamieniające.
Są stosunkowo niedrogie. Niewłaściwie eksploatowane prowadzą do tworzenia nieestetycznych białych osadów na meblach.

Podsumowanie

Nawilżacze ewaporacyjne to urządzenia doceniane za energooszczędność, wydajność oraz naturalny sposób nawilżania powietrza. Ich dużą zaletą jest również częściowe oczyszczanie powietrza, a największą wadą stosunkowo wysoka cena.

Aby wybrać model idealnie dostosowany do swoich potrzeb, sprawdź nasz ranking nawilżaczy ewaporacyjnych i zapoznaj się z naszym szczegółowym poradnikiem zakupowym, który podpowie Ci, na co zwrócić uwagę, porównując poszczególne produkty z tej kategorii.

Nawilżacz ewaporacyjny opinie

Napisz nam w komentarzu lub daj znać na facebooku co sądzisz o naszym zestawieniu 🙂

Artykuł zawiera linki afiliacyjne kierujące do oferty sklepów internetowych. Nie wpływają one na wybór produktów i ich pozycję w rankingu.

0 0 ocen
Oceń Artykuł
Angelika Woszczyńska
Angelika Woszczyńska
Lubię dobrze przemyślane zakupy, dlatego zawsze starannie porównuję produkty dostępne na rynku, oceniając przede wszystkim ich relację jakości do ceny. Jeśli Ty również cenisz sobie świadomość dobrze wydanych pieniędzy, każdy swój zakup poprzedź zapoznaniem się z naszymi rankingami. Wszystkie zestawienia przygotowujemy w oparciu o parametry techniczne i realne opinie użytkowników.
2 KOMENTARZE
Powiadomienia
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Paula
Paula
1 rok temu

2w1 nawilżacz plus oczyszczacz do tego tężnia; model Lavender polskiej firmy Mateko pozwala na hodowanie roślin zielonych które pomagają oczyszczać powietrze w mieszkaniu. Zresztą nie ma w polsce bardziej rozwiniętego technologicznie oczyszczacza/nawilżacza. i jest niegroźny zwierzętom

Klaudia
Klaudia
1 rok temu

Ranking spoko. Dostałam od chłopaka nawilżacz Ben. Teraz za każdym razem gdy go używam, myślę o nim 😉 obaj są świetni! 🙂

NAJNOWSZE WPISY
WARTO SPRAWDZIĆ
baner media expert
POWIĄZANE ARTYKUŁY
baner rtv euro agd