Strona głównaDom i ogródZwierzętaKtóre suche karmy dla psa są najlepsze? Ranking 2025

Które suche karmy dla psa są najlepsze? Ranking 2025 [TOP6]

Suche karmy dla psa są wysokoenergetyczne, łatwe w przechowywaniu i bardziej uniwersalne, ponieważ nadają się również na smaczki do zabawy czy tresury. Wybór odpowiedniej karmy ma ogromny wpływ na to, jak czuje się czworonóg, jak wygląda i jaki jest jego ogólny stan zdrowia. Produkty tego typu dobieramy indywidualnie, ponieważ potrzeby każdego psa są inne. Pod uwagę trzeba wziąć między innymi wiek, rasę, stan zdrowia czy nietolerancje pokarmowe zwierzęcia. 

Nasz ranking najlepszych karm dla psów powstał z myślą o osobach, które chcą zadbać o swoich czworonożnych przyjaciół poprzez odpowiednie żywienie. Wiemy jednak, że nie każdy może pozwolić sobie na regularny zakup produktów jakości premium, dlatego na niższych pozycjach w rankingu karm uwzględniliśmy także nieco tańsze, choć nadal bardzo jakościowe propozycje. Sprawdź, których producentów karm suchych warto wziąć pod uwagę przy wyborze!

Ranking suchych karm dla psa:

Jak wybrać najlepszą karmę suchą dla psa?

Jak wspominaliśmy, nie da się wskazać jednej uniwersalnej, najlepszej karmy dla psa. Przy wyborze takiego produktu pod uwagę bierzemy bowiem czynniki indywidualne, to jest:

  • wiek psa,
  • styl życia psa,
  • rasę,
  • choroby i nietolerancje pokarmowe. 

Producenci często dzielą swoje wyroby na karmy dla szczeniaków, psów dorosłych i starszych (seniorów). Każdy z tych produktów ma nieco inne właściwości, czyli również inny skład. Przykładowo, karma dla szczeniaków ma wspierać dynamiczny wzrost i rozwój kości oraz stawów. Z kolei ta dla seniorów musi być miękka oraz dostarczać zwierzęciu dużej ilości witamin i białka.

Styl życia psa wpływa przede wszystkim na to, jaka powinna być kaloryczność serwowanej pupilowi karmy. Zwierzak, który woli wylegiwać się na kanapie, potrzebuje mniejszych ilości energii niż pies aktywny. Serwując mu kaloryczną karmę, możemy doprowadzić więc do nadwagi i otyłości.

Rasa również wpływa na wybór odpowiedniej karmy. Ułatwieniem jest tutaj podział psów na miniaturowe, małe, średnie i duże oraz olbrzymie. Wystarczy zasugerować się zatem podpowiedziami producenta, który wskazuje, dla jakiego zakresu wagowego produkt będzie odpowiedni. Istnieje również wiele karm uniwersalnych, przy których stosujemy jedynie adekwatne do masy ciała porcjowanie wyrobu.

Ostatecznie, kluczowym czynnikiem przy wyborze karmy pozostaje stan zdrowia zwierzęcia. Choroby i nietolerancje pokarmowe lub alergie mogą sprawić, że nawet najlepszej jakości produkt okaże się źle tolerowany przez naszego zwierzaka. 

Dobra karma dla psa – czym się charakteryzuje?

Dobra karma to optymalnej jakości produkt o jak najwyższej zawartości mięsa (drobiu, jagnięciny, wołowiny, ryb). Jak zaznaczyliśmy już na początku, nie da się wskazać tutaj uniwersalnych wytycznych, którymi moglibyśmy kierować się przy wyborze idealnego produktu dla każdego zwierzaka. Istnieje jednak kilka zasad, których warto się trzymać, kiedy porównujemy i analizujemy składy poszczególnych wyrobów. 

Sucha karma powinna:

  • zawierać co najmniej 18% białka w masie suchej,
  • gwarantować gęstość energetyczną równą minimum 4000 kcal na kilogram,
  • zawierać minimum 5,5% tłuszczu, w tym kwasy omega 3 i omega 6,
  • zawierać witaminy i minerały, zwłaszcza: wapń, fosfor, potas, żelazo, cynk, mangan, selen i jod,
  • zawierać aminokwasy.

Na pierwszym miejscu w składzie karmy powinny pojawić się składniki pochodzenia zwierzęcego. Wskazane jest, aby wybierać dla psa takie wyroby, które zawierają nie mniej niż 50% mięsa. Warto pamiętać jednak, że nie dla każdego zwierzaka karma z wysoką zawartością mięsnych składników będzie najlepsza. Chociaż teoretycznie właścicielom czworonogów odradza się zakup karmy zbożowej, to niektóre składniki z tej grupy nie są dla zwierząt szkodliwe – wręcz przeciwnie, mogą okazać się lepsze na przykład dla psów z nadwagą. Mowa tu przede wszystkim o ryżu, który choć jest źródłem węglowodanów, to zawiera także błonnik zwiększający uczucie sytości.

Jeśli więc karma dla psów zawiera zboża, nie musi być traktowana jako produkt gorszej jakości pod warunkiem, że nadal ma w swoim składzie więcej mięsa – źródło białka – niż ryżu czy ziemniaków (źródło węglowodanów). Należy pamiętać bowiem, że zboża traktowane są przez producentów jako tani wypełniacz. Większość z nich jest ciężkostrawna i może wywoływać alergie. Dodatkowo, składniki zbożowe niepotrzebnie podnoszą kaloryczność produktu.

A co oznacza określenie „pełnoporcjowa karma dla psów”? Widząc taki napis na opakowaniu, możemy założyć, że wyrób nadaje się do stosowania jako jedyna lub główna karma dla naszego zwierzaka, ponieważ zawiera wszystkie niezbędne składniki odżywcze w optymalnych proporcjach. 

Dlaczego sucha karma jest lepsza niż mokra?

Wiemy już, że innej karmy potrzebują psy wrażliwe, innej psy młode, a jeszcze innej psy olbrzymie. Ustalmy jednak, dlaczego to właśnie sucha psia karma uznawana jest za lepszą niż karma mokra. 

Żywność dla psów i kotów dzielimy zasadniczo na dwie grupy:

  • produkty suche – zwierające od 3 do 11 procent wody,
  • produkty mokre – zawierające około 75% wody. 

Już w tym momencie możemy dostrzec, na czym polega główna różnica. Mokra karma zawiera więcej wody, zatem jest mniej kaloryczna niż karma sucha. Co za tym idzie, pies musi zjeść jej znacznie więcej, aby pokryć swoje zapotrzebowanie na energię. Wniosek jest więc prosty – chociaż dobrej jakości karma sucha dla Twojego psa może wydawać się dużym wydatkiem, to na dłuższą metę okazuje się rozwiązaniem korzystniejszym cenowo. 

Poza tym ten rodzaj karmy ma także kilka innych atutów:

  • jest wygodniejszy w przechowywaniu i transportowaniu,
  • ułatwia utrzymanie czystości w miejscu, w którym pupil spożywa posiłki,
  • nadaje się do chowania w zabawkach,
  • sprawdza się jako smaczek do tresury,
  • jest chrupiąca, zatem pomaga dbać o higienę jamy ustnej (gryzienie jej oczyszcza zęby).

Warto pamiętać przy tym, aby dbać o zapewnienie psu stałego dostępu do świeżej wody, jeśli sucha karma jest podstawą żywienia zwierzaka. W przypadku łączenia karmy suchej i mokrej nie należy podawać ich pupilowi jednocześnie – w ramach jednego posiłku.

Suche karmy dla psa: opinie

Napisz nam w komentarzu lub daj znać na facebooku, co sądzisz o naszym zestawieniu 🙂 

Artykuł zawiera linki afiliacyjne kierujące do oferty sklepów internetowych. Nie wpływają one na wybór produktów i ich pozycję w rankingu.

5 1 oceń
Oceń Artykuł
Angelika Woszczyńska - Redaktor Naczelna
Angelika Woszczyńska - Redaktor Naczelna
Lubię dobrze przemyślane zakupy, dlatego zawsze starannie porównuję produkty dostępne na rynku, oceniając przede wszystkim ich relację jakości do ceny. Jeśli Ty również cenisz sobie świadomość dobrze wydanych pieniędzy, każdy swój zakup poprzedź zapoznaniem się z naszymi rankingami. Wszystkie zestawienia przygotowujemy w oparciu o parametry techniczne i realne opinie użytkowników.
Powiadomienia
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
NAJNOWSZE WPISY
WARTO SPRAWDZIĆ
baner rtv
POWIĄZANE ARTYKUŁY
baner rtv