Drapak dla kota to niezbędny element wyposażenia mieszkania, w którym przebywa pupil. Należy wiedzieć bowiem, że każdy mruczek ma naturalną potrzebę drapania, która wiąże się między innymi z pielęgnacją kocich pazurów. Poza tym, drapiąc meble czy dywan, kociak chce zostawić na nich swój zapach – oznacza w ten sposób swoje terytorium. Jeśli więc pragniesz ochronić kanapę czy fotel przed pazurami swojego czworonożnego przyjaciela, postaw na solidny drapak, który zaspokoi te potrzeby. Sprawdź ranking najlepszych drapaków dla małych i dużych ras!
Drapak dla kota ranking:
Sprawdź podobne rankingi:
Czy każdy kot potrzebuje drapaka?
Drapanie jest u kota zachowaniem w pełni naturalnym. Zwierzę drapie po to, aby usunąć martwe części swoich pazurów i zaznaczyć teren kocimi feromonami. Poza tym, czynność ta stanowi formę kociej gimnastyki. Nie oznacza to jednak, że absolutnie każdy kot potrzebuje drapaka. Jeśli Twój pupil przebywa na zewnątrz, prawdopodobnie zaspokaja już te naturalne potrzeby, wspinając się po konarach drzew i ostrząc pazurki na różnych drewnianych powierzchniach.
Zabawka, jaką jest drapak, okazuje się niezbędna w przypadku kotów domowych, które niewiele czasu spędzają na świeżym powietrzu. Kotki mogą w takim przypadku wbijać swoje pazury w tapicerkę mebli i dywany, dlatego chcąc uniknąć szkód, warto nabyć dla nich stabilny drapak. Jeśli zaś zwierzak nie będzie nim zainteresowany, można posłużyć się kocimiętką, która swoim aromatem zwabi kota i zachęci go do zabawy.
Zatem jaki drapak dla kota kupić?
Jaki drapak dla kota wybrać?
Istnieje wiele rodzajów kocich drapaków. Dostępne w sklepach modele możemy podzielić na drapaki stojące, ścienne, wiszące, tunelowe czy drapaki typu domki. W naszym rankingu znajdziesz różne typy produktów z tej kategorii, a najpopularniejsze z nich to:
- drapak typu słupek – składa się ze słupka na podstawie, owiniętego sznurkiem. Niekiedy posiada także zabawki, jak piłki czy piórka. Zajmuje niewiele miejsca i pozwala kotu na podstawową gimnastykę;
- drapak i legowisko 2w1 – może mieć różny kształt, stanowi doskonałe miejsce na wypoczynek i oferuje kotu twardą powierzchnię, którą może swobodnie drapać, kiedy ma na to ochotę;
- drapak – budka – ponieważ koty kochają wskakiwać do pudełek, przytulna budka z funkcją drapaka może okazać się idealna do zabawy, odpoczynku i zaspokajania potrzeby ostrzenia pazurów;
- drapaki wielopiętrowe – mogą składać się z hamaków, platform obserwacyjnych, tuneli, wiszących zabawek, słupków oplecionych sznurkiem i wielu innych elementów. Doskonale sprawdzą się one w przypadku młodych i energicznych kotków, które lubią się bawić.
Poza rodzajem drapaka dla swojego kota, musisz zwrócić uwagę również na materiał, z jakiego produkt został wykonany, a także na jego wymiary oraz wagę. Wysoki drapak może okazać się niestabilny, zwłaszcza jeśli będzie zbyt lekki. Warto pomyśleć wtedy o dodatkowym przymocowaniu go do ściany lub masywnych mebli. Pamiętaj, że kot może nie tylko wdrapywać się na taką konstrukcję, ale również skakać po niej. Należy więc upewnić się, że wybieramy odpowiednio duży drapak dla kota dorosłego, a mniejszy dla małego mruczka.
Najlepszy drapak dla kota – jaki materiał?
Drapak dla dużego kota posiada najczęściej drewnianą lub drewnopochodną konstrukcję pokrytą materiałem, co zapewnia mu stabilność i funkcjonalność. Tkanina lub sznurek wykorzystany do stworzenia powierzchni, która służy do drapania, powinny charakteryzować się:
- łatwością czyszczenia,
- naturalnością (brakiem toksycznych substancji),
- wytrzymałością,
- odpornością na uszkodzenia mechaniczne.
Solidny drapak dla kota musi zostać pokryty wysokiej jakości materiałem zwartym, niełatwo niszczącym się pod wpływem kocich pazurów. Obszar przeznaczony do drapania zwykle wykonuje się więc z sizalu lub tektury. Natomiast miejsca do wypoczynku i zabawy pokrywane są miękkim pluszem lub polarem.
Słupek do drapania może też zostać wykonany z wysokiej jakości tkaniny o gęstym splocie, np. tkaniny oxford. Jest ona nie tylko odporna na zadrapania, ale i łatwa w czyszczeniu. Wytrzymały drapak to także produkt opleciony jutą lub sizalem, przy czym sizal (z włókien agawy) uchodzi za lepszej jakości materiał, który zapewni pupilowi długie godziny zabawy.
Na rynku znajdziemy również dobre drapaki dla kotów z tektury. Jest to materiał tani, przyjazny dla środowiska, z chropowatą fakturą – idealny na koci plac zabaw. Takie drapaki mają różne rozmiary i kształty, ale zawsze są lekkie i poręczne. Warto pamiętać jednak, że tektura będzie strzępiła się pod wpływem drapania, dlatego taki produkt wymaga regularnej wymiany. Nie jest jednak kosztowny, zatem stanowi to dosyć praktyczne rozwiązanie.
Co ile wymieniać drapak dla kota?
Idealny drapak dla kota jest stabilny, wytrzymały i dobrze prezentuje się we wnętrzu. Ponieważ wybór takich akcesoriów jest bardzo duży, łatwo możemy wybrać stabilny drapak dla kota dopasowany do naszych preferencji. Warto mieć jednak na uwadze, że nawet najlepszy produkt tego typu nie stanowi jednorazowej inwestycji.
Koci drapak należy wymieniać, kiedy widać na nim wyraźne ślady użytkowania. O konieczności zakupu nowego miejsca do drapania świadczy między innymi odklejający się od słupka sznur. Warto dodać, że zniszczony drapak jest nie tylko nieestetycznym elementem wyposażenia wnętrza, ale również przedmiotem nieatrakcyjnym dla samego kota. Ten może więc stracić nim zainteresowanie i zacząć wbijać pazury w domowe meble. Na wymianę drapaka warto zdecydować się wcześniej, jeśli:
- z produktu korzysta kilka kotów,
- kot jest bardzo aktywny,
- drapak jest wykonany z niższej jakości materiałów.
Pamiętaj też, że drapak bywa miejscem do odpoczynku, dlatego należy systematycznie dbać o jego czystość. Dużą zaletą będzie w tym kontekście zastosowanie materiałów, które są łatwe do oczyszczania z sierści i kurzu (np. gładki plusz). Warto też wybrać drapak dla kota z wymiennymi elementami lub z elementami zdejmowanymi do prania.
Drapak dla kota: opinie
Napisz nam w komentarzu lub daj znać na facebooku, co sądzisz o naszym zestawieniu 🙂
Artykuł zawiera linki afiliacyjne kierujące do oferty sklepów internetowych. Nie wpływają one na wybór produktów i ich pozycję w rankingu.