Strona głównaDom i ogródZwierzęta domoweWybieramy najlepszą szczotkę dla psa - ranking 2024

Wybieramy najlepszą szczotkę dla psa – ranking 2024 [TOP5]

Szczotka do czesania psa – dlaczego warto ją mieć?

Szczotka dla psa to produkt niezbędny, jeśli chodzi o akcesoria dla krótko- i długowłosych pupili. Regularne szczotkowanie pozwala zadbać o to, aby w psiej sierści nie było kołtunów i splątań. Podczas czesania szczotka masuje skórę psa i natłuszcza włosy, dzięki czemu sierść jest bardziej miękka i błyszcząca. Równocześnie, czesanie psa pozwala usunąć martwe włosy, dzięki czemu sierść nie ląduje na meblach, dywanach i ubraniu właściciela.

Pielęgnacja psów powinna obejmować regularne kąpiele i regularne czesanie. Szczotki ułatwiają tę drugą czynność, sprawiając, że jest ona przyjemniejsza i dla człowieka, i dla zwierzęcia. Dzięki nim usuwanie martwej sierści zajmuje mniej czasu, nie wiąże się z podrażnieniami skóry psa, pozwala zadbać o piękny, zdrowy wygląd pupila, a także o czystość w domu.

Nie ma jednak jednej uniwersalnej szczotki do pielęgnacji sierści psa. Każda rasa potrzebuje szczotki dostosowanej do typu włosów zwierzaka. Jeśli wybierzesz odpowiednie narzędzie, możesz mieć pewność, że zabieg szczotkowania będzie równocześnie skuteczny i przyjemny dla pupila. Idealna szczotka zapewnia komfort czesania i takie korzyści jak:

  • poprawa ukrwienia skóry,
  • łatwe usuwanie martwych włosów,
  • utrzymanie sierści psa w dobrej formie.

Sprawdź zatem, czym sugerować się podczas zakupów.

Szczotka dla psa ranking

Szczotka dla psa pozwala zadbać nie tylko o ładny wygląd sierści zwierzaka, ale również o jego dobre samopoczucie. Zaniedbana sierść może bowiem kołtunić się, a w efekcie prowadzić nawet do stanów zapalnych skóry. Warto zatem czesać psa regularnie i z pomocą odpowiedniego narzędzia. Oto kilka polecanych przez użytkowników modeli szczotek dla psów:

Sprawdź również:

1. Purlov (samoczyszcząca)

Purlov (samoczyszcząca)



Purlove szczotka samoczyszcząca wykorzystuje prosty, a przy tym bardzo wygodny mechanizm usuwania sierści zalegającej na igłach. Produkt posiada przycisk, który wypycha nagromadzone włoski, ułatwiając ich zbieranie ze szczotki.

Atutem tego akcesorium jest także antypoślizgowy uchwyt oraz ergonomiczny kształt rękojeści. Produkt ma uniwersalny charakter – sprawdzi się też do czesania innych domowych zwierząt. Istotną zaletą tego modelu szczotki okazuje się również zastosowanie ząbków z zaokrąglonymi końcówkami, które nie ranią skóry, lecz pozwalają wykonać na niej delikatny masaż.

Produkt został wykonany z materiałów takich jak: HIPS, TPR, stal nierdzewna. Waży 149 g – wraz z opakowaniem. Posiada uchwyt do zawieszenia na ścianie.

Zalety: Wady:
+ Jest solidnie wykonana. – Nie nadaje się do krótkiej sierści.
+ Ma świetny stosunek jakości do ceny.  
+ Nie podrażnia skóry.
+ Jest łatwa do utrzymania w czystości.  

2. FURMINATOR Dual Brush T691663

FURMINATOR Dual Brush T691663



FURMINATOR Dual Brush T691663 to dwustronna szczotka (druciano-włosiana), która rozczesuje sierść psa i wygładza włosy. Pomaga także usuwać kołtuny czy posklejane futro. Produkt dobrze dopasowuje się do kształtów ciała i głowy zwierząt. Jest wykonany z antybakteryjnego plastiku, który ogranicza rozwój bakterii i zarazków.

Model wyposażono w ergonomiczną rączkę i igły ze stali nierdzewnej zakończone plastikowymi kuleczkami masującymi. Uchwyt szczotki został wykończony warstwą antypoślizgowej gumy. Natomiast na drugiej stronie produktu znajduje się naturalne włosie, które świetnie zbiera usuniętą sierść.

Zalety: Wady:
+ Ma korzystną cenę jak na produkt dwa w jednym. – Niezbyt dobrze sprawdza się do krótkiej sierści (nawet strona z włosiem).
+ Jest solidnie wykonana.  
+ Dobrze zbiera sierść.  
+ Nie podrażnia skóry zwierzęcia.  

3. Rękawica SPI 55

Rękawica SPI 55



SPI 55 to szczotka w formie rękawicy do głaskania, wyposażona w 180 wypustek, które zbierają sierść i masują skórę psa. Produkt jest wygodny w użytkowaniu i dobrze tolerowany przez zwierzęta. Jego wymiary wynoszą 25 na 15 cm, dzięki czemu rękawica jest w pełni uniwersalna.

Produkt wykonano z oddychającego materiału, w którym dłoń nie poci się i nie nagrzewa. Warto podkreślić, że rękawica nadaje się wyłącznie na prawą dłoń.

Zalety: Wady:
+ Ma niską cenę. – Jest jednostronna – tylko na jedną rękę.
+ Jest wygodna w użytkowaniu. – Nie sprawdza się przy każdym typie sierści (zwłaszcza przy sierści długiej).
+ Pozwala zbudować pozytywne skojarzenia związane z zabiegiem czesania.  
+ Pozwala zbierać sierść również z dywanów czy tapicerek.  

4. ZOLUX Anah 470803

ZOLUX Anah 470803



ZOLUX Anah 470803 to szczotka druciana do szczotkowania podszerstka, wyposażona w elastyczne igły z plastikowymi końcówkami. Produkt nie podrażnia skóry zwierząt. Pozwala też wykonywać przyjemny masaż pobudzający krążenie.

Model wykonano z tworzywa sztucznego i stali nierdzewnej. Szczotka dedykowana jest rasom psów małych i średnich. Ma antypoślizgową rączkę i estetyczny design.

Zalety: Wady:
+ Ma korzystną cenę. – Trudno oczyszcza się z sierści.
+ Jest delikatna dla skóry zwierząt. – Ma cienkie, według niektórych opinii zbyt miękkie igły.
+ Ładnie się prezentuje.  
+ Jest solidnie wykonana.  

5. Wobell WO-1018

Wobell WO-1018



Wobell WO-1018 to szczotka samooczyszczająca, wyposażona w lekko wygięte, stalowe igły. Produkt posiada ergonomiczną, antypoślizgową rączkę. Dobrze wyczesuje martwe włosy, usuwa kołtuny i splątaną sierść. Posiada specjalny przycisk, który chowa ząbki, dzięki czemu sierść zostaje zepchnięta i łatwo jest usunąć ją ze szczotki.

Model jest bezpieczny dla zwierząt. Pozwala wykonywać na ich skórze przyjemny masaż. Jego atutem jest też uchwyt do powieszenia. Wymiary produktu to 18 cm długość oraz 13 cm szerokość.

Zalety: Wady:
+ Jest solidna. – Ma dosyć ostre, cienkie igły.
+ Sama się oczyszcza. – Niektórym psom sprawia dyskomfort podczas czesania.
+ Jest praktyczna w przechowywaniu.  
+ Ma przystępną cenę.  

Szczotka dla psa, czyli szczotka groomerska – jak wybrać?

Szczotki groomerskie, czyli szczotki dla psów, różnią się między sobą swoją formą, kształtem, wielkością czy materiałem wykonania. Przy ich wyborze trzeba brać pod uwagę przede wszystkim rodzaj sierści psa, ponieważ nie każda szczotka nadaje się do czesania każdego rodzaju włosów. Istotna jest zarówno długość sierści, jak i jej gęstość oraz budowa. Co ważne, ponieważ cechy te mogą różnić się w zależności od partii ciała zwierzaka, często warto mieć pod ręką kilka różnych szczotek i dobierać je odpowiednio do potrzeb.

Przy okazji warto wspomnieć, że szczotka groomerska to nie jedynie narzędzie do czesania psa, jakie można wybrać. Istnieją także grzebienie dla psów, rękawice do czesania, a także szczotki groomerskie dwustronne.

Rodzaje szczotek dla psa

Szczotki dla psów można podzielić na kilka rodzajów. Pierwszy podział wyróżnia szczotki groomerskie z włosia, druciane oraz gładkie (typu slicker, bez kuleczek na końcach ząbków).

Szczotki z włosia (szczotki włosiane) nadają się do większości rodzajów sierści, ale najlepiej sprawdzają się w przypadku ras krótkowłosych. W przypadku sierści długiej można postawić na szczotki z włosia dłuższego i szerzej rozstawionego. Szczotki druciane są dobre dla psów o długiej sierści i o średniej długości sierści. Dobrze rozplątują kołtuny. Radzą sobie z gęstą, a nawet kręconą sierścią. Są natomiast bezużyteczne dla psa krótkowłosego. Z kolei szczotki groomerskie gładkie stworzono z myślą o długiej, kręconej sierści. Nie posiadają one zabezpieczonych elementami plastikowymi szpilek, dlatego wymagają ostrożnego użytkowania.

Inny podział szczotek groomerskich obejmuje:

Szczotki typu pudlówki

To szczotki podobne do drucianych, jednak z cienkimi i zakrzywionymi szpilkami, które pozwalają efektywnie wyczesywać podszerstek. Szczotki groomerskie pudlówki sprawdzają się u psów, których podszerstek jest bardzo gęsty. U innych mogą powodować wyrywanie włosów okrywowych. Szczotka typu pudlówka nie może być używana pod włos.

Szczotka groomerska gumowa

Dla psów krótkowłosych najlepsze są szczotki gumowe. Ponieważ mają elastyczne włókna,  nie podrażniają skóry psa. Jednocześnie świetnie usuwają luźne włosy. Gumowe szczotki są „tępe” jeśli chodzi o ich zewnętrzną fakturę, dlatego można stosować je także podczas sprzątania, usuwając włosy z kanapy czy dywanu. Podobnie sprawują się także szczotki silikonowe, często dostępne w formie bez rączki, za to z uchwytem na dłoń lub w formie rękawicy.

Szczotka groomerska włosiano-miedziana

Ta szczotka groomerska posiada szczególną budowę. Jej wewnętrzna część to miedziane druciki, a zewnętrzna twarde, naturalne włosie. Narzędzie dobrze sprawdza się w przypadku psów o przylegającej sierści. Daje efekt wygładzenia i świetnie usuwa martwe włosie.

Szczotka groomerska szpilkowa

To wspomniany już rodzaj szczotek groomerskich drucianych, nazywanych także szpilkowymi. Posiadają one szpilki z mosiądzu lub stali, osadzone na poduszce, która dopasowuje się do kształtów ciała psa i poprawia ukrwienie skóry. Modele tego typu nadają się do sierści psów długowłosych oraz do sierści średniodługiej. Posiadają zabezpieczenia na końcach, które należy regularnie kontrolować (sprawdzać, czy nie odpadły). Warto pamiętać, że ten rodzaj szczotek może mieć włókna twarde i miękkie. Miękka szczotka szpilkowa nadaje się do cienkich włosów, a twarda do sierści zbitej, twardej i gęstej. Warto pamiętać, że im gęstsza sierść, tym dłuższe powinno być włosie szczotki czy jej igły. Długie szpilki lepiej rozczesują sierść psa długowłosego, ale są nieprzydatne dla psów krótkowłosych.

Szczotka groomerska do wyczesywania – furminator

Na szczególną uwagę zasługuje także szczotka groomerska typu furminator. Jest to szczotka do wyczesywania złożona z włosia i ostrzy, które selektywnie usuwają podszerstek – bez obcinania okrywy włosowej. Takie narzędzie sprawdza się u ras podwójnie powlekanych, które zrzucają dużo futra.

Szczotka dla psa: podsumowanie

Regularne czesanie pupila to podstawa codziennej pielęgnacji psa. Szczotkowanie psa pozwala usunąć martwe włosy, dzięki czemu te nie osiadają na meblach, podłodze czy dywanie. Jednocześnie proces czesania psa ma też zapewnić zadbany stan jego skórze i okrywie włosowej. Włosy psów – podobnie jak włosy ludzi – w trakcie czesania pokrywane są wydzieliną ochronną włosa, która dba o ich kondycję i połysk. Rozczesywanie długiej sierści ma też usuwać splatania i kołtuny, które mogą zacząć się filcować, doprowadzając do groźnych podrażnień i stanów zapalnych.

Można powiedzieć więc, że czesanie psa jest konieczne, natomiast wykonywanie tego zabiegu odpowiednio dobraną szczotką pozwala zapewnić komfort czesania pupilowi i przekłada się na lepsze efekty szczotkowania, a tym samym na satysfakcję czeszącego. 

Szczotka dla psa opinie

Napisz nam w komentarzu, lub daj znać na facebooku co sądzisz o naszym zestawieniu 🙂

Artykuł zawiera linki afiliacyjne kierujące do oferty sklepów internetowych. Nie wpływają one na wybór produktów i ich pozycję w rankingu.

0 0 ocen
Oceń Artykuł
Angelika Woszczyńska
Angelika Woszczyńska
Lubię dobrze przemyślane zakupy, dlatego zawsze starannie porównuję produkty dostępne na rynku, oceniając przede wszystkim ich relację jakości do ceny. Jeśli Ty również cenisz sobie świadomość dobrze wydanych pieniędzy, każdy swój zakup poprzedź zapoznaniem się z naszymi rankingami. Wszystkie zestawienia przygotowujemy w oparciu o parametry techniczne i realne opinie użytkowników.
Powiadomienia
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
NAJNOWSZE WPISY
WARTO SPRAWDZIĆ
baner neonet
POWIĄZANE ARTYKUŁY
baner rtv euro agd