Strona głównaDom i ogródZwierzętaKtóre podkłady dla psów są najlepsze? Ranking 2025

Które podkłady dla psów są najlepsze? Ranking 2025 [TOP10]

Podkłady dla psów, czyli tak zwane maty do sikania, doskonale sprawdzają się podczas nauki załatwiania swoich potrzeb w odpowiednich miejscach. Z reguły, maty higieniczne pokryte są specjalnym żelem, który ma pochłaniać wilgoć i nieprzyjemne zapachy. Spód podkładu treningowego to z kolei najczęściej folia, która zapobiega przeciekaniu.

Lepszej jakości podkłady chłonne mogą być używane nawet przez całą dobę. Te cieńsze, słabiej absorbujące wilgoć, należy wymieniać kilka razy dziennie. 

Ranking podkładów dla psów:

Sprawdź podobne rankingi:

Co to jest mata do nauki czystości?

Podkłady bywają określane również mianem mat do nauki czystości. Są to prostokątne lub kwadratowe podkładki, wykonane z chłonnego materiału. Często tworzy je nawet 3, 5 czy 6 warstw, na przykład z włókniny. Wierzchnie warstwy produktu wciągają wilgoć do środka, gdzie jest ona pochłaniana przez specjalny żel, który ma za zadanie zatrzymać płyn we wnętrzu maty. Dolne warstwy zapobiegają natomiast przemoczeniu podłogi, dywanu czy legowiska. 

Nauka sikania z matą polega na tym, że zwierzę uczy się załatwiać swoje potrzeby w jednym miejscu. Z czasem zaleca się przesuwać ją coraz bliżej drzwi, aż finalnie szczenię nauczy się wychodzić za potrzebą na zewnątrz. 

Kiedy przydaje się jednorazowa mata do sikania dla psa?

Mata pochłaniająca mocz to akcesorium przeznaczone przede wszystkim dla opiekunów szczeniąt, które nie kontrolują jeszcze swoich potrzeb fizjologicznych. Produkty tego typu sprawdzają się jednak również przy psich seniorach, którzy mogą mieć podobne problemy.

Podkład okazuje się przydatny także w podróży oraz przy opiece nad zwierzętami, które są chore, przeszły zabieg lub operację. Maty można umieszczać zarówno na podłodze czy dywanie, jak i w klatkach, transporterach czy w samochodzie. 

Podkłady higieniczne dla psów – dlaczego warto je mieć?

Podkłady mogą znaleźć zastosowanie zarówno w przypadku szczeniąt, jak i psów starszych. Początkowo sprawdzą się przy nauce sikania – szczenię oddaje bowiem mocz nawet kilkanaście razy na dobę. W przypadku dorosłych psów wykorzystamy je między innymi:

  • w okresie choroby,
  • przy problemach z nietrzymaniem moczu i przy schorzeniach układu moczowego,
  • po zabiegach i operacjach weterynaryjnych w okresie rekonwalescencji. 

Wkładka może pełnić rolę dodatkowej ochrony w legowisku pupila czy na fotelu samochodowym. Wiele osób korzysta z takich produktów również przy opiece nad innymi zwierzętami, umieszczając je na przykład w klatce dla gryzoni.

Podkłady pomagają zachować czystość, chroniąc podłogi, dywany czy meble przed zabrudzeniami. Zatrzymują nie tylko mocz, ale i błoto czy sierść. Można więc korzystać z nich w różnych okolicznościach i w różnych miejscach, bez względu na wiek psa. 

Jakie maty dla psa są najlepsze?

Na rynku znajdziemy dzisiaj maty wielokrotnego użytku i maty jednorazowe. Pierwsze pozwalają nam zmniejszyć wydatki i ograniczyć ilość odpadów, co jest rozwiązaniem ekologicznym. Aby wielorazowe maty były higieniczne, musimy jednak bardzo często prać je ręcznie lub w pralce (zależnie od zaleceń producenta). Nie jest to zatem rozwiązanie, które zapewni komfort każdemu właścicielowi czworonoga. 

Wygodniejszą opcją wydają się więc podkłady jednorazowe, które powinny spełniać jednak pewne kryteria. Warto sięgać przede wszystkim po podkłady wielowarstwowe, które charakteryzuje wysoka chłonność i odporność na rozdarcia. Dobrej jakości mata szybko wchłonie wilgoć, pozostając suchą w dotyku. 

Podkłady maty dla psa muszą mieć odpowiedni rozmiar – dopasowany do gabarytów pupila. Mniejsze maty sprawdzą się przy kotach i szczeniakach. Większe będą odpowiednie dla psich seniorów, którzy mogą mieć problemy z oddawaniem moczu.

Maty i podkłady higieniczne produkuje się też z różnych materiałów, na przykład z:

  • bawełny,
  • włókniny,
  • celulozy. 

Wiele produktów cieszących się dobrymi opiniami zawiera nie tylko chłonne absorbenty, ale również dodatek w postaci węgla aktywnego, który dezynfekuje i pochłania zapachy. Dzięki niemu z maty dla szczeniaka można korzystać przez cały dzień, bez obaw o nieprzyjemną woń w pomieszczeniu.

Ciekawą opcję stanowią również podkłady zapachowe, na przykład o zapachu trawy. Taka mata do nauki sikania powinna ułatwić opiekunowi zadanie, budząc skojarzenia z załatwianiem potrzeb na trawniku. 

Jeśli zastanawiasz się, jaka mata do sikania będzie najkorzystniejsza cenowo, zwróć uwagę na jej chłonność i zdolność neutralizowania zapachów. Cieńsze, tańsze podkłady trzeba wymieniać nawet po każdym użyciu. Te lepszej jakości, nieco droższe, musimy wymieniać zwykle tylko raz na dobę. 

Do czego możemy używać podkładów higienicznych dla zwierząt?

Jak zostało wspomniane, mata higieniczna dla psa znajduje zastosowanie w przypadku szczeniąt, zwierząt dorosłych i starszych. Możemy używać jej:

  • na podłodze i dywanie,
  • na meblach – zwłaszcza, jeśli psiak wchodzi na kanapę, fotel czy łóżko,
  • w klatkach i transporterach,
  • na fotelach samochodowych lub w bagażniku,
  • na legowisku.

Wszystkie te zastosowania wiążą się z łatwiejszym utrzymaniem czystości i higieny. Jednorazowe podkłady sprawdzą się po operacjach, psich porodach, przy problemach z nietrzymaniem moczu, w opiece nad szczeniętami, psami chorymi czy psami seniorami. Część z nich może być stosowana również w roli ręcznika po zabawie w wodzie, po kąpieli czy po spacerze w deszczową pogodę. 

Jak nauczyć psa sikać na matę?

Mata do nauki sikania dla psa jest przydatna, o ile wiemy, jak jej używać. Zatem jak nauczyć psiaka korzystania z takiego produktu? 

Początkowo należy stawiać pupila na podkładzie wtedy, kiedy ma zamiar załatwić swoją potrzebę. Szczenię może sygnalizować to na przykład piszczeniem, kręceniem się w kółko czy wąchaniem podłogi. Jeśli psiakowi uda się wysikać w wyznaczonym miejscu, należy nagrodzić go głaskaniem, pochwałą lub smakołykiem. 

Co ważne, mata powinna znajdować się cały czas w tym samym miejscu (lub w kilku stałych miejscach), aby zwierzę nie musiało szukać jej, kiedy chce załatwić swoje potrzeby. Istotne jest też budowanie pozytywnych skojarzeń – nie należy więc karcić psa za wysikanie się w nieodpowiednim miejscu. Jeśli przyłapiemy pupila na takim zachowaniu, powinniśmy natychmiast przenieść go na podkład, unikając podnoszenia głosu czy innych form wyrażania swojej dezaprobaty. 

Podkłady dla psów: opinie

Napisz nam w komentarzu lub daj znać na facebooku, co sądzisz o naszym zestawieniu 🙂

Artykuł zawiera linki afiliacyjne kierujące do oferty sklepów internetowych. Nie wpływają one na wybór produktów i ich pozycję w rankingu.

5 1 oceń
Oceń Artykuł
Angelika Woszczyńska - Redaktor Naczelna
Angelika Woszczyńska - Redaktor Naczelna
Lubię dobrze przemyślane zakupy, dlatego zawsze starannie porównuję produkty dostępne na rynku, oceniając przede wszystkim ich relację jakości do ceny. Jeśli Ty również cenisz sobie świadomość dobrze wydanych pieniędzy, każdy swój zakup poprzedź zapoznaniem się z naszymi rankingami. Wszystkie zestawienia przygotowujemy w oparciu o parametry techniczne i realne opinie użytkowników.
Powiadomienia
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
NAJNOWSZE WPISY
WARTO SPRAWDZIĆ
baner media markt
POWIĄZANE ARTYKUŁY