Przyczepka rowerowa dla psa pozwala zabierać pupila na dłuższe wycieczki. Taki pojazd zapewnia zwierzęciu komfort i bezpieczeństwo. Stanowi także idealne rozwiązanie w przypadku psów, które nie są w stanie biec w takim tempie, aby dorównać rowerzyście – co dotyczy głównie szczeniaków, psów schorowanych i starszych zwierzaków.
Przyczepka rowerowa dla psa ranking:
Sprawdź podobne rankingi:
Jaką wybrać przyczepkę dla psa do roweru?
Przyczepka do przewożenia psa powinna być funkcjonalna, bezpieczna i komfortowa. Oznacza to, że musi charakteryzować się odpowiednio stabilną konstrukcją. Na początek warto zwrócić uwagę na materiały, z których wykonano taki transporter na kołach. Odpowiednią wytrzymałość i nośność zapewni przyczepce rama z aluminium lub stali. Natomiast wysoką funkcjonalność poszycia zagwarantuje tkanina poliestrowa o dużej gęstości, odporna na deszcz i promieniowanie słoneczne.
Przyczepka powinna zadbać także o dobre samopoczucie zwierzęcia. Aby okazała się praktyczna w użytkowaniu, musi mieć okna z siatki, zapewniające optymalną wentylację. Pozwolą one również na obserwowanie otoczenia podczas przejażdżki. Dzięki temu – widząc, co dzieje się na zewnątrz – pies nie będzie zestresowany i nie zareaguje nerwowo, np. na dźwięk klaksonu.
Za bezpieczeństwo przewozu w przyczepce odpowiadać będą także:
- krótka smycz zintegrowana,
- chorągiewka,
- odblaski,
- oświetlenie.
Warto wspomnieć, że przyczepka dla właścicieli czworonogów powinna mieć odblaski na bokach, czerwone światełko z tyłu i białe z przodu.
Koła tylne pojazdu mogą mieć różną wielkość, ale zalecane minimum to 16 cali. Jeśli martwisz się o to, gdzie schowasz tak dużą przyczepkę, wybierz model z funkcją składania i oczepianymi kółkami. Taka opcja bardzo ułatwia przechowywanie sprzętu.
Czego jeszcze warto szukać w dobrych przyczepkach? Poza solidną, metalową konstrukcją (stalową ramą) i elementami zwiększającym widoczność korzystne będą także:
- amortyzatory,
- wyjmowana mata podłogowa (łatwa do utrzymania w czystości),
- zaczep awaryjny,
- drzwiczki z zamkami błyskawicznymi,
- osłony przeciwdeszczowe,
- hamulec postojowy.
Jak dobrać przyczepkę dla psa?
Poza jakością wykonania przy wyborze przyczepki dla psa musisz zwrócić uwagę także na jej rozmiar i nośność. Na rynku dostępne są pojazdy o maksymalnym obciążeniu do 15, 20 czy nawet 50 kg. Jaka przyczepka rowerowa dla psa zapewni stabilność zwierzętom różnych ras?
Do wyboru mamy najczęściej przyczepy w rozmiarze:
- S do 20 kg – przeznaczone dla takich ras jak mops, szpic niemiecki, buldog francuski, jamnik,
- M do 40 kg – odpowiednie dla boksera, golden retrievera, labradora czy pudla,
- L do 50 kg – dla owczarków czy psów pasterskich.
Dlaczego warto kupić przyczepkę rowerową dla psa?
Riksza dla psa ma swoje wady i zalety. Jest to tylko jedno z rozwiązań, jakie możemy wykorzystać, aby zabierać zwierzę na wycieczki rowerowe. Pozostałe możliwości to:
- przywiązanie smyczy do roweru na wysięgniku (pręcie), czyli bieganie z psem,
- przewóz w koszyku,
- przewóz w transporterze mocowanym na bagażniku.
Odpowiednio dobrana przyczepka dla psa to jednak najbezpieczniejszy i najprostszy sposób przewożenia zwierzęcia. Zapewnia ona wysoki komfort jazdy – oferuje dużo miejsca, a także ochronę przed czynnikami zewnętrznymi. Oczywiście, wymaga jednak oswojenia psa z takim sposobem podróżowania, np. poprzez swobodną zabawę w przyczepce w domu.
A jakie wady ma takie rozwiązanie? Po pierwsze, przyczepki nie są tanie. Po drugie, mają spore wymiary, co utrudnia ich przechowywanie. Wiele modeli można jednak łatwo złożyć i rozłożyć, kiedy są potrzebne. Dodatkowo, część z nich oferuje funkcję wózka, co może okazać się przydatne dla niektórych użytkowników. Wtedy przyczepka jest produktem dwa w jednym, zatem jej zakup pozwala oszczędzić i miejsce, i pieniądze.
Jak nauczyć psa jazdy w przyczepce rowerowej?
Jak zachęcić psa do korzystania z przyczepki rowerowej? To pytanie, które warto zadać sobie jeszcze przed pierwszą przejażdżką. Aby psiak chętnie wszedł do środka, wystarczy sięgnąć po jego ulubione przekąski. Później można zabrać zwierzę na krótką wycieczkę, kontrolując zachowanie i samopoczucie pupila. Z każdym kolejnym podejściem wystarczy nieco wydłużać czas podróży.
W przypadku psów bardzo bojaźliwych i nieufnych przyczepkę warto zabrać do domu i początkowo oswajać z nią zwierzę bez montażu kółek. Pupil może wchodzić do środka, kłaść się na posłaniu, samodzielnie eksplorować wózek. Na zachętę warto umieścić w środku jego ulubione zabawki i przekąski. Z czasem można zamontować koła pojazdu i powoli oprowadzać psa po pomieszczeniu. Należy dbać jednocześnie o nagradzanie pochwałami i przekąskami, aby nauczyć zwierzę, że taka jazda to świetna zabawa.
Z czasem pies z pewnością zacznie samodzielnie wskakiwać do przyczepki, a wtedy można po raz pierwszy podłączyć ją do roweru i trenować aktywność na świeżym powietrzu.
Przyczepka do roweru dla psa: opinie
Napisz nam w komentarzu lub daj znać na facebooku, co sądzisz o naszym zestawieniu 🙂
Artykuł zawiera linki afiliacyjne kierujące do oferty sklepów internetowych. Nie wpływają one na wybór produktów i ich pozycję w rankingu.