Strona głównaDom i ogródZwierzętaNajlepszy dozownik karmy dla kota - ranking 2025

Najlepszy dozownik karmy dla kota – ranking 2025 [TOP9]

Dozownik karmy dla kota to urządzenie, które pozwala podawać pupilowi posiłki nawet wtedy, kiedy jesteśmy poza domem. W przypadku kotów karmienie metodą pełnej miski nie sprawdza się najlepiej. Zwierzę z reguły zjada od razu wszystko, co otrzyma, a to prowadzi do rozciągania żołądka i otyłości. Sprzęt, który można zaprogramować na podawanie określonej ilości karmy o konkretnej porze pozwala uniknąć takiego problemu. Wiele osób docenia dozowniki również dlatego, że można ustawić je tak, aby podawały kotu karmę wcześnie rano, dzięki czemu opiekun czworonoga może pospać nieco dłużej.

Jak więc wybrać podajnik, który spełni nasze oczekiwania?

Dozownik karmy dla kota ranking:

Sprawdź podobne rankingi:

Dlaczego warto rozważyć zakup automatycznego dozownika karmy dla kota?

Zakup automatycznego, inteligentnego dozownika do karmy to rozwiązanie przeznaczone przede wszystkim dla osób zapracowanych, których długo nie ma w domu, a także dla tych, którzy często wyjeżdżają, a nie mogą zabrać ze sobą w podróż ukochanego pupila. Dzięki takiemu urządzeniu kociak może otrzymywać karmę kilka razy dziennie w odpowiednio odmierzonych porcjach. Jest to znacznie lepsze rozwiązanie niż pozostawienie dużej ilości jedzenia w misce na cały dzień. Dlaczego?

Po pierwsze, dozownik dba o świeżość karmy. Jest ona szczelnie zamknięta, co chroni ją przed wietrzeniem. Po drugie, jak już wspominaliśmy, koty nie potrafią samodzielnie porcjować podanej im żywności, zatem karmienie ich metodą pełnej miski nigdy nie służy ich zdrowiu i dobremu samopoczuciu. 

Z dozownika można korzystać na co dzień, aby nie martwić się o to, czy kot otrzymuje regularnie odpowiednią ilość świeżej karmy. Urządzenie sprawdza się zarówno wtedy, kiedy jesteśmy w domu, jak i w przypadku, kiedy większą część dnia przebywamy w pracy. Sprzęt stanowi też idealne rozwiązanie dla osób, które wyjeżdżają na jeden lub kilka dni. Wtedy taki „karmnik” może uzupełniać na przykład sąsiad czy znajomy. 

Warto pamiętać jednak, że dozownik nie jest idealny dla każdego. Nie sprawdzi się między innymi w domu, w którym mieszka kilka kotów. Nie da się bowiem dopilnować, aby wydaną przez podajnik porcję zjadł konkretny zwierzak (chyba, że wybieramy model ze specjalnym chipem umieszczonym w obroży). Poza tym warto pamiętać, że podajniki są trudniejsze do utrzymania w czystości niż zwykła miska. Ich codzienne mycie może więc okazać się nieco uciążliwe. 

Jaki dozownik karmy dla kota? Rodzaje automatów do karmy

Na rynku dostępne są dozowniki do karmy automatyczne, przeznaczone do karmy suchej i mokrej oraz do obu rodzajów karm. Poszczególne urządzenia różnią się swoją konstrukcją z uwagi na charakter pożywienia. Są też sterowane na inne sposoby, ale każdy z nich można programować na czas swojej nieobecności. 

Najwygodniejsze i najbardziej zaawansowane technologicznie wydają się automaty do karmy suchej, sterowane panelem lub aplikacją (zdalnie, jeśli korzystają z łączności WIFI). Żywność z takiego urządzenia wysypuje się tak, jak z automatów z gumą do żucia. Użytkownik może zaplanować własny harmonogram karmienia, decydując o porach wydawania posiłków i wielkości porcji. Takie rozwiązanie sprawdzi się także na dłuższą nieobecność, ponieważ pojemność zbiornika na karmę suchą może wynosić nawet do 4 litrów. Pojemnik nie wymaga więc częstego uzupełniania. 

Podajniki karmy mokrej mają nieco inną budowę, ponieważ muszą utrzymywać pożywienie w niskiej temperaturze, aby chronić je przed zepsuciem. Zwykle wyposażone są w hermetyczne zamknięcie i wkłady chłodzące. Mogą wydawać posiłek poprzez obrót tarczy czy otwarcie pokrywki. Najprostsze urządzenia tego typu zaprogramujesz na czas Twojej nieobecności za pomocą timera. Pamiętaj jednak, że urządzenie nie sprawdzi się podczas dłuższych wyjazdów – mokrej karmy nie można przechowywać w nich zbyt długo. Najczęściej programowane są więc na 24-48 godzin. Poza tym, mają mniejszą pojemność niż automaty do karmy suchej. 

Na co zwrócić uwagę przy wyborze dozownika do karmienia?

Wiesz już, jakie typy dozowników możesz wybrać dla Twojego pupila. Zastanówmy się teraz, jakie cechy i dodatkowe funkcje konkretnych urządzeń mogą okazać się praktyczne podczas sprawowania zdalnej opieki nad czworonogiem. Pierwsza kwestia to wielkość pojemnika na karmę. Dopasuj ją do schematu żywieniowego swojego kota, biorąc pod uwagę również to, na jak długo będziesz zostawiać pupila samego w domu.

Jakie kryteria powinien spełniać idealny podajnik na karmę? Od dobrej jakości sprzętu dla Twojego kota możesz oczekiwać:

  • łatwości programowania – najlepiej wypada tutaj sterowanie aplikacją,
  • łatwości czyszczenia,
  • stabilności,
  • solidnego wykonania.

Jeśli urządzenie dysponuje przyciskami, na przykład do „ręcznego” podawania karmy, dobrze, aby były one ukryte przed zwierzęciem. W przeciwnym razie kot może samodzielnie porcjować przygotowane dla niego zapasy.

Ważną funkcją jest także czujnik, który kontroluje pozostałą ilość karmy w pojemniku i przypomina o konieczności jej uzupełnienia. Kluczowym zabezpieczeniem będzie również alarm informujący o zablokowaniu urządzenia – dzięki niemu właściciel kota wie, kiedy musi zajrzeć do środka, aby naprawić problem.

Istotną kwestią może okazać się też zasilanie awaryjne. Dzięki dodatkowym bateriom podajnik powinien pracować według ustalonego schematu również wtedy, kiedy w domu dojdzie do awarii prądu lub WIFI. 

A jakie zaawansowane funkcje może zaoferować nam inteligentny podajnik? Sprzęty sterowane aplikacją mobilną często wyposażone są również w kamerę, mikrofon i głośnik. Pozwalają wtedy nagrywać dźwięk i obraz, komunikować się ze zwierzakiem, wydawać mu polecenia czy kontrolować sposób spożywania przez niego posiłku. Nowoczesny dozownik może oferować także funkcję odczytywania chipów. Dzięki niej będzie dozował karmę (a także karmę z lekami) tylko konkretnemu kotu.

Dozownik karmy dla kota: opinie

Napisz nam w komentarzu lub daj znać na facebooku, co sądzisz o naszym zestawieniu 🙂

Artykuł zawiera linki afiliacyjne kierujące do oferty sklepów internetowych. Nie wpływają one na wybór produktów i ich pozycję w rankingu.

5 1 oceń
Oceń Artykuł
Angelika Woszczyńska - Redaktor Naczelna
Angelika Woszczyńska - Redaktor Naczelna
Lubię dobrze przemyślane zakupy, dlatego zawsze starannie porównuję produkty dostępne na rynku, oceniając przede wszystkim ich relację jakości do ceny. Jeśli Ty również cenisz sobie świadomość dobrze wydanych pieniędzy, każdy swój zakup poprzedź zapoznaniem się z naszymi rankingami. Wszystkie zestawienia przygotowujemy w oparciu o parametry techniczne i realne opinie użytkowników.
Powiadomienia
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
NAJNOWSZE WPISY
WARTO SPRAWDZIĆ
baner rtv
POWIĄZANE ARTYKUŁY
baner rtv