Strona głównaDom i ogródNagrzewnica ranking 2023

Nagrzewnica ranking 2023

Nagrzewnica – kiedy się sprawdzi?

Nagrzewnica to urządzenie przydatne w wielu sytuacjach. Z jego pomocą można dogrzać pomieszczenia, takie jak garaż czy warsztat, których z reguły nie obejmuje ogrzewanie centralne. Nagrzewnice przydają się także na budowie – do dosuszania posadzek czy ścian. Można korzystać z nich w celu osuszenia mieszkania po zalaniu czy po remoncie. Z urządzeń tego typu korzystają jednak nie tylko osoby prywatne, ale też firmy. Są one stosowane do ogrzewania między innymi magazynów, hal produkcyjnych, szklarni czy lokali gastronomicznych.

Nagrzewnica ranking:

Nagrzewnice zyskują na popularności w okresie jesienno-zimowym. Sprawdź, które modele cieszą się najlepszymi opiniami użytkowników!

 

1. NEO 90-063

NEO 90-063Neo 90-063 to elektryczna nagrzewnica odpowiednia do warsztatu czy garażu. Urządzenie wyposażono w ceramiczny element grzewczy i izolowany uchwyt z tworzywa do bezpiecznego przenoszenia. Obudowa sprzętu została pomalowana proszkowo, co zabezpiecza ją przed rdzewieniem. Model jest niewielki, ale wydajny. Posiada silny wiatrak i funkcję regulacji kąta nawiewu.

Nagrzewnica waży 3,16 kg. Dysponuje regulacją temperatury i termostatem. Posiada moc 3000 W. Jej wydajność szacuje się na 280 m3/h.

Zalety: Wady:
+ Ma przystępną cenę. – Dosyć głośno pracuje, ale nie jest to dokuczliwe.
+ Jest solidnie wykonana.  
+ Pracuje wydajnie.  
+ Jest bezpieczna w użytkowaniu.  

 

2. Kraft & Dele KD11700

Kraft & Dele KD11700Kraft&Dele KD11700 to nagrzewnica gazowa o mocy 25 KW, zasilana propan-butanem (LPG). Sprzęt posiada wbudowany termostat z regulacja temperatury, a także wyświetlacz cyfrowy, który ułatwia obsługę. Urządzenie oszczędza paliwo dzięki specjalnie zaprojektowanej komorze spalania. Może być wykorzystywane w magazynach czy w budownictwie, pod warunkiem zapewnienia odpowiedniej wentylacji pomieszczeń.

Nagrzewnica jest łatwa w użyciu – wystarczy podłączyć do niej butlę z gazem. Sprzęt waży 5 kg. Posiada wbudowany wentylator, który rozdmuchuje ogrzane powietrze. Wydajność modelu oceniana jest na 320 m3/h. Maksymalne zużycie gazu wynosi 1,09 kg/h. W opakowaniu poza urządzeniem znajdziemy dodatkowo wąż gazowy i reduktor.

Zalety: Wady:
+ Jest mocna i efektywnie pracuje. – Negatywne opinie dotyczą funkcjonowania wbudowanego termostatu.
+ Zużywa niewiele paliwa.  
+ Jest solidnie wykonana.  
+ Ma dobry stosunek ceny do jakości.  

3. Mar-pol M80950 8 kW

 

Mar-pol M80950 8 kWMar-pol M80950 8 kW to nagrzewnica olejowa, odpowiednia do ogrzewania wnętrz wszelkich pojazdów. Urządzenie pracuje niezależnie od silnika. Dysponuje mocą 8000 W. Jest zasilane olejem opałowym lub olejem napędowym. Waży 9,7 kg.

Sprzęt wyposażono w analogowy panel sterowania i wyświetlacz LCD. Jego atutem jest też możliwość zdalnego sterowania pilotem. Nagrzewnica posiada zamkniętą komorę spalinową, co zapobiega nadmiernej emisji spalin. Może być obsługiwana manualnie lub automatycznie – dostosowuje częstotliwość podawania paliwa do temperatury otoczenia.

Produkt jest programowalny, co znaczy, że można ustalić, za ile godzin ma się włączyć i wyłączyć. Nagrzewnica posiada też filtr powietrza, który chroni ją przed zasysaniem zanieczyszczeń.

Zalety: Wady:
+ Ma przyzwoitą cenę (jak na model olejowy o takiej mocy). – Ma krótki przewód do odprowadzania spalin.
+ Jest łatwa w obsłudze. – Spala spore ilości paliwa.
+ Zajmuje niewiele miejsca.  
+ Może pracować automatycznie.  

4. LEHMANN 2 kW

 

LEHMANN 2 kWElektryczna nagrzewnica Lehmann 2000 W to kompaktowe urządzenie wyposażone w termostat i 3-stopniową regulację temperatury (pokrętłem). Sprzęt może działać z samym nawiewem. Posiada regulację kąta nachylenia. Jest wykonany z masywnego stopu stali, co przekłada się na jego wytrzymałość.

Urządzenie waży 1,7 kg. Jest niewielkie – jego wymiary to zaledwie 21x16x22 cm. Produkt został zabezpieczony przed przegrzaniem, a dodatkowo posiada specjalną kratkę, która chroni przed poparzeniem również użytkownika. Model posiada też praktyczny uchwyt do przenoszenia.

Zalety: Wady:
+ Jest niedroga. – Ma krótki kabel.
+ Ma niewielki rozmiar. – Termostat tylko wyłącza urządzenie, nie uruchamia go automatycznie.
+ Dobrze się prezentuje.  
+ Sprawdza się w małych pomieszczeniach.  

5. Eberg 3000W PTC ETH 30

 

Eberg 3000W PTC ETH 30EBERG ETH 30 to nagrzewnica elektryczna o mocy 3000 W. Urządzenie zostało wyposażone w ceramiczną grzałkę PTC i termostat. Oferuje dwa poziomy grzania do wyboru. Posiada też wygodny uchwyt do przenoszenia. Praca modelu może być regulowana w zakresie od 0 do 85 stopni Celsjusza. Produkt jest zabezpieczony przed przegrzaniem. Jego wydajność to 280 m3/h.

Urządzenie waży 2,85 kg. Posiada obudowę ze stali pokrytej lakierem żaroodpornym. Po zakończeniu pracy uruchamia wentylator, który chłodzi jego komponenty. Poza tym, nawiew nagrzewnicy może działać niezależnie. Sprzęt dysponuje regulacją kąta nachylenia.

Zalety: Wady:
+ Ma niską cenę. – Wentylator dosyć głośno pracuje.
+ Bardzo efektywnie ogrzewa wnętrza.  
+ Może pełnić rolę wentylatora latem.
+ Posiada regulację mocy i funkcjonalny termostat.

6. Powermat PM1013 30 kW

 

Powermat PM1013 30 kWPowermat PM-NAG-30SKN to nagrzewnica spalinowa wyposażona w komin, wyświetlacz LCD i termostat. Sprzęt dysponuje mocą aż 30 000 W. Nadaje się do pomieszczeń o powierzchni nawet 200 m2, a jego wydajność to 850 m3/h. Posiada zbiornik na paliwo o pojemności 36 litrów. Waży 22,5 kg.

Urządzenie jest zasilane olejem napędowym lub lekkim olejem opałowym. Pracuje wydajnie i bezpiecznie dzięki zabezpieczeniu przed przegrzaniem. Ma też zapłon piezoelektryczny i automatyczny palik olejowy. Z uwagi na swoją wagę zostało wyposażone w praktyczne koła jezdne.

Atutem modelu jest funkcja wychładzania komory spalania i cyfrowy termostat z płynną regulacją, który pozwala oszczędzać paliwo. Sprzęt wyświetla aktualną i ustawioną temperaturę. Spaliny odprowadza za pomocą komina. Pozwala również na podgląd pozostałego w zbiorniku paliwa – wbudowany wziernik.

Zalety: Wady:
+ Ma wysoką moc. – Jest bardzo głośna.
+ Posiada duży zbiornik na paliwo. – Spala więcej oleju niż deklaruje producent.
+ Jest prosta w obsłudze.
+ Posiada praktyczne kółka transportowe.

Nagrzewnica olejowa, gazowa czy elektryczna?

Na rynku do wyboru mamy dzisiaj trzy główne rodzaje nagrzewnic:

  • nagrzewnice gazowe,
  • nagrzewnice olejowe na paliwa płynne,
  • nagrzewnice elektryczne.

Który rodzaj wybrać, aby rachunki za energię elektryczną nie poszybowały w górę? Oto charakterystyka poszczególnych typów urządzeń:

Modele elektryczne – są uniwersalne i wykorzystywane w wielu branżach. Bardzo często swoje wnętrza dogrzewają nimi także osoby prywatne, uruchamiając nagrzewnice w przydomowych garażach i warsztatach. Sprzęty dobrze sprawdzają się przy remontach i pracach budowlanych. Nie wymagają wentylowania pomieszczeń, stąd mogą pracować w zamkniętych obiektach. Są bezpieczne, proste w obsłudze, wygodne w użyciu, bo z reguły niewielkie i lekkie – przenośne. Będą jednak kosztowne w eksploatacji przy ogrzewaniu dużych wnętrz.

Modele olejowe – stosowane są do ogrzewania i osuszania. Zaletą nagrzewnic tego typu jest wysoka wydajność, dlatego sprawdzają się one w dużych obiektach – mieszkalnych, firmowych, rolniczych, przemysłowych. Dzielimy je na warianty z systemem odprowadzania spalin i bez. Te drugie muszą pracować w dobrze wentylowanych wnętrzach, a te pierwsze można uruchamiać w każdych warunkach.

Modele gazowe – są najtańsze w eksploatacji, ale muszą być stosowane w warunkach dobrej wentylacji, ponieważ generują duże ilości pary wodnej. Z tego względu najczęściej wykorzystuje się je w szklarniach oraz na budowie, ale przy nakładaniu zapraw wapiennych. Gazowe i olejowe nagrzewnice sprawdzają się tam, gdzie nie ma działającej instalacji elektrycznej.

Nagrzewnica – na co zwrócić uwagę wybierając nagrzewnicę?

Jak wybrać nagrzewnicę, która będzie dobrym i oszczędnym źródłem ciepła w wybranym wnętrzu? Najważniejsza będzie oczywiście moc nagrzewnicy, uzależniona od docelowej powierzchni do ogrzania. Na szczęście, zakup modelu o odpowiednio dużej mocy ułatwia nam prosty wzór:
V x ΔT x K = wydajność w kcal na godzinę, gdzie:

  • V to objętość pomieszczenia w m3,
  • ΔT to różnica temperatur (temperatura bez ogrzewania – temperatura docelowa),
  • K to współczynnik izolacji cieplnej.

Współczynnik izolacji cieplnej wynosi natomiast w uproszczeniu:

  • 3,0-4,0 – w budynku z drewna lub blachy falistej,
  • 2,0-2,9 – w prostym budynku z pojedynczą warstwą cegieł, oknami i dachem,
  • 1,0-1,9 – w budynku z podwójną warstwą cegieł, zamkniętym dachem, niewielką ilością okien,
  • 0,6-0,9 – w budynku podwójnie izolowanym z cegły, z podwójnymi oknami, fundamentem i dobrze izolowanym dachem.

Uzyskany w ten sposób wynik to minimalna wydajność nagrzewnicy wyrażona w kcal/h, dlatego należy podzielić ją przez 860 (1 kW/h = 860 kcal/h). Otrzymamy w ten sposób najważniejszy parametr urządzenia – moc w Watach. Na co jeszcze warto zwrócić uwagę?

Kluczowe będzie bezpieczne i wygodne użytkowanie. Sprzęty tego typu powinny być zabezpieczone przed przegrzaniem. Jeśli mają być mobilne, muszą posiadać kółka lub uchwyt i niską wagę. Na komfort obsługi takiego urządzenia wpływa też obecność regulacji mocy oraz termostatu, który podtrzymuje zadaną temperaturę – wyłącza się i uruchamia automatycznie. Z pewnością obsługę ułatwia także wyświetlacz, który informuje o ustawionych parametrach i aktualnej temperaturze powietrza w pomieszczeniu. Co ciekawe, niektóre modele elektryczne mogą zamieniać się również w wentylator, który przyda się latem, zatem sprzęt posłuży nam przez cały rok.

Nagrzewnica opinie

Napisz nam w komentarzu lub daj znać na facebooku co sądzisz o naszym zestawieniu 🙂 

POWIĄZANE ARTYKUŁY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze wpisy

Warto sprawdzić