Strona głównaDom i ogródWarsztatKtóry agregat prądotwórczy jest najlepszy? Ranking 2024

Który agregat prądotwórczy jest najlepszy? Ranking 2024

Agregat prądotwórczy jest urządzeniem wyposażonym w silnik, który zasila benzyna, ropa lub gaz ziemny. Sprzęty tego typu wytwarzają energię niezbędną do korzystania z urządzeń domowych, takich jak pralka, lodówka czy komputer. Agregaty sprawdzają się jako źródło zasilania na wypadek awarii, ale również jako dodatkowe, oszczędniejsze źródło prądu, zasilającego elektronarzędzia czy innego typu urządzenia energochłonne.

Agregaty okazują się praktyczne przede wszystkim w domach jednorodzinnych i w gospodarstwach rolnych. Stanowią idealne zabezpieczenie na wypadek awarii i przedłużających się przerw w dostawie prądu. Każda osoba, która chciałaby być przygotowana na taką ewentualność, z pewnością powinna posiadać podobne urządzenie, by móc podłączyć je do swojej instalacji i zachować możliwość korzystania z energii elektrycznej w każdych warunkach.

Agregat prądotwórczy ranking:

Jak wybrać bezawaryjny agregat prądotwórczy?

Agregat prądotwórczy przydaje się na działce, na kempingu, w warsztacie, a także w domu. Może zasilać urządzenia elektryczne tam, gdzie nie ma przyłącza elektrycznego oraz w razie awarii sieci. Skoro wiemy już że takie urządzenie to świetne zabezpieczenie dla pracy urządzeń AGD, RTV i elektronarzędzi, zastanówmy się, na co warto zwrócić uwagę przy zakupie podobnego sprzętu.

Pierwsza kwestia to moc agregatu. Powinna być większa niż łączna moc urządzeń, które chcemy nim zasilać. Druga ważna kwestia to rodzaj silnika. Model na benzynę będzie pracował lepiej, ale może okazać się mniej trwały. Jeśli z produktu planujemy korzystać w sposób ciągły, rozsądniej będzie postawić na silnik zasilany olejem napędowym.

Rodzaje agregatów wyróżniamy także na podstawie „fazy”. W domach przydają się przede wszystkim modele jednofazowe, ponieważ takie sprzęty jak lodówka, telewizor czy komputer potrzebują napięcia rzędu 230 V. Sprzęty trójfazowe służą zasilaniu mocniejszych urządzeń, takich jak trójfazowe silniki elektryczne. Mówi się, że dobre generatory trójfazowe są słabymi generatorami jednofazowymi, ponieważ na każde ich gniazdo przypada 1/3 mocy maksymalnej.

Czym jeszcze kierować się przy wyborze agregatu prądotwórczego?

Jaki agregat wybrać do domu? W tym przypadku odpowiedni będzie ten o napięciu 230 V. Jego moc to łączna moc wszystkich domowych urządzeń, z których chcemy korzystać, powiększona o około 20 – 30%. Kiedy sprzęt ma zasilać na przykład komputer, obowiązkowo powinien posiadać system stabilizacji napięcia. W przeciwnym razie łatwo będzie doprowadzić do awarii (tak zwanego spalenia).

Jaki agregat wybrać na budowę? Do pracy z elektronarzędziami potrzebny będzie sprzęt o mocy nawet 9 razy wyższej niż moc urządzeń, z których chcemy korzystać. Korzystniej będzie również wybrać model o napięciu 400 V, a nie 230 V.

Co jeszcze warto sprawdzić przed wybraniem najlepszego modelu z całej oferty agregatów prądotwórczych? Pierwszy ważny parametr to głośność pracy, która ma duże znaczenie, jeśli sprzęt ma pracować w domu. Druga ważna cecha – istotna w odwrotnej sytuacji – to poziom ochrony IP, który mówi o tym, w jakich warunkach produkt może pracować bez ryzyka awarii. Dotyczy to modeli, które planujemy trzymać na zewnątrz.

Przydatne funkcje agregatów to również:

  • czujnik przeciążeniowy,
  • czujnik oleju,
  • wskaźnik paliwa.

Przed zakupem konkretnego modelu warto zorientować się też, jak wygląda w nim kwestia spalania. Jest to parametr określony przez producenta w litrach na godzinę, ale najwięcej na ten temat w praktyce powiedzą nam użytkownicy wybranego sprzętu.

Agregat prądotwórczy: opinie

Napisz nam w komentarzu lub daj znać na facebooku co sądzisz o naszym zestawieniu 🙂 

Artykuł zawiera linki afiliacyjne kierujące do oferty sklepów internetowych. Nie wpływają one na wybór produktów i ich pozycję w rankingu.

4.3 3 ocen
Oceń Artykuł
Angelika Woszczyńska - Redaktor Naczelna
Angelika Woszczyńska - Redaktor Naczelna
Lubię dobrze przemyślane zakupy, dlatego zawsze starannie porównuję produkty dostępne na rynku, oceniając przede wszystkim ich relację jakości do ceny. Jeśli Ty również cenisz sobie świadomość dobrze wydanych pieniędzy, każdy swój zakup poprzedź zapoznaniem się z naszymi rankingami. Wszystkie zestawienia przygotowujemy w oparciu o parametry techniczne i realne opinie użytkowników.
Powiadomienia
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
NAJNOWSZE WPISY
WARTO SPRAWDZIĆ
baner media markt
POWIĄZANE ARTYKUŁY
baner rtv euro agd