Strona głównaDom i ogródMalowanie natryskoweWybieramy najlepszy pistolet do malowania - ranking 2024

Wybieramy najlepszy pistolet do malowania – ranking 2024 [TOP6]

Pistolet do malowania: rodzaje

Pistolet do malowania to narzędzie do bezkontaktowego aplikowania farby na różne powierzchnie. Dzięki niemu nie potrzebujesz wałka ani pędzla, aby pomalować ścianę, sufit czy płot. Wystarczy Ci wiadro z odpowiednio dobraną farbą.

W sklepach można znaleźć:

  • pistolety zasilane elektrycznie – sieciowo lub akumulatorowo,
  • pistolety pneumatyczne, zasilane sprężonym powietrzem (z kompresora).

Jeśli zaś chodzi o porównanie sposobu działania pistoletów, to należy wyróżnić:

  • narzędzia do malowania w technologii HP (High Pressure) – czyli z wykorzystaniem wysokiego ciśnienia roboczego, co przekłada się na ograniczenie zużycia powietrza, ale też na duże pylenie i duże straty preparatu (nawet na poziomie 65%),
  • pistolety HVLP (niskociśnieniowe) – czyli malowanie przy ciśnieniu wejściowym około 4 barów, a przy dyszy około 0,6 bar, co przekłada się na mniejsze straty materiału lakierniczego i wydajność wynoszącą do 70%,
  • pistolety LVLP (również niskociśnieniowe) – stanowią połączenie konstrukcyjne pistoletów HP i HVLP, sprowadzają się do pracy na niskim ciśnieniu, z niewielkimi stratami energii, niskim zużyciem powietrza i wysoką precyzją.

Ranking pistoletów do malowania

Oferta pistoletów lakierniczych jest dzisiaj bardzo duża, dlatego osoba, która wybiera taki produkt po raz pierwszy, może mieć duży problem z zakupem sprzętu, który sprawdzi się do konkretnego zastosowania. Jeśli nie wiesz, jak szukać odpowiedniego pistoletu do natryskowego malowania, przejrzyj nasz ranking i zapoznaj się z poradnikiem pod produktami.

Zajrzyj także do naszego rankingu myjek ciśnieniowych i odkurzaczy przemysłowych!

1. Vorfal V01002

Vorfal V01002



Vorfal V01002 to pistolet pneumatyczny uniwersalny do malowania i tynkowania. Sprzęt sprawdzi się także przy gipsowaniu czy piaskowaniu. Nadaje się do stosowania wraz z farbą emulsyjną, farbą klejową, tynkiem akrylowym czy wapnem.  

Produkt posiada zawór kulowy. Jego pojemnik jest zakryty do połowy, dlatego można malować nim również sufity. Całe narzędzie wykonano z aluminium, co przekłada się na jego lekkość, wytrzymałość i wygodę użytkowania. 

Model wyposażony został w zbiornik o pojemności 5,5 litra oraz trzy wymienne dysze ze stali nierdzewnej: 4, 6, 8 mm. Produkt jest kompatybilny z przyłączem powietrza 1/4″. Pozwala regulować przepływ na poziomie od 227 do 396 litrów na minutę. 

Zalety: Wady:
+ Jest tani. – Według niektórych opinii przecieka przy rzadkich farbach.
+ Jest bardzo prosty w obsłudze.  
+ Posiada regulację przepływu.  
+ Ma kilka dyszy w zestawie.  

2. BLACK & DECKER HVLP200-QS

BLACK & DECKER HVLP200-QS



BLACK & DECKER HVLP200-QS to samodzielne narzędzie natryskowe, zasilane sieciowo. Produkt nadaje się do nakładania farby na różne powierzchnie. Pozwala malować z szablonami czy wykonywać prace konserwacyjne w ogrodzie. Urządzenie wyposażono w boczne drzwiczki do pojemnika na farbę. Jego atutem jest też odpowiednie wyważenie całego sprzętu.

Pistolet ma kilka trybów malowania, co pozwala wykorzystywać go do różnych zadań. Dzięki wskaźnikowi umożliwia kontrolowanie emisji farby i utrzymanie jej na stałym poziomie, bez wykonywania natrysku testowego. 

Urządzenie dysponuje mocą 400 W. Posiada pojemnik o objętości 1200 ml. Waży 2,4 kg.

Zalety: Wady:
+ Jest łatwy w obsłudze. – Wymaga stosowania dobrze rozcieńczonej farby – łatwo się zapycha.
+ Jest łatwy w czyszczeniu.  
+ Cicho pracuje.  
+ Pozwala nakładać równe, cienkie warstwy farby.  

3. TAGRED TA127

TAGRED TA127



 TAGRED TA127 to uniwersalny, pneumatyczny pistolet nie tylko do malowania, ale również do gipsowania czy tynkowania. Sprzęt współpracuje z farbami emulsyjnymi, tynkami akrylowymi czy gładzią gipsową. Posiada do połowy zakryty pojemnik. Jest wykonany z aluminium

Narzędzie może współpracować ze sprężarką generującą ciśnienie około 2-4 atmosfer. Jego zbiornik posiada 5 litrów pojemności. Produkt jest sprzedawany w zestawie z 3 końcówkami (4, 6 i 8 mm). Oferuje płynną regulację przepływu na poziomie od 227 do 386 litrów na minutę.

Zalety: Wady:
+ Ma dobry stosunek jakości do ceny. – Ma słabe mocowanie uchwytu.
+ Jest łatwy w użyciu. – Według niektórych opinii sprawdza się tylko do tynkowania.
+ Radzi sobie z gęstymi płynami.  
+ Posiada kilka dysz w zestawie.  

4. EINHELL TC-SY 700 S

EINHELL TC-SY 700 S



EINHELL TC-SY 700 S to półstacjonarny system do malowania, odpowiedni do pracy z lakierami, glazurami i farbami. Oferuje regulację przepływu oraz regulację nasadki powietrznej do dyszy. Urządzenie wyposażono w wąż elastyczny o długości 1,8 metra oraz w wygodny pasek na ramię.

Pojemnik sprzętu mieści do 1000 ml płynu. Model jest sprzedawany w zestawie z dyszami do farb o różnej lepkości. Produkt waży około 4 kg. Dysponuje mocą 700 W. Oferuje przepływ powietrza na poziomie 1000 ml na minutę.

Zalety: Wady:
+ Jest bardzo wygodny w użytkowaniu. – Ma niewielki pojemnik.
+ Zapewnia estetyczny efekt malowania farbą. – Generuje duży hałas.
+ Jest łatwy w czyszczeniu.  
+ Jest solidnie wykonany.  

5. Bosch PFS 3000

Bosch PFS 3000



Bosch PFS 3000 to pistolet malarski z silnikiem o mocy 650 W i dwustopniową regulacją przepływu. Urządzenie wyposażono w pojemnik na farbę o objętości 1000 ml. Sprzęt pracuje z szybkością 2 m2 na minutę. Model posiada wąż elastyczny i wygodny pas nośny, co przekłada się na większy komfort pracy.

Produkt pozwala w prosty sposób docierać do trudnodostępnych miejsc. Sprawdza się przy malowaniu ścian i drewna. Posiada kilka dysz w zestawie. Umożliwia łatwe korzystanie z różnych farb – wystarczy wypłukać go i zmienić dyszę.

Sprzęt dobrze zbiera farbę ze zbiornika, niezależnie od pozycji malowania. Pozwala szybko i łatwo uzupełniać preparat w pojemniczku. Jest też prosty w montażu i demontażu – do czyszczenia. Jego maksymalna wydajność pracy to 300 ml na minutę. Całe urządzenie waży 3,3 kg.

Zalety: Wady:
+ Radzi sobie nawet z bardzo gęstą farbą. – Jest dosyć drogi.
+ Jest wygodny i łatwy w obsłudze. – Ma mały zbiornik.
+ Zapewnia równomierną emisję farby.  
+ Jest lekki.  

6. GRAFFITY HVLP REVOLUTIONAIR

GRAFFITY HVLP REVOLUTIONAIR



GRAFFITY HVLP REVOLUTIONAIR to pistolet z wbudowanym kompresorem, oferujący przepływ powietrza na poziomie 1650 l/min. Produkt posiada zbiornik aluminiowy i mosiężną dyszę, odporną na działanie rozpuszczalników.

Maluje bez zacieków niezależnie od pozycji – w pionie i w poziomie. Wykorzystuje system wysokiego natężenia i niskiego ciśnienia, dzięki czemu rozpyla farbę przy niższym ciśnieniu. Sprawdza się do farb i lakierów różnej gęstości, poza farbami lateksowymi i innymi preparatami o bardzo dużej lepkości. 

Model dysponuje mocą 600 W. Posiada wąż elastyczny o długości 1,8 metra oraz zbiornik o pojemności 1 litra. Waży 3,2 kg. W zestawie z produktem użytkownik otrzymuje adapter do pompowania i przedmuchiwania. 

Zalety: Wady:
+ Jest bardzo wygodny w użytkowaniu. – Nie nadaje się do bardzo gęstych farb.
+ Jest łatwy w obsłudze. – Głośno pracuje.
+ Posiada regulację.  
+ Jest dobrze wykonany.  

Pistolet malarski a agregat malarski

Czy agregat do malowania jest tym samy, co pistolet do malowania ścian? Nie do końca, choć oba produkty często występują obok siebie w tej samej kategorii akcesoriów i narzędzi.

Agregat do malowania natryskowego jest urządzeniem profesjonalnym i samodzielnym. Pozwala na pokrycie ścian farbą również tym osobom, które nie posiadają kompresora. Agregat składa się bowiem z silnika i pompy (zamontowanych na wspólnej ramie) oraz przewodu i dyszy, którą nakłada się farbę. Tymczasem pistolet malarski to albo sama „końcówka” agregatu, albo dysza z silnikiem (w pistoletach zasilanych elektrycznie).

Agregaty malarskie można podzielić na:

  • modele tłokowe – wydajne, o dużej sile ssącej, odpowiednie do pracy z różnymi farbami, energooszczędne, pracujące tylko wtedy, gdy wartość ciśnienia w układzie spada poniżej ustalonego poziomu,
  • modele membranowe – prostsze, tańsze, niezbyt ciężkie i niewielkie, ale mniej wydajne, przez co nadają się do lżejszych farb, pracują bez przerwy.

Agregat należy zakupić zatem wtedy, kiedy nie posiadamy kompresora oraz gdy planujemy aplikować nim przede wszystkim farby o różnej gęstości.

Jak wybrać najlepszy pistolet do malowania?

W naszym rankingu zobaczysz przede wszystkim pistolety pneumatyczne i zasilane elektrycznie. Omówmy zatem, jakie kwestie trzeba wziąć pod uwagę w kontekście zakupu jednego i drugiego rodzaju produktu.

Pistolet elektryczny ma ułatwiać malowanie, ale warto pamiętać, że nie będzie to praca ekonomiczna (pistolet natryskuje duże ilości farby). Urządzenie może posiadać zbiornik na dole lub na górze. Zwykle jest on niewielki, ponieważ cały sprzęt trzeba trzymać w rękach, a to wymaga nieco wysiłku. Jednocześnie mały zbiornik to konieczność częstszego napełniania, co również warto mieć na uwadze. Przed zakupem należy sprawdzić, z czego wykonano pistolet oraz dysze. Tanie opcje będą plastikowe, a tym samym często jednorazowe. 

Pistolety pneumatyczne mogą pracować dopiero po podłączeniu ich do sprężarki. Ponieważ pracują pod niskim ciśnieniem, podają mniej farby, czyli są bardziej ekonomiczne w użytkowaniu. W wydaniu profesjonalnym mogą posiadać osobny, zewnętrzny zbiornik. Te do użytku domowego częściej wyposażone są w pojemnik górny lub dolny. Również w ich przypadku bardzo istotny będzie rodzaj materiału wykorzystanego do produkcji – najlepiej metal. Dotyczy to zwłaszcza dyszy, która powinna być mosiężna lub stalowa (stal nierdzewna lub niklowana). Takie pistolety mogą oferować płynną regulację przepływu powietrza, a niekiedy także szerokości natrysku. Dzięki funkcjom tego typu są bardziej uniwersalne.

Do czego nadaje się pistolet natryskowy?

Pistolet natryskowy do farb pozwala na szybkie malowanie dużych powierzchni ścian, a także na pokrywanie farbą powierzchni trudnodostępnych. Doskonale sprawdza się nie tylko w domu (ściany, sufity), ale również w ogrodzie – do malowania płotów, pergoli, altanek. Wszędzie tam, gdzie dokładne pokrycie farbą wszystkich zakamarków jest kłopotliwe, pistolet sprawdzi się lepiej niż pędzel czy wałek.

Takie urządzenia nie tylko przyspieszają pracę, ale również ułatwiają ją w przypadku, kiedy mamy do czynienia na przykład z drewnem. Drewniane meble czy deski trudno jest pokryć farbą lub lakierem tak, aby stworzyć jednolitą płaszczyznę bez smug i zacieków. Natomiast malowanie natryskowe pozwala osiągnąć taki efekt i to bez większego wysiłku. 

Czy każda farba nadaje się do malowania natryskowego?

Warto pamiętać, że nie wszystkie farby sprawdzają się we wszystkich pistoletach natryskowych do farb. Wiele zależy tutaj od ich lepkości i gęstości. Zawsze należy sprawdzić, czy dana farba nadaje się do takiej metody aplikacji, czy wymaga uprzedniego rozcieńczenia oraz w jakim stopniu.

Należy wiedzieć także, że część urządzeń do malowania natryskowego producenci reklamują jako sprzęty uniwersalne, odpowiednie zarówno do bardzo gęstych materiałów, typu tynki czy gipsy,  jak i do materiałów lżejszych, typu lakier, bejca, farba emulsyjna. W praktyce, jeden sprzęt bardzo rzadko faktycznie sprawdza się przy obu produktach o tak dużej różnicy gęstości (choć technicznie nie jest to niemożliwe). Należy odróżniać zatem pistolety malarskie od pistoletów tynkarskich. Te drugie mogą zwyczajnie „wypluwać” farbę, zamiast ją rozpylać.

Czy malowanie natryskowe ma jakieś wady?

Warto mieć też na uwadze, że malowanie natryskowe – chociaż wygodniejsze – nie jest pozbawione wad. Po pierwsze, może wiązać się ze sporymi stratami materiału, zwłaszcza w przypadku osób początkujących, które dopiero uczą się korzystać z takiego sprzętu. Po drugie, korzystając z nich, trzeba nawet dokładniej niż w przypadku tradycyjnego malowania, zabezpieczyć wszystkie elementy pomieszczenia, których pomalować nie chcemy, a to zajmuje wiele czasu. Co więcej, chronić przed drobinkami farby musimy nie tylko mieszkanie, ale i siebie. W trakcie malowania należy obowiązkowo korzystać z ochronnych gogli, maski i rękawic. Wskazane będzie także założenie odzieży ochronnej lub przynajmniej stroju „roboczego”.

Pistolet do malowania – opinie

Napisz nam w komentarzu, lub daj znać na facebooku co sądzisz o naszym zestawieniu 🙂

5 1 oceń
Oceń Artykuł
Angelika Woszczyńska
Angelika Woszczyńska
Lubię dobrze przemyślane zakupy, dlatego zawsze starannie porównuję produkty dostępne na rynku, oceniając przede wszystkim ich relację jakości do ceny. Jeśli Ty również cenisz sobie świadomość dobrze wydanych pieniędzy, każdy swój zakup poprzedź zapoznaniem się z naszymi rankingami. Wszystkie zestawienia przygotowujemy w oparciu o parametry techniczne i realne opinie użytkowników.
Powiadomienia
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
NAJNOWSZE WPISY
WARTO SPRAWDZIĆ
baner neonet
POWIĄZANE ARTYKUŁY
baner rtv euro agd