Malowanie wnętrz oraz powierzchni zewnętrznych to sztuka, która wymaga precyzji, odpowiedniego narzędzia i nieco wprawy. Pistolet do malowania może zrewolucjonizować Twoje podejście do remontów, pozwalając na szybkie, równomierne i profesjonalne pokrycie farbą każdej powierzchni. Jednak wśród dostępnych na rynku modeli łatwo się pogubić. Jaki pistolet sprawdzi się najlepiej do Twoich potrzeb? Czy wybrać model pneumatyczny, elektryczny, a może HVLP? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w naszym rankingu, gdzie przeanalizowaliśmy najważniejsze cechy i funkcje pistoletów do malowania, aby pomóc Ci dokonać najlepszego wyboru.
Ranking pistolety do malowania:
Sprawdź podobne rankingi:
Pistolet do malowania: rodzaje
Pistolet do malowania to narzędzie do bezkontaktowego aplikowania farby na różne powierzchnie. Dzięki niemu nie potrzebujesz wałka ani pędzla, aby pomalować ścianę, sufit czy płot. Wystarczy Ci wiadro z odpowiednio dobraną farbą. W sklepach można znaleźć:
- pistolety zasilane elektrycznie — sieciowo lub akumulatorowo,
- pistolety pneumatyczne, zasilane sprężonym powietrzem (z kompresora).
Jeśli zaś chodzi o porównanie sposobu działania pistoletów, to należy wyróżnić:
- narzędzia do malowania w technologii HP (High Pressure) — czyli z wykorzystaniem wysokiego ciśnienia roboczego. To przekłada się na ograniczenie zużycia powietrza, ale też na duże pylenie i duże straty preparatu (nawet na poziomie 65%),
- pistolety HVLP (niskociśnieniowe) — czyli malowanie przy ciśnieniu wejściowym około 4 barów, a przy dyszy około 0,6 bar, co przekłada się na mniejsze straty materiału lakierniczego i wydajność wynoszącą do 70%,
- pistolety LVLP (również niskociśnieniowe) — stanowią połączenie konstrukcyjne pistoletów HP i HVLP, sprowadzają się do pracy na niskim ciśnieniu, z niewielkimi stratami energii, niskim zużyciem powietrza i wysoką precyzją.
Pistolet malarski a agregat malarski
Czy agregat do malowania jest tym samym, co pistolet do malowania ścian? Nie do końca, choć oba produkty często występują obok siebie w tej samej kategorii akcesoriów i narzędzi.
Agregat do malowania natryskowego jest urządzeniem profesjonalnym i samodzielnym. Pozwala na pokrycie ścian farbą również tym osobom, które nie mają kompresora. Agregat składa się bowiem z silnika i pompy (zamontowanych na wspólnej ramie) oraz przewodu i dyszy, którą nakłada się farbę. Tymczasem pistolet malarski to albo sama „końcówka” agregatu, albo dysza z silnikiem (w pistoletach zasilanych elektrycznie).
Agregaty malarskie można podzielić na:
- modele tłokowe — wydajne, o dużej sile ssącej, odpowiednie do pracy z różnymi farbami, energooszczędne, pracujące tylko wtedy, gdy wartość ciśnienia w układzie spada poniżej ustalonego poziomu,
- modele membranowe — prostsze, tańsze, niezbyt ciężkie i niewielkie, ale mniej wydajne, przez co nadają się do lżejszych farb, pracują bez przerwy.
Agregat należy zakupić zatem wtedy, kiedy nie posiadamy kompresora oraz gdy planujemy aplikować nim przede wszystkim farby o różnej gęstości.
Jak wybrać najlepszy pistolet do malowania?
W naszym rankingu zobaczysz przede wszystkim pistolety pneumatyczne i zasilane elektrycznie. Omówmy zatem, jakie kwestie trzeba wziąć pod uwagę w kontekście zakupu jednego i drugiego rodzaju produktu.
Pistolet elektryczny ma ułatwiać malowanie, ale warto pamiętać, że nie będzie to praca ekonomiczna (pistolet natryskuje duże ilości farby). Urządzenie może mieć zbiornik na dole lub na górze. Zwykle jest on niewielki, ponieważ cały sprzęt trzeba trzymać w rękach, a to wymaga nieco wysiłku. Jednocześnie mały zbiornik to konieczność częstszego napełniania, co również warto mieć na uwadze. Przed zakupem należy sprawdzić, z czego wykonano pistolet oraz dysze. Tanie opcje będą plastikowe, a tym samym często jednorazowe.
Pistolety pneumatyczne mogą pracować dopiero po podłączeniu ich do sprężarki. Ponieważ działają pod niskim ciśnieniem, podają mniej farby, czyli są bardziej ekonomiczne w użytkowaniu. W wydaniu profesjonalnym mogą mieć osobny, zewnętrzny zbiornik. Te do użytku domowego częściej wyposażone są w pojemnik górny lub dolny. Również w ich przypadku bardzo istotny będzie rodzaj materiału wykorzystanego do produkcji — najlepiej metal. Dotyczy to zwłaszcza dyszy, która powinna być mosiężna lub stalowa (stal nierdzewna lub niklowana). Takie pistolety mogą oferować płynną regulację przepływu powietrza, a niekiedy także szerokości natrysku. Dzięki funkcjom tego typu są bardziej uniwersalne.
Do czego nadaje się pistolet natryskowy?
Pistolet natryskowy pozwala na szybkie malowanie dużych powierzchni ścian, a także na pokrywanie farbą miejsc trudnodostępnych. Doskonale sprawdza się nie tylko w domu (ściany, sufity), ale również w ogrodzie — do malowania płotów, pergoli, altanek. Wszędzie tam, gdzie dokładne pokrycie farbą wszystkich zakamarków jest kłopotliwe, pistolet sprawdzi się lepiej niż pędzel czy wałek.
Takie urządzenia nie tylko przyspieszają pracę, ale również ułatwiają ją w przypadku, kiedy mamy do czynienia na przykład z drewnem. Drewniane meble czy deski trudno jest pokryć farbą lub lakierem tak, aby stworzyć jednolitą płaszczyznę bez smug i zacieków. Natomiast malowanie natryskowe pozwala osiągnąć taki efekt i to bez większego wysiłku.
Czy każda farba nadaje się do malowania natryskowego?
Warto pamiętać, że nie wszystkie farby sprawdzają się we wszystkich pistoletach natryskowych do farb. Wiele zależy tutaj od ich lepkości i gęstości. Zawsze należy sprawdzić, czy dana farba nadaje się do takiej metody aplikacji, czy wymaga uprzedniego rozcieńczenia oraz w jakim stopniu.
Należy wiedzieć także, że część urządzeń do malowania natryskowego producenci reklamują jako sprzęty uniwersalne. Odpowiednie są one zarówno do bardzo gęstych materiałów, typu tynki czy gipsy, jak i do: materiałów lżejszych, typu lakier, bejca, farba emulsyjna. W praktyce, jeden sprzęt bardzo rzadko faktycznie sprawdza się przy obu produktach o tak dużej różnicy gęstości (choć technicznie nie jest to niemożliwe). Należy odróżniać zatem pistolety malarskie od pistoletów tynkarskich. Te drugie mogą zwyczajnie „wypluwać” farbę, zamiast ją rozpylać.
Czy malowanie natryskowe ma jakieś wady?
Warto mieć też na uwadze, że malowanie natryskowe, chociaż wygodniejsze, nie jest pozbawione wad. Po pierwsze, może wiązać się ze sporymi stratami materiału, zwłaszcza w przypadku osób początkujących, które dopiero uczą się korzystać z takiego sprzętu. Po drugie, korzystając z nich, trzeba nawet dokładniej niż w przypadku tradycyjnego malowania, zabezpieczyć wszystkie elementy pomieszczenia, których pomalować nie chcemy, a to zajmuje wiele czasu. Co więcej, chronić przed drobinkami farby musimy nie tylko mieszkanie, ale i siebie. W trakcie malowania należy obowiązkowo korzystać z ochronnych gogli, maski i rękawic. Wskazane będzie także założenie odzieży ochronnej lub przynajmniej stroju „roboczego”.
Pistolet do malowania opinie
Napisz nam w komentarzu, lub daj znać na facebooku co sądzisz o naszym zestawieniu 🙂
Artykuł zawiera linki afiliacyjne kierujące do oferty sklepów internetowych. Nie wpływają one na wybór produktów i ich pozycję w rankingu.
Wpis został przygotowany wraz z Angeliką Woszczyńską, redaktor naczelną portalu zestawienie.pl