Strona głównaAGDOdkurzaczeOdkurzacz przemysłowy - ranking 2023. Jak porównać?

Odkurzacz przemysłowy – ranking 2023. Jak porównać?

Odkurzacz przemysłowy – kiedy i komu się przydaje?

Odkurzacz przemysłowy docelowo ma służyć jako odkurzacz warsztatowy, odkurzacz do sprzątania po remontach i w zakładach produkcyjnych, a także jako sprzęt profesjonalny, który będzie intensywnie eksploatowany. Od zwykłego domowego urządzenia taki model różni się przede wszystkim:

 • mocą silnika – odpowiednią do zasysania dużych nieczystości (gruz), ale i pyłów (cement),
 • pojemnością zbiornika – dużą, bo wynoszącą najczęściej 25 l – 30 litrów lub więcej,
 • systemem filtrów – bardziej wydajnym, gwarantującym efektywną pracę i większą żywotność sprzętu,
 • funkcją pracy na sucho i mokro (często, ale nie zawsze).

W odkurzacz przemysłowy wyposażone są zazwyczaj miejsca pracy (zwłaszcza hale produkcyjne), firmy remontowe i budowlane, profesjonalne firmy sprzątające, osoby korzystające z narzędzi do obróbki drewna i tak dalej. To właśnie dla nich zaprojektowane zostały produkty z tej kategorii, stąd też inne nazwy takich odkurzaczy, np. odkurzacz budowlany czy odkurzacz warsztatowy. Nie oznacza to jednak, że urządzenie tego typu nie sprawdzi się w domu.

Ranking odkurzaczy przemysłowych

Odkurzacz przemysłowy to odkurzacz wielozadaniowy. Aby sprostał wszystkim wymaganiom, musi mieć jednak odpowiednie parametry. Jak porównywać urządzenia w kategorii odkurzacze przemysłowe? Podpowiedź znajdziesz w poradniku. Poniżej prezentujemy nasze zestawienie odkurzaczy cieszących się bardzo dobrymi opiniami.

Sprawdź także:

1. Kerch Tytan VC3600

Kerch Tytan VC3600Kerch Tytan VC3600 to odkurzacz bezworkowy z silnikiem o mocy 1600 W. Sprzęt pracuje na mokro i na sucho. Posiada funkcję odrzutnika, która ma dbać o oczyszczanie filtra w trakcie odkurzania, a tym samym o zachowanie wysokiej wydajności pracy. 

Zbiornik na zanieczyszczenia w tym modelu ma pojemność aż 25 litrów. Jego atutem jest też korek do spuszczania wody po pracy na mokro. Urządzenie wyposażono w filtr HEPA, gąbkowy, bawełniany i żaroodporny. 

Produkt posiada funkcję dmuchawy i regulacji siły ssącej. Korzysta z długiego przewodu zasilającego (450 cm) oraz węża elastycznego o długości 250 cm. Posiada też praktyczny uchwyt do przenoszenia, uchwyt na przewód, koła jezdne i pozycję parking. 

Produkt nadaje się do odkurzania popiołu w temperaturze do 60 stopni. Jest sprzedawany w komplecie ze szczotką uniwersalną i końcówką ssącą. Ma też gniazdo elektryczne, do którego można podłączać elektronarzędzia. 

Zalety: Wady:
+ Ma korzystny stosunek jakości do ceny.  
+ Pracuje na mokro i na sucho.  
+ Oferuje dodatkową funkcję dmuchawy.  
+ Ma duży zbiornik na zanieczyszczenia.  

2. KARCHER WD 3 V-19/4/20 1.628-107.0 

KARCHER WD 3 V-19420 1.628-107.0KARCHER WD 3 V-19/4/20 1.628-107.0 to model bezworkowy z silnikiem o mocy 1000 W, wyposażony w funkcje wydmuchu. Produkt posiada filtr kartridżowy, dzięki czemu może sprzątać na sucho i na mokro.

Sprzęt korzysta z pojemnika na zanieczyszczenia o objętości 19 litrów. Ma też długi 4-metrowy kabel zasilający i dedykowane haki ułatwiające przechowywanie dołączonych akcesoriów. 

Urządzenie jest kompaktowe i zajmuje niewiele miejsca. Waży 4,7 kg. W zestawie z odkurzaczem użytkownik otrzymuje także 2 rury ssące, wąż 2-metrowy, a także ssawkę podłogową i szczelinową.

Zalety: Wady:
+ Dysponuje dużą mocą ssącą. – Negatywne opinie dotyczą jakości jego akcesoriów (delikatny plastik).
+ Pracuje na mokro i na sucho.  
+ Posiada funkcję dmuchawy.  
+ Jest wygodny w przechowywaniu.  

3. Lehmann Haddo

Lehmann HaddoLehmann Haddo to odkurzacz do warsztatu, kominka czy grilla, a także do zastosowań domowych. Sprzęt jest urządzeniem bezworkowym, z funkcją nadmuchu. Posiada metalowy zbiornik o pojemności 20 litrów, filtr HEPA i filtr koszowy. Dysponuje mocą maksymalną 2000 W.

Model posiada 3,5-metrowy przewód zasilający. Jest sprzedawany w zestawie z rurą o długości 1,5 metra. Posiada koła transportowe i uchwyt do przenoszenia. Wyposażono go także w 4 dedykowane miejsca na akcesoria. Produkt może być użytkowany wraz z workiem na pył gipsowy, co poprawi jego wydajność pracy.

Urządzenie waży 4,7 kg. Jego atutem jest też zmywalny filtr, obniżający koszty eksploatacji.

Zalety: Wady:
+ Ma przystępną cenę. – Ma wąski w przekroju wąż – często się zapycha.
+ Jest lekki i kompaktowy.  
+ Posiada funkcję dmuchawy.  
+ Ma mocny silnik.  

4. Bosch EasyVac 3

Bosch EasyVac 3Bosch EasyVac 3 to odkurzacz łatwy w przechowywaniu i wygodny w użytkowaniu. Wszystkie jego elementy dodatkowe można zamocować bezpośrednio na korpusie. Sprzęt posiada uchwyt do przenoszenia. Nadaje się do podłączenia go pod różne narzędzia tej samej marki, dzięki czemu odkurzacz może dbać o czystość podczas pracy (włącza się i wyłącza równolegle z elektronarzędziem).

Urządzenie wyposażono w filtr wstępny i filtr płaski fałdowany. Jego silnik dysponuje mocą 700 W. Pojemnik na zanieczyszczenia jest zaś niewielki, gdyż jego objętość to zaledwie 2 litry. Sprzęt waży 4,3 kg. Nie ma kółek jezdnych.

Model posiada wąż ssący o długości 2,2 metra. Jest sprzedawany w zestawie z dyszą do fug i dyszą do podłóg. Nadaje się głównie do odkurzania w warsztacie czy sprzątania pyłu – nie będzie odpowiedni do gruzu i innych większych zanieczyszczeń. 

Zalety: Wady:
+ Jest niewielki i poręczny. – Ma bardzo mały pojemnik.
+ Posiada funkcję automatycznego włączania/wyłączania wraz z elektronarzędziami. – Nie nadaje się do dużych zanieczyszczeń – zapycha się.
+ Jest lekki.  
+ Jest wygodny w przechowywaniu.  

5. KARCHER WD 5 V-25/5/22 1.628-300.0

KARCHER WD 5 V-25522 1.628-300.0KARCHER WD 5 V-25/5/22 to odkurzacz bezworkowy o mocy 1100 W, nadający się do pracy na sucho i na mokro. Sprzęt oferuje funkcje wydmuchu. Posiada też funkcję czyszczenia filtra za pomocą powietrza zwrotnego. Urządzenie jest wygodne w przechowywaniu, ponieważ wąż ssący i akcesoria można zamocować na jego korpusie.

Sprzęt wyposażono w zbiornik o objętości 25 litrów, przewód zasilający o długości 5 metrów i wąż ssący o długości 2,2 metra, co daje łącznie bardzo duży zasięg pracy. Produkt jest sprzedawany w zestawie z ssawką podłogową i szczelinową. Wykorzystuje płaski filtr falisty. Posiada kółka samonastawne. Urządzenie waży 12 kg. 

Zalety: Wady:
+ Ma dużą moc. – Ma wysoką cenę.
+ Posiada funkcję wydmuchu. – Jego rury są dosyć wąskie – blokuje je gruz.
+ Ma duży pojemnik na zanieczyszczenia.  
+ Jest solidnie wykonany.  

6. Nilfisk BUDDY II 12 EU 18451119

Nilfisk BUDDY II 12 EU 18451119Nilfisk BUDDY II 12 EU 18451119 to odkurzacz z funkcją pracy na mokro i na sucho. Urządzenie wyposażono w zbiornik 12-litrowy. Produkt posiada wąż ssący o długości 1,9 metra. Dysponuje mocą 1200 W. Oferuje też funkcję wydmuchu.

Urządzenie zostało wyposażone w ergonomiczny uchwyt do przenoszenia i uchwyt na akcesoria. Posiada 4 koła, w tym dwa obrotowe, ułatwiające transport i manewrowanie. Ma też funkcję pozycji parking.

Cały sprzęt waży 4,4 kg. Model oferuje funkcję regulacji siły ssącej w uchwycie węża. Jest sprzedawany w zestawie z ssawką szczelinową i dyszą do podłóg. 

Zalety: Wady:
+ Ma dużą moc. – Dosyć głośno pracuje.
+ Ma optymalnej wielkości zbiornik na zanieczyszczenia. – Ma krótki przewód zasilający.
+ Jest wygodny w przechowywaniu. – Nie wszystkim użytkownikom odpowiada funkcjonalność jego kółek jezdnych.
+ Pracuje na mokro i na sucho.  

Odkurzacz przemysłowy – jak porównać poszczególne modele?

Odkurzacz przemysłowy musi zostać dobrany do potrzeb, czyli do swojego przyszłego zastosowania. Jeśli szukasz sprzętu na budowę, musisz postawić na naprawdę dobre parametry, ale jeżeli potrzebujesz odkurzacza do garażu i do sprzątania w domu, nie musisz inwestować w wyjątkowo mocny sprzęt. 

Najważniejszy aspekt to moc silnika. Modele przemysłowe mogą dysponować mocą nawet 3000 W, jednak w większości przypadków moc rzędu 1000 – 1400 W będzie wystarczająca. 

Kolejna kwestia to pojemność zbiornika. Na budowie dobrze sprawdzi się nawet 50-litrowy zbiornik. W domu wystarczający będzie ten o połowę mniejszy.

Na komfort pracy z odkurzaczem wpływać będzie między innymi jego zasięg. Na zasięg składa się zaś długość przewodu, długość elastycznego węża i długość rury (lub rur) ssącej. O ile wąż ssący najczęściej ma około 2 metrów długości, tak już przewód może mieć długość nawet 10 metrów. Idealnie, jeśli na korpusie odkurzacza jest miejsce, aby go nawinąć.

Komfort to także waga urządzenia i takie elementy jak uchwyt czy koła transportowe. Modele przemysłowe nie należą do najlżejszych, dlatego warto zwrócić uwagę na obie kwestie, czyli wagę oraz obecność kółek. 

Funkcje

Funkcje dodatkowe, na jakie warto zwrócić uwagę to:

 • automatyczny system wspomagania filtracji pyłów, czyli „otrząsanie” filtra za pomocą przycisku, funkcja ważna w przypadku odkurzania popiołu, gipsu i innych drobnych cząsteczek,
 • funkcja dmuchawy – dzięki niej odkurzacz zastępuje kolejne urządzenie, pozwala wygodnie usuwać na przykład liście z podjazdu i chodników wokół domu,
 • funkcja pracy na mokro i sucho – odkurzając „na mokro” sprzęt lepiej radzi sobie z usuwaniem drobnych zanieczyszczeń i dba o lepszą jakość powietrza w pomieszczeniu,
 • możliwość podłączenia sprzętów elektronicznych – np. szlifierki, dzięki czemu odkurzacz uruchamia się automatycznie i na bieżąco usuwa generowany pył.

Sposób zasilania

Nie bez znaczenia jest także sposób zasilania odkurzacza. Do wyboru mamy odkurzacze sieciowe i akumulatorowe oraz hybrydy. O ile odkurzacz podłączony do gniazda 230 V gwarantuje stałą moc silnika, tak już ten akumulatorowy może słabnąć wraz ze zużyciem wbudowanej baterii. Jego jedyną zaletą będzie mobilność, jeśli jednak użytkownikowi zależy na efektywności i wydajności sprzątania, bezpieczniejszym wyborem zawsze będzie wariant zasilany z sieci.

Workowy czy bezworkowy?

Bezworkowe odkurzacze są dzisiaj dużo popularniejsze niż modele workowe, ale obie opcje mają swoje wady i zalety.

Odkurzacz bezworkowy:

 • ma wysoką moc ssącą, utrzymującą się na stałym poziomie,
 • wymaga częstszej wymiany filtrów, ponieważ część zassanych zanieczyszczeń stale „próbuje” wracać ze zbiornika do pomieszczenia,
 • ma większą pojemność – pozwala na dłużą pracę.

Odkurzacz workowy:

 • nie gwarantuje stałej siły ssącej – jego parametry spadają wraz ze wzrostem poziomu zapełnienia worka,
 • nie pozwala na płynną, długotrwałą pracę,
 • lepiej chroni filtry przed zapchaniem,
 • wymaga regularnego zakupu worków, co wpływa na koszty eksploatacji.

Podsumowując, lepszym wyborem jest zazwyczaj model bezworkowy, ale duże znaczenie ma też jego cena, idąca w parze z jakością.

Czy odkurzacz przemysłowy to odkurzacz uniwersalny?

Jak zostało wspomniane, szerokie zastosowanie odkurzaczy przemysłowych sprawia, że można korzystać z nich nie tylko podczas produkcji (np. mebli), ale również w trakcie prac budowlanych i remontowych. Tak naprawdę, wydajny silnik i inne wysokie parametry takiego sprzętu sprawiają, że okazuje się on przydatny w każdym domu. Z jego pomocą można sprzątać wnętrze samochodu, garaż, warsztat, taras, a nawet przestrzeń w ogrodzie. Poza tym, duża moc przekłada się na doskonałe efekty, a jeśli oczekujesz wysokiej mocy ssącej od domowego odkurzacza, z pewnością nie zawiedziesz się, sprzątając nim także w mieszkaniu. 

Można powiedzieć zatem, że o ile odkurzacz przemysłowy nadaje się do czyszczenia dywanów i wykładzin, tak już domowy odkurzacz niekoniecznie sprawdzi się podczas sprzątania w garażu. Łatwo stwierdzić więc, który z nich będzie bardziej uniwersalny. Mimo to, nie każdy zdecyduje się na zakup jednego sprzętu „do wszystkiego”. Powodem mogą być takie słabsze strony odkurzaczy przemysłowych jak duży rozmiar, duża waga czy brak specjalnych końcówek, które lepiej sprawdzają się podczas odkurzania tapicerek i trudno dostępnych miejsc lub delikatnych powierzchni.

Odkurzacz przemysłowy – opinie

Napisz nam w komentarzu, lub daj znać na facebooku co sądzisz o naszym zestawieniu 🙂

POWIĄZANE ARTYKUŁY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze wpisy

Warto sprawdzić