Odkurzacz przemysłowy docelowo ma służyć jako odkurzacz warsztatowy, odkurzacz do sprzątania po remontach i w zakładach produkcyjnych, a także jako sprzęt profesjonalny, który będzie intensywnie eksploatowany. Od zwykłego domowego urządzenia taki model różni się przede wszystkim:
- mocą silnika – odpowiednią do zasysania dużych nieczystości (gruz), ale i pyłów (cement);
- pojemnością zbiornika – dużą, bo wynoszącą najczęściej 25 l – 30 litrów lub więcej;
- systemem filtrów – bardziej wydajnym, gwarantującym efektywną pracę i dłuższą żywotność sprzętu;
- funkcją pracy na sucho i mokro (często, ale nie zawsze).
W odkurzacz przemysłowy wyposażone są zazwyczaj miejsca pracy (zwłaszcza hale produkcyjne), firmy remontowe i budowlane, profesjonalne firmy sprzątające, osoby korzystające z narzędzi do obróbki drewna i tak dalej. To właśnie dla nich zaprojektowane zostały produkty z tej kategorii, stąd też inne nazwy takich odkurzaczy, np. odkurzacz budowlany czy odkurzacz warsztatowy. Nie oznacza to jednak, że urządzenie tego typu nie sprawdzi się w również w domu.
Ranking odkurzaczy przemysłowych:
Sprawdź podobne rankingi:
- ranking odkurzaczy kominkowych,
- ranking odkurzaczy tradycyjnych,
- ranking odkurzaczy samochodowych,
- ranking odkurzaczy piorących,
- ranking odkurzaczy wodnych,
- ranking odkurzaczy bezprzewodowych,
- ranking odkurzaczy bezworkowych.
Odkurzacz przemysłowy – jak porównać poszczególne modele?
Odkurzacz przemysłowy musi zostać dobrany do potrzeb, czyli do swojego przyszłego zastosowania. Jeśli szukasz sprzętu na budowę, musisz postawić na naprawdę dobre parametry, ale jeżeli potrzebujesz odkurzacza do garażu i do sprzątania w domu, nie musisz inwestować w profesjonalny sprzęt.
Najważniejszy aspekt to moc silnika. Modele przemysłowe mogą dysponować mocą nawet 3000 W, jednak w większości przypadków moc rzędu 1000 – 1400 W będzie wystarczająca.
Kolejna kwestia to pojemność zbiornika. Na budowie dobrze sprawdzi się nawet 50-litrowy zbiornik. W domu wystarczający będzie ten o połowę mniejszy.
Na komfort pracy z odkurzaczem wpływać będzie między innymi jego zasięg działania. Na zasięg składa się zaś długość przewodu, długość elastycznego węża i długość rury (lub rur) ssącej. O ile wąż ssący najczęściej ma około 2 metrów długości, tak już przewód może mieć długość nawet 10 metrów. Idealnie, jeśli na korpusie odkurzacza jest miejsce, aby go nawinąć.
Komfort to także waga urządzenia i takie elementy jak uchwyt czy koła transportowe. Modele przemysłowe nie należą do najlżejszych, dlatego warto zwrócić uwagę na obie kwestie, czyli wagę oraz obecność kółek.
Funkcje odkurzaczy przemysłowych
Funkcje dodatkowe, na jakie warto zwrócić uwagę przy zakupie odkurzacza przemysłowego to:
- automatyczny system wspomagania filtracji pyłów, czyli „otrząsanie” filtra za pomocą przycisku (funkcja ważna w przypadku odkurzania popiołu, gipsu i innych drobnych cząsteczek);
- funkcja dmuchawy – dzięki niej odkurzacz zastępuje kolejne urządzenie, pozwala wygodnie usuwać na przykład liście z podjazdu i chodników wokół domu;
- funkcja pracy na mokro i sucho – odkurzając „na mokro” sprzęt lepiej radzi sobie z usuwaniem drobnych zanieczyszczeń i dba o lepszą jakość powietrza w pomieszczeniu;
- możliwość podłączenia sprzętów elektronicznych – np. szlifierki, dzięki czemu odkurzacz uruchamia się automatycznie i na bieżąco usuwa generowany pył.
Nie bez znaczenia jest także sposób zasilania odkurzacza. Do wyboru mamy odkurzacze sieciowe i akumulatorowe oraz hybrydy. O ile odkurzacz podłączony do gniazda 230 V gwarantuje stałą moc silnika, tak już ten akumulatorowy może słabnąć wraz ze zużyciem wbudowanej baterii. Jego jedyną zaletą będzie mobilność. Jeśli jednak użytkownikowi zależy na efektywności i wydajności sprzątania, bezpieczniejszym wyborem pozostaje wariant zasilany z sieci.
Odkurzacz przemysłowy – workowy czy bezworkowy?
Bezworkowe odkurzacze są dzisiaj dużo popularniejsze niż modele workowe, ale obie opcje mają swoje wady i zalety.
Odkurzacz bezworkowy:
- ma wysoką moc ssącą, utrzymującą się na stałym poziomie;
- wymaga częstszej wymiany filtrów, ponieważ część zassanych zanieczyszczeń stale „próbuje” wracać ze zbiornika do pomieszczenia;
- ma większą pojemność – pozwala na dłużą pracę.
Odkurzacz workowy:
- nie gwarantuje stałej siły ssącej – jego parametry spadają wraz ze wzrostem poziomu zapełnienia worka;
- nie pozwala na płynną, długotrwałą pracę;
- lepiej chroni filtry przed zapchaniem;
- wymaga regularnego zakupu worków, co wpływa na koszty eksploatacji.
Podsumowując, lepszym wyborem jest zazwyczaj model bezworkowy, ale duże znaczenie ma też jego cena, idąca w parze z jakością.
Czy odkurzacz przemysłowy to odkurzacz uniwersalny?
Jak zostało wspomniane, szerokie zastosowanie odkurzaczy przemysłowych sprawia, że można korzystać z nich nie tylko podczas produkcji (np. mebli), ale również w trakcie prac budowlanych i remontowych. Tak naprawdę, wydajny silnik i inne wysokie parametry takiego sprzętu sprawiają, że okazuje się on przydatny w każdym domu. Z jego pomocą można sprzątać wnętrze samochodu, garaż, warsztat, taras, a nawet przestrzeń w ogrodzie. Poza tym, duża moc przekłada się na doskonałe efekty, a jeśli oczekujesz wysokiej mocy ssącej od domowego odkurzacza, z pewnością nie zawiedziesz się, sprzątając nim także w mieszkaniu.
Można powiedzieć zatem, że o ile odkurzacz przemysłowy nadaje się do czyszczenia dywanów i wykładzin, tak już domowy odkurzacz niekoniecznie sprawdzi się podczas sprzątania w garażu. Łatwo stwierdzić więc, który z nich będzie bardziej uniwersalny. Mimo to, nie każdy zdecyduje się na zakup jednego sprzętu „do wszystkiego”. Powodem mogą być takie słabsze strony odkurzaczy przemysłowych jak duży rozmiar, duża waga czy brak specjalnych końcówek, które lepiej sprawdzają się podczas odkurzania tapicerek i trudno dostępnych miejsc lub delikatnych powierzchni.
Odkurzacz przemysłowy: opinie
Napisz nam w komentarzu lub daj znać na facebooku, co sądzisz o naszym zestawieniu 🙂
Artykuł zawiera linki afiliacyjne kierujące do oferty sklepów internetowych. Nie wpływają one na wybór produktów i ich pozycję w rankingu.