Strona głównaMałe AGDRoboty mopujące i odkurzające z mopowaniem

Roboty mopujące i odkurzające z mopowaniem

Robot mopujący – czy warto?

Robot mopujący to urządzenie, które najczęściej przeciera podłogę na mokro przy pomocy zwilżonej ściereczki. Na rynku dostępne są modele, które czyszczą wyłącznie na mokro oraz hybrydowe, zdolne do pracy na sucho i na mokro. Warto pamiętać, że nawet najlepszy robot sprzątający z funkcją mycia podłóg twardych nie zastąpi nas całkowicie – nie wjedzie bowiem pod wszystkie meble i w inne trudno dostępne miejsca. Zdecydowanie ułatwi jednak utrzymanie w domu porządku.

Jak działa robot myjący? Istnieje tutaj kilka możliwości. Mamy do wyboru urządzenia stworzone do czyszczenia powierzchni, wyposażone w zbiornik na czystą i brudną wodę, a także modele, które spryskują płytki czy panele, a następnie wycierają je ściereczką. Odkurzacz automatyczny z funkcją mopowania, czyli sprzęt hybrydowy, po prostu przeciera podłogę nakładką, którą zwilża kropelkami wody ze zbiornika. Wyposażony w ściereczkę z mikrofibry, jeżdżący po podłodze robot z pewnością nie usunie zatem przyschniętych plam – nie możemy oczekiwać od niego czyszczenia podłóg na takim samym poziomie, jak przy użyciu rąk i tradycyjnego mopa.

Ranking robotów mopujących i odkurzających z mopowaniem

Robot z funkcją mopowania to dobre rozwiązanie, jeśli zależy Ci na regularnym usuwaniu kurzu i przedłużaniu efektu czystości w mieszkaniu. Przejrzyj ranking, aby przekonać się, co potrafią dzisiejsze roboty sprzątające!

1. IROBOT Braava Jet M6

IROBOT Braava Jet M6Robot mopujący iRobot Braava Jet m6 to model stworzony wyłącznie do mycia podłóg. Urządzenie posiada spryskiwacz i specjalne nakładki, zbierające zabrudzenia. Może pracować na mokro i na sucho. Wykorzystuje system nawigacji iAdapt® 3.0 z technologiami vSLAM® i Imprint™ Smart Mapping, dzięki którym poznaje plan domu i zapewnia kontrolę nad sprzątaniem mieszkania.

Model rozpoznaje przeszkody na swojej drodze, dlatego nie spryskuje wodą mebli czy dywanów. Łączy się z aplikacją poprzez WiFi, co sprawia, że może być sterowany głosowo (Alexa i Google Assistant). Sprzęt koordynuje pracę z robotami odkurzającymi tej samej marki.

Urządzenie może pracować na każdej twardej podłodze. Jedyne 8,5 cm wysokości umożliwia robotowi Braava wjeżdżanie pod większość mebli. Samodzielnie wraca do bazy w celu naładowania baterii. Sprzedawany jest w zestawie z nakładkami jedno- i wielorazowymi. Jego bateria pozwala mu około 90 minut pracy. Ładuje się do pełna w 180 minut.

Zalety: Wady:
+ Jest bardzo cichy. – Początkowo nie przejeżdża przez progi.
+ Czyści dokładnie i nie pozostawia mokrych plam.  
+ Jest solidnie wykonany.  
+ Posiada wydajną baterię.  

2. IROBOT Roomba Combo R113840

 

IROBOT Roomba Combo R113840Robot sprzątający iRobot Roomba Combo R113840 to model dwa w jednym, czyli odkurzacz i robot z funkcją mopowania. Sprzęt usuwa zanieczyszczenia przy pomocy szczotki w kształcie litery V oraz dwóch szczotek do sprzątania przy krawędziach. Oferuje również dwa poziomy mocy ssącej. Urządzenie posiada także trzy tryby mopowania.

Model wykorzystuje rozwiązania platformy iROBOT Genius™, ucząc się nawyków sprzątania swojego właściciela. Jest sterowany głosowo z pomocą Alexa i Asystenta Google. Działa na podstawie pracy czujników kierunku ruchu, odległości, krawędzi, przeszkód i uskoku podłoża. Automatycznie wraca do bazy na ładowanie. Jest sprzedawany w zestawie z dwoma nakładkami z mikrofibry.

Urządzenie pracuje przez około 110 minut, a do pełna ładuje się w 240 minut. Posiada pojemnik na kurz o pojemności 0,45 litra.

Zalety: Wady:
+ Bardzo dobrze i dokładnie odkurza. – Nie posiada funkcji mapowania pomieszczeń (przy takiej cenie to duża wada).
+ Zbiera kurz i przeciera powierzchnie na mokro jednocześnie.  
+ Jest sterowany głosowo.  
+ Sprząta liniowo w oparciu o pracę czujników.  

3. ROBOROCK S5 Max

 ROBOROCK S5 MaxROBOROCK S5 Max to kolejne urządzenie dwa w jednym, z udoskonalonym systemem pompowania wody (pompa perystaltyczna). Model jest sterowany przy pomocy aplikacji, która pozwala na regulowanie stopnia zwilżania ściereczki. Posiada zbiornik na wodę o pojemności 290 ml.

Urządzenie nie wjeżdża na dywany, dzięki funkcji wirtualnej bariery i stref bez mopowania. Strefy te wyłączają się automatycznie po demontażu modułu mopa, co sprawia, że sprzęt odkurzy już całe pomieszczenie.

Model wyposażono w sprężynowy system docisku części mopującej, dzięki czemu efekty mycia są bardziej zadowalające. Największym atutem urządzenia jest laserowy dalmierz, obracający się z prędkością 300 obrotów na minutę, który skanuje pomieszczenia i tworzy mapę całego piętra, gwarantując dokładne sprzątanie.

Sprzęt wykorzystuje sztuczną inteligencję i czterordzeniowy 32-bitowy procesor, dzięki którym uczy się lokalizacji przeszkód, bez omijania żadnych fragmentów podłogi. Urządzenie posiada takie zabezpieczenia, jak akcelerometr, kompas, zderzak, podczerwień czy licznik kilometrów. Pracuje przez około 180 minut, a ładuje się do pełna w 120 minut. Jego pojemnik na kurz ma pojemność 0,46 l.

Zalety: Wady:
+ Mapuje pomieszczenia, dlatego sprząta bardzo dokładnie. – Niektóre negatywne opinie dotyczą głośności pracy urządzenia.
+ Jest sterowany przy pomocy aplikacji.  
+ Oczyszcza podłogi bez smug.  
+ Posiada regulację dozowania wody.  

4. XIAOMI Mi Robot Vacuum Pro

XIAOMI Mi Robot Vacuum ProXIAOMI Mi Robot Vacuum Pro czyści na mokro i odkurza, a po zakończeniu pracy wraca do bazy na ładowanie baterii. Posiada funkcję wirtualnej ściany i mapowania pomieszczeń. Dokładnie planuje swoje trasy i porusza się według schematu. Oferuje także opcję ustawienia harmonogramu pracy.

Model wyróżnia się cichym działaniem (nie przekracza 70 dB). Jego czas pracy to około 110 minut, a czas naładowania akumulatora 180 minut. Sprzęt sterowany jest za pomocą aplikacji, dzięki wbudowanemu modułowi WiFi. Urządzenie posiada duży, bo aż 0,5 litrowy zbiornik na kurz. Jego pracę zabezpieczają czujniki antykolizyjne, przeszkód, upadku ucisku podłoża oraz wykrywające zabrudzone miejsca.

Zalety: Wady:
+ Posiada nawigację laserową, dzięki czemu sprząta dokładniej i szybciej. – Słabo radzi sobie z włosami na dywanach.
+ Jest sterowany z poziomu aplikacji. – Zapisuje tylko jedną mapę.
+ Ma ładny design.  
+ Ma dobry stosunek jakości do ceny.  

5. VIOMI V3

VIOMI V3XIAOMI V3 odkurza i czyści podłogi na mokro – po kolei lub jednocześnie. Posiada duży zbiornik na kurz o pojemności 550 ml. Ma kilka trybów pracy i pojemny akumulator. Łączy się z aplikacją, która służy do sterowania robotem.

Produkt oferuje dwa tryby mycia powierzchni. Posiada pompę elektroniczną z 3 poziomami kontroli przepływu, która gwarantuje utrzymanie optymalnego ciśnienia i chroni podłoże przed zalaniem. Zbiornik modelu mieści 550 mililitrów wody. Co ważne, sprzęt zatrzymuje uwalnianie płynu w trakcie zasilania.

Urządzenie dysponuje funkcją sterylizacji. Posiada bezszczotkowy silnik, oferujący siłę ssania na poziomie 2600 Pa. Bazuje na 12 sensorach, w tym czujnikach krawędziowych, antykolizyjnych czy prędkości silnika. Może pracować nawet do 2,5 godziny (pełne naładowanie trwa 240 minut), odkurzając 250 metrów kwadratowych powierzchni. Za jego działanie odpowiada 4-rdzeniowy procesor Cortex-A7 i algorytm SLAM. Dzięki nim sprzęt tworzy mapy pomieszczeń (5 pięter) i wyznacza optymalne trasy.

Zalety: Wady:
+ Produkt ma świetny stosunek ceny do jakości. – Wjeżdża z mopem na dywany.
+ Posiada funkcję mapowania. – Miewa problemy ze znalezieniem bazy.
+ Jest sterowany aplikacją.  
+ Ma bardzo wytrzymałą baterię.  

6. TEFAL Xplorer RG6875

TEFAL Xplorer RG6875Xplorer Serie 20 odkurza i czyści powierzchnie na mokro w tym samym czasie. Posiada funkcję tygodniowego harmonogramu pracy oraz trzy tryby: random, random room i edge. Wykorzystuje szczotkę elektryczną i dwie szczotki boczne. Do bazy wraca automatycznie.

Urządzenie wyposażono w czujniki przeszkód i uskoku podłoża. Model pracuje przez około 150 minut, a do pełna ładuje się w 360 minut. Posiada pojemnik na kurz o pojemności 0,25 ml. Jest sterowany za pomocą pilota.

Zalety: Wady:
+ Nie moczy powierzchni. – Pracuje chaotycznie (nie ma funkcji mapowania ani trybu pracy liniowej).
+ Wjeżdża pod większość mebli (8 cm wysokości). – Ma mały zbiornik na wodę.
+ Posiada 3 tryby pracy.  
+ Nie generuje dużego hałasu.  

Jaki robot z funkcją mopowania wybrać? Na co zwrócić uwagę?

Jeśli szukasz robota, który będzie wyłącznie czyścił powierzchnie paneli czy płytek, zwróć uwagę na takie aspekty, jak moc ssąca, pojemność zbiorników na wodę, głośność pracy, czy cena części zamiennych – zwłaszcza dodatkowych padów czy innych elementów czyszczących. Najważniejsza dla dokładnej, wydajnej pracy takiego urządzenia jest natomiast nawigacja (funkcja mapowania, skanowania), która działa jak GPS – pozwala robotowi poznać każde pomieszczenie i nauczyć się, gdzie i jak powinien jeździć. Takie modele sprzątają w zaplanowany, inteligentny sposób i łatwiej jest nimi sterować (aplikacja).

Osobom, które poszukują modelu 2 w 1 polecamy zapoznać się z naszym rankingiem robotów sprzątających, w którym poruszamy szczegółowo, takie aspekty jak moc ssąca, czy dodatkowe funkcje urządzeń tego typu. Pamiętaj jednak, że jeśli nie chcesz, aby urządzenie obijało się o meble i inne przeszkody, jeździło chaotycznie i miało duże problemy z powrotem do stacji dokującej, zainwestuj w model z nawigacją, który nie pracuje w oparciu o przypadkowy algorytm. Tańsze sprzęty działają bowiem w trybach, na przykład jeżdżenia wzdłuż ścian lub w trybie auto, a takie rozwiązania sprawdzają się wyłącznie na bardzo małych powierzchniach, najlepiej w jednym, zamkniętym pomieszczeniu.

Roboty mopujące i roboty z funkcją mopowania opinie

Napisz nam w komentarzu lub daj znać na facebooku, co sądzisz o naszym zestawieniu 🙂

Zapisz się na nasz newsletter

Bądż na bieżąco ze wszystkimi nowymi wpisami. Wybieraj zawsze najlepsze produkty!

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Wpisz swoje imię

Zapisz się na nasz newsletter

Bądż na bieżąco ze wszystkimi nowymi wpisami. Wybieraj zawsze najlepsze produkty!