Strona głównaAGDOdkurzaczeNajlepszy odkurzacz tradycyjny - który model warto kupić? Ranking 2022

Najlepszy odkurzacz tradycyjny – który model warto kupić? Ranking 2022

Rodzaje i typy odkurzaczy

Odkurzacz tradycyjny to opcja dla tych, którzy preferują porządki w klasycznym wydaniu. W przeciwieństwie do modeli bezprzewodowych, nie wymagają one ładowania akumulatora. Są być może nieco mniej „poręczne” niż odkurzacz pionowy, jednak nadal mają wielu wielbicieli. Jakie modele tradycyjne wyróżniamy?

Najprostszy podział to odkurzacze bezworkowe i workowe oraz szczególne modele cyklonowe (wykorzystujące ruch wirowy do oddzielenia brudu od powietrza). Można także wskazać odkurzacze tradycyjne z filtracją wodną (zatrzymują brud w wodzie) oraz sprzęty, które nadają się do pracy na sucho i na mokro (mogą wciągać płynne zabrudzenia).

Poza tradycyjnymi odkurzaczami, wyróżniamy także:

Tradycyjne odkurzacze w nowej odsłonie ranking

Ranking odkurzaczy tradycyjnych to aktualne zestawienie najczęściej polecanych modeli. Sprawdź, w które warto zainwestować w tym roku i zajrzyj do poprzedniego rankingu z 2021!

1. Philips PowerPro Compact FC9333/09

Philips PowerPro Compact FC933309Philips PowerPro Compact FC9333/09 to model o regulowanej mocy 750 – 900 W, wykorzystujący technologię PowerCyclone 5 i wyjątkową nasadkę czyszczącą TriActive. Sprzęt oddziela kurz od powietrza, co pozwala mu utrzymać wysoką wydajność odkurzania. Jego końcówka trzy w jednym jednocześnie „otwiera dywan”, zasysa brud z przodu i po bokach oraz dobrze zbiera zanieczyszczenia wzdłuż ścian czy mebli przy pomocy szczotek i bocznych kanałów powietrznych.

Urządzenie zostało wyposażone w system filtrujący Allergy H13 z filtrem HEPA 13. Jego atutem są duże, gumowe koła transportowe oraz szczotka zintegrowana z uchwytem, zawsze pod ręką. Pojemnik na kurz (1,5 litra pojemności) tego modelu można opróżnić w sposób higieniczny bez generowania chmury pyłu. Rura teleskopowa PowerPro Compact posiada funkcję zatrzaskowej regulacji długości.

Produkt generuje podciśnienie do 16,8 kPa i nie przekracza głośności pracy na poziomie 76 dB. Model waży 4,5 kg. Posiada przewód zasilający o długości 6 m.

Zalety: Wady:
+ Ma dużą moc. – Niektóre opinie krytykują funkcjonalność akcesoriów dołączonych do sprzętu (szczotka szczelinowa).
+ Nie jest hałaśliwy.  
+ Jego pojemnik jest łatwy do opróżnienia.  
+ Posiada praktyczne gumowe koła.  

2. Karcher WD 3

Karcher WD 3Karcher WD 3 to wielofunkcyjny odkurzacz workowy (przemysłowy), dysponujący mocą aż 1000 W. Sprzęt może być wykorzystywany zarówno w domu, jak i w piwnicy, garażu czy w warsztacie. Pozwala wsysać suche i mokre zanieczyszczenia. Oferuje także funkcję wydmuchu, dlatego sprawdzi się podczas usuwania liści z podjazdu czy tarasu.

Model został wyposażony w filtr kartridżowy, 17 litrowy zbiornik na kurz i wąż ssący o długości 2 metrów. Jego atutem jest zaczep na zderzaku, służący do odstawiania ssawki podczas przerw w pracy oraz możliwość podłączania końcówek bezpośrednio do węża (nie tylko do rury). Sprzęt jest sprzedawany w zestawie z ssawką szczelinową i ssawko-szczotką uniwersalną. Posiada 4-metrowy przewód zasilający. Generuje hałas w przedziale 71 do 75 dB.

Zalety: Wady:
+ Ma bardzo wysoką moc. – Nie posiada regulacji mocy ssącej.
+ Ma dużą pojemność zbiornika na kurz. – Ma dosyć krótki kabel.
+ Nadaje się do usuwania suchych i mokrych zanieczyszczeń.  
+ Łatwo się prowadzi (kółka transportowe).  

3. Bosch ProSilence Serie 4 BGLS48X320

Bosch ProSilence Serie 4 BGLS48X320Największym atutem Bosch ProSilence jest cicha praca, nie przekraczająca poziomu 66 dB, co udało się osiągnąć dzięki zastosowaniu materiałów izolacyjnych, elastycznemu zawieszeniu silnika i zoptymalizowaniu przepływu powietrza. Sprzęt dysponuje przy tym mocą 700 W. Posiada aż 11-metrowy zasięg pracy i 4 kółka ułatwiające prowadzenie. Waży 4,5 kg.

Model wykorzystuje system QuattroPower, oferując niższe zużycie energii. Dysponuje także bardzo wydajną ssaawkoszczotką (rozszerzony kanał ssący i dwuprzegubowe połączenie z rurą) oraz wyjątkowym wielowarstwowym workiem PowerProtect, dbającym o utrzymanie wysokiej wydajności pracy nawet przy zapełnionym worku. Jego pojemność to 4 litry. Sprzęt posiada 8-metrowy przewód ze zwijaczem.

Wszystkie elementy produktu są idealnie spasowane, dzięki czemu usuwanie kurzu jest bardzo skuteczne. Sprzęt filtruje powietrze, wykorzystując do tego celu filtr HEPA. Jego zaletą jest także wyposażenie, w tym zwłaszcza szczotka SilentClean Premium, gwarantująca stały kontakt z podłożem oraz szczotka do twardych powierzchni z silikonowymi paskami do czyszczenia fug.

Zalety: Wady:
+ Jest bardzo cichy. – Negatywne opinie dotyczą funkcjonalności opcji zwijania przewodu.
+ Ma wysoką moc ssącą.  
+ Ma bardzo długi przewód.  
+ Jest lekki i zwrotny.  

4. Electrolux Ultra Silencer EUSC62-DB

Electrolux Ultra Silencer EUSC62-DBElectrolux UltraSilencer EUSC62-DB wykorzystuje optymalizację ruchu powietrza i system izolacji silnika oraz filtrów, co przekłada się na jego cichą pracę (do 68 dB). Sprzęt dysponuje mocą 600 W. Posiada specjalną szczotkę DustPro, dedykowaną różnym podłogom i również minimalizującą hałas. Jego atutem są także duże miękkie koła, ułatwiające przemieszczanie.

Zasięg modelu to aż 12 metrów (9-metrowy przewód ze zwijaczem). Urządzenie wykorzystuje zmywalny filtr Hygiene 12. Posiada 3,5- litrowy zbiornik na brud ze wskaźnikiem zapełnienia oraz szeroki zestaw akcesoriów w zestawie: między innymi szczotka do tapicerki, szczotka szczelinowa, ssawka 2 w 1, ssawko-szczotka z przełącznikiem. Waży 7,5 kg.

Zalety: Wady:
+ Cicho pracuje. – Negatywne opinie dotyczą jakości rury teleskopowej.
+ Ma długi kabel. – Ma dużą wagę.
+ Ma optymalną moc.  
+ Pozwala na łatwą wymianę końcówek.  

5. Karcher DS 6 1.195-220.0

Karcher DS 6 1.195-220.0Karcher DS 6 to model z filtrem wodnym o mocy 650 W. Sprzęt generuje hałas w przedziale od 76 do 80 dB. Posiada wyjmowany zbiornik na kurz o pojemności 2 litrów. Może pracować na sucho i na mokro. Oferuje wielostopniową filtrację i opcję przechowywania akcesoriów na korpusie.

Zasięg pracy tego modelu to 10,2 metra (w tym 6,5 metra przewodu). Urządzenie nie posiada regulacji mocy ssania ani wskaźnika zapełnienia. Waży 7,2 kg. Jest sprzedawane w zestawie ze szczotką, ssawką do tapicerki, ssawką i szczotką szczelinową oraz ssawko-szczotką z przełącznikiem.

Zalety: Wady:
+ Ma dużą moc. – Ma wysoką cenę.
+ Jest łatwy w opróżnianiu. – Ma wąską szczotkę podstawową.
+ Pozostawia świeży zapach po pracy.  
+ Ma długą rurę ssącą.  

6. Amica Ora VM1032

Amica Ora VM1032Amica Ora VM 1032 dysponuje mocą 900 W (z funkcją regulacji) i generuje hałas nieprzekraczający 78 dB. Sprzęt wyposażono w 5-metrowy przewód ze zwijaczem, co wraz z rurą teleskopową daje łączny zasięg 7 metrów. Produkt posiada także zabezpieczenie przed odkurzaniem bez worka i wskaźnik zapełnienia (pojemność 2-litrów).

Model wykorzystuje filtr EPA10. Jego moc regulowana jest mechanicznie przy pomocy otworów w uchwycie. Sprzęt parkuje w pionie i poziomie, co ułatwia przechowywanie. Posiada też dodatkowy system filtracji chroniący silnik. Jest sprzedawany w zestawie z następującymi akcesoriami: ssawka do tapicerki, ssawka 2w1, ssawka do książek i ssawko-szczotka.

Zalety: Wady:
+ Ma atrakcyjną cenę. – Ma krótki przewód.
+ Ma wysoką moc. – Może być niewygodny w użyciu dla wysokich osób.
+ Jest mały i lekki.  
+ Nie generuje dużego hałasu.  

7. Miele Complete C3 Cat and Dog PowerLine SGEF4

MIele Complete C3 Cat and Dog PowerLine SGEF4MIELE COMPLETE C3 CAT&DOG POWERLINE SGEF4 to sprzęt zaprojektowany z myślą o posiadaczach zwierząt domowych (dobrze usuwa sierść). Model dysponuje mocą 890 W. Generuje hałas do 73 dB. Posiada 8,5-metrowy przewód, co daje mu zasięg łącznie 12 metrów. Produkt wykorzystuje worki tekstylne o pojemności 4,5 litra. Oferuje funkcję regulacji ssania, wskaźnik zapełnienia i zwijacz kabla. Jego atutem jest także wyświetlacz.

Sprzęt wyposażono w miękkie kółka, ułatwiające transport, co ważne przy stosunkowo dużej wadze 7,26 kg. Model jest sprzedawany w zestawie z akcesoriami, takimi jak ssawka do tapicerki, ssawka mała, ssawka szczelinowa, ssawko-szczotka z przełącznikiem, turboszczotka.

Produkt stosuje system filtracji redukującej zapachy przy pomocy wkładu z węgla aktywnego. Posiada panel sterujący, który służy do regulacji mocy ssania. Dysponuje łączeniem rury z akcesoriami na „klik”, co chroni je przed wypadaniem w trakcie pracy.

Zalety: Wady:
+ Ma dużą moc. – Ma wysoką cenę.
+ Ma świetną turboszczotkę. – Jest ciężki.
+ Jest solidnie wykonany.  
+ Posiada regulację mocy i duży zestaw akcesoriów w zestawie.  

8. Amica VI 2031 Viento

Amica VI 2031 VientoAmica Viento VI 2031 dysponuje silnikiem o mocy 900 W oraz systemem filtracji HEPA13, dzięki którym sprząta wydajnie i pozostawia po sobie niemal idealnie czyste powietrze. Sprzęt posiada sygnalizację zapełnienia i zabezpieczenie przed uruchomieniem w przypadku jego braku. Oferuje też funkcję regulacji mocy. Produkt porusza się po mieszkaniu z wykorzystaniem cichych, miękkich kół, które nie rysują podłogi.

Model można parkować w pionie i w poziomie, co ułatwia przechowywanie. Sprzęt jest zabezpieczony przed przegrzaniem. Posiada 5-metrowy przewód zasilający ze zwijaczem, a jego ogólny zasięg pracy to 8 metrów. Generowany przez niego podczas sprzątania hałas nie przekracza 78 dB. Odkurzacz jest kompatybilny z workami o pojemności 2,5-litra.

Zalety: Wady:
+ Ma wysoką moc. – Został wykonany z niższej jakości tworzyw.
+ Jest łatwy w obsłudze. – Jest umiarkowanie głośny.
+ Jest niewielki i lekki.  
+ Łatwo się prowadzi.  

Odkurzacz – najważniejsze parametry

Jak wybrać dobry odkurzacz? Chociaż tradycyjne odkurzacze do domu nie są dzisiaj tak popularne, jak roboty sprzątające czy modele bezprzewodowe, to sklepy nadal oferują nam szeroki wybór tego typu sprzętów. Wybierając odkurzacz klasyczny, możemy kierować się (do pewnego stopnia) tymi samymi parametrami, co przy wyborze odkurzaczy bezprzewodowych czy odkurzaczy ręcznych. Tutaj jednak znaczenia nie będzie miał czas pracy na akumulatorze czy czas jego ładowania. Co jest więc ważne i na co warto zwrócić uwagę?

  • Moc odkurzacza – zwykle w przedziale od 250 do 1000 W, przy czym ważniejsza jest funkcja jej regulacji oraz szczelność całej konstrukcji, o czym przeczytamy zwykle w opiniach innych użytkowników.
  • Długość przewodu zasilającego – określająca zasięg pracy sprzętu.
  • Waga – która ma mniejsze znaczenie, jeśli model posiada duże koła transportowe.
  • Rodzaj zbiornika na kurz i jego pojemność – mają wpływ na częstotliwość i wygodę opróżniania.
  • Akcesoria – zestaw szczotek i ssawek, w tym ważna turboszczotka, jeśli jesteśmy posiadaczami zwierząt domowych.
  • Funkcje dodatkowe – wskaźnik zapełnienia, zwijanie kabla.

Odkurzacz tradycyjny – opinie

Napisz nam w komentarzu lub daj znać na facebooku, co sądzisz o naszym zestawieniu 🙂

Zapisz się na nasz newsletter

Bądż na bieżąco ze wszystkimi nowymi wpisami. Wybieraj zawsze najlepsze produkty!

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Wpisz swoje imię

Zapisz się na nasz newsletter

Bądż na bieżąco ze wszystkimi nowymi wpisami. Wybieraj zawsze najlepsze produkty!