Strona głównaMałe AGDSprzątanieWybieramy najlepszy odkurzacz do popiołu - ranking 2024

Wybieramy najlepszy odkurzacz do popiołu – ranking 2024 [TOP6]

Odkurzacz do popiołu – czy jest niezbędny?

Odkurzacz do popiołu nie jest niezbędnym wyposażeniem każdego gospodarstwa domowego, ale z pewnością okaże się przydatny w domach z kominkiem czy piecem na paliwo stałe, na przykład na pellet. Oczyszczanie paleniska z popiołu w sposób ręczny, czyli zmiotką i szufelką, jest niezwykle trudnym zadaniem. Korzystanie z takich narzędzi sprawia bowiem, że drobiny unoszą się w powietrze i osiadają wszędzie dookoła. Poza tym, taki sposób usuwania popiołu jest szkodliwy dla zdrowia – osoba, która wykonuje taką pracę wdycha niebezpieczne cząsteczki z powietrza. 

Odkurzacz do pieca, czyli odkurzacz kominkowy, pozwala uniknąć wzbijania pyłu podczas sprzątania. Nie zastąpi go zwykły domowy odkurzacz, ponieważ nie jest on przystosowany do takiej pracy. Jego filtry szybko uległyby zapchaniu, a to wpływa bezpośrednio na wydajność odkurzania, czyli na moc ssącą. Tymczasem specjalne odkurzacze przemysłowe do popiołu od tych klasycznych różnią się zarówno budową, jak i zastosowanymi materiałami. Kluczowe są także wykorzystane w nich systemy filtracji.

Można powiedzieć zatem, że chociaż taki sprzęt nie jest niezbędny, to zdecydowanie ułatwia pracę osobom, które muszą często oczyszczać z popiołu paleniska.

Ranking odkurzaczy do popiołu (odkurzaczy kominkowych)

Odkurzacz do popiołu jest odkurzaczem przemysłowym o specjalnej konstrukcji. W sklepach znajdziesz zarówno modele typowo kominkowe, jak i bardziej uniwersalne – nawet z funkcją pracy na mokro. Wybór konkretnego z nich uzależniony jest przede wszystkim od przeznaczonego na ten cel budżetu oraz od Twoich oczekiwań. Przejrzyj ranking i sprawdź, co oferują popularne sprzęty tego typu!

Sprawdź także:

1. Kerch Tytan VC3600

Kerch Tytan VC3600



Kerch Tytan VC3600 to odkurzacz bezworkowy o mocy nominalnej 1600 W. Urządzenie posiada odrzutnik, funkcję dmuchania i odkurzania na mokro. Jego zbiornik mieści do 25 litrów zanieczyszczeń. Posiada też korek do spuszczania wody.

Sprzęt korzysta z potrójnego systemu filtracji: HEPA, bawełniany, gąbkowy i żaroodporny. Oferuje regulację siły ssącej w uchwycie. Posiada przewód zasilający o długości 450 cm oraz wąż o długości 250 cm. Jego atutem są takie dodatki jak uchwyt do transportu, uchwyt na przewód czy pozycja parking.

Model jest sprzedawany w zestawie z końcówką ssącą oraz szczotką uniwersalną. Pozwala odkurzać popiół o temperaturze do 60°C. Posiada gniazdo elektryczne do podłączenia elektronarzędzi. Waży 6,5 kg, ale ma koła jezdne ułatwiające transport.

Zalety: Wady:
+ Ma bardzo dobry stosunek jakości do ceny. – Według niektórych opinii nieco głośno pracuje.
+ Jest mocny.  
+ Działa na mokro i na sucho.  
+ Posiada tryb dmuchawy.  

2. Kerch Multi VC2000 

Kerch Multi VC2000



Kerch Multi VC2000 to odkurzacz bezworkowy o mocy 2200 W, wyposażony w funkcję odrzutnika, która kieruje zanieczyszczenia na dno pojemnika, aby nie zapychały filtrów. Sprzęt mieści do 20 litrów odpadów. Korzysta z systemu podwójnej filtracji.  

Oferuje funkcję dmuchawy. Posiada też zmywalne filtry, dzięki czemu jest tańszy w eksploatacji. Sprzęt wyposażono w przewód zasilający o długości 350 cm. Jego atutem są również takie dodatki jak uchwyt na kabel czy pozycja parking.

Model wyposażono w akcesoria takie jak żaroodporna rurka płaska i rurka okrągła oraz szczotka uniwersalna. Produkt posiada wąż ssący o długości 250 cm z metalową żaroodporną konstrukcją oraz 4 koła jezdne.

Sprzęt pozwala usuwać zimny i ciepły popiół – do temperatury 60 stopni (taka jest odporność filtra stożkowego). 

Zalety: Wady:
+ Ma atrakcyjną cenę. – Wymaga częstego oczyszczania filtrów – mimo funkcji odrzutu.
+ Ma dużą moc.  
+ Jest wygodny w użytkowaniu – zwrotny, nieduży.  
+ Łatwo się go czyści.  

3. KARCHER AD 4 Premium 1.629-731.0

KARCHER AD 4 Premium 1.629-731.0



KARCHER AD 4 Premium 1.629-731.0 to odkurzacz do zimnego popiołu, korzystający z dwóch filtrów – filtra do dużych zanieczyszczeń oraz płaskiego filtra falistego. Sprzęt oferuje funkcję samooczyszczenia filtra za pomocą dedykowanego przycisku. Posiada żaroodporny system filtrowania, metalowy zbiornik i wąż ssący.

Produkt wyposażono w łatwy do opróżnienia zbiornik, pozwalający uniknąć kontaktu z brudem. Sprzęt wykorzystuje rurę ssącą o długości 1 metra (dwie po 0,5 metra). Jest sprzedawany w zestawie z ssawką do odkurzania na sucho.

Model dysponuje mocą 600 W. Jego przewód ma 4 metry długości, a pojemnik na kurz 17 litrów objętości.

Zalety: Wady:
+ Posiada praktyczny system oczyszczania filtra. – Ma wysoką cenę.
+ Jest cichy. – Dołączona do niego końcówka jest niepraktyczna.
+ Jest dokładny.  
+ Ma bardzo pojemny zbiornik.  

4. Powermat PM-ESP-2000 / PM0497

Powermat PM-ESP-2000 PM0497



POWERMAT PM-ESP-2000 to odkurzacz o mocy maksymalnej 2000 W. Urządzenie wyposażono w 2,5-metrowy wąż ssący oraz 3,5-metrowy przewód zasilający. Sprzęt jest lekki – waży zaledwie 3,5 kg. Korzysta z filtra workowego, płóciennego oraz HEPA.

Urządzenie jest sprzedawane w zestawie z końcówką okrągłą i płaską. Posiada system podwójnej filtracji i trzysekcyjną rurę ssącą. Jego filtr workowy jest odporny na temperaturę do 60 stopni Celsjusza.

Model posiada zbiornik o pojemności 20 litrów, wykonany ze stali nierdzewnej. Jego atutem jest funkcja dmuchawy, z gniazdem zabezpieczonym filtrem gąbkowym. Wszystkie kluczowe elementy urządzenia są żaroodporne. Sprzęt posiada też przydatny uchwyt do przenoszenia.

Zalety: Wady:
+ Ma przystępną cenę. – Szybko się zapycha.
+ Dysponuje mocnym silnikiem. – Według niektórych opinii jest bardzo głośny.
+ Ma funkcję dmuchawy.  
+ Jest łatwy w czyszczeniu.  

5. Fieldmann FDU 201001-E

Fieldmann FDU 201001-E



Fieldmann FDU 201001-E to odkurzacz bezworkowy o mocy 1000 W, nadający się do zasysania popiołu o temperaturze do 40 stopni. Produkt posiada pojemnik o objętości 20 litrów. Korzysta z filtra bawełnianego, który jest bardzo prosty w wymianie, oraz z filtra HEPA.

Urządzenie ma metalowy wąż z aluminiową nasadką. Jego długość to 1 metr. Z kolei długość przewodu zasilającego w przypadku tego modelu wynosi 3 metry. Sprzęt waży 4 kg. Posiada praktyczny uchwyt do przenoszenia.

Zalety: Wady:
+ Ma dużą moc. – Według niektórych opinii jest delikatny, podatny na uszkodzenia.
+ Jest lekki. – Jest głośny.
+ Łatwo się go obsługuje. – Ma krótki wąż.
+ Łatwo się go czyści.  

6. KARCHER AD 2 1.629-711.0

KARCHER AD 2 1.629-711.0



KARCHER AD 2 1.629-711.0 to odkurzacz z filtrem falistym i filtrem do dużych zanieczyszczeń. Model oferuje funkcję automatycznego oczyszczania filtra poprzez naciśnięcie przycisku. Korzysta z żaroodpornego systemu filtracji. Ma prosty do opróżniania pojemnik na zanieczyszczenia. Wszystkie elementy, z jakich jest zbudowany, są żaroodporne.

Sprzęt należy do kategorii urządzeń bezworkowych. Dysponuje mocą 600 W.  Jego zbiornik mieści 14 litrów zanieczyszczeń. Produkt posiada przewód o długości 4 metrów. Waży tylko 4,4 kg.

Model został wyposażony w wygodny uchwyt do przenoszenia, ale nie ma kół transportowych. Jego wąż ssący wraz z rurą ma jedynie 1 metr długości.

Zalety: Wady:
+ Ma dużą moc ssącą. – Ma dosyć wysoką cenę.
+ Jest solidnie wykonany. – Według niektórych użytkowników szybko się zapycha.
+ Pracuje stosunkowo cicho. – Nie posiada kółek transportowych.
+ Łatwo się go czyści.  

Odkurzacz do popiołu – czym się charakteryzuje?

Aby móc odkurzać popiół, trzeba wyposażyć się w sprzęt odpowiednio zbudowany. Zwykłe urządzenie mogłoby wykonać taką pracę po raz pierwszy, ale i ostatni. Modele przeznaczone do takich zastosowań posiadają bowiem specyficznie ustawioną turbinę oraz odpowiedni rodzaj i ilość filtrów.

Turbina takiej maszyny musi być doskonale odizolowana. Jeśli silnik nie jest dobrze uszczelniony, drobinki zanieczyszczeń dostaną się do jego wnętrza, co spowoduje awarię. Również w tym celu dedykowane modele wykorzystują wielostopniową filtrację. Pył łatwo przenika przez nieszczelności, a filtry typu HEPA są zbyt kosztowne, aby zmieniać je po każdym sprzątaniu paleniska.

Aby usunąć takie drobiny i nie dopuścić ich dalej, w sprzętach tego rodzaju stosuje się kilka barier, takich jak filtr metalowy, bawełniany czy falisty. Ich oczyszczanie jest łatwe, a robiąc to regularnie, można obniżyć koszty eksploatacji urządzenia.

Jak wybrać odkurzacz do popiołu do pieca i kominka?

Wybierając odkurzacz do sprzątania popiołu, rozważyć trzeba przede wszystkim mocne i słabsze strony modeli workowych i bezworkowych.

Zaletą urządzeń wyposażonych w worek jest głównie łatwość ich opróżniania. Worek wystarczy bowiem wyjąć, wyrzucić i wymienić na nowy. Takie sprzęty nie chronią jednak przed zapyleniem tak dobrze, jak modele bezworkowe.

Tymczasem urządzenia bez worka, za to ze zbiornikiem, doskonale zbierają popiół i kurz, niemal całkowicie zapobiegając wtórnemu zapyleniu. Są bardziej wydajne i zwyczajnie większe – większość może pochwalić się pojemnością około 20l.  Problematyczne bywa natomiast ich opróżnianie.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Kupowanie odkurzacza to trudne zadanie, ponieważ jest wiele parametrów, które trzeba wziąć pod uwagę. Wybierając sprzęt do sprzątania w palenisku, sprawdź:

  • co można nim odkurzać – w palenisku mogą znajdować się kawałki szkła, żelaza czy inne większe zanieczyszczenia,
  • do jakich temperatur jest przystosowany – może nadawać się tylko do zimnego popiołu lub do tego jeszcze mocno ciepłego (40 – 60 stopni Celsjusza),
  • czy posiada łatwy do wymiany/czyszczenia filtr,
  • czy jego wąż ssący jest odpowiednio długi, wykonany z metalu odpornego na żar oraz elastyczny, najlepiej z wąską końcówką,
  • jaką mocą dysponuje – im większa, tym szybciej wciągnie pył bez wzbijania go do góry,
  • jaka jest pojemność zbiornika,
  • czy posiada funkcję dmuchawy – pozwala rozdmuchiwać pył zalegający w zakamarkach,
  • jakie ma dodatkowe funkcje (np. praca na mokro) lub akcesoria (szczotki, ssawki)
  • ile waży i czy posiada uchwyt lub koła transportowe.

Jeśli wybierzesz dobry, mocny i pojemny odkurzacz tego typu, z powodzeniem posprzątasz nim także w domu czy w samochodzie – czego nie można powiedzieć w odwrotnym przypadku, czyli w odniesieniu do urządzeń domowych. Poza tym, taki przemysłowy model sprawdzi się też przy remontach. Usuniesz nim wióry, piasek, cement i wiele innych zanieczyszczeń.

A może separator?

Warto wspomnieć, że istnieje też alternatywne rozwiązanie – separator pyłu, który podłącza się do zwykłego odkurzacza. Jego rolą jest filtrowanie zasysanych zanieczyszczeń tak, aby do silnika nie dostawały się małe drobinki. Zaletą takiego rozwiązania może być jego cena czy brak dodatkowych urządzeń zagracających dom, jednak separatory nie są tak dokładne, jak specjalistyczne sprzęty. 

Odkurzacz do popiołu – opinie

Napisz nam w komentarzu, lub daj znać na facebooku co sądzisz o naszym zestawieniu 🙂

0 0 ocen
Oceń Artykuł
Angelika Woszczyńska - Redaktor Naczelna
Angelika Woszczyńska - Redaktor Naczelna
Lubię dobrze przemyślane zakupy, dlatego zawsze starannie porównuję produkty dostępne na rynku, oceniając przede wszystkim ich relację jakości do ceny. Jeśli Ty również cenisz sobie świadomość dobrze wydanych pieniędzy, każdy swój zakup poprzedź zapoznaniem się z naszymi rankingami. Wszystkie zestawienia przygotowujemy w oparciu o parametry techniczne i realne opinie użytkowników.
Powiadomienia
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
NAJNOWSZE WPISY
WARTO SPRAWDZIĆ
POWIĄZANE ARTYKUŁY