Strona głównaMałe AGDSprzątanieKtóry odkurzacz bezworkowy jest najlepszy? Ranking 2024

Który odkurzacz bezworkowy jest najlepszy? Ranking 2024

Odkurzacz bezworkowy – ze względu na swój charakterystyczny sposób działania – często nazywany jest również odkurzaczem cyklonowym. Urządzenie tego typu skutecznie zasysa powietrze i zanieczyszczenia, a dzięki dużej sile odśrodkowej, która wytwarza się wskutek ruchu wirowego, wciągnięty przez nie kurz transportowany jest do wyjmowanego pojemnika. Natomiast powietrze wydobywające się z wnętrza odkurzacza okazuje się wyjątkowo czyste i przyjazne dla alergików. Jaki model warto wybrać więc do swojego domu?

Odkurzacz bezworkowy ranking:

Sprawdź podobne rankingi:

Jak wybrać odkurzacz bezworkowy?

Wybór najlepszego odkurzacza bezworkowego warto oprzeć na kilku bardzo istotnych parametrach, takich jak:

 • moc silnika, która świadczy o sprawności urządzenia, jednak samodzielnie nie definiuje jego efektywności,
 • klasa skuteczności, która jest określana dla dywanów oraz podłóg twardych za pomocą liter alfabetu – im bliżej A, tym lepiej,
 • klasa energetyczna, która mówi o zużyciu energii przez urządzenie,
 • klasa reemisji kurzu, która określa skuteczność filtracji powietrza wydostającego się z odkurzacza,
 • funkcja regulacji mocy, która pozwala dostosować siłę ssania do rodzaju czyszczonej powierzchni, zapobiegając przysysaniu się końcówki,
 • wielkość pojemnika na kurz, która ma wpływ na częstotliwość jego opróżniania,
 • długość przewodu, który definiuje zasięg pracy,
 • głośność pracy, która nie powinna przekroczyć 80 dB,
 • waga i wielkość odkurzacza, które mają wpływ na komfort przechowywania oraz wygodę przenoszenia urządzenia,
 • wyposażenie, które usprawnia pracę w różnych trudno dostępnych miejscach lub pomaga usunąć uporczywe zanieczyszczenia.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie odkurzacza bezworkowego?

Wybierając idealny odkurzacz bezworkowy, należy skupić się w pierwszej kolejności przede wszystkim na parametrach, określających jego klasę skuteczności. Jeśli nie mamy w domu zbyt wielu dywanów, prawdopodobnie będzie interesowała nas tylko klasa skuteczności odkurzania podłóg twardych. Z kolei osoby, które nie używają odkurzacza do oczyszczania parkietów ani płytek, powinny skupić się właśnie na efektywności urządzenia w kontekście pracy z wykładzinami i dywanami.

Nie bez znaczenia jest także wielkość zbiornika na zanieczyszczenia, jednak w przypadku odkurzaczy cyklonowych zazwyczaj nawet niewielkie pojemniki musimy opróżniać znacznie rzadziej niż tradycyjne worki. Pozostałe cechy, funkcje i dodatki nie wpływają znacząco na efekt odkurzania, jednak mogą w dużym stopniu przyspieszyć ten proces i zwiększyć komfort korzystania z urządzenia, dlatego warto również wziąć je pod uwagę.

Większość odkurzaczy bezworkowych charakteryzuje się bardzo dobrą siłą ssania, która nie spada drastycznie wraz z postępującym wypełnieniem pojemnika na kurz. Producenci nadal starają się jednak stosować coraz nowsze technologie, które dodatkowo podniosą efektywność działania ich urządzenia, a także maksymalnie zmniejszą reemisję kurzu.

Odkurzacz bezworkowy – wady i zalety

Modele odkurzaczy bezworkowych to nowoczesne urządzenia, które cieszą się coraz większą popularnością. Zastosowana w nich technologia cyklonowa umożliwia bardzo efektywne sprzątanie, a związana z nią budowa odkurzacza sprawia, że większość produktów tego typu prezentuje się niezwykle designersko.

Do podstawowych zalet odkurzaczy bezworkowych należy zaliczyć przede wszystkim:

 • brak wpływu stanu zapełnienia pojemnika na skuteczność odkurzania,
 • niski koszt eksploatacji – brak konieczności kupowania nowych worków,
 • wygoda użytkowania – brak konieczności opróżniania worka, co może wiązać się zazwyczaj z dużą ilością emitowanego kurzu, pojemnik odkurzaczy bezworkowych jest natomiast łatwy do wyjęcia, opróżnienia i umycia,
 • brak nieprzyjemnego zapachu podczas odkurzania – o ile dbamy o czystość pojemnika na kurz i dobry stan filtrów,
 • skuteczna filtracja – odkurzacze bezworkowe doskonale oddzielają kurz od powietrza, dzięki czemu emitują niewielki odsetek zanieczyszczeń i są przyjazne dla alergików,
 • atrakcyjny wygląd i wiele dostępnych wariantów.

Jak każde urządzenie, odkurzacz bezworkowy nie jest również pozbawiony wad. Podobnie, jak w przypadku tradycyjnych modelów workowych, należy regularnie opróżniać zbiornik na kurz oraz dbać o jego czystość. To samo dotyczy także filtrów, które niekiedy są zmywalne, a niekiedy wymagają wymiany na nowe. Ponadto, urządzenia bezworkowe są również bardziej kosztowne i często także większe niż modele workowe.

Czy warto kupić odkurzacz bezworkowy?

Odpowiednio wybrany odkurzacz bezworkowy to doskonała alternatywa dla sprawdzonych modeli tradycyjnych, nie odbiegająca od nich efektywnością pracy. Nowoczesne domy trudno już wyobrazić sobie bez urządzenia pracującego w oparciu o technologię cyklonową, z wygodnym do opróżniania i mycia pojemnikiem na kurz oraz bardzo designerskim wyglądem. Dzięki niemu możemy zapomnieć o kurzu i nieprzyjemnym zapachu, który towarzyszył wymianie lub opróżnianiu worka – wystarczy, że odłączymy zbiornik, wysypiemy jego zawartość i umyjemy go, aby cieszyć się doskonałą skutecznością odkurzania i czystym powietrzem.

Jeśli zatem Twój tradycyjny model wymaga wymiany, nasz ranking odkurzaczy bezworkowych pomoże Ci wybrać najlepszy produkt, który idealnie spełni wszystkie Twoje oczekiwania.

Odkurzacz bezworkowy opinie:

Napisz nam w komentarzu, lub daj znać na facebooku co sądzisz o naszym zestawieniu 🙂

Artykuł zawiera linki afiliacyjne kierujące do oferty sklepów internetowych. Nie wpływają one na wybór produktów i ich pozycję w rankingu.

4.3 3 ocen
Oceń Artykuł
Damian Sieczkowski
Damian Sieczkowski
Redaktor zestawinie.pl
1 KOMENTARZ
Powiadomienia
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Nina
Nina
1 rok temu

Z lepszych odkurzaczy jakie miałam to jest Ariete 2791. Fajny bezworkowy, hepa, do tego mocny i nie miał problemu z różnymi strukturami typu dywan shaggy, zwykły, kanapa, fotel. Fajny polecam

NAJNOWSZE WPISY
WARTO SPRAWDZIĆ
baner media markt
POWIĄZANE ARTYKUŁY
baner rtv euro agd