Strona głównaMałe AGDSprzątanieKtóry robot do mycia okien jest najlepszy? Ranking 2025

Który robot do mycia okien jest najlepszy? Ranking 2025

Dobry robot czyszczący okna to wybawienie dla właścicieli modnych, jasnych mieszkań z ogromnymi przeszkleniami. Sprawdź, który model najlepiej sprawdzi się do mycia dużych okien. Przejrzyj nasz ranking robotów!

Ranking robotów do mycia okien:

Sprawdź inne rankingi:

Robot myjący okna — czy warto?

Robot myjący okna doskonale sprawdza się w domach z dużymi przeszkleniami — zwłaszcza z wysokimi oknami, których nie da się szybko i łatwo umyć samodzielnie bez pomocy profesjonalnej ekipy (co oczywiście sporo kosztuje). Urządzenie do automatycznego mycia szyb poleruje okna na sucho i myje je na mokro. Co ważne, niektóre roboty myjące szyby nadają się nie tylko do czyszczenia okien, czyli powierzchni szklanych, ale również do mycia płytek czy marmuru. Mając duże okna, z pewnością powinniśmy przemyśleć opcję zakupu dobrej jakości robota myjącego. Nie ma to jednak większego sensu w przypadku okien niewielkich.

Jak działa robot myjący okna? Praca robota myjącego opiera się przede wszystkim na wykorzystaniu silnika próżniowego, który „przysysa” urządzenie do pionowej powierzchni. Robot jednocześnie przeciera szybę i zasysa kurz czy brud. Przesuwa się po szybach określonym torem, nie wracając dwa razy w te same miejsca.

Oczywiście, efekty jego pracy będą zależne nie tylko od jakości samego sprzętu, ale również od sposobu jego użytkowania. Nawet najlepsze roboty myjące nie radzą sobie z oknami, które nie były myte ręcznie od wielu miesięcy. W przypadku zaniedbanych szklanych powierzchni zaleca się najpierw wyczyścić je na sucho (usunąć kurz), następnie umyć okna na mokro, a na koniec jeszcze wypolerować. Regularnie użytkowany, dobry robot czyszczący powinien myć duże przeszklenia bez smug.

Czym wyróżniają się najlepsze roboty do mycia okien?

Jakiego robota do mycia okien wybrać? Nasz ranking robotów myjących przedstawia urządzenia wykorzystujące pady obrotowe lub wibrujące. Jeśli pad czyszczący szyby ma okrągły kształt, wiruje w trakcie mycia i polerowania okien. Takie roboty mają zwykle podłużną formę, pozostawiają mniej smug, ale nie docierają do narożników. Pady kwadratowe, które myją i polerują za sprawą wibracji, częściej pozostawiają po sobie ślady na szybie, ale lepiej myją okna w narożnikach i przy krawędziach.

Co jeszcze będzie ważne przy wyborze robota do mycia okien? Inteligentny robot do okien ma:

  • mocny silnik,
  • pojemną baterię lub długi przewód zasilający,
  • chłonne, wytrzymałe pady, które są na tyle miękkie, aby nie uszkadzać delikatnej powierzchni mytych okien,
  • łatwy system sterowania — robotem myjącym okna sterujesz pilotem, przyciskiem lub aplikacją,
  • różne tryby pracy — automatyczne i manualne,
  • wysoką wydajność — roboty myjące pracują z szybkością określaną w metrach kwadratowych na minutę. Dobra wydajność to 1m2 w maksymalnie 3 minuty),
  • sygnalizację zakończonej pracy — wtedy robota należy przenieść na kolejne okno,
  • funkcję wykrywania krawędzi — czujniki laserowe, które zapobiegają upadkom po najechaniu na uszczelkę okna.

Warto zauważyć, że robot czyszczący szyby może być zasilany sieciowo lub akumulatorowo. Oba rozwiązania mają swoje wady i zalety, dlatego najbardziej praktyczny i uniwersalny jest robot do czyszczenia okien zasilany sieciowo-akumulatorowo. Takie urządzenie dociera do szczytów bardzo wysokich okien bez względu na długość przewodu zasilającego. Może pracować tam, gdzie nie ma gniazdek elektrycznych.

Co warto wiedzieć przed zakupem robota do mycia okien?

Kupując automatyczny robot czyszczący, należy mieć świadomość, że nie jest to sprzęt w pełni bezobsługowy. Co prawda, do jego obsługi wykorzystuje się zwykle pilot zdalnego sterowania czy aplikację. Kilka czynności jednak nadal trzeba wykonać przy nim samodzielnie. Po pierwsze, sterowany robot myjący musi zostać przytwierdzony do każdego okna po kolei. Po drugie, trzeba wymieniać jego wkłady myjące, zwilżać je odpowiednim detergentem, regularnie prać i suszyć. Poza tym, w większości przypadków po zakończeniu mycia okien przez robota, właściciel nie unika konieczności ich wypolerowania w miejscach trudnodostępnych i nadal samodzielnie musi umyć ramy stolarki okiennej.

Robot myjący szkło sprawdza się do rutynowego mycia okien, czyli do mycia ich regularnie. Nie unikniemy tradycyjnego mycia szyb, jeśli są one mocno zabrudzone. Aby mieć satysfakcję z pracy robota, należy używać go zgodnie z instrukcją obsługi, a ta zwykle przewiduje konieczność samodzielnego umycia okien przed pierwszym użyciem urządzenia oraz korzystanie z robota regularnie, zanim okna znowu zostaną mocno zabrudzone. W niektórych przypadkach producenci zalecają wykonać pierwsze mycie płaskich powierzchni „na sucho”, a następnie ponownie uruchomić robota do pracy „na mokro”. Warto pamiętać przy tym, że zwilżenie powierzchni szyby zwykle prowadzi do oderwania się urządzenia, dlatego spryskiwać należy jedynie pady myjące dołączone do danego modelu.

A kiedy opłaca się kupić robota do czyszczenia szyb? Jaki rozmiar okna będzie dla niego optymalny i sprawi, że wydatek zwróci się w krótkim czasie (w odniesieniu do kosztów, jakie ponosi się, zlecając mycie okien firmie)? Rozwiązanie to jest korzystne w przypadku dużych, zwłaszcza wysokich przeszkleń. Nie warto kupować robota do niewielkich okien, ponieważ wtedy co chwilę trzeba takie urządzenie przenosić na kolejną płaszczyznę. Należy pamiętać jednak również o tym, że sprzęt tego typu może bez problemu myć okna i inne płaskie powierzchnie, jak płytki czy lustra. Przyda się zatem też przy innych pracach porządkowych.

Robot do mycia okien opinie

Napisz nam w komentarzu lub daj znać na facebooku, co sądzisz o naszym zestawieniu 🙂

Artykuł zawiera linki afiliacyjne kierujące do oferty sklepów internetowych. Nie wpływają one na wybór produktów i ich pozycję w rankingu.

Wpis został przygotowany wraz z Angeliką Woszczyńską, redaktor naczelną portalu zestawienie.pl

5 1 oceń
Oceń Artykuł
Sebastian Freda - Redaktor
Sebastian Freda - Redaktor
Jestem umysłem ścisłym o humanistycznym sercu. Przedstawiam nie tylko zalety i wady produktów, ale przede wszystkim chcę pomóc w doborze najlepszego sprzętu do codziennych zadań. Specjalizuję się w urządzeniach AGD, elektronice oraz produktach użytku domowego. Zapytaj mnie o nurtujące kwestie, a ja postaram się, aby decyzja o zakupie była pewna i satysfakcjonująca.
Powiadomienia
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
NAJNOWSZE WPISY
WARTO SPRAWDZIĆ
baner media markt
POWIĄZANE ARTYKUŁY