Strona głównaAGDOdkurzacz wodny - który wybrać?

Odkurzacz wodny – który wybrać?

Odkurzacz wodny – co to znaczy??

Odkurzacz wodny jest jednym z rodzajów odkurzaczy bezworkowych. Sposób działania tych urządzeń jest niezwykle prosty. Rolę głównego filtra w modelach tego typu przejmuje zwykła woda, oddzielająca zanieczyszczenia od powietrza, które zostają wessane wraz z nim.

Niektóre odkurzacze wodne posiadają jednak dodatkowe filtry, a ich zadaniem jest zatrzymanie tych substancji, z którymi woda mogłaby sobie nie porazić, czyli na przykład roztoczy lub mikro-drobinek kurzu. Urządzenia te są doskonałym rozwiązaniem, kiedy w mieszkaniu znajdują się małe dzieci lub alergicy, ponieważ powietrze, które się z nich wydostaje, charakteryzuje najwyższy poziom czystości.

Odkurzacz wodny – ranking:

Odkurzacz z filtrem wodnym to doskonałe rozwiązanie w domach, gdzie mieszkają małe dzieci, zwierzęta oraz alergicy. Dostępne na rynku produkty tego typu bardzo często nie opierają jednak filtracji wyłącznie na działaniu wody, lecz również na dodatkowych filtrach, w tym głównie filtrze HEPA. Ponieważ większość z nich oczyszcza powietrze w podobnym stopniu, warto zwrócić również uwagę na inne cechy, jakimi może wyróżnić się dany odkurzacz na wodę.

Do najważniejszych z nich należy: moc, wielkość i waga, głośność, długość kabla oraz dodatkowe akcesoria, które usprawniają codzienne sprzątanie. Wśród produktów z niższej półki nasz ranking najwyżej plasuje odkurzacz wodny Zelmer Aquos ZVC722ST, umożliwiający usuwanie płynnych zabrudzeń, a także wyposażony w bardzo praktyczną turboszczotkę. Z kolei wśród bardziej kosztownych urządzeń, na największe uznanie zasługuje model Thomas Aqua Pet & Family, imponujący naprawdę ogromną ilością dodatkowych końcówek. Osoby, które oczekują od odkurzacza przede wszystkim dużej mocy, powinny zwrócić uwagę na produkt MPM Aquarian MOD 30, a alergicy znajdą wszystko, czego szukają w modelu Thomas Perfect Air Allergy Pure.

Nasz ranking pomoże wam zdecydować, który odkurzacz na wodę najlepiej spełni wasze oczekiwania.

1. Odkurzacz Zelmer Aquos ZVC722ST

Odkurzacz Zelmer Aquos ZVC722ST

Odkurzacz wodny Zelmer Aquos ZVC722ST to urządzenie, z którego możemy korzystać na dwa sposoby – z workiem lub bezworkowo. Model ten jest niewielki i bardzo zwrotny, dzięki czemu nie sprawia problemów z przechowywaniem i doskonale prowadzi się po mieszkaniu.

Pojemnik na wodę mieści aż 4 litry płynu i można swobodnie wyjmować go z obudowy odkurzacza, redukując tym samym ciężar urządzenia. Poza filtrem wodnym, Zelmer Aquos wyposażono również w filtr HEPA, który skutecznie zatrzymuje wszelkie mikroskopijne zanieczyszczenia, takie jak pierwotniaki, grzyby czy bakterie. Odkurzacz daje nam także bardzo przydatną możliwość usuwania mokrych zabrudzeń, czyli rozlanych płynów lub błota.

Dodatkowym atutem urządzenia jest także duża ilość praktycznych końcówek, w tym między innymi turboszczotka, która świetnie usuwa sierść i włosy z dywanów, a także różnego typu ssawki, dedykowane wielu rodzajom powierzchni. Wszystkie te elementy ukryjemy w wygodnym schowku na akcesoria, wbudowanym w bryłę odkurzacza.

Zalety: Wady:
+ Odkurzacz ma duża moc ssącą – Niektórzy użytkownicy narzekają na głośną pracę odkurzacza
+ Bogate wyposażenie ułatwia pracę na różnych typach powierzchni – Ma stosunkowo krótką i ciężką rurę teleskopową
+ Długi kabel pozwala swobodnie przemieszczać się po mieszkaniu podczas odkurzania.  

 

2. Odkurzacz ZELMER 829.5SK Aquos

Odkurzacz ZELMER 829.5SK AquosOdkurzacz ZELMER 829.5SK Aquos to urządzenie podobne do swojego poprzednika, pozbawione jednak dodatkowej turboszczotki i charakteryzujące się nieco niższą mocą. Poza tym produkt posiada dwa filtry – wodny oraz HEPA, dzięki czemu również emituje bardzo czyste, wolne od alergenów powietrze.

Odkurzacz wyposażono w elastyczny wąż Flexi, praktyczny schowek na akcesoria w obudowie oraz szczotkę z separatorem drobnych przedmiotów. Poza tym, tak jak model Aquos ZVC722ST, urządzenie może zbierać także rozlane płyny oraz błoto.

Zalety: Wady:
+ Produkt ma wystarczającą moc, aby skutecznie poradzić sobie z codziennymi porządkami – Nie posiada turboszczotki
+ Odkurzacz posiada sporą ilość końcówek, które można wygodnie przechowywać i zawsze mieć pod ręką – Nie ma regulacji mocy ssania
+ Jest nieco tańszy niż model Aquos ZVC722ST  

 

3. Odkurzacz MPM Aquarian MOD 30

Odkurzacz MPM Aquarian MOD 30Odkurzacz MPM Aquarian MOD 30 to urządzenie o bardzo dużej mocy i wielostopniowym systemie filtrowania, który pozwala na uzyskanie bardzo dobrego efektu oczyszczenia emitowanego powietrza. Poza filtrem wodnym, wyposażone zostało także w filtr piankowy oraz filtr HEPA, radzący sobie z najmniejszymi bakteriami i wirusami.

Model ma niewielki pojemnik na wodę o pojemności 2 litrów, a także niezbyt długi kabel, który wraz z teleskopową rurą zapewnia maksymalnie 8 m zasięgu odkurzacza. W podstawowym wyposażeniu produktu znajdziemy tylko 4 końcówki do różnych typów powierzchni.

Zalety: Wady:
+ Odkurzacz ma bardzo dużą moc ssąca – Ma duże rozmiary i jest stosunkowo głośny
+ Urządzenie bardzo dokładnie oczyszcza powietrze. – Nie posiada zbyt wielu akcesoriów.
  – Ma bardzo krótki kabel
  – Nie można zbierać nim płynnych zabrudzeń

 

4. Odkurzacz Thomas Aqua Pet & Family

 

Odkurzacz Thomas Aqua Pet & FamilyOdkurzacz Thomas Aqua Pet & Family to produkt niemiecki, który na tle pozostałych urządzeń wyróżnia przede wszystkim bardzo wysoka cena. Jego moc rzędu 1700W jest całkowicie wystarczająca podczas codziennych porządków, a system aż 7 różnych filtrów pozwala całkowicie oczyścić emitowane powietrze z wszelkich, nawet najmniejszych zanieczyszczeń i alergenów.

Odkurzacz dedykowany jest przede wszystkim osobom, które mają w domu małe dzieci oraz zwierzęta. Imponuje nie tylko efektami filtrowania, ale także ilością dedykowanych końcówek, które otrzymujemy w zestawie. Podobnie jak model Zelmer Aquos ZVC722ST, urządzenia można używać zarówno z workiem, jak i bezworkowo.

Zalety: Wady:
+ Odkurzacz jest bardzo starannie wykonany – Odkurzacz ma bardzo wysoką cenę
+ Ma wyjątkowo bogate wyposażenie, które zwiększa jego funkcjonalność – Niektórzy użytkownicy narzekają na głośność oraz wagę urządzenia
+ Jest bardzo dokładny i skuteczny  
+ Urządzenie posiada również funkcję prania  

 

5. Odkurzacz Thomas Perfect Air Allergy Pure

 

 

Odkurzacz Thomas Perfect Air Allergy PureOdkurzacz Thomas Perfect Air Allergy Pure jest urządzeniem o takiej samej mocy, jak poprzednio omawiany model Aqua Pet & Family, jednak znacznie tańszym i pozbawionym wielu funkcjonalnych końcówek.

Poza filtrem wodnym, produkt wyposażono w kilka dodatkowych filtrów, w tym HEPA oraz mikrofiltr powietrza wylotowego, dzięki czemu możliwe jest pozbycie się nawet 99,9 % zanieczyszczeń i alergenów. W zestawie z urządzeniem otrzymujemy tradycyjne akcesoria, takie jak ssawka szczelinowa czy ssawko-szczotka.

Zalety: Wady:
+ Urządzenie ma odpowiednią moc dla efektywnego sprzątania – Produkt posiada niewielką ilość akcesoriów w zestawie
+ Gwarantuje efekt doskonale oczyszczonego, świeżego i nawilżonego powietrza – Filtry urządzenia bardzo szybko ulegają zużyciu

Odkurzacz wodny – na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Odkurzacze z filtrem wodnym, podobnie jak tradycyjne produkty tego typu różnią się między sobą przede wszystkim funkcjami, wyposażeniem, estetyką wykonania, wagą, wielkością oraz ceną. Wybór najlepszego modelu powinien być zatem podparty naszymi oczekiwaniami, rodzajem zabrudzeń, które pragniemy usunąć, a także chociażby wielkością mieszkania czy typem czyszczonych powierzchni. Pod uwagę należy wziąć głównie:

 • dodatkowe rodzaje filtrów – zwłaszcza w przypadku alergików,
 • regulację mocy, dzięki której możemy dostosować siłę ssania do czyszczonej powierzchni,
 • lekkość – zwłaszcza w przypadku dużych mieszkań,
 • wielkość, która warunkuje wygodę przechowywania,
 • długość kabla, która reguluje zasięg urządzenia,
 • ilość końcówek, które pozwalają nam skuteczniej i szybciej usuwać kurz i inne zabrudzenia,
 • pojemność zbiornika, która reguluje ilość koniecznych opróżnień podczas jednego sprzątania,
 • dodatkowe funkcje, czyli na przykład możliwość odkurzania z workiem, zbierania mokrych zabrudzeń czy prania,
 • estetykę wykonania.

Kiedy warto wybrać odkurzacz z filtrem wodnym?

Odkurzacz wodny charakteryzuje się przede wszystkim doskonałą skutecznością oczyszczania emitowanego powietrza wylotowego. Woda w połączeniu z filtrem HEPA i innymi rodzajami filtrów pozwala pozbyć się wszelkich zanieczyszczeń od cząsteczek kurzu, poprzez roztocza, aż po mikroskopijne bakterie i wirusy. Wszystko to sprawia, że odkurzacz z filtrem wodnym to najlepszy wybór dla osób, które:

 • są alergikami,
 • mieszkają ze zwierzętami,
 • mają małe dzieci.

Warto również zwrócić uwagę, że odkurzacz wodny poza efektownym oczyszczeniem powietrza, pozwala pozbyć się także takich problemów, jak nieprzyjemny zapach po sprzątaniu, a niekiedy gwarantuje również odpowiednie nawilżenie powietrza w mieszkaniu, co może okazać się szczególnie korzystne w okresie grzewczym.

Urządzenia te podzielają również niektóre zalety innych modelów bezworkowych, na przykład cyklonowych. Są bowiem bardzo ekonomiczne i wygodne w użytkowaniu, ponieważ nie wymagają ani wymiany, ani oczyszczania worków. Ich pojemniki wystarczy opróżnić, umyć i napełnić czystą wodą, aby ponownie nadawały się do użytku i doskonale sprawdzały się w swojej roli.

Filtr wodny to dodatkowy atut, dzięki któremu możemy zapomnieć nie tylko o kurzu i drobnoustrojach unoszących się w powietrzu, ale również o przykrym zapachu panującym w pomieszczeniach po odkurzaniu tradycyjnymi modelami workowymi.

Odkurzacz wodny – podsumowanie

Odkurzacz wodny to przydatne urządzenie, którego działanie jest niezwykle proste, a zarazem wyjątkowo efektywne. Poza bardzo skutecznym oczyszczaniem powietrza, produkt ten powinien posiadać dokładnie takie same cechy, jak tradycyjny odkurzacz, co oznacza, że musi przede wszystkim bardzo dokładnie usuwać wszelkie zanieczyszczenia.

Nie bez znaczenia są również różnego typu udogodnienia i dodatki, które ułatwiają codzienne porządki i sprawiają, że sprzątanie mieszkania staje się przyjemnością. W naszym zestawieniu najlepiej wypada zatem ekonomiczny Zelmer Aquos ZVC722ST, umożliwiający pracę workową i bezworkową, a także zasysanie płynnych zabrudzeń oraz Thomas Aqua Pet & Family, który jest idealnym dowodem na to, że za wysoką, niemiecką jakość trzeba sporo zapłacić.

Odkurzacz na wodę opinie

Napisz nam w komentarzu, lub daj znać na facebooku co sądzisz o naszym zestawienu 🙂

Zapisz się na nasz newsletter

Bądż na bieżąco ze wszystkimi nowymi wpisami. Wybieraj zawsze najlepsze produkty!

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Wpisz swoje imię

Zapisz się na nasz newsletter

Bądż na bieżąco ze wszystkimi nowymi wpisami. Wybieraj zawsze najlepsze produkty!