Odkurzacz pionowy z funkcją mycia pozwala sprzątać szybciej i wygodniej, a także oszczędzać cenną przestrzeń. Urządzenia tego typu mają różną budowę i różny sposób działania, jednak zawsze łączy je jedno – zasysanie zanieczyszczeń – co stanowi główną różnicę między odkurzaczami myjącymi a mopami elektrycznymi czy bionicznymi. Poza tym, każdy odkurzacz i mop w jednym to najczęściej odkurzacz bezprzewodowy o nieograniczonym zasięgu pracy – zasilany bateryjnie.
Ranking odkurzaczy pionowych z funkcją mycia:
Sprawdź podobne rankingi:
- ranking mopów bionicznych i elektrycznych
- ranking mopów parowych
- ranking odkurzaczy pionowych
- ranking odkurzaczy bezprzewodowych
- ranking robotów sprzątających
Rodzaje odkurzaczy myjących podłogi
Odkurzacz myjący podłogę to bardzo ogólne określenie, pod którym skrywają się urządzenia zbudowane na różne sposoby. Najprostszy podział takich sprzętów uwzględnia system, jaki wykorzystują one do przecierania lub szorowania powierzchni twardych. Do wyboru mamy natomiast:
- nakładki mopujące – pady, które przecierają podłogę na mokro zaraz po tym, jak zostanie odkurzona,
- wałki – które obracają się, czyszcząc powierzchnie twarde,
- rotujące pady – które obracają się, czyszcząc i polerując podłogi.
W każdym z tych urządzeń nakładki są zwilżane wodą lub wodą z dodatkiem detergentu. Można powiedzieć zatem, że odkurzacz myjący z nakładką będzie przecierał podłogę, podobnie jak robot automatyczny. Natomiast odkurzacz ze specjalną końcówką obrotową skuteczniej usunie z niej zanieczyszczenia, a dodatkowo osuszy i/lub wypoleruje panele lub płytki. Dotyczy to głównie sprzętów 2w1 lub 3w1 z wymiennymi nasadkami.
Jak wybrać odkurzacz, który mopuje podłogę?
Jeśli szukasz urządzenia, które może samodzielnie odkurzać podłogę lub odkurzać ją i myć jednocześnie, weź pod uwagę sprzęty z wymiennymi końcówkami. Są to typowe odkurzacze pionowe, które wyposażono w dodatkową końcówkę myjącą – z wałkiem lub padami – a także w zbiornik na ciecz i (niekiedy) na wodę brudną. Ponieważ w dalszym ciągu są to odkurzacze, które zasysają zanieczyszczenia, przy wyborze musisz wziąć pod uwagę:
- moc ssania – powinna wynosić około 20 000 Pa przy mocy silnika nie niższej niż 300 W,
- czas pracy na jednym ładowaniu (pojemność akumulatora) – najlepiej od 40 do 120 minut, zależnie od wielkości mieszkania. Zwykle czas ten będzie podany dla pracy w trybie normalnym (podstawowym),nie maksymalnym. Nowoczesne urządzenie może posiadać też dodatkową baterię, która podwoi jego czas działania.
- waga – najlepiej poniżej 3 kg, zwłaszcza jeśli urządzenie ma tryb odkurzacza ręcznego i będziesz podnosić je do góry. Istotne jest też, by odkurzacz okazał się ergonomiczny (miał odpowiednie wyważenie, długość rury, kształt). Łatwiej można dotrzeć nim wtedy do trudno dostępnych miejsc, a my nie męczymy się przy pracy.
- pojemność zbiornika na kurz – im większy pojemnik, tym rzadziej musimy go opróżniać, jednak zapełniony może znacząco zwiększać wagę całego urządzenia.
- pojemność zbiornika na wodę – im większy zbiornik, tym rzadziej go napełniamy, jednak wpływa on również na ciężar całego sprzętu.
- sposób sterowania – najczęściej ekran i przyciski.
- funkcje dodatkowe – na przykład tryb pracy automatycznej (auto regulacji mocy ssania), oparty na odczytach czujników, samoczyszczenie wałka/padów, suszenie wałka i inne.
- dodatkowe akcesoria – najważniejsze to stacja dokująca (może mieć też funkcję ładowania i samoczyszczenia) oraz takie końcówki jak elektroszczotka do zbierania sierści i włosów. Poza tym odkurzacze mogą posiadać w zestawie również szczotki z miękkim włosiem, szczotki szczelinowe, szczotki do tapicerki i szczotki z podświetleniem LED – bardzo cenione za to, że podświetlają drobiny kurzu i zapewniają efektywne sprzątanie.
Czy warto kupić odkurzacz z funkcją mycia podłóg?
Nie da się ukryć, że pionowy odkurzacz z funkcją mopa to duży wydatek. Takie urządzenia kosztują od około 1000 do około 4000 zł i więcej, jeśli oferują bardziej innowacyjne rozwiązania. Najlepszy odkurzacz z funkcją mycia pozwala nam odkurzyć dywan, a także sprzątnąć i umyć podłogi twarde. Usuwa kurz, sierść, piasek, ale też zabrudzenia mokre. Jest przydatny w domach, w których mieszkają zwierzęta, dzieci i alergicy.
Zasadniczo, odkurzacz z funkcją mopowania ma pomóc nam sprzątać szybciej i bardziej efektywnie (higienicznie). Odpowiednio dobrane urządzenie faktycznie usuwa brud, zamiast rozcierać go po podłodze. Warto zwrócić uwagę na fakt, że nie wszystkie urządzenia tego typu zapewnią nam jednak porównywalną efektywność, jeśli chodzi o mycie podłogi. Nasadka w formie pada będzie jedynie przecierała podłoże – musimy co chwilę płukać ją lub wymieniać na czystą. Przypomina to zatem sprzątanie zwykłym mopem, jednak w krótszym czasie, ponieważ mycie nie wymaga uprzedniego zamiatania lub odkurzania.
Skuteczniejsze są urządzenia do odkurzania i mycia wyposażone w wałek obrotowy, zwłaszcza jeśli posiadają kanał ssący z przodu. Dzięki temu najpierw zbierają kurz i inne zanieczyszczenia, a następnie zwilżoną powierzchnią rolki szorują podłogę.
Odkurzacz i mop w jednym czy mop elektryczny?
Jeśli chcemy w sprytny sposób myć i odkurzać swoje mieszkanie, mamy do wyboru dwie opcje:
- zakup odkurzacza i mopa elektrycznego lub bionicznego – co stanowi spory wydatek,
- zakup odkurzacza i mopa w jednym.
Mogłoby się wydawać, że drugie rozwiązanie jest tym najbardziej optymalnym i ekonomicznym. Jednak w praktyce to pierwsza opcja zapewnia nam lepsze efekty czystości. Dlaczego?
Mop elektryczny nie nadaje się do sprzątania dywanów i wykładzin. Jest natomiast idealnym sprzętem do usuwania trudnych plam i faktycznego mycia podłóg, ponieważ korzysta w tym procesie z czystej wody – w całym cyklu. Takie urządzenie usuwa z wałka brudną wodę, odprowadza ją i zwilża rolkę wodą czystą, dlatego ten sposób mycia podłogi zapewnia najlepsze rezultaty.
Odkurzacz i mop w jednym poradzi sobie z każdym zadaniem (wyjątkiem będzie odkurzacz z wałkiem myjącym, który słabo odkurza wykładziny). Pozwoli odkurzyć dywany, a także odkurzyć i umyć większe powierzchnie bez konieczności sięgania po odrębne urządzenie – wystarczy zamontować w nim odpowiednią końcówkę. Jednak, jak wspominaliśmy, zapewniony w tym przypadku efekt czystości podłóg nie dorówna zwykle temu, jaki pozwalają osiągnąć mopy elektryczne lub bioniczne.
Którą opcję warto więc wybrać? Jeśli masz ten komfort, że bez problemu zmieścisz w swoim mieszkaniu dwa osobne urządzenia i możesz przeznaczyć na ich zakup większą kwotę – wybierz osobny odkurzacz i mop elektryczny/bioniczny. Jeżeli jednak chcesz pogodzić korzystniejszą cenę z optymalnymi efektami sprzątania, sprzęt dwa w jednym może okazać się dla Ciebie lepszym wyborem.
Odkurzacz pionowy z funkcją mycia: opinie
Napisz nam w komentarzu lub daj znać na facebooku, co sądzisz o naszym zestawieniu 🙂
Artykuł zawiera linki afiliacyjne kierujące do oferty sklepów internetowych. Nie wpływają one na wybór produktów i ich pozycję w rankingu.