Strona głównaDom i ogródSzybkowar ranking 2023

Szybkowar ranking 2023

Czy warto kupić szybkowar?

Szybkowar to tak zwany garnek ciśnieniowy. Takie naczynie wykorzystuje ciśnienie generowane przez gorącą parę wodną, aby w bardzo wysokiej temperaturze szybciej gotować potrawy, bez przypalania. Prawidłowa obsługa szybkowaru pozwala korzystać ze wszystkich jego atutów. W naczyniu można dusić mięso, gotować zupy, a także przygotowywać całe dania jednogarnkowe, na przykład gołąbki.

Oto główne zalety szybkowarów:

 • skrócenie czasu gotowania nawet 3-krotnie,
 • obniżenie rachunków za gaz lub prąd,
 • zdrowsze przygotowywanie posiłków – dania zachowują więcej składników odżywczych,
 • apetyczniejszy kolor potraw,
 • lepszy smak potraw,
 • przyjemniejsza konsystencja potraw – soczyste warzywa, miękkie, rozpadające się mięso,
 • brak ryzyka przypalenia,
 • prostota obsługi i czyszczenia.

Oczywiście, żaden szybkowar nie jest idealny. Wadą takich naczyń jest ryzyko wybuchu lub poparzenia – tylko jeśli używamy zepsutego garnka lub nie przestrzegamy instrukcji! Poza tym, korzystanie z szybkowarów rządzi się swoimi zasadami, które nie wszystkim odpowiadają. Wszelkie przyprawy trzeba dodać do dania przed zamknięciem pokrywki (nie można też próbować posiłku w trakcie przyrządzania). Co więcej, do czasu przygotowywania obiadu trzeba doliczyć kilka minut na doprowadzenie wody w garnku do wrzenia oraz na spuszczenie nadmiaru pary przed otwarciem wieka. Warto pamiętać o tym przed zakupem.

Szybkowar ranking:

Przed zakupem szybkowaru warto porównać oferty sklepów RTV i AGD, aby poznać możliwości tego typu produktów. Dobry garnek cechuje trwałość, ale też prostota obsługi i czyszczenia. Przygotowywanie potraw w takim naczyniu powinno zajmować mniej czasu i musi być bezpieczne, a na to mają wpływ zastosowane przez producentów systemy. Jaki szybkowar wybrać? Podpowiadamy!

 

1. ZWIEGER KLASSIKER ZGN1019

 

ZWIEGER KLASSIKER ZGN1019ZWIEGER KLASSIKER ZGN1019 to szybkowar wykonany ze stali nierdzewnej ANSI 304, wyposażony w trójwarstwowe dno, które równomiernie rozprowadza ciepło. Produkt współpracuje z kuchenkami indukcyjnymi, ale nadaje się także na kuchenki gazowe czy ceramiczne. Charakteryzuje się solidnym wykonaniem, co dotyczy również mechanizmu regulującego wylot pary.

Garnek posiada uchwyt, który jest też częścią systemu otwierania i zamykania. Bez trudu da się obsługiwać go jedną ręką. Pojemność naczynia to aż 8 litrów, dlatego model sprawdzi się też w domu dużej rodziny. Produkt można myć w zmywarce. Dodatkowym atutem szybkowaru jest wewnętrzna miarka.

Zalety: Wady:
+ Ma dobry stosunek jakości do ceny. – Jego wnętrze może się odbarwiać – warto wycierać go do sucha.
+ Jest pojemny.  
+ Jest solidnie i estetycznie wykonany.  
+ Jest łatwy w czyszczeniu.  

 

2. Tefal Secure 4L+6L

 

Tefal Secure 4L+6LZestaw szybkowarów Tefal Secure 5 Neo to dwa garnki o pojemności 4 i 6 litrów, stworzone z myślą o oszczędnym i bezpiecznym gotowaniu. Produkty posiadają specjalne zabezpieczenia, dzięki którym nie trzeba martwić się o ciśnienie generowane przez gorącą parę. Co więcej, producent objął ten model aż 10-letnią gwarancją.

Garnki posiadają automatyczną blokadę otwierania i zamykania. Ich pokrywa składa się z zaworu bezpieczeństwa, uszczelki i wskaźnika ciśnienia. Za bezpieczeństwo korzystania z szybkowaru odpowiada aż 5-elementowy system, który pozwala kontrolować też temperaturę gotowania. Produkt nadaje się do mycia w zmywarce oraz do stosowania na kuchenkach indukcyjnych.

Garnki z serii Secure można zakupić też osobno. Każdy z nich oferuje dwa tryby gotowania: warzywa oraz mięso i ryby.

Zalety: Wady:
+ Ma korzystną cenę. – Negatywne opinie dotyczą braku instrukcji w języku polskim.
+ Gwarantuje bezpieczną obsługę.  
+ Skutecznie skraca czas gotowania (wielokrotnie).  
+ Jest solidnie wykonany.  

 

3. MPM MGS-07

 

MPM MGS-07MPM MGS-07 to szybkowar ze stali nierdzewnej, wyposażony w pokrywę metalową z praktycznym systemem otwierania i zamykania. Model ma wielowarstwowy spód, który dobrze rozprowadza ciepło. Nadaje się na wszystkie kuchenki, również indukcyjne. Dysponuje też potrójnym systemem bezpieczeństwa: okienko bezpieczeństwa, zawór bezpieczeństwa i regulator ciśnienia. Wskaźnik wysokości ciśnienia umieszony jest w wieku produktu.

Garnek ma pojemność 7 litrów. Może być wykorzystywany także do zwykłego gotowania – do zestawu dołączona jest szklana pokrywka. Dodatkowym atutem modelu jest timer z sygnałem dźwiękowym i wkład do gotowania na parze, który ma też funkcję tarki. Produkty (bez pokrywki) można myć w zmywarce.

Zalety: Wady:
+ Jest produktem dwa w jednym. – Dołączony timer często jest wadliwy.
+ Ma przystępną cenę.  
+ Jest pojemny.  
+ Posiada wskaźnik ciśnienia i timer w zestawie.  

 

4. GERLACH Solid

 

GERLACH SolidGERLACH Solid to szybkowar wykonany ze stali nierdzewnej 18/10, odpornej na wysoką temperaturę, korozję i uszkodzenia mechaniczne. Produkt powiada solidne, trójwarstwowe dno. Dobrze przewodzi więc i magazynuje ciepło. Można korzystać z niego na każdej kuchence.

Pokrywka garnka została wyposażona w regulator ciśnienia, który ułatwia bezpieczne gotowanie. Model ma też składane uchwyty, dzięki którym jest wygodny w przechowywaniu. We wnętrzu naczynia obecna jest miarka do odmierzania. Produkt – bez pokrywki – nadaje się do mycia w zmywarce. Jego pojemność to 6 l.

Zalety: Wady:
+ Jest solidnie wykonany. – Może się odbarwiać.
+ Jest prosty w obsłudze.  
+ Ma składane uchwyty.  
+ Ma zgrabny design.  

 

5.  TEFAL Clipso Minut Easy P4620768

 

 TEFAL Clipso Minut Easy P4620768TEFAL CLIPSO EASY P4620768 to garnek o pojemności 6 litrów z 5-elementowym systemem zabezpieczeń, który zapobiega poparzeniu. Wyposażono go w zawór bezpieczeństwa, uszczelkę, wskaźnik ciśnienia i prosty mechanizm zamykania oraz otwierania – z użyciem jednej ręki.

Model wykonano ze stali nierdzewnej, odpornej na uszkodzenia mechaniczne. Atutem produktu jest niska waga oraz dodatkowe wyposażenie, czyli koszyk do gotowania na parze. Naczynie zostało objęte wieloletnią gwarancją producenta (10 lat). Nadaje się na kuchnie indukcyjne oraz do mycia w zmywarce.

Zalety: Wady:
+ Jest łatwy w obsłudze. – Ma wysoką cenę.
+ Istotnie skraca czas przygotowywania potraw.  
+ Jest solidnie wykonay.
+ Jest łatwy w czyszczeniu.

6. Hascevher 4DTYDK1524002

 

Hascevher 9 l 4DTYDK1524002Garnek firmy HASCEVHER (marka HOME PERFECT) to turecki szybkowar wykonany ze stali nierdzewnej 18/0 o grubości 0,6mm. Produkt nadaje się na wszystkie rodzaje kuchenek. Ten model dysponuje pojemnością 9 litrów, ale dostępne są też znacznie większe i mniejsze warianty naczynia.

Szybkowar dobrze przewodzi ciepło i nie przypala potraw. Ma bezpieczny system zamykania z dodatkowym zaworem. Dzięki potrójnemu systemowi zabezpieczeń nie stwarza zagrożenia poparzeniem. W sposób ciągły reguluje ciśnienie za pomocą silikonowego kapturka. Nadaje się do mycia w zmywarce.

Zalety: Wady:
+ Ma niską cenę. – Jest nieco zbyt wąski na kuchnie gazowe.
+ Ma estetyczny, prosty design. – Według niektórych opinii ma dosyć cienkie ścianki.
+ Jest łatwy w obsłudze.
+ Jest dostępny w wielu wariantach pojemności do wyboru.

Szybkowar – jak wybrać dobry garnek ciśnieniowy?

Warto zacząć od tego, że na rynku dostępne są dzisiaj szybkowary elektryczne i szybkowary klasyczne. Te pierwsze podłącza się do prądu i uruchamia jeden z automatycznych programów gotowania. Te drugie ustawiamy na kuchence – są one bardziej ekonomiczne w użytkowaniu i to właśnie im poświęcony jest ten wpis.

Jaki szybkowar kupić? Najpierw wyselekcjonuj produkty, które nadają się na Twoją kuchenkę. Szybkowary na indukcję muszą posiadać odpowiednie dno indukcyjne. Dzisiaj większość popularnych urządzeń sprawdza się na każdego typu kuchni. Kolejna istotna kwestia to materiał wykonania: szybkowar aluminiowy jest lżejszy, szybciej się rozgrzewa, ale jest mniej trwały, a model stalowy rozgrzewa się wolniej, ale dłużej trzyma ciepło i jest bardziej odporny na uszkodzenia (zarysowania).

Istotną kwestią jest też wielkość, a raczej pojemność szybkowaru. Duży szybkowar – taki o pojemności od 6 do 8 litrów pozwala na przygotowanie dania jednogarnkowego dla kilkuosobowej rodziny. Mały szybkowar – o pojemności poniżej 6 litrów – sprawdzi się dla jednej, dwóch osób. Należy mieć na uwadze, że podawana przez producentów pojemność nie jest pojemnością użytkową. W praktyce można korzystać z około 2/3 objętości garnka, ponieważ pozostałą część zajmuje para pod dużym ciśnieniem.

Pozostałe cechy szybkowarów, na które warto zwrócić uwagę to:

 • wymiary – głównie średnica, którą dopasowuje się do pól grzejnych czy pól kuchenki gazowej, ale też inne wymiary, mające wpływ na wygodę przechowywania,
 • uchwyty – mogą być podwójne, pojedyncze, składane,
 • blokada pokrywki – blokada chroni użytkownika przed poparzeniem, powinna zwalniać się, gdy ciśnienie pary opadnie,
 • zawór bezpieczeństwa – odprowadza nadmiar pary, zapobiegając wybuchowi,
 • regulator ciśnienia – z zaworkiem klasycznym, ciężarkowym lub sprężynowym, dobrze jeśli da się go wyjąć i skontrolować, ponieważ odpowiada za uwalnianie nadmiaru pary,
 • podziałka wewnętrzna,
 • regulacja ciśnienia/temperatury,
 • akcesoria – np. wkładka do gotowania na parze lub zwykła pokrywka,
 • termometr,
 • timer.

Podsumowując, szybkowar to niezbędne naczynie w kuchni osoby, która lubi gotować potrawy wymagające długotrwałej obróbki termicznej (rosół, bigos, gulasz, potrawka, gołąbki i wiele więcej). W szczelnie zamkniętym garnku dania, które zazwyczaj wymagają długiego gotowania, osiągają pełnię smaku i odpowiednią miękkość znacznie szybciej.

Szybkowary przyspieszają gotowanie warzyw i mięs, dlatego sprawdzają się właściwie w każdej kuchni. Potrawy przygotowane w szybkowarze są też bardziej aromatyczne, zdrowsze (mają więcej witamin i minerałów) i nie przywierają do dna. Poza tym, gotując w takim garnku, mamy to udogodnienie, że potrawa właściwie robi się sama – musimy jedynie kontrolować czas i ciśnienie podczas gotowania.

Szybkowary opinie

Napisz nam w komentarzu lub daj znać na facebooku co sądzisz o naszym zestawieniu 🙂 

Zapisz się na nasz newsletter

Bądż na bieżąco ze wszystkimi nowymi wpisami. Wybieraj zawsze najlepsze produkty!

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Wpisz swoje imię

Zapisz się na nasz newsletter

Bądż na bieżąco ze wszystkimi nowymi wpisami. Wybieraj zawsze najlepsze produkty!