Wypiekacz do chleba to automatyczne urządzenie, które miesza składniki, ugniata ciasto i samodzielnie wypieka pieczywo. Dzięki tego typu produktom mamy szansę zapomnieć o zakupie gotowego chleba z supermarketu i cieszyć się zdrowymi, aromatycznymi wypiekami na co dzień. Wystarczy nam jedynie dobry, sprawdzony przepis i odpowiednio odmierzone składniki, aby wypiekać pieczywo jak profesjonalista. Co więcej, dzięki automatom do chleba z wieloma programami pracy przygotujemy również:
- słodkie pieczywo typu chałki czy bułeczki maślane,
- ciasta na pizzę, makaron czy tartę,
- pieczywo bezglutenowe,
- domowe dżemy i marmolady.
Wypiekacze do chleba mogą okazać się niezbędnym wyposażeniem kuchennym każdego, kto ceni sobie produkty spożywcze o najlepszym składzie i smaku. Ich zautomatyzowana praca sprawia, że nie musimy dysponować szczególnymi umiejętnościami ani dużą ilością czasu, aby przygotować wypieki, które zaspokoją potrzeby całej rodziny.
Wypiekacz do chleba ranking:
Sprawdź podobne rankingi:
- ranking mini piekarników
- ranking kombiwarów
- ranking piekarników parowych
- ranking wolnowarów
- ranking multicookerów
Wypiekacz do chleba – jaki wybrać?
Ilość dostępnych na rynku modeli wypiekaczy do chleba jest dosyć imponująca. Stąd osoby, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z wypiekiem domowego pieczywa mogą mieć ogromny problem z wyborem produktu idealnego. Warto zatem zastanowić się wcześniej, które parametry powinny być dla nas najistotniejsze i co ma największy wpływ na jakość przygotowanego w automacie chleba.
Najistotniejsze cechy maszyn do pieczenia chleba to:
- moc – moc automatów do chleba ma znaczenie na każdym etapie przygotowania pieczywa – zarówno w trakcie wygniatania ciasta, jak i samego pieczenia. Producenci oferują nam urządzenia o mocy od około 250 do nawet 1650 W. Jeśli planujemy zatem wypiek pieczywa z trudniejszej w obróbce mąki, sięgajmy wyłącznie po maszyny o mocy minimum 600 W. Modele mocniejsze będą wyposażone w dwie grzałki, na co warto zwrócić uwagę, jeżeli zależy nam na wypieku dużych, jednolicie zarumienionych bochenków. Nie zapominajmy jednak, że duża moc idzie w parze z większym zużyciem prądu, co przy częstym wypiekaniu domowego pieczywa może stać się mocno odczuwalne.
- ilość mieszadeł – choć nie każdy producent informuje o tym, ile mieszadeł znajduje się w jego urządzeniu, to cecha ta związana jest najczęściej z maksymalną wagą ciasta, jaką produkt jest w stanie przygotować. Jedno mieszadło pozwala zwykle na ugniecenie ciasta o wadze maksymalnie 800 g. Jeśli automat pozwala na wypiek większych chlebów, należy upewnić się, czy posiada dwa mieszadła. Ich odpowiednia ilość jest bowiem niezbędna, aby ciasto było dobrze wyrobione.
- wielkość komory/pojemnika – im większa pojemność komory wypiekacza, tym więcej ciasta jest on w stanie wyrobić. Parametr ten dostosowujemy przede wszystkim do własnych potrzeb. Możemy jednak wybrać również produkt, który pozwala na samodzielne określenie wagi wypieku w konkretnym zakresie. Korzystną opcją jest także możliwość wyjmowania i osobnego mycia pojemnika.
Co jeszcze sprawdzić przed zakupem wypiekacza do chleba?
Poza mocą i pojemnością na funkcjonalność, wygodę użytkowania i trwałość wypiekacza wpływają:
- powłoka form – jeśli wypiekacz jest wyposażony w różnego typu formy do pieczenia, warto zwrócić uwagę na ich powłokę. Najlepiej jeżeli formy są zabezpieczone trwałą warstwą nieprzywierającą, która ułatwia czyszczenie i wyjmowanie gotowego pieczywa.
- programy automatyczne – wielu producentów automatów do chleba oferuje nam nawet kilkanaście różnych programów do wypieku, wyrabiania ciasta czy przygotowywania domowych konfitur. Do najpopularniejszych należą przede wszystkim programy do: chleba białego, razowego, bezglutenowego czy żytniego, a także pieczywa maślanego, bagietek i bułek. W wielu maszynach tego typu przygotujemy również ciasto na pizzę, ciasto kruche czy ciasto na makaron.
- funkcje dodatkowe – najpopularniejsze funkcje dodatkowe wypiekaczy do chleba to przede wszystkim: funkcja opóźnionego startu, funkcja utrzymywania temperatury po zakończeniu wypieku, regulacja stopnia zarumienienia skórki. Spotkać można także opcję automatycznego dozowania dodatków czy sygnalizacji odpowiedniego czasu dodawania kolejnych składników. Przydatną funkcją okazuje się również ochrona na wypadek braku prądu, czyli zapamiętywanie ustawień na wypadek utraty dopływu energii elektrycznej oraz wznowienie działania po odzyskaniu zasilania.
Bezpieczny wypiekacz do chleba – czyli jaki?
Chociaż automaty do pieczenia chleba są urządzeniami bezpiecznymi w użyciu, to jeśli w naszym domu mieszkają małe dzieci, warto jednak „dmuchać na zimne”. Aby wypiekacz można było bez obaw pozostawić pod prądem bez stałego nadzoru, powinien to być model wyposażony przede wszystkim w termoizolowaną obudowę. W takim przypadku, nawet jeśli temperatura wewnątrz maszyny będzie bardzo wysoka, z zewnątrz produkt nagrzeje się nieznacznie i będzie tylko delikatnie ciepły w dotyku.
Bezpieczny wypiekacz do chleba to także urządzenie wyposażone w dodatkowe zabezpieczenia. Najważniejszym z nich jest ochrona przed przegrzaniem. W takim modelu o zbyt wysokiej temperaturze poinformuje nas sygnał dźwiękowy lub ikonka na wyświetlaczu produktu.
Ile kosztuje wypiekacz do chleba?
Jeśli marzysz o pieczywie bez konserwantów i zbędnych dodatków, to wypiekacz do chleba jest urządzeniem, którego zakupu z pewnością nie będziesz żałować. Dzięki niemu przygotujesz w swoim domu chleb o zdrowym składzie i długiej świeżości, nawet jeśli sztuka wyrabiania ciasta chlebowego jest dla Ciebie przysłowiową czarną magią. Dobry wypiekacz kupisz już za około 400 zł, choć w sprzedaży są dostępne również bardziej zaawansowane modele w cenie sięgającej nawet 1700 zł.
Wypiekacz do chleba: opinie
Napisz nam w komentarzu lub daj znać na facebooku, co sądzisz o naszym zestawieniu 🙂
Artykuł zawiera linki afiliacyjne kierujące do oferty sklepów internetowych. Nie wpływają one na wybór produktów i ich pozycję w rankingu.