Strona głównaMałe AGDKuchnia i akcesoriaKtóra maszynka do mięsa jest najlepsza? Ranking 2024

Która maszynka do mięsa jest najlepsza? Ranking 2024 [TOP6]

Maszynka do mięsa to urządzenie służące do rozdrabniania różnego rodzaju mięs, warzyw, serów czy owoców. Jej praca opiera się na ruchu ślimacznicy, kierującej mielone składniki wprost na obracające się w szybkim tempie ostrza. Na koniec przetwarzany produkt przeciskany jest przez wybrane sito o określonej wielkości oczkach.

W zależności od tego, w jaki sposób maszynka napędzana jest do pracy, możemy wyróżnić:

  • maszynki do mielenia ręczne – wykonane ze stali lub żeliwa urządzenia wyposażone w korbkę, napędzane siłą mięśni, dla wygody obsługi mocowane do blatu,
  • maszynki do mielenia elektryczne – napędzane energią elektryczną (silnikiem), a dzięki dodatkowym nakładkom – wielofunkcyjne, służące na przykład do szatkowania warzyw na surówki czy wyciskania soków.

Maszynka do mięsa ranking:

Sprawdź podobne rankingi:

Maszynka do mięsa – jak wybrać?

Elektryczna maszynka do mięsa nie jest urządzeniem o szczególnie skomplikowanej konstrukcji czy działaniu. Produkty tego typu wyposażono w silnik, który napędza ślimacznicę, a także w obracające się ostrza tnące, które siekają mielone składniki na drobne kawałki. W dalszej kolejności mięso, warzywa czy ser przeciskane są przez sito, które nadaje im ostatecznej konsystencji. Co decyduje zatem o efektywności pracy i solidności urządzeń tego typu?

  • moc – maszynka do mielenia może dysponować mocą od 250 do nawet 2000 W. Do użytku domowego warto wybierać jednak tylko modele o mocy minimalnie 500 W. Wiele zależy również od tego, jakie produkty spożywcze pragniemy mielić. Jeśli będą to twarde warzywa i zamrożone mięsa, lepiej sięgać po jak najmocniejsze modele maszynek, nie zważając szczególnie na ich pobór energii – urządzenia tego typu nie mają wielkiego wpływu na wysokość naszych rachunków za energię elektryczną. Czasami bywa nawet wręcz przeciwnie, gdyż słabsza maszynka musi pracować znacznie dłużej. Poza tym istnieje większe prawdopodobieństwo, że jej silnik ulegnie przegrzaniu.
  • wydajność – to parametr określany w kilogramach na minutę, czyli ilości produktu, jaki maszynka jest w stanie zmielić w ciągu 60 sekund. Dostępne na rynku urządzenia mają wydajność od 0,3 do nawet 2,7 kg na minutę.
  • materiał wykonania – ponieważ maszynka do mielenia może być wykorzystywana do pracy z twardymi produktami spożywczymi, powinna cechować się wysoką jakością wykonania. Obudowy urządzeń tego typu są najczęściej produkowane z tworzywa lub stali, jednak najważniejszym elementem, na który należy zwrócić uwagę jest korpus maszynki – koniecznie stalowy lub metalowy. Istotne są także noże i sitka, które muszą wykazywać odporność na rdzewienie oraz uszkodzenia mechaniczne.

Maszynka do mięsa – na co jeszcze zwrócić uwagę?

Podstawowe warianty maszynek do mięsa wyposażone są najczęściej przede wszystkim w sitka z różnej wielkości oczkami. Dzięki ich różnorodności możemy rozdrabniać produkty na nieco mniejsze lub nieco większe fragmenty, w zależności od swoich potrzeb i preferencji. Poza tym kolejne nakładki są w stanie zwiększyć funkcjonalność maszynki, zmieniając ją w urządzenie do robienia kiełbasy, szatkowania warzyw, ucierania białego sera czy wyciskania soku. Na jakie dodatkowe elementy maszynek do mielenia warto zwrócić uwagę? Najpraktyczniejsze to:

  • przystawki do tarcia, krojenia, szatkowania warzyw, owoców czy sera,
  • nasadka do robienia kiełbasy,
  • przystawka do makaronu,
  • przecierak do musów.

Poza tym dobra maszynka do mięs powinna posiadać odpowiednie zabezpieczenia – przed przegrzaniem silnika oraz uszkodzeniem w przypadku zablokowania. Dobrze jeśli urządzenie ma także antypoślizgowe nóżki bądź przyssawki, które gwarantują stabilną pracę. Bardzo zaawansowane modele mogą dysponować również wyświetlaczem LCD, który informuje o temperaturze silnika czy czasie pracy sprzętu.

Maszynka do mielenia z szatkownicą – jak działa?

Maszynki do mięsa z szatkownicą to popularne produkty, które służą rozdrabnianiu warzyw i owoców na plastry, wiórki czy miazgę. Aby z nich skorzystać wystarczy zamienić komorę mielenia urządzenia na szatkownicę z odpowiednio dobranym bębnem. Bębny dostępne są najczęściej w czterech wariantach – do ścierania ziemniaków na miazgę, do krojenia w plastry, do rozdrabniania na małe wiórki i siekania na grubsze wióry. Montaż szatkownicy powinien być prosty, intuicyjny i szybki, a jej poszczególne elementy muszą być wykonane z wysokiej jakości stali.

Jakie korzyści płyną z zakupu maszynki do mielenia z szatkownicą? Przede wszystkim skrócenie czasu przygotowania surówek, sałatek i innego typu dodatków. Urządzenie elektryczne wykona bowiem tę pracę w ciągu minut, a nawet sekund. Poza tym rezultat szatkowania będzie równomierny i identyczny za każdym razem, dzięki czemu danie może zaprezentować się perfekcyjnie.

Czy warto mieć maszynkę do mięsa? Ile kosztuje maszynka?

Maszynka do mięsa to podstawowe wyposażenie każdej kuchni. Urządzenia tego typu pozwalają na samodzielne przetwarzanie mięs, dzięki czemu możemy mieć pewność, co do ich jakości, świeżości i stopnia rozdrobnienia. Poza tym, w zależności od dostępnych akcesoriów, maszynka może zastąpić w naszym domu również wyciskarkę do soków, szatkownicę czy młynek żarnowy.

Aby maszynka do mielenia służyła nam naprawdę długo i niezawodnie, musi być urządzeniem solidnie wykonanym, mocnym i wyposażonym w wysokiej jakości elementy. Dobry produkt tego typu zakupimy w cenie około 300 – 500 zł, choć na rynku dostępne są urządzenia kosztujące nawet 800 zł.

Maszynka do mięsa: opinie

Napisz nam w komentarzu lub daj znać na facebooku, co sądzisz o naszym zestawieniu 🙂

Artykuł zawiera linki afiliacyjne kierujące do oferty sklepów internetowych. Nie wpływają one na wybór produktów i ich pozycję w rankingu.

5 1 oceń
Oceń Artykuł
Angelika Woszczyńska - Redaktor Naczelna
Angelika Woszczyńska - Redaktor Naczelna
Lubię dobrze przemyślane zakupy, dlatego zawsze starannie porównuję produkty dostępne na rynku, oceniając przede wszystkim ich relację jakości do ceny. Jeśli Ty również cenisz sobie świadomość dobrze wydanych pieniędzy, każdy swój zakup poprzedź zapoznaniem się z naszymi rankingami. Wszystkie zestawienia przygotowujemy w oparciu o parametry techniczne i realne opinie użytkowników.
Powiadomienia
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
NAJNOWSZE WPISY
WARTO SPRAWDZIĆ
baner media markt
POWIĄZANE ARTYKUŁY