Strona głównaMałe AGDRobot kuchenny - jaki wybrać?

Robot kuchenny – jaki wybrać?

Robot kuchenny – który najlepszy?

Robot kuchenny to urządzenie wielofunkcyjne, które w zależności od dostępnych w zestawie przystawek może zastąpić w naszej kuchni nie tylko mikser, ale również maszynkę do mielenia, wyciskarkę do soków czy szatkownicę. Na rynku znajdziemy przede wszystkim roboty kuchenne z misą – tradycyjne i planetarne oraz roboty kuchenne z malakserem, zdolne siekać i rozdrabniać produkty spożywcze. Istnieją także modele urządzeń łączące wszystkie te funkcje, wyposażone również w takie przystawki, jak:

 • blender,
 • maszynka do mielenia,
 • młynek,
 • wyciskarka do cytrusów.

Robot kuchenny ranking:

Ranking robotów kuchennych to zestawienie pięciu najpopularniejszych i najlepiej ocenianych urządzeń wieloczynnościowych tego typu. Znalazły się w nim modele podstawowe, wyposażone jedynie w standardowy zestaw mieszadeł oraz produkty bardzo zaawansowane, zastępujące w kuchni wiele praktycznych urządzeń.

Mamy nadzieję, że nasz ranking pomoże Ci wybrać robota kuchennego, który ułatwi i skróci przygotowanie różnych potraw, a dodatkowo zadowoli także Twoje poczucie estetyki.

 

1. Robot kuchenny Bosch MUM58364

 

Robot kuchenny Bosch MUM58364Robot kuchenny planetarny Bosch MUM58364 to urządzenie o mocy 1000 W, wyposażone w misę o pojemności 3,9 l oraz funkcję 7-stopniowej regulacji prędkości pracy. Produkt posiada mocny silnik i system mieszania w trzech kierunkach. Jest dostępny w zestawie z wieloma dodatkowymi częściami, które zwiększają jego funkcjonalność. Ramię robota jest łatwe do unoszenia dzięki funkcji EasyArm Lift, wspomagające podnoszenie tego elementu po naciśnięciu jednego przycisku.

W zestawie z urządzeniem otrzymujemy przystawkę Cube Cutter, dedykowaną krojeniu warzyw i owoców w idealną kostkę, a także komplet końcówek do zagniatania, mieszania, czy ubijania. Dodatkowe tarcze umożliwiają robotowi rozdrabnianie, cięcie i tarcie różnych składników. Urządzenie bez trudu zamienia się także w maszynkę do mielenia oraz blender kielichowy. Jest również wyposażone w element umożliwiający wyciskanie soku z cytrusów. Wszystkie drobne akcesoria spakowane są w specjalny pokrowiec, który mieści się wewnątrz misy, ułatwiając przechowywanie.

Zestaw można rozszerzyć również o przystawkę do robienia makaronu lub lodów.

Zalety: Wady:
+ Urządzenie cicho pracuje. – Negatywne opinie dotyczą niskiej jakości plastikowych przystawek dołączonych do zestawu.
+ Doskonale radzi sobie z wyrabianiem gęstych ciast.  
+ Jest wielofunkcyjne i może zwiększać swoje możliwości.  
+ Ma elegancki, nowoczesny design.  

 

2. Robot kuchenny Zelmer ZFP1100C

 

Zelmer ZFP1100C

Robot kuchenny planetarny Zelmer ZFP1100C to urządzenie o mocy 1000 W, wyposażone w 4-litrową misę ze stali nierdzewnej i 12-stopniową regulację prędkości pracy. Produkt miesza ciasta w systemie planetarnym, a dzięki opcji odchylania głowicy umożliwia swobodne dodawanie kolejnych składników.

Misa urządzenia posiada osłonę przeciwko rozchlapywaniu, co pozwala uniknąć bałaganu w kuchni. Akcesoria – hak i trzepaczka – dołączone do robota wykonane są z solidnego metalu. Produkt jest wyposażony w skokową regulację prędkości. Nie posiada funkcji pracy turbo ani pracy pulsacyjnej.

Zalety: Wady:
+ Urządzenie ma bardzo wysoką moc. – Negatywne opinie dotyczą głośności pracy robota.
+ Charakteryzuje się dobrym stosunkiem jakości do ceny.  
+ Jest wykonane z solidnych materiałów.  
+ Ładnie się prezentuje.  

 

3. Robot kuchenny Bosch MUM 4405

 

Bosch MUM 4405Robot planetarny Bosch MUM 4405 to proste urządzenie o mocy 500 W, wyposażone w 4-stopniową regulację prędkości oraz dużą misę o pojemności 3,9 l. Produkt działa w systemie MultiMotion Drive, dzięki czemu jego mieszadła zbierają ciasto dokładnie ze ścianek oraz dna misy. Funkcje robota można stale rozbudowywać, dokupując do niego kolejne przystawki, w tym miedzy innymi młynek do mielenia czy przystawkę do lodów.

Urządzenie posiada praktyczny schowek na przewód i pokrywę, która chroni przed rozchlapywaniem podczas mieszania ciasta. Produkt został wyposażony w silikonowe przyssawki, zapobiegające przesuwaniu robota po blacie. W zestawie podstawowym wraz z urządzeniem otrzymujemy hak do zagniatania, końcówkę do ubijania oraz końcówkę do mieszania.

Zalety: Wady:
+ Urządzenie jest solidne i estetyczne. – Ze względu na niezbyt wysoką moc może wymagać krótkich przerw w trakcie pracy.
+ Doskonale wyrabia różnego typu ciasta.  
+ Ma niską cenę.  
+ Może zwiększać swoją funkcjonalność dzięki kolejnym przystawkom oferowanym przez producenta.  

 

4. Robot kuchenny Bosch MUM48A1

 

Robot kuchenny Bosch MUM48A1Robot planetarny Bosch MUM48A1 to urządzenie wyposażone w silnik o mocy 600 W oraz planetarny system mieszania, który umożliwia zbieranie składników z każdego zakamarka misy. Produkt pozwala na wyrobienie około 2,7 kg ciasta. Ma nierdzewną misę o pojemności 3,9 l oraz funkcję regulacji prędkości na 4 poziomach.

Urządzenie jest wyposażone w hak, ubijak i końcówki do krojenia oraz ścierania składników. Posiada także antypoślizgową podstawę i schowek na przewód. Pełni funkcje miksera, ugniatarki, tarki oraz krajalnicy.

<t+ class=”text-left”>
</t+>

Zalety: Wady:
+ Urządzenie jest bardzo solidnie wykonane. – Według niektórych użytkowników moc urządzenia narzuca ograniczenia podczas pracy w kuchni.
+ Ma dobry stosunek jakości do ceny.  
+ Jest wydajne i pracuje stosunkowo cicho.

 

5. Robot kuchenny Kenwood KVL4220

 

Robot kuchenny Kenwood KVL4220Robot planetarny Kenwood KVL4220 to duże urządzenie wyposażone w silnik o mocy 1200 W i misę o pojemności 6,7 litra. Produkt posiada płynną regulację prędkości oraz funkcję pracy pulsacyjnej. Można dopasować do niego ponad 20 dodatkowych przystawek, stale zwiększając funkcjonalność swojego robota kuchennego. Standardowo, ten model wyposażony jest w 3 metalowe mieszadła – innowacyjne mieszadło K, gęstą trzepaczkę oraz hak do ciasta.

Kenwood KVL4220 może zamienić się z miksera w maszynkę do mielenia z różnej wielkości sitami, szatkownicę do krojenia i tarcia oraz blender, który kruszy lód. Produkt posiada osłony przeciwko chlapaniu, które zapobiegają tworzeniu bałaganu w kuchni, a także antypoślizgowe nóżki i schowek na przewód. Wyróżnia się również solidnością i ponadczasowym designem.

Zalety: Wady:
+ Urządzenie ma bardzo wysoką moc. – Produkt jest dosyć kosztowny.
+ Jest wielofunkcyjne i może stale zwiększać swoje możliwości.
+ Jest wykonane solidnie i stabilnie trzyma się blatu podczas pracy.

Robot kuchenny – jak wybrać?

Roboty kuchenne przypominają mikser z misą, a mieszanie i ubijanie składników bez czynnego udziału użytkownika jest ich główną, podstawową funkcją. Dzięki dodatkowym przystawkom roboty zamieniają się również w malaksery, maszynki do mielenia czy urządzenia do wyrabiania lodów, dlatego to zestaw dodatkowych końcówek i przystawek powinien mieć decydujący wpływ na wybór konkretnego modelu. Skład takiego kompletu mówi bowiem o funkcjonalności produktu oraz jego możliwościach.

Poza tym istotne są także podstawowe parametry bazy urządzenia. Zaliczamy do nich:

 • moc – zazwyczaj najważniejszy parametr każdego urządzenia AGD. Moc silnika robota kuchennego przekłada się na jego wydajność oraz efektywność pracy. Im ona wyższa, tym dłużej produkt jest w stanie pracować bez ryzyka przegrzania i tym lepiej poradzi sobie w trakcie obrabiania gęstych ciast czy twardych składników. Słabe modele będą wymagały robienia przerw nawet co 5 – 10 minut, dlatego w przypadku małych robotów sięgajmy po te o mocy około 600 – 1000 W, zaś w przypadku dużych po te o mocy przekraczającej nawet 1500 W.
 • regulacja prędkości pracy – dzięki funkcji regulowania prędkości pracy robota kuchennego, możemy dostosować szybkość obrotów do typu przygotowywanego ciasta, kremu czy innego produktu. Jest to niezwykle ważne zwłaszcza w przypadku bardzo delikatnych wyrobów.
 • wielkość misy – pojemność misy robota kuchennego ogranicza ilość przygotowywanych przez użytkownika jednorazowo ciast czy innego typu produktów. Jeśli urządzenie ma służyć kilkuosobowej rodzinie, lepiej wybierać w tym celu modele z misą o pojemności około 4 litrów. Poza tym istotny może okazać się także materiał, z jakiego wykonano ten element. Najsolidniejsze będą misy stalowe.
 • jakość wykonania – wykonany ze słabej jakości plastików robot kuchenny bardzo szybko ulegnie uszkodzeniu. Szukając solidnego urządzenia zwracajmy uwagę nie tylko na trwałość obudowy produktu, ale również na wytrzymałość materiałów, z jakich wykonano dodatkowe przystawki i końcówki robota.
 • zabezpieczenia – aby robot kuchenny był urządzeniem bezpiecznym powinien posiadać ochronę przed przegrzaniem, czyli funkcję automatycznego wyłączenia w przypadku ryzyka przegrzania silnika, a także blokadę przed przypadkowym włączeniem lub uruchomieniem urządzenia złożonego nieprawidłowo. Korzystne może okazać się również zabezpieczenie przed wyjęciem mieszadeł bez uprzedniego odłączenie zasilania.

Robot kuchenny – jakie funkcje są godne uwagi?

Roboty kuchenne mają przede wszystkim ubijać pianę, mieszać składniki i ugniatać ciasto. Te starsze, tradycyjne, będą pracowały jedynie w jednym kierunku, co oznacza, że mogą niedokładnie zbierać dodane do misy składniki. Modele planetarne pracują natomiast w trzech kierunkach, naśladując ruchy dłoni, dlatego bardzo dobrze zbierają składniki i z brzegów, i z dna misy. Podstawowe urządzenia tego typu są wyposażone w typowe dla mikserów końcówki, czyli mieszadło, trzepaczkę i hak do ugniatania. W przypadku takich produktów korzystną funkcją będzie między innymi tryb pracy pulsacyjnej oraz tryb turbo.

Bardziej zaawansowane roboty kuchenne mogą pełnić takie funkcje, jak:

 • malakser,
 • rozdrabniacz,
 • wyciskarka do cytrusów,
 • maszynka do mielenia,
 • młynek,
 • blender,
 • maszyna do lodów,
 • maszyna do makaronu.

W przypadku tak zaawansowanych produktów dodatkowe funkcje, które mogą okazać się przydatne to między innymi funkcja ważenia składników czy funkcja podtrzymywania ciepła. Poza tym w każdym robocie kuchennym warto szukać takich rozwiązań, jak schowek na przewód zasilający, antypoślizgowe nóżki oraz osłona przed rozchlapywaniem.

Podsumowanie

Prosty robot kuchenny pozwoli nam przygotowywać wypieki bez konieczności ciągłego trzymania miksera w dłoni. Bardziej zaawansowane urządzenia zastąpią w kuchni wiele innych sprzętów, pozwalając na znaczącą oszczędność przestrzeni. Jeśli jednak decydujemy się na zakup tych ostatnich, stawiajmy na naprawdę mocne i solidne modele, wyposażone w wysokiej jakości przystawki, które posłużą przez wiele lat. Tylko wtedy zakup kosztownego z reguły urządzenia będzie satysfakcjonujący i w pełni opłacalny.

Robot kuchenny opinie

Napisz nam w komentarzu lub daj znać na facebooku co sądzisz o naszym zestawieniu 🙂

Zapisz się na nasz newsletter

Bądż na bieżąco ze wszystkimi nowymi wpisami. Wybieraj zawsze najlepsze produkty!

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Wpisz swoje imię

Najnowsze wpisy

Zapisz się na nasz newsletter

Bądż na bieżąco ze wszystkimi nowymi wpisami. Wybieraj zawsze najlepsze produkty!

Warto przeczytać