Strona głównaElektronikaTelefonyNajlepszy telefon lub smartfon dla seniora - ranking 2024

Najlepszy telefon lub smartfon dla seniora – ranking 2024 [TOP6]

Smartfon dla seniora czy telefon dla seniora?

Smartfon dla seniora do wybór droższy i nowocześniejszy, ale nie zawsze lepszy niż klasyczny telefon. Czym w praktyce i w teorii różnią się te dwa typy urządzeń?

Telefon dla seniora może wykonywać tylko jedno zadanie w danym czasie. Ma prosty system operacyjny producenta. Oferuje podstawowe funkcje, jak wykonywanie połączeń, wysyłanie wiadomości, ale też robienie zdjęć. Oczywiście, jego podzespoły czy aparat mają o wiele niższą jakość niż ma to miejsce w przypadku smartfonów. Oba rodzaje produktów różnią się też ceną i wyglądem. Klasyczne telefony są niewielkie, mają fizyczną klawiaturę, nie dysponują dotykowym ekranem, mogą posiadać klapkę lub być rozsuwane. Kosztują niewiele – można kupić je za około 100 – 150 zł. Ich atutem jest też to, że nie wymagają częstego ładowania baterii.

Smartfony na tym tle prezentują się jak sprzęty zaawansowane technologicznie. Korzystają z systemów operacyjnych typu Android, iOS. Mogą wykonywać wiele operacji jednocześnie. Oferują mnóstwo dodatkowych funkcji, jak przeglądanie stron internetowych, pobieranie i instalowanie nowych aplikacji. Mają dotykowy ekran i wirtualna klawiaturę, a także smukłą obudowę. Są też proporcjonalnie droższe. 

Co więc wybrać? Odpowiedź zależy w głównej mierze od umiejętności, potrzeb i preferencji samego seniora. Jeśli zależy mu na jak najprostszym, tanim urządzeniu, które będzie łatwe w obsłudze, lepiej postawić na telefon komórkowy. Jeżeli zaś osoba starsza nie obawia się nowoczesnych technologii i radzi sobie z obsługą ekranów dotykowych oraz nieco bardziej skomplikowanych systemów operacyjnych, być może korzystniej będzie wybrać dla niej nowoczesny smartfon takich marek jak Motorola, Samsung, Xiaomi czy nawet Apple. Poniżej podpowiemy, na co warto zwrócić uwagę przed zakupem takiego produktu.

Ranking telefonów i smartfonów dla seniorów

Nasze zestawienie telefonów i smartfonów dla seniorów tworzy ranking urządzeń dedykowanych, czyli opracowanych z myślą o potrzebach starszych osób. Nie uwzględniliśmy w nim uniwersalnych modelów nowoczesnych smartfonów, ale pod rankingiem podpowiadamy, na co zwrócić uwagę, wybierając najlepszy telefon dla seniora również z tej kategorii produktów.

Przejrzyj nasz:

1. MAXCOM MM428

MAXCOM MM428MaxCom MM428 to telefon z kolorowym wyświetlaczem TFT o przekątnej 1.8 cala i rozdzielczości 160 x 128 pix. Urządzenie posiada duże podświetlane klawisze i praktyczny przycisk SOS. Może pochwalić się także funkcją Dual SIM.

Telefon został wyposażony w akumulator o pojemności 800 mAh. Może więc pracować w trybie czuwania do 240 godzin, bądź umożliwiać prowadzenie rozmów przez maksymalnie 5 godzin.

Sprzęt posiada podstawowe aplikacje, takie jak radio FM, budzik czy kalendarz. Oferuje też tryb głośnomówiący. Nie ma aparatu z przodu ani z tyłu. Dysponuje za to latarką i czytnikiem kart pamięci.

Produkt ma wymiary 13.5x54x116 mm. Jego waga wynosi 78 g.

Zalety: Wady:
+ Jest niedrogi. – Według niektórych opinii jest nieintuicyjny w obsłudze.
+ Jest łatwy w obsłudze.  
+ Został solidnie wykonany.  
+ Zapewnia odpowiednią głośność rozmów i dzwonków.  

2. Maxcom MS554

Maxcom MS554Maxcom MS554 to smartfon z Androidem 11 i aplikacją „przyjazny ekran”. Sprzęt wyposażono w dwa aparaty: 8 i 5 Mpx oraz podwójny slot na kartę SIM. Urządzenie posiada wyświetlacz o przekątnej 5,5 cala i rozdzielczości 480×960 px. Dysponuje pamięcią wewnętrzną 2 GB+32GB. Korzysta z procesora SC9832E 4xCortex-A53 1.4GHz. 

Model wyposażono w baterię o pojemności 2500 mAh. Produkt może działać dzięki niej do 520 godzin w trybie czuwania. Telefon ma takie podstawowe funkcje jak radio, alarm czy kalendarz. Oferuje proste menu i dużą czcionkę. Posiada przycisk SOS na ekranie głównym. Korzysta z GPS, modemu i łącza bezprzewodowego WIFI.

Zalety: Wady:
+ Ma niewygórowaną cenę. – Według niektórych opinii w praktyce dosyć krótko działa na jednym ładowaniu.
+ Jest prosty w obsłudze.  
+ Ma czytelny ekran dla osób słabowidzących.  
+ Posiada nowoczesne funkcje.  

3. MAXCOM MM720

MAXCOM MM720MAXCOM MM720 to telefon odpowiedni dla osób starszych i niedowidzących. Produkt posiada kolorowy wyświetlacz TFT o przekątnej 2,2 cala. Oferuje też duże, podświetlone klawisze i tryb pracy głośnomówiącej. Sprzęt wyposażono w 7 numerów szybkiego wybierania i przycisk blokady klawiatury. 

Model korzysta z baterii o pojemności 800 mAh, pozwalającej na kilkudniową pracę. Jest wyposażony w slot na kartę pamięci MicroSD oraz aparat 0,3 Mpix. Oferuje też moduł Bluetooth i odtwarzacz multimediów. 

Sprzęt ma praktyczną funkcję SOS. Nie łączy się z Internetem i nie ma GPS. W trybie czuwania pracuje do 300 godzin.

Zalety: Wady:
+ Jest tani. – Jego klawiatura sama się blokuje, a jej odblokowywanie jest trudne dla osoby niedowidzącej.
+ Jest prosty w obsłudze.  
+ Ma czytelne przyciski i ekran.  
+ Jego bateria wytrzymuje kilka dni bez ładowania.  

4. myPhone Halo 3

myPhone Halo 3myPhone Halo 3 to telefon z kolorowym ekranem IPS o przekątnej 2,3 cala oraz dużymi, podświetlanymi klawiszami. Urządzenie ładuje się w specjalnej bazie. Posiada takie funkcje jak radio, przycisk bezpieczeństwa SOS czy fotokontakty. Oferuje też mocną latarkę LED. Sprzęt korzysta z baterii o pojemności 1000 mAh. Jest kompatybilny z aparatem słuchowym (HAC).

Model jest lekki i poręczny. Jego atutem okazuje się długi czas działania – do 15 dni w trybie czuwania. Sprzęt korzysta z łączności Bluetooth. Posiada 32 MB pamięci wbudowanej i aparat o rozdzielczości 0.3 Mpx. Korzysta z procesora jednordzeniowego MediaTek MTK6261. Oferuje tryb głośnomówiący i podstawowe funkcje typu alarm, kalendarz. Nie łączy się z Internetem.

Zalety: Wady:
+ Ma przystępną cenę. – Według niektórych opinii jest za duży – większy od poprzedniego modelu.
+ Jest łatwy w obsłudze.  
+ Jest czytelny.  
+ Posiada stację ładowania w zestawie.  

5. MYPHONE Halo Easy

MYPHONE Halo Easy memyPhone Halo Easy to prosty telefon z wyświetlaczem 1.77 cala oraz dużą klawiaturą. Sprzęt wyposażono w radio, latarkę, przycisk SOS, slot na kartę pamięci oraz moduł Bluetooth. Produkt posiada baterię, która pracuje na jednym ładowaniu do 10 dni. Oferuje także odtwarzacz plików muzycznych i aparat VGA 0.3 Mpx. 

Model korzysta z kolorowego wyświetlacza z czytelną czcionką. Ma też intuicyjne menu. Jego bateria może pochwalić się pojemnością 1000 mAh. Sprzęt wyposażono w procesor jednordzeniowy Spreadtrum SC6531DA. 

Produkt waży zaledwie 70 g. Telefon nie łączy się z Internetem i nie korzysta z GPS.

Zalety: Wady:
+ Jest tani. – Łatwo się wyłącza (omyłkowo) – wystarczy 2-sekundowe przytrzymanie czerwonej słuchawki.
+ Jest poręczny. – Według niektórych opinii jest zbyt cichy.
+ Łatwo się go obsługuje.  
+ Posiada praktyczne funkcje, jak SOS.  

6. myPhone Halo 2

myPhone Halo 2myPhone Halo 2 korzysta z uproszczonego menu i klawiatury z bardzo dużymi przyciskami. Jego atutem jest też wytrzymała bateria – pracująca do 28 dni w trybie czuwania. Sprzęt jest sprzedawany w zestawie ze stacją ładującą na biurko. 

Model wyposażono w aparat VGA, a także opcje przypisania zdjęcia do numeru w książce kontaktowej. Produkt posiada też inne praktyczne funkcje, jak przycisk SOS, który można zaprogramować tak, aby wysyłał wiadomości lub automatycznie dzwonił na odpowiedni numer.

Urządzenie wyposażono w 32 GB pamięci wbudowanej. Sprzęt posiada kolorowy ekran o przekątnej 2,2 cala, a także aparat tylny 0,3 Mpix. Produkt korzysta z jednordzeniowego procesora MediaTek. Pojemność jego baterii wynosi 900 mAh. Model nie łączy się z Internetem, ale posiada moduł Bluetooth.

Zalety: Wady:
+ Jest niedrogi. – Łatwo wyłącza się poprzez przytrzymanie czerwonej słuchawki.
+ Łatwo się go obsługuje. – Wymaga kilkakrotnego naciśnięcia zielonej słuchawki, aby nim zadzwonić.
+ Jest czytelny.  
+ Ma wytrzymałą baterię.  

7. MAXCOM Classic MM135

MAXCOM Classic MM135MAXCOM Classic MM135 to telefon z kolorowym wyświetlaczem TFT o przekątnej 1,77 cala i rozdzielczości 128 x 160 pikseli. Sprzęt wyposażono w aparat 0,08 Mpix, odtwarzacz audio i wideo, a także slot na kartę pamięci. 

Sprzęt oferuje takie funkcje, jak Bluetooth, radio, latarka czy tryb głośnomówiący. Obsługuje też 2 karty SIM. Atutem modelu jest jego lekka i poręczna konstrukcja, a także proste menu.

Produkt mieści się w kieszeni. Jest czytelny i intuicyjny. Jego bateria o pojemności 600 mAh pracuje w trybie czuwania do 100 godzin.

Zalety: Wady:
+ Ma bardzo niską cenę. – Ma niewielki rozmiar – również ekran
+ Jest niezawodny. – Jest nieco cichy.
+ Został solidnie wykonany – jest wytrzymały.  
+ Bardzo łatwo się go obsługuje.  

Jak wybrać telefon dla seniora?

O tym, co jest ważne w telefonie dla seniora pisaliśmy już w ramach rankingu telefonów stacjonarnych. Ponieważ osoba starsza może mieć problem z obsługą takiego sprzętu, a także problem ze słuchem czy wzrokiem, bardzo istotne będą takie kwestie jak:

 • czytelność ekranu – duży wyświetlacz z dobrym kontrastem,
 • wygodna obsługa klawiatury – odpowiednia odległość i wielkość przycisków, czytelne oznakowanie,
 • podświetlenie klawiszy,
 • długi czas pracy na baterii, 
 • porządny głośnik,
 • prosta, intuicyjna obsługa.

Prosty w obsłudze telefon dla seniora musi umożliwiać szybkie i wygodne wybieranie połączeń. Z tego względu praktyczną opcją jest możliwość przypisania numeru telefonu do konkretnego przycisku. Dużą popularnością cieszy się także funkcja SOS, czyli automatycznego wysyłania wiadomości z prośbą o pomoc lub wybierania numeru alarmowego przy przyciśnięciu jednego klawisza. 

Pożądaną funkcją bywają także: slot na kartę pamięci oraz moduł Bluetooth. Dzięki nim na telefon można wgrać dodatkowe dzwonki i zdjęcia, a następnie przypisać je do konkretnych kontaktów, co ułatwia seniorowi obsługę sprzętu.

Inne funkcjonalności godne uwagi to między innymi latarka czy radio FM. Istotna będzie również pojemna bateria, o ładowaniu której nie trzeba myśleć każdego dnia – jak to często bywa w przypadku smartfonów. Należy mieć przy tym świadomość, że w prostych telefonach dobra bateria nie będzie miała pojemności 5000 mAh, lecz zwykle około 2000 – 1000 mAh i będzie to wystarczająca pojemność, aby sprzęt działał przez kilka, kilkanaście dni, ponieważ jego funkcjonalność jest znacznie bardziej ograniczona niż ma to miejsce w przypadku nowoczesnych smartfonów. 

Dodatkową zaletą telefonów dla starszej osoby jest fakt, że mogą być odkładane do stacji ładującej. Dzięki temu zawsze znajdują się w tym samym miejscu, a ich bateria nie ulega rozładowaniu, co mogłoby uniemożliwić seniorowi na przykład wezwanie pomocy w kryzysowej sytuacji. 

Jak wybrać smartfon dla seniora?

Prosty w obsłudze smartfon będzie lepszym produktem dla seniora, który nie pozostaje w tyle, jeśli chodzi o nowości technologiczne. Jeśli osoba starsza radzi sobie z obsługą komputera i ekranami dotykowymi, nic nie stoi na przeszkodzie, aby zakupić dla niej smartfon z systemem Android czy iOS. Pytanie brzmi, czy dobry smartfon dla seniora to model tani, czy wręcz przeciwnie?

Jeżeli osoba starsza przywiązuje się do swoich rzeczy i nie ma ryzyka, że może łatwo uszkodzić taki sprzęt, warto zainwestować w niego więcej. W przypadku, kiedy seniorowi często zdarza się niszczyć telefon czy gubić go przez nieuwagę, lepiej będzie postawić na model z niższej półki. Poza tym, smartfon dla starszej osoby powinien charakteryzować się podobnymi cechami, co telefon dla seniora.

Jaki prosty w obsłudze smartfon dla seniora wybrać? Na co zwrócić uwagę?

Cechy dobrego smartfonu dla seniora

Przeglądając ranking najlepszych smartfonów, łatwo stwierdzisz, że przy wyborze najważniejsze będą następujące parametry:

 • poziom głośności,
 • wielkość ekranu oraz czytelność czcionki i ikon,
 • pojemność akumulatora,
 • prosty, intuicyjny w obsłudze interfejs. 

Najlepszy smartfon dla seniora da osobie starszej dodatkowe możliwości, na przykład łączenia się z siecią WIFI, odbierania zdjęć wysłanych przez wnuki za pośrednictwem aplikacji czy też realizacji rozmów wideo. Seniorzy, którzy nie są na bakier z technologią, mogą korzystać z takiego urządzenia również podczas zakupów – wystarczy wybrać dla nich model smartfonu z NFC i odpowiednio go skonfigurować.

Jeśli telefon komórkowy dla seniora nie spełnia jego oczekiwań, ponieważ nie pozwala mu korzystać z Internetu czy też ma zbyt słaby aparat, warto rozważyć wybór nowoczesnego urządzenia mobilnego, które:

 • posiada duży ekran z prostym menu,
 • oferuje dobrą jakość dźwięku,
 • nie wymaga częstego ładowania, czyli posiada baterię o pojemności 5000 mAh minimum, ponieważ duży ekran będzie szybciej ją rozładowywał,
 • posiada wytrzymałą, solidną obudowę,
 • jest poręczny – odpowiedni rozmiar i waga przekłada się na to, jak sprzęt leży w dłoni oraz czy wygodnie jest go obsługiwać jedną ręką.

Nasza rada: jeśli planujesz przejście z prostego telefonu dla seniora na nowocześniejszy smartfon, weź pod uwagę modele z dodatkowymi fizycznymi przyciskami, które ułatwią osobie starszej przyzwyczajenie się do obsługi sprzętu z dotykowym ekranem. 

Smartfon dla seniora – opinie

Napisz nam w komentarzu, lub daj znać na facebooku co sądzisz o naszym zestawieniu 🙂

0 0 ocen
Oceń Artykuł
Angelika Woszczyńska
Angelika Woszczyńska
Lubię dobrze przemyślane zakupy, dlatego zawsze starannie porównuję produkty dostępne na rynku, oceniając przede wszystkim ich relację jakości do ceny. Jeśli Ty również cenisz sobie świadomość dobrze wydanych pieniędzy, każdy swój zakup poprzedź zapoznaniem się z naszymi rankingami. Wszystkie zestawienia przygotowujemy w oparciu o parametry techniczne i realne opinie użytkowników.
Powiadomienia
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
NAJNOWSZE WPISY
WARTO SPRAWDZIĆ
baner media expert
POWIĄZANE ARTYKUŁY
baner rtv euro agd