Strona głównaElektronikaOkulary Vr - Jakie Gogle wirtualnej rzeczywistości wybrać?

Okulary Vr – Jakie Gogle wirtualnej rzeczywistości wybrać?

Jak działają okulary VR?

Okulary VR wyświetlają obraz generowany przez komputer, konsolę lub smartfona. Jest on emitowany przez dwa wyświetlacze lub jeden ekran rozdzielony na dwie części. Dzięki zakrzywionym soczewkom i delikatnemu opóźnieniu pomiędzy obrazem wyświetlanym dla obojga oczu, możliwe jest stworzenie efektu trójwymiarowości.

Okulary wirtualnej rzeczywistości mogą pracować także w pełni autonomicznie, to znaczy bez połączenia z komputerem czy smartfonem. Najlepszym przykładem są produkty VR Oculus – jednak zakup tak zaawansowanego sprzętu to naprawę duży wydatek.

Gogle VR ranking:

Ranking gogli VR to zestawienie różnego typu produktów, często wybieranych przez wielbicieli rozrywki w świecie wirtualnym. Poznaj możliwości poszczególnych modeli!

 

1. Oculus Quest 2 64 GB

 

Oculus Quest 2 64 GBOculus Quest 2 64 GB to sprzęt wyposażony w nowy chipset Qualcomm® Snapdragon™ XR2 Platform oraz 6 GB pamięci RAM, gwarantującej płynne działanie. Produkt oferuje rozdzielczość rzędu 1832 x 1920 pikseli na jedno oko. Wykorzystuje także praktyczną aplikację mobilną z podglądem otoczenia, która ułatwia konfigurację.

Wariant Quest 2 współpracuje z ulepszonymi kontrolerami, z jeszcze nowocześniejszą technologią śledzenia ruchów dłoni. Pozwala także cieszyć się doskonałej jakości dźwiękiem pozycyjnym 3D, emitowanym przez wbudowane głośniki kierunkowe. To, co wyróżnia sprzęt, to możliwość transmitowania obrazu bezpośrednio do dedykowanej aplikacji lub telewizora.

Chociaż okulary są autonomiczne, to warto połączyć je z kompatybilnym komputerem poprzez szybki kabel światłowodowy. Po zalogowaniu się do swojego konta na Facebooku użytkownik produktu może także spotykać się ze swoimi znajomymi w VR – osobiście lub pod postacią wykreowaną dla potrzeb nowej rzeczywistości.

Produkt oferuje 100-stopniowy zakres pola widzenia i częstotliwość odświeżania na poziomie 72 Hz – 90 Hz. Posiada wbudowany akcelerometr, czujnik magnetyczny i żyroskop.

Zalety: Wady:
+ Produkt gwarantuje doskonałej jakości obraz. – Negatywne opinie dotyczą konieczności posiadania konta na Facebooku celem korzystania z produktu.
+ Jego czujniki działają bez opóźnień.  
+ Oferuje świetnej jakości dźwięk.  
+ Działa szybko i płynnie.  

 

2. VR GARETT VR 4 + Pilot

 

VR GARETT VR 4 + PilotGarett VR4 to gogle ze zintegrowanym zestawem słuchawkowym HI-FI. Produkt posiada stereofoniczne słuchawki z membraną 40 mm, oferujące regulację głośności, system wentylacji i mechaniczny przełącznik funkcji. Sprzęt jest kompatybilny z telefonem – wystarczy włożyć go do środka i uruchomić wybraną aplikację. Gogle zmieniają smartfon w odtwarzacz 3D.

Sprzęt wyposażono w specjalne soczewki, tworzące efekt otaczającego ekranu. Sprawia to, że wyświetlacz smartfona zamienia się w ekran kinowy. Poza tym, okulary dzielą wyświetlacz na dwie części, emitując obraz osobno dla każdego oka.

Produkt jest uniwersalny, kompatybilny z każdym smartfonem o przekątnej od 4 do 6,5 cala. Aby smartfon współpracował z goglami nie musi mieć żadnych dodatkowych funkcji odtwarzania 360 lub 3D. Najlepsze efekty pozwala uzyskać jednak telefon z wyświetlaczem Full HD i żyroskopem. Gogle są wygodne w użyciu, również dla użytkowników okularów korekcyjnych. Posiadają regulowane paski, otwory wentylacyjne i miękkie wnętrze. Pozwalają także na jednoczesne podłączenie słuchawek i ładowarki.

Urządzenie dobrze zabezpiecza smartfon i gwarantuje jego odpowiednią stabilizację. Jest też kompatybilne z każdym systemem operacyjnym i Google Cardboard. Obsługa produktu odbywa się z użyciem pilota Bluetooth.

Zalety: Wady:
+ Produkt ma przystępną cenę. – Jest trudny w konfiguracji.
+ Zapewnia dobrą jakość dźwięku.
+ Dba o stabilność telefonu.  
+ Jest uniwersalny.  

 

3. HTC Vive Pro 2 Headset

 

HTC Vive Pro 2 HeadsetHTC VIVE Pro 2 to okulary oferujące obraz w rozdzielczości maksymalnej 5 K (4896 x 2448 pikseli łącznie), a także szerokie pole widzenia 120 stopni. Produkt pozwala regulować IPD, czyli odległość pomiędzy środkami źrenic, co przekłada się na komfort oglądania wideo. Sprzęt wykorzystuje częstotliwość odświeżania na poziomie 120 Hz, gwarantując płynny obraz.

Urządzenie oferuje dźwięk przestrzenny Hi-Res, dzięki dedykowanemu zestawowi słuchawkowemu. Jest doskonale wyważone i łatwe do dopasowania, zarówno do kształtu głowy, jak i do rozstawu oczu. Z produktu można korzystać w okularach korekcyjnych. Gogle są kompatybilne z PC.

Sprzęt wyposażono w akcelerometr, żyroskop, śledzenie laserowe, czujnik bliskości i inne czujniki. Produkt posiada złącze USB-C oraz interfejs Bluetooth.

Zalety: Wady:
+ Produkt oferuje doskonałej jakości obraz i dźwięk. – Ma wysoką cenę.
+ Jest wygodny w użyciu. – Wymaga połączenia z wysokiej jakości sprzętem, aby oferować maksymalne parametry pracy.
+ Charakteryzuje się solidnym wykonaniem.  
+ Oferuje częstotliwość odświeżania na poziomie 120 Hz (w odpowiednich warunakach).  

 

4. HTC VR VIVE Cosmos

 

HTC VR VIVE CosmosHTC VIVE Cosmos oferują rozdzielczość łączną 2880 x 1770 pikseli. Sprzęt współpracuje z 6 kamerami śledzącymi ruchy użytkownika. Jest gotowy do użycia niemal bezpośrednio po wyjęciu z pudełka – nie trzeba instalować stacji bazowej. Produkt wyróżnia się dobrą wentylacją oraz wygodą użytkowania (podnoszony panel przedni).

Sprzęt stosuje wyświetlacze LCD nowej generacji, które redukują efekt screen-door (cienkie linie między pikselami). Jest obsługiwany przy pomocy świecących kontrolerów. Produkt jest lekki i posiada miękkie wnętrze. Dobrze dopasowuje się do różnych kształtów twarzy. Wszelkie akcesoria do sprzętu łączą się z nim bezprzewodowo, co zwiększa komfort korzystania z okularów.

Produkt jest kompatybilny z PC. Oferuje częstotliwość odświeżania obrazu na poziomie 90 Hz oraz pole widzenia 110 stopni. Posiada wbudowany mikrofon podwójny, zestaw słuchawkowy Hi-Res, żyroskop, akcelerometr i śledzenie laserowe.

Zalety: Wady:
+ Produkt jest bardzo łatwy w instalacji. – Kontrolery dołączone do urządzenia słabo śledzą ruchy.
+ Można bez trudu zabrać go ze sobą w dowolne miejsce. – Według niektórych użytkowników na wyświetlanym obrazie widoczne są pojedyncze piksele.
+ Jest solidnie wykonany.  
+ Oferuje dobrą jakość obrazu.  

 

5. HTC VR VIVE Cosmos Elite HMD

 

HTC VR VIVE Cosmos Elite HMDVR HTC VIVE Cosmos Elite charakteryzuje się modułową konstrukcją, przewidującą wykorzystanie nowych akcesoriów w przyszłości. Produkt wykorzystuje podwójny wyświetlacz o łącznej rozdzielczości 2880 x 1770 pikseli i wielkości 3,4 cala każdy. Dzięki systemowi SteamVR precyzyjnie śledzi ruchy, zaś dzięki zintegrowanym słuchawkom pozwala niemal zanurzyć się w świecie dźwięków.

Sprzęt jest wygodny w użyciu, za sprawą konstrukcji typu flip-up. Może zostać uzupełniony także o dodatkowe kontrolery. Stacja bazowa dedykowana do produktu zapewnia użytkownikowi do 15 metrów kwadratowych bezpiecznej przestrzeni. Produkt wykorzystuje panele LCD o zmniejszonej odległości między pikselami. Oferuje również dobrej jakości dźwięk stereo, emitowany przez słuchawki nauszne.

Do urządzenia można dołączyć kolejne akcesoria – okulary mają specjalne miejsca na ich montaż. Wśród nich warto wymienić przede wszystkim moduł bezprzewodowy, który pozwala korzystać ze sprzętu bez kabli. Produkt jest kompatybilny z PC. Oferuje pole widzenia 110 stopni oraz częstotliwość odświeżania na poziomie 90 Hz. Ma wbudowany mikrofon i zestaw słuchawkowy Hi-Res, a także akcelerometr, żyroskop i śledzenie laserowe.

Zalety: Wady:
+ Produkt oferuje bardzo dobrej jakości dźwięk. – Jest trudny do skonfigurowania.
+ Zapewnia przyzwoitą jakość obrazu. – Wyświetlacz LCD nie oddaje głębi czerni.
+ Jest wygodny w użyciu. – Wymaga dokupienia akcesoriów.
+ Posiada odchylany wizjer.  

Jakie gogle do wirtualnej rzeczywistości wybrać?

Okulary VR pozwalają zobaczyć wideo i gry w zupełnie nowy sposób. Aby przenieść się do wirtualnej rzeczywistości wystarczy wybrać produkt kompatybilny z posiadanym już sprzętem lub zainwestować więcej w gogle autonomiczne. O czym warto pomyśleć przed zakupem?

Telefon, konsola czy komputer – czyli, co będzie dla sprzętu źródłem obrazu. Należy wiedzieć, że komputer odpowiedni do VR musi posiadać odpowiednio mocne podzespoły, inaczej nawet produkt z wysokiej półki nie zapewni oczekiwanych rezultatów. Jeśli chodzi o konsole, to w grę wchodzi jedynie PlayStation VR – obowiązkowo z kamerą. Istnieją także produkty typu All in One, czyli niewymagające żadnej zewnętrznej jednostki. Ich cena jest jednak bardzo wysoka. Z kolei najtańszą opcją może wydawać się zakup gogli do smartfona. Ten również musi spełniać pewne wymagania: wskazane jest co najmniej 4 GB pamięci RAM, duża pojemność baterii, cztero- lub ośmiordzeniowy procesor i rozdzielczość minimum Full HD, a także wbudowany akcelerometr i żyroskop.

Kąt widzenia – zakres, jaki można objąć wzrokiem. Najlepiej od 110 stopni w górę.

Wyświetlacz – najlepiej AMOLED lub OLED o rozdzielczości co najmniej Full HD i częstotliwości odświeżania 90 Hz lub 120 Hz. Jest to kwestia nie tylko jakości rozrywki, ale także komfortu i zdrowia oczu.

Stopnie swobody, czyli DOF – związane z czujnikami ruchu, określają swobodę poruszania się w rzeczywistości wirtualnej. 3 DOF odbiera tylko ruchy głowy, zaś 6 DOF również ruchy całego ciała.

Jakość wykonania i wygoda użytkowania – sprzęt tego typu powinien dobrze dopasowywać się do wielkości i kształtu głowy, musi mieć miękkie wnętrze i dobry system wentylacji. Jeśli nosisz okulary, sprawdź, czy możesz używać ich razem z goglami.

Dodatki – z reguły im więcej dodatków, funkcji i opcji modyfikacji sprzętu, tym lepiej. Choć wraz z zaawansowaniem wyposażenia, rośnie także cena. Wartościowe dodatki do tego typu produktów to m.in :

  • wbudowany mikrofon i słuchawki,
  • czujniki dbające o bezpieczeństwo użytkownika,
  • opcja regulacji soczewek,
  • łączność bezprzewodowa.

Do gogli mogą zostać dołączone także akcesoria ułatwiające sterowanie rozgrywką, czyli na przykład piloty, pady, kontrolery czy kierownice.

Podsumowanie

Okulary VR do smartfona można kupić już za około 150 zł, te kompatybilne z komputerem lub autonomiczne stanowią natomiast koszt rzędu 2000 – 3000 zł. Technologia idzie jednak do przodu, dlatego kolejne modele okularów VR 3D pojawiające się na rynku powinny wkrótce wpłynąć na obniżenie cen i sprawić, że rozrywka tego typu stanie się bardziej przystępna dla kieszeni przeciętnego konsumenta.

Gogle VR opinie

Napisz nam w komentarzu lub daj znać na facebooku co sądzisz o naszym zestawieniu 🙂

Zapisz się na nasz newsletter

Bądż na bieżąco ze wszystkimi nowymi wpisami. Wybieraj zawsze najlepsze produkty!

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Wpisz swoje imię

Zapisz się na nasz newsletter

Bądż na bieżąco ze wszystkimi nowymi wpisami. Wybieraj zawsze najlepsze produkty!