Ranking gogli VR to zestawienie różnego typu produktów, często wybieranych przez wielbicieli rozrywki w świecie wirtualnym. Poznaj możliwości poszczególnych modeli!
Ranking okularów VR:
Jak działają okulary VR?
Okulary VR wyświetlają obraz generowany przez komputer, konsolę lub smartfona. Jest on emitowany przez dwa wyświetlacze lub jeden ekran rozdzielony na dwie części. Dzięki zakrzywionym soczewkom i delikatnemu opóźnieniu pomiędzy obrazem wyświetlanym dla obojga oczu możliwe jest stworzenie efektu trójwymiarowości.
Okulary wirtualnej rzeczywistości mogą pracować także w pełni autonomicznie, to znaczy bez połączenia z komputerem czy smartfonem. Najlepszym przykładem są produkty VR Oculus — jednak zakup tak zaawansowanego sprzętu to naprawdę duży wydatek.
Jakie gogle do wirtualnej rzeczywistości wybrać?
Okulary VR pozwalają zobaczyć wideo i gry w zupełnie nowy sposób. Aby przenieść się do wirtualnej rzeczywistości, wystarczy wybrać produkt kompatybilny ze sprzętem lub zainwestować więcej w gogle autonomiczne. O czym warto pomyśleć przed zakupem?
Telefon, konsola czy komputer — czyli, co będzie dla sprzętu źródłem obrazu. Należy wiedzieć, że komputer odpowiedni do VR musi mieć odpowiednio mocne podzespoły, inaczej nawet produkt z wysokiej półki nie zapewni oczekiwanych rezultatów. Jeśli chodzi o konsole, to w grę wchodzi jedynie PlayStation VR-obowiązkowo z kamerą. Istnieją także produkty typu All in One, czyli niewymagające żadnej zewnętrznej jednostki. Ich cena jest jednak bardzo wysoka. Z kolei najtańszą opcją może wydawać się zakup gogli do smartfona. Ten również musi spełniać pewne wymagania: wskazane jest co najmniej 4 GB pamięci RAM, duża pojemność baterii, cztero- lub ośmiordzeniowy procesor i rozdzielczość minimum Full HD, a także wbudowany akcelerometr i żyroskop.
Kąt widzenia — zakres, jaki można objąć wzrokiem. Najlepiej od 110 stopni w górę.
Wyświetlacz — najlepiej AMOLED lub OLED o rozdzielczości co najmniej Full HD i częstotliwości odświeżania 90 Hz lub 120 Hz. Jest to kwestia nie tylko jakości rozrywki, ale także komfortu i zdrowia oczu.
Stopnie swobody, czyli DOF — związane z czujnikami ruchu, określają swobodę poruszania się w rzeczywistości wirtualnej. 3 DOF odbiera tylko ruchy głowy, zaś 6 DOF również ruchy całego ciała.
Jakość wykonania i wygoda użytkowania — sprzęt tego typu powinien dobrze dopasowywać się do wielkości i kształtu głowy, musi mieć miękkie wnętrze i dobry system wentylacji. Jeśli nosisz okulary, sprawdź, czy możesz używać ich razem z goglami.
Dodatki — z reguły im więcej dodatków, funkcji i opcji modyfikacji sprzętu, tym lepiej. Choć wraz z zaawansowaniem wyposażenia, rośnie także cena. Wartościowe dodatki do tego typu produktów to m.in:
- wbudowany mikrofon i słuchawki,
- czujniki dbające o bezpieczeństwo użytkownika,
- opcja regulacji soczewek,
- łączność bezprzewodowa.
Do gogli mogą zostać dołączone także akcesoria ułatwiające sterowanie rozgrywką, czyli na przykład piloty, pady, kontrolery czy kierownice.
Gogle VR opinie
Napisz nam w komentarzu, lub daj znać na facebooku, co sądzisz o naszym zestawieniu 🙂
Artykuł zawiera linki afiliacyjne kierujące do oferty sklepów internetowych. Nie wpływają one na wybór produktów i ich pozycję w rankingu.
Wpis został przygotowany wraz z Angeliką Woszczyńską, redaktor naczelną portalu zestawienie.pl