Strona głównaElektronikaTelefony i zegarkiNajlepszy uchwyt na telefon do samochodu - ranking 2024

Najlepszy uchwyt na telefon do samochodu – ranking 2024

Uchwyt na telefon do samochodu to gadżet, który można montować bez łamania prawa. Z założenia ma on bowiem zwiększać bezpieczeństwo, umożliwiając kierowcy wygodniejsze korzystanie z nawigacji GPS oraz wykonywanie rozmów (w trybie głośnomówiącym). Zamocowany w uchwycie telefon komórkowy pozostaje w zasięgu wzroku kierowcy – nie w dłoniach czy na kolanach. Wystarczy więc zerknąć na niego, aby upewnić się, czy jedziemy prawidłowo. Jeśli potrzebujesz uchwytu na swój telefon, sprawdź nasz ranking!

Ranking uchwytów na telefon do samochodu:

Sprawdź podobne rankingi:

Rodzaje uchwytów na telefon

Dostępne na rynku uchwyty można podzielić na dwa główne rodzaje:

  • klasyczny uchwyt bez dodatkowych funkcji,
  • uchwyt nowoczesny z ładowarką indukcyjną.

Pierwszy typ produktu jest mniej funkcjonalny, ale za to znacznie tańszy. Jeśli Twój smartfon nie posiada wsparcia dla ładowania indukcyjnego, nie ma sensu kupować do niego takiego uchwytu. Natomiast osoby, które dysponują takim urządzeniem powinny być zadowolone z dodatkowej funkcji ładowania w trakcie jazdy – zwłaszcza jeśli podróżują daleko, korzystając z nawigacji, która przyspiesza rozładowywanie baterii.

Uchwyt na telefon do samochodu: magnetyczny czy grawitacyjny?

Kiedy wybierasz samochodowy uchwyt do swojego telefonu, musisz zastanowić się przede wszystkim nad jego mocowaniem. Do wyboru masz:

  • uchwyt grawitacyjny – to klasyczny uchwyt z ramionami, które zaciskają się na telefonie pod wpływem jego ciężaru. Grawitacyjny uchwyt to dobry wybór do większych, cięższych modeli smartfonów. Nie gwarantuje jednak stabilności w pozycji poziomej oraz na wybojach.
  • magnetyczny uchwyt samochodowy – jak sama nazwa wskazuje wykorzystuje silny magnes, który przyciąga elementy metalowe. Uchwyt magnetyczny do telefonu wymaga przyklejenia blaszki do obudowy telefonu lub do etui telefonu.
  • manualny – najstarszy i najprostszy typ uchwytu, w którym telefon zaciska się ręcznie między ramionami. Jego główna wada to czas potrzebny na zamocowanie/wyjęcie urządzenia.
  • elektryczny – korzysta z czujnika, który po zbliżeniu telefonu sam rozchyla ramiona uchwytu, a następnie zaciska je na urządzeniu.
  • MagSafe – wykorzystuje magnesy wbudowane w nowsze modele telefonów marki Apple, zatem nie wymaga naklejania blaszek.

Warto pamiętać, że o ile uchwyt magnetyczny nie ogranicza możliwości podłączenia telefonu do ładowania za pomocą zwykłej ładowarki, tak już ten z klasycznymi ramionami może uniemożliwiać korzystanie z przewodu. W przypadku, kiedy zależy Ci na możliwości ładowania smartfonu podczas jazdy:

  • wybierz uchwyt z funkcją ładowania indukcyjnego (o ile wspiera je Twój model telefonu),
  • wybierz uchwyt z opcją podłączenia ładowarki (otwór na kabel),
  • wybierz uchwyt magnetyczny.

Uchwyt na telefon do samochodu: montaż na kratkę, do szyby czy na deskę rozdzielczą?

Sposób montażu uchwytu w samochodzie wpływa na widoczność przez przednią szybę, a także na komfort prowadzenia pojazdu. Nie sposób powiedzieć jednoznacznie, który rodzaj mocowania jest najlepszy. Każda opcja ma swoje wady i zalety.

Po pierwsze, możesz zamontować uchwyt na telefon za pomocą przyssawki. Jeśli produkt posiada taki element, najlepiej będzie trzymał się płaskiej, gładkiej powierzchni, takiej jak szyba. Na desce rozdzielczej nie zawsze okaże się wystarczająco stabilny. Niestety, po oderwaniu przyssawek na szybie mogą pozostać ślady. Warto uważać tutaj na przyssawki, które nie są odporne na wysokie temperatury, jeśli pojazd często stoi „pod chmurką” w trakcie upałów.

Uchwyt samochodowy na smartfon można montować także na kratkę nawiewu. Plusem takiego rozwiązania jest łatwość demontażu, a także to, że telefon można studzić za pomocą wentylacji (podczas korzystania z nawigacji potrafi mocno się nagrzewać). Nie wszystkie uchwyty na kratkę są jednak odpowiednio stabilne – za najlepsze produkty z tej kategorii uchodzą uchwyty hakowe.

Ostatni sposób montażu to mocowanie na deskę rozdzielczą za pomocą taśmy dwustronnej. Jest to montaż bardzo stabilny, choć permanentny – w przypadku zmiany miejsca montażu trzeba liczyć się z ryzykiem pozostawienia śladów na kokpicie. 

Warto wspomnieć również, że uniwersalne uchwyty na telefon i tablet mogą być montowane również na zagłówku fotela. 

Jak wybrać uchwyt samochodowy do telefonu?

Wybierając uchwyt na telefon, musisz zwrócić uwagę przede wszystkim na jego wymiary i ciężar. Jeśli zdecydujesz się na tak zwany uniwersalny uchwyt samochodowy, koniecznie sprawdź jak bardzo faktycznie jest „uniwersalny”, czyli jaka jest rozpiętość jego ramion w milimetrach. Porównaj ją z szerokością swojego telefonu, uwzględniając etui. 

Jeśli interesuje Cię uchwyt samochodowy magnetyczny, sprawdź ile waży Twój telefon razem z pokrowcem. W przypadku modelów cięższych niż 200 g magnes może mieć problem ze stabilnym utrzymaniem urządzenia w odpowiedniej pozycji. 

Zwróć też uwagę na funkcję regulacji kąta nachylenia uchwytu – najpraktyczniejsze są modele regulowane w każdym kierunku.

Ile kosztuje uchwyt na telefon?

Warto wspomnieć, że najlepsze uchwyty mogą oferować kilka opcji montażu i kilka opcji mocowania. Ich cena będzie jednak wyższa niż cena prostych produktów. Za uchwyt z funkcją ładowania trzeba zapłacić około 150 zł, natomiast dobry, prosty uchwyt magnetyczny bez tej funkcji da się kupić za około 25 zł. 

Uchwyt na telefon do samochodu: opinie

Napisz nam w komentarzu, lub daj znać na facebooku, co sądzisz o naszym zestawieniu 🙂

Artykuł zawiera linki afiliacyjne kierujące do oferty sklepów internetowych. Nie wpływają one na wybór produktów i ich pozycję w rankingu.

5 1 oceń
Oceń Artykuł
Angelika Woszczyńska - Redaktor Naczelna
Angelika Woszczyńska - Redaktor Naczelna
Lubię dobrze przemyślane zakupy, dlatego zawsze starannie porównuję produkty dostępne na rynku, oceniając przede wszystkim ich relację jakości do ceny. Jeśli Ty również cenisz sobie świadomość dobrze wydanych pieniędzy, każdy swój zakup poprzedź zapoznaniem się z naszymi rankingami. Wszystkie zestawienia przygotowujemy w oparciu o parametry techniczne i realne opinie użytkowników.
Powiadomienia
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
NAJNOWSZE WPISY
WARTO SPRAWDZIĆ
baner media markt
POWIĄZANE ARTYKUŁY