Strona głównaElektronikaGimbaleJaki gimbal do telefonu i aparatu jest najlepszy?

Jaki gimbal do telefonu i aparatu jest najlepszy?

Gimbal co to?

Gimbal to urządzenie, które redukuje drgania wytwarzane przez wiatr, chodzenie czy nawet oddech. Gimbale współpracują z aparatami, kamerami i telefonami, pomagając ich użytkownikom uzyskać idealne ujęcia. Produkty tego typu wykorzystują żyroskopy, zminiaturyzowane silniki elektryczne, specjalne czujniki i mocowania, aby zapewnić obiektywom perfekcyjną stabilizację.

Gimbal ranking:

Ranking gimbali to zestawienie różnego typu produktów z szerokiego przedziału cenowego. Jaki gimbal do telefonu wybrać? A jaki gimbal lepiej sprawdzi się do aparatu? Sprawdź ranking!

1. Gimbal DJI Ronin-SC

DJI Ronin-SC



DJI Ronin-SC to gimbal ze stabilizacją 3-osiową, stworzony z myślą o aparatach bezlusterkowych. Model charakteryzuje się lekką konstrukcją, wykonaną z magnezu i aluminium – waży tylko 1,1 kg. Produkt jest modułowy, co pozwala również łatwo składać go i transportować.

Gimbal współpracuje z większością kamer i obiektywów. Może utrzymać sprzęt o wadze do 2 kg. Urządzenie oferuje doskonałą stabilizację, szczególnie w trybie Sport, który wzmacnia czułość każdej osi. Produkt może pochwalić się również innowacyjnym ramieniem osi Roll, umiejscowionym pod aparatem, dzięki czemu nie zasłania wbudowanego wyświetlacza kamery.

Model wyposażono w uchwyt na telefon, który może współpracować z aplikacją Ronin oraz gimbalem. Ramiona urządzenia posiadają blokady osi, co ułatwia ich wyważenie i transport produktu. Z kolei szybkozłączkę do montażu kamery wyposażono w element pozycjonujący.

Zakresy osi tego modelu wynoszą odpowiednio: 315 stopni dla osi Tilt, 315 stopni dla osi Roll oraz 360 stopni dla osi Pan. Gimbal jest zasilany akumulatorem zdolnym do maksymalnie 11 godzin ciągłej pracy.

Zalety: Wady:
+ Gimbal jest intuicyjny w obsłudze. – Produkt ma wysoką cenę.
+ Został wykonany z dobrej jakości materiałów.  
+ Oferuje wiele możliwości, dzięki aplikacji i funkcjom dodatkowym.  
+ Gwarantuje doskonałą stabilizację.  

 

2. Gimbal  FEIYUTECH Vlog Pocket 2

 

 FEIYUTECH Vlog Pocket 2



FEIYUTECH Vlog Pocket 2 to uniwersalny stabilizator elektroniczny do telefonów. Sprzęt oferuje kontrolę zoomu i obsługę gestów. Posiada nawet funkcję wykrywania twarzy. Pracę gimbala wspomagają silniki osiowe. Jego zaletą jest też niewielki rozmiar i niska waga.

Sprzęt jest łatwy w obsłudze. Został wyposażony w kilka przycisków i joystick, dzięki którym można robić zdjęcia, nagrywać filmy czy wygodnie sterować zoomem. Stabilizator jest sprzedawany w zestawie z małym statywem. Łatwo zmienia orientację z pionowej na poziomą i odwrotnie. Urządzenie łączy się z aplikacją za pomocą modułu Bluetooth. Oferuje tryb śledzenia obiektu, który sprawdza się podczas nagrywania czy tworzenia dynamicznych fotografii.

Gimbal został wyposażony w wytrzymałą baterię – pracuje do 9 godzin na jednym ładowaniu. Jego udźwig maksymalny do 250 g, a waga samego urządzenia to 272 g. Sprzęt możemy przechowywać w dedykowanym pokrowcu dołączonym do zestawu.

Zalety: Wady:
+ Urządzenie ma korzystną cenę. – Negatywne opinie dotyczą zabezpieczenia slotu na ładowarkę.
+ Jest lekkie.  
+ Długo pracuje na baterii.  
+ Posiada dodatkowy statyw.  

 

3. Gimbal HOHEM iSteady Pro4

 

HOHEM iSteady Pro4



HOHEM iSteady Pro4 to stabilizator trzyosiowy do kamer sportowych, dedykowany. Sprzęt jest lekki i nowoczesny. Posiada moduł WiFi, dzięki któremu łączy się bezprzewodowo z kamerami GoPro Hero 10 / 9 / 8 / 7 / 6 / 5.

Urządzenie wyposażono w akumulator o pojemności 3600 mAh, zdolny do około 14 godzin ciągłej pracy, a także w 4-kierunkowy joystick. Sprzęt posiada takie funkcje jak obrót o 360 stopni czy tryb Fast Follow. Model oferuje udźwig maksymalny 150 g i bardzo dobry system stabilizacji. Można używać go również z innymi kamerami sportowymi o wysokości do 55 mm i grubości do 33.5 mm, ale nie będzie współpracował z nimi tak dobrze jak ze wspomnianymi modelami – w tym przypadku brak łączności bezprzewodowej.

Produkt może zostać wzbogacony o osłony czy lampy LED. Da się obsługiwać go za pomocą jednej dłoni. Jest sprzedawany w zestawie z futerałem i mini statywem. Waży 365 g

Zalety: Wady:
+ Bardzo dobrze stabilizuje. – Nie jest w pełni uniwersalny (współpracuje w pełni jedynie z określonymi modelami kamer).
+ Posiada moduł WiFi (nie każdy z niego skorzysta).  
+ Jest solidnie wykonany.  
+ W połączeniu z dedykowaną kamerą oferuje wiele praktycznych funkcji.  

 

4. Gimbal DJI OM 4 (Osmo Mobile 4)

 

Gimbal DJI OM 4 (Osmo Mobile 4)



DJI OM 4 to gimbal trzyosiowy dedykowany telefonom komórkowym. Produkt jest składany i lekki – waży tylko 390 g. Model został wyposażony w magnetyczne mocowanie, z którego można korzystać na co dzień (uchwyt w formie pierścienia). Jego atutem są także inteligentne tryby nagrywania.

Gimbal dysponuje funkcją ActiveTrack, czyli podążaniem za zaznaczonym obiektem. Dodatkowo, oferuje także tryb Story Mode, czyli gotowe szablony z filtrami i muzyką, służące do tworzenia kreatywnych filmów. Urządzenie posiada funkcję kontroli gestami, SpinShot (automatyczny obrót) oraz slow motion.

Gimbal współpracuje z aplikacją pełną samouczków, dzięki czemu sprzęt sprawdzi się także w przypadku amatorów. Model pasuje do każdego telefonu. Jego maksymalny udźwig to 230 g.

Zalety: Wady:
+ Urządzenie posiada uchwyt magnetyczny do szybkiego montażu i demontażu telefonu. – Jest trudne w obsłudze.
+ Jest lekkie i zajmuje mało miejsca. – Ma wysoką cenę jak na gimbal do smartfona.
+ Posiada wiele interesujących funkcji.  
+ Współpracuje z praktyczną aplikacją.  

 

5. Gimbal ZHIYUN Smooth-X

Gimbal ZHIYUN Smooth-X



ZHIYUN Smooth-X to jeden z najtańszych gimbali do smartfonów. Produkt jest niewielki – ma rozmiar dłoni – i waży tylko 246 g. Bez trudu mieści się więc nawet w kieszeni. Model współpracuje ze specjalną aplikacją.

Urządzenie wyróżnia się unikatową konstrukcją osi, która nigdy nie zasłania widoku. Uchwyt gimbala jest teleskopowy, co zwiększa jego zasięg nawet do 25 cm. Produkt został wyposażony w poręczny panel z wielofunkcyjnym przyciskiem “M”, który służy do zmiany trybu pracy. Model może pracować do 4 godzin bez konieczności ponownego ładowania.

Gimbal posiada funkcję inteligentnej kontroli gestów, dzięki czemu nie wymaga użycia timera. Oferuje także slow motion, tryb panoramy czy filmowanie poklatkowe. Jego atutem jest tryb filmowania SMART, czyli szablony z wybraną muzyką i efektami specjalnymi. Urządzenie jest uniwersalne, kompatybilne z każdym telefonem.

Zalety: Wady:
+ Produkt jest kompaktowy i lekki. – Dysponuje tylko dwoma osiami.
+ Ma korzystną cenę. – Oferuje dość krótki czas pracy na jednym ładowaniu.
+ Jest wygodny w użyciu.
+ Posiada funkcje przydatne dla początkujących.

Jaki gimbal wybrać?

Na rynku dostępne są gimbale uniwersalne oraz dedykowane. Te pierwsze będą kompatybilne z większością telefonów komórkowych, aparatów i kamer, a te drugie tylko z konkretnymi modelami. Jaki gimbal wybrać do lustrzanki? Przede wszystkim taki, który utrzyma jej ciężar, a znalezienie modelu o udźwigu większym niż około 2 kg nie jest łatwym zadaniem.
Jaki gimbal do smartfona? Jaki gimbal do aparatu? Aby ułatwić sobie wybór najlepszego sprzętu warto wziąć pod uwagę jego najważniejsze parametry.

Liczba osi
Ilość osi gimbala wpływa bezpośrednio na skuteczność pracy urządzenia. Najtańsze produkty tego typu obsługują jedną oś, która pracuje w kierunkach góra-dół. Te nieco droższe oferują stabilizację dwuosiową, czyli dodatkowo kierunek lewo-prawo. Najdroższe, a zarazem najlepsze gimbale, będą korzystały ze stabilizacji trójosiowej, która zapewnia pełny panoramiczny obrót kamery.

Waga
Waga gimbala zależy od materiału, z jakiego został on wykonany (gorsze z tworzyw sztucznych, lepsze ze stopów aluminium), a także od wielkości jego akumulatora oraz ogólnego rozmiaru urządzenia. Zaleca się wybór jak najlżejszych modeli – nawet kosztem krótszej pracy baterii – ponieważ trzymanie ich w ręce nie będzie wtedy dużym obciążeniem, zwłaszcza podczas długotrwałego korzystania z gimbala. Jeśli zależy Ci na stabilizacji obrazu, ale nie chcesz trzymać gimbala podczas pracy, być może lepszym rozwiązaniem będzie zakup statywu.

Maksymalny udźwig
Gimbale posiadają określoną wytrzymałość. Jest ona tak samo ważna, jak ich kompatybilność – udźwig urządzenia musi być większy, niż waga posiadanego sprzętu (aparatu czy telefonu). W przeciwnym razie istnieje ryzyko, że silniczki gimbala zostaną uszkodzone lub że obiektyw wypadnie z uchwytu.

Uchwyt
Niezwykle ważną częścią gimbala ręcznego jest jego uchwyt, który to jest trzymany przez użytkownika podczas pracy z tym sprzętem. Może on zostać odpowiednio ogumowany, aby nie ślizgał się w dłoni. Często posiada także przyciski do sterowania gimbalem.

Tryby pracy i dodatkowe funkcje
Automatyczne tryby pracy i ciekawe funkcje dodatkowe bardzo ułatwiają pracę z gimbalem i pozwalają uzyskiwać efektowne rezultaty w prosty sposób. Niestety, im więcej takich dodatków, tym wyższa cena urządzenia oraz bardziej skomplikowana obsługa sprzętu.

Podsumowanie

Czy warto kupić gimbal? Odpowiedź brzmi “tak”, jeśli chcesz dokumentować swoją aktywność sportową, lubisz zdawać relacje z podróżowania, pasjonujesz się fotografią lub filmem, pragniesz rozpocząć przygodę z publikowaniem swoich nagrań w sieci lub po prostu chcesz wykorzystać w pełni potencjał swojego aparatu czy smartfona. Gimbal nie jest tanim akcesorium, jednak pozwala osiągnąć naprawdę zadowalające rezultaty.

Gimbal opinie

Napisz nam w komentarzu lub daj znać na facebooku co sądzisz o naszym zestawieniu 🙂

Zapisz się na nasz newsletter

Bądż na bieżąco ze wszystkimi nowymi wpisami. Wybieraj zawsze najlepsze produkty!

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Wpisz swoje imię

Zapisz się na nasz newsletter

Bądż na bieżąco ze wszystkimi nowymi wpisami. Wybieraj zawsze najlepsze produkty!