Bezprzewodowa kamera cofania jest praktycznym urządzeniem — łatwym w montażu i uniwersalnym, ponieważ obraz z niej można wyświetlić między innymi na ekranie nawigacji, na lusterku (wideorejestrator) czy na wyświetlaczu telefonu komórkowego lub tabletu. Takie urządzenie wspiera kierowcę podczas cofania i parkowania tyłem. Pozwala też wyeliminować tak zwane martwe punkty. Jeśli nie masz wbudowanej kamery cofania, a szukasz sprzętu prostego w instalacji, sprawdź nasze zestawienie kamer bezprzewodowych z monitorami i bez monitorów.
Ranking kamer cofania bezprzewodowych:
Sprawdź podobne rankingi:
Czym jest kamera cofania?
Bezprzewodowa kamera tylna przesyła obraz za pośrednictwem fal radiowych. Dzięki temu nie trzeba montować w samochodzie przewodów, które połączyłyby ją z odbiornikiem, takim jak wideorejestrator. To z kolei umożliwia korzystanie z kamery także w większych pojazdach, jak auto z przyczepą.
Model bezprzewodowy to przede wszystkim wygoda oraz możliwość korzystania z takiej formy pomocy w autach, których nie możemy dowolnie modyfikować, np. tych służbowych. Jakie wady ma zaś zestaw kamery cofania bezprzewodowa? Zdalne przesyłanie obrazu może wiązać się z zakłóceniami, ze zrywaniem połączenia, ze zniekształcaniem obrazu czy z pogorszeniem jego jakości. Kluczowe jest zatem wybranie takiego bezprzewodowego zestawu, który zagwarantuje stabilne połączenie między kamerą a odbiornikiem, na którym wyświetlamy obraz.
Bezprzewodowa kamera cofania — z monitorem czy bez?
Kamera cofania bezprzewodowa znacznie ułatwi Ci cofanie i parkowanie, ale aby móc z niej korzystać, potrzebujesz urządzenia, które odbierze sygnał z kamery i wyświetli obraz rejestrowany za pojazdem. Takie urządzenie możesz połączyć z wideorejestratorem, nawigacją GPS czy z radiem samochodowym. Jeśli jednak nie dysponujesz takimi sprzętami, weź pod uwagę opcję zakupu zestawu do samochodu, czyli kamery i dedykowanego monitora. Z reguły jest on mocowany na przyssawkę i może uruchamiać się automatycznie po wrzuceniu wstecznego biegu.
Jeśli zdecydujesz się na taki komplet, musisz przygotować się na nieco większy wydatek. Zwróć też uwagę na parametry monitora, w tym na jego przekątną i rozdzielczość. Nie bez znaczenia będzie także maksymalny zasięg, czyli odległość od monitora do kamery. Nie wszystkie sprzęty sprawdzą się w przypadku takich pojazdów jak ciężarówka czy kamper.
Bezprzewodowa kamera cofania do samochodu — jak wybrać?
Tylną kamerę bezprzewodową należy wybrać przede wszystkim na podstawie jakości połączenia między nią a odbiornikiem. Teoretycznie, im większy zasięg kamery, tym lepsza jakość obrazu. Jeśli zasięg jest dobry, połączenie nie będzie zakłócane, a obraz nie ulegnie zniekształceniu. Według deklaracji producentów, kamery mogą mieć zasięg od kilkunastu do nawet kilkudziesięciu metrów.
Pozostałe parametry, które warto wziąć pod uwagę to:
- jakość obudowy, w tym szczelność, odporność na wodę i pył,
- kąt widzenia — jak najszerszy, zalecany: 120 stopni w pionie i 180 stopni w poziomie,
- rozdzielczość, matryca: CCD lub CMOS — pierwsza jest bardziej odporna na szumy i zakłócenia, ale działa wolniej, a druga działa szybciej, jest tańsza, ale zapewnia nieco gorszej jakości obraz,
- tryb nocny, czyli diody doświetlające LED lub diody IR (podczerwień),
- sposób zasilania — akumulator, bateria, bateria solarna, a także zasilanie „sieciowe” – podłączenie do światła wstecznego.
Bezprzewodowa kamera cofania — opinie
Napisz nam w komentarzu lub daj znać na facebooku, co sądzisz o naszym zestawieniu 🙂
Artykuł zawiera linki afiliacyjne kierujące do oferty sklepów internetowych. Nie wpływają one na wybór produktów i ich pozycję w rankingu.
Wpis został przygotowany wraz z Angeliką Woszczyńską, redaktor naczelną portalu zestawienie.pl