Chcesz parkować bezpiecznie, ale też czuć się pewniej w trakcie jazdy? Wybierz wideorejestrator z kamerą cofania. Myślisz o zakupie nawigacji? Ją również można połączyć z kamerą tylną. Jeśli chcesz jedynie wyposażyć swój samochód w kamerę i monitor, nic nie stoi na przeszkodzie — wybierz kamerkę i dedykowany jej ekran. Propozycje wszystkich tych rozwiązań, znajdziesz w zestawieniu poniżej!
Ranking kamer cofania z monitorem:
Sprawdź inne rankingi:
Kamery cofania z monitorem: rodzaje
Kamery cofania z monitorem stanowią gotowe rozwiązanie. Możesz korzystać z takich urządzeń od razu po zakupie, ponieważ w komplecie otrzymujesz wszystko, co niezbędne, aby „widzieć” to, co znajduje się za pojazdem i bezpiecznie zaparkować tyłem. Produkty tego typu można podzielić na:
- bezprzewodowe kamery cofania — połączone z odbiornikiem bezprzewodowo (radiowo),
- przewodowe kamery cofania — połączone z odbiornikiem za pomocą kabla.
Pierwsza opcja jest nieinwazyjna, szybka i wygodna w montażu, ale może zapewniać gorszą jakość obrazu. Z kolei druga opcja to zwykle lepsza jakość transmisji, ale konieczność poprowadzenia przewodu wewnątrz pojazdu, co nie zawsze jest możliwe.
Odbiornikiem do kamery może być zarówno dedykowany monitor do kamery cofania, jak i ekran innego urządzenia: radia, wideorejestratora (również w lusterku) lub nawigacji samochodowej. Z tego względu w naszym rankingu uwzględniliśmy także takie wielofunkcyjne urządzenia.
Jak wybrać kamerę cofania?
W sklepach internetowych znajdziesz kamery cofania z monitorem, a także nawigacje czy wideorejestratory z dodatkową kamerą. Kupując taki produkt, musisz przeanalizować zatem parametry obu urządzeń: kamery i jej odbiornika. Oczywiście, sprawa będzie o wiele bardziej skomplikowana przy zakupie złożonego urządzenia, jak rejestrator czy sprzęt do nawigacji. Tutaj skupimy się jednak na podstawowym zestawie: kamerka plus monitor.
Jaka powinna być dobra kamerka tylna? Oprócz wysokiej jakości obrazu musi oferować także szeroki kąt widzenia, najlepiej minimum 150 stopni. Istotne jest też to, by dbała o jakość obrazu w trudnych warunkach, za pomocą diod IR lub LED. Nie bez znaczenia będzie również jej jakość wykonania. Kamerka powinna być odporna na działanie wody, pyłu i wstrząsów.
A jaki powinien być monitor? Ekrany współpracujące z kamerkami to najczęściej modele LCD lub LCD TFT. Ich wielkość bywa różna — od około 3 do nawet 7 cali. Dobrze jeśli wyświetlacz umożliwia użytkownikowi regulowanie takich parametrów, jak kontrast czy jasność ekranu. Wygodnie jest też zamontować sprzęt tak, aby monitor uruchamiał się automatycznie po wrzuceniu biegu wstecznego. Podobnie jak w przypadku kamerki, tutaj również ważna będzie rozdzielczość, mówiąca nam o jakości obrazu.
Kamery cofania z monitorem: czy warto kupić zestaw?
Kupując komplet kamerka plus monitor, możesz od razu zamontować go w aucie i korzystać z dodatkowej funkcji swojego samochodu — nawet jeśli nie masz w nim nowoczesnego ekranu, rejestratora czy nawigacji. Instalacja urządzenia tego typu zwykle nie jest zbyt skomplikowana, zwłaszcza w przypadku bezprzewodowej kamery cofania z monitorem. Ekran umieszcza się w obrębie kokpitu za pomocą przyssawki czy uchwytu magnetycznego, a kamerę montuje się przy tablicy rejestracyjnej lub za tylną szybą.
Czy warto korzystać z takiego zestawu? Z pewnością będzie on pomocny w przypadku prowadzenia większych pojazdów, jak bus czy ciężarówka. Jednak z takich rozwiązań chętnie korzystają także kierowcy samochodów osobowych, którzy często parkują tyłem na zatłoczonych parkingach.
Warto pamiętać, że część kamer może wyświetlać obraz „na żywo” i są to wtedy typowe kamery cofania, które nie rejestrują wideo i nie zapisują go w pamięci urządzenia ani na karcie. Takie sprzęty są przydatne podczas parkowania, ale nie pomogą nam w przypadku stłuczki. Jeśli chcemy korzystać z obu funkcji na raz, korzystniej będzie nabyć wideorejestrator rozszerzony o tylną kamerkę.
Kamera cofania z monitorem opinie
Napisz nam w komentarzu lub daj znać na facebooku, co sądzisz o naszym zestawieniu 🙂
Artykuł zawiera linki afiliacyjne kierujące do oferty sklepów internetowych. Nie wpływają one na wybór produktów i ich pozycję w rankingu.
Wpis został przygotowany wraz z Angeliką Woszczyńską, redaktor naczelną portalu zestawienie.pl