Lampa pierścieniowa, nazywana także lampą ring, emituje światło ciągłe, a za sprawą swojego okrągłego kształtu gwarantuje równomierne oświetlenie fotografowanego obiektu. Dawniej była wykorzystywana przede wszystkim przez profesjonalnych fotografów. Dzisiaj może korzystać z niej każdy i to nie tylko w ramach fotografii. Lampa sprawdzi się również jako oświetlenie do wykonywania makijażu. Podstawowe zastosowania takiego akcesorium to:
- fotografia produktowa,
- zdjęcia portretowe,
- kręcenie vlogów,
- make-up,
- sesje fotograficzne, w tym tak zwane „selfie”.
Dlaczego warto korzystać z takiej lampy podczas robienia zdjęć? Najważniejszą korzyścią jest wyeliminowanie cieni fotografowanego obiektu, ale również poprawa ogólnej jakości ujęcia.
Lampa pierścieniowa ranking:
Jaką lampę ring wybrać?
Jaką lampę wybrać do nagrywania filmów, a jaką do fotografii portretowej? Którą lampę powinna wybrać makijażystka, a którą vloger? W zależności od planowanego zastosowania takiego produktu, urządzenie musi charakteryzować się nieco innymi parametrami, dlatego nie da się wskazać jednej, najlepszej lampy ring.
Warto zacząć od tego, że takie sprzęty mogą być wyposażone w żarówki fluorescencyjne lub diody LED. Te pierwsze lepiej oddają naturalne kolory, ale są problematyczne, ponieważ łatwo się przegrzewają i ulegają uszkodzeniu w transporcie. Pobierają też o wiele więcej energii niż modele LED. Te drugie są natomiast jaśniejsze, energooszczędne i bardziej trwałe.
Kolejną istotną cechą lampy jest typ jej mocowania – elastyczne ramię lub mocowanie z przegubem. Pierwszy wariant ułatwia operowanie ringiem i ustawianie go w dowolnym kierunku. Problemem może okazać się jednak stabilność takiego urządzenia, jeśli nie zainwestujemy w model z dobrej jakości statywem.
Moc i wielkość to następne ważne parametry. Chociaż im większa i mocniejsza lampa (więcej diod), tym lepiej doświetlony obiekt, to nie zawsze duża lampa będzie najlepszym wyborem. Warto zauważyć bowiem, że mniejsze ringi dają mniej widoczne odbicie w oczach fotografowanej osoby. Z reguły lampy dostępne w sklepach mają moc od 35 do 65 W – wyższe parametry w praktyce okazują się przekłamane.
Co jeszcze sprawdzić przed zakupem lampy typu ring?
Pozostałe cechy produktów, na jakie warto zwrócić uwagę przy wyborze ringu LED to:
- zasilanie – akumulatorowe, z sieci lub kablem USB, który można podłączyć do przenośnego źródła energii, a tym samym uzyskać lampę bezprzewodową;
- możliwość wyboru temperatury barwowej – od 3200K do 5500K – im wyższa, tym zimniejsze światło;
- regulacja mocy, czyli jasności lub inaczej natężenia światła;
- uchwyt/mocowanie aparatu, telefonu czy tabletu – dobrze jeśli jest obrotowy, ewentualnie na elastycznym ramieniu;
- dodatkowe lusterko – do makijażu;
- statyw – do make-upu może być niski, ale do większości innych zastosować im wyższy, tym praktyczniejszy;
- pilot – lampa może posiadać pilot do sterowania (regulacji mocy i temperatury barwowej).
Warto zauważyć też, że światło lampy LED nie musi być wyłącznie białe. Na rynku dostępne są też modele z diodami RGB, świecące światłem kolorowym. Na klasyczną lampę da się założyć również specjalną kolorową folię, która pozwoli na robienie zdjęć z ciekawymi efektami.
Lampa pierścieniowa: opinie
Napisz nam w komentarzu lub daj znać na facebooku, co sądzisz o naszym zestawieniu 🙂
Artykuł zawiera linki afiliacyjne kierujące do oferty sklepów internetowych. Nie wpływają one na wybór produktów i ich pozycję w rankingu.