Ranking kamer cofania to zróżnicowane zestawienie takich produktów jak wideo rejestrator z kamerą cofania, kamera z monitorem czy sama kamera, którą trzeba podłączyć do innego urządzenia z wyświetlaczem. Sprawdź, które sprzęty cieszą się popularnością!
Ranking kamer cofania:
Sprawdź podobne rankingi:
- ranking radiów samochodowych
- ranking uchwytów na telefon do samochodu
- ranking nawigacji samochodowych
- ranking wideo rejestratorów
- ranking kamer cofania bezprzewodowych
Kamera cofania — czy warto ją kupić?
Kamera cofania pozwala zadbać o większe bezpieczeństwo podczas wykonywania trudnych manewrów oraz zabezpieczyć się na wypadek ewentualnej stłuczki. Dzięki kamerze kierowca jest w stanie dostrzec więcej szczegółów otoczenia, niż patrząc w lusterka samochodowe. Taki sprzęt powinien uruchamiać się automatycznie po wrzuceniu biegu wstecznego. Może wyświetlać obraz na ekranie radia samochodowego, nawigacji czy osobnego monitora. Dobrej jakości kamera zaoferuje użytkownikowi duży kąt widzenia, duży zasięg i takie dodatki, jak linie pomocnicze.
Kamera jest przydatna nie tylko podczas parkowania, ale również na wypadek zdarzenia drogowego z udziałem innego kierowcy. Jeśli w auto od tyłu uderza inny pojazd, problematyczne może okazać się odnalezienie sprawcy takiej kolizji i uzyskanie odszkodowania. W przypadku, gdy kamera zarejestruje obraz, kierowca uzyska materiał dowodowy, który będzie mógł przekazać policji lub firmie ubezpieczeniowej.
Kamera cofania: rodzaje urządzeń
Na początku należy podkreślić, że nie każda kamera cofania sprawdzi się podczas parkowania. Niektóre sprzęty oferują bowiem zbyt mały podgląd obrazu, aby manewrowanie z ich pomocą było wygodne i bezpieczne. Warto pamiętać, że istnieje kilka typów kamer:
- kamera cofania bezprzewodowa,
- kamera cofania przewodowa,
- kamera cofania z monitorem,
- kamera cofania w lusterku,
- kamera cofania z wideo rejestratorem.
Kamery cofania mogą współpracować z dedykowanym ekranem, ale często pełnią też rolę dodatku, który rozszerza funkcjonalność radia, urządzenia do nawigacji czy klasycznego rejestratora. Można podzielić je również ze względu na sposób montażu. Część kamer instaluje się na zewnątrz, w okolicach tablicy rejestracyjnej. Inne montuje się od środka, od wewnętrznej strony tylnej szyby.
Kamera tylna umieszczona na zewnątrz łatwo się brudzi, może ulec uszkodzeniu lub zostać skradziona, ale zapewnia lepszy obraz (szerszy kąt widzenia). Z kolei kamera cofania umieszczona wewnątrz jest bardziej odporna na zabrudzenia czy uszkodzenia, ale zapewnia gorszej jakości podgląd, zwłaszcza w przypadku przyciemnianych szyb.
Jeśli chodzi o sposób montażu, to należy zwrócić uwagę także na łączność między kamerą a ekranem. Istnieją kamery bezprzewodowe, których nie musimy podłączać do urządzenia używanego w przedniej części samochodu. Natomiast model przewodowy trzeba podłączyć kablem z przednią częścią kabiny, dlatego wymaga to większego wkładu pracy.
Jak wybrać kamerę cofania do samochodu?
Wybór najlepszej kamery cofania do Twojego samochodu zależy w głównej mierze od Twoich potrzeb, oczekiwań, przewidzianego na ten cel budżetu i urządzeń, które już posiadasz. Część kamer współpracuje bowiem z dedykowanymi rejestratorami lub urządzeniami do nawigacji GPS. Inne są produktami samodzielnymi, z dedykowanym ekranem, a pozostałe trzeba podłączyć, np. do radia. Jeśli szukasz kamery do bezpiecznego parkowania tyłem, wybierz sprzęt przewodowy lub bezprzewodowy, który będzie współpracował z czytelnym wyświetlaczem. Jeżeli zaś bardziej zależy Ci na ciągłym rejestrowaniu obrazu, postaw na wideo rejestrator z kamerą cofania.
Niezależnie od tego, jaki wariant wybierzesz, zwróć uwagę na:
- sposób montażu,
- sposób zasilania,
- jakość obrazu w dzień i w nocy,
- kąt widzenia,
- jakość obudowy (najlepiej wodoodporna).
Jeśli zdecydujesz się na rejestrator z funkcją kamery cofania, przy wyborze zwróć uwagę na takie funkcje jak:
- tryb parkingowy z detekcją ruchu,
- G-sensor (uruchamia nagrywanie po wykryciu wstrząsu),
- nagrywanie w pętli,
- możliwość rozszerzenia pamięci wbudowanej kartą microSD.
Kamera cofania czy czujnik parkowania?
Osoby, które mają problem z precyzyjnym manewrowaniem samochodem i parkowaniem tyłem, często zastanawiają się, co bardziej ułatwi im to zadanie: kamera czy czujniki parkowania. Należy wiedzieć, że te drugie wykorzystują w swojej pracy fale ultradźwiękowe, odbijające się od przeszkód. Za pomocą charakterystycznego dźwięku ustrzegają, że zderzak zbliża się do innych obiektów.
Czujniki parkowania — sprawne i dobrej jakości — pełnią swoją funkcję równie dobrze w ciągu dnia, jak i nocą, a także w każdych warunkach atmosferycznych. Niestety, nie można powiedzieć tego samego o kamerze. Jednocześnie, czujniki nie nagrają wideo i nie pomogą nam udokumentować kolizji, zatem należy dobrze zastanowić się, na czym kierowcy zależy bardziej lub postawić na oba, uzupełniające się nawzajem rozwiązania.
Kamera cofania opinie
Napisz nam w komentarzu lub daj znać na facebooku, co sądzisz o naszym zestawieniu 🙂
Artykuł zawiera linki afiliacyjne kierujące do oferty sklepów internetowych. Nie wpływają one na wybór produktów i ich pozycję w rankingu.
Wpis został przygotowany wraz z Angeliką Woszczyńską, redaktor naczelną portalu zestawienie.pl