Strona głównaElektronikaFoto i kameryWybieramy najlepszą kamerę cofania - ranking 2024

Wybieramy najlepszą kamerę cofania – ranking 2024 [TOP7]

Kamera cofania – czy warto ją kupić?

Kamera cofania pozwala zadbać o większe bezpieczeństwo podczas wykonywania trudnych manewrów oraz zabezpieczyć się na wypadek ewentualnej stłuczki. Dzięki kamerze kierowca jest w stanie dostrzec więcej szczegółów otoczenia, niż patrząc w lusterka samochodowe. Taki sprzęt powinien uruchamiać się automatycznie po wrzuceniu biegu wstecznego. Może wyświetlać obraz na ekranie radia samochodowego, nawigacji czy osobnego monitora. Dobrej jakości kamera zaoferuje użytkownikowi duży kąt widzenia, duży zasięg i takie dodatki, jak linie pomocnicze.

Kamera jest przydatna nie tylko podczas parkowania, ale również na wypadek zdarzenia drogowego z udziałem innego kierowcy. Jeśli w auto od tyłu uderza inny pojazd, problematyczne może okazać się odnalezienie sprawcy takiej kolizji i uzyskanie odszkodowania. W przypadku, gdy kamera zarejestruje obraz, kierowca uzyska materiał dowodowy, który będzie mógł przekazać policji lub firmie ubezpieczeniowej. 

Ranking kamer cofania

Ranking kamer cofania to zróżnicowane zestawienie takich produktów jak wideo rejestrator z kamerą cofania, kamera z monitorem czy sama kamera, którą trzeba podłączyć do innego urządzenia z wyświetlaczem. Sprawdź, które sprzęty cieszą się popularnością! 

Przejrzyj także:

1. Blow F600 

Blow F600BLOW BLACKBOX F600 to produkt dwa w jednym, czyli zestaw dwóch kamer z monitorem. Urządzenie oferuje użytkownikowi funkcję detekcji ruchu i zapętlania. Posiada wbudowany głośnik i mikrofon, a także ekran o przekątnej 4,5 cala. Zapisuje nagrania w jakości Full HD – 1920 x 1080 pix. Produkt może zostać wyposażony w kartę microSD o pojemności do 32 GB. 

Sprzęt ma postać dwukierunkowego rejestratora w lusterku wstecznym. Jego kamera posiada uchwyt, który zapewnia jej dobrą przyczepność nawet na drogach pełnych wybojów. Urządzenie oferuje 140-stopniowy kąt widzenia. Posiada przycisk blokady, który zapobiega usunięciu pliku z pamięci. Korzysta też z czujnika ruchu i czujnika G-Sensor.

Zalety: Wady:
+ Ma przystępną cenę. – Oferuje średniej jakości rozdzielczość obrazu.
+ Jest urządzeniem dwa w jednym.  
+ Rejestruje obraz z przodu i z tyłu pojazdu.  
+ Ma estetyczny design.  

2. 70MAI RC06

70MAI RC0670mai RC06 to kamera, która nagrywa filmy w rozdzielczości 1080p i zapewnia kąt widzenia do 130 stopni. Produkt współpracuje z kamerami 70mai: A800 4K Dash Cam, A800S 4K Dash Cam, A500S Dash Cam Pro Plus+.

Urządzenie jest zasilane za pomocą kabla o długości 5,5 metra. Nie wymaga osobnego zasilania ani karty pamięci, ponieważ ma współpracować z głównym wideo rejestratorem. Sprzęt korzysta z matrycy CMOS. Oferuje funkcję autostartu. Nie jest wodoodporny.

Zalety: Wady:
+ Ma doskonały stosunek jakości do ceny. – Nieco gorzej radzi sobie w nocy w przypadku przyciemnianych szyb.
+ Oferuje świetnej jakości obraz.  
+ Jest dyskretna.  
+ Jest łatwa w montażu.  

3. TRACER M4TS FHD ORION

TRACER M4TS FHD ORIONTracer M4TS FHD to urządzenie dwa w jednym, nagrywające obraz z kamery przedniej (3 Mpix) oraz tylnej (0,3 Mpix). Przednia kamera oferuje kąt widzenia 150 stopni, a tylna 60. Produkt nagrywa z dźwiękiem. Posiada tryb parkingowy z detekcją ruchu i czujnikiem G-sensor. Oferuje też tryb nocny, który poprawia jakość obrazu w trudnych warunkach. 

Urządzenie wyposażono w wyświetlacz dotykowy IPS 4,5-cala. Daje on użytkownikowi dostęp do wszystkich funkcji i umożliwia odtwarzanie nagrań. Sprzęt oferuje slot na kartę microSD o maksymalnej pojemności do 128GB, ale nagrywa wideo w pętli, nadpisując nagrania.

Produkt jest montowany na lusterku za pomocą dedykowanej nakładki. Ma obudowę aluminiową i uniwersalne złącza zasilające USB.

Zalety: Wady:
+ Ma korzystną cenę. – Jakość obrazu w nocy nie jest zadowalająca.
+ Jest solidnie wykonana. – Zniekształca obraz w lusterku.
+ Posiada wystarczająco długi przewód.  
+ Oferuje dobrą jakość obrazu w ciągu dnia.  

4. Vordon VRC-490 

Vordon VRC-490Vordon VRC-490 to kamera cofania z rejestratorem i ekranem cofania w jednym. Sprzęt oferuje linie pomocnicze określające położenie pojazdu. Jest sprzedawany w komplecie z 7-calowym ekranem, oferującym korektę jasności i kolorów. Wyświetlacz ten pełni także rolę zwykłego rejestratora. Posiada segmentowy tryb wyświetlania – można oglądać obraz z obu kamer jednocześnie. 

Produkt odznacza się niewielką, ale solidną obudową. Kamery są niemal niewidoczne po zamontowaniu. Dzięki diodom IR zapewniają lepszą widoczność w nocy. Ich atutem jest też szeroki kąt widzenia – do 155 stopni. Sprzęt nagrywa w rozdzielczości FullHD, a dodatkowo korzysta z funkcji korekcji obrazu. Kamera jest odporna na zachlapania, zmienne temperatury i wstrząsy.

Zalety: Wady:
+ Ma ekran w komplecie. – Ma wysoką cenę.
+ Jest produktem dwa w jednym.  
+ Oferuje dobrej jakości obraz.  
+ Jest uniwersalna – pasuje do każdego samochodu.  

5. BLOW BVS-544

BLOW BVS-544BLOW BVS-544 to sama kamera cofania – bez monitora – działająca w standardzie PAL, w rozdzielczości 648 x 488 pikseli. Urządzenie oferuje kąt widzenia 120 stopni w poziomie i 90 stopni w pionie. Jest sprzedawane w zestawie z kablem RCA-jack, którym można podłączyć je do nawigacji.

Produkt spełnia standardy ochrony IP67 – obudowa jest pyłoszczelna, odporna na działanie wody nawet w przypadku zanurzenia. Sprzęt posiada automatyczną regulację wzmocnienia i regulację podświetlenia. Jest wyposażony w matrycę CMOS.

Zalety: Wady:
+ Ma dobry stosunek jakości do ceny. – Nie posiada monitora w zestawie.
+ Oferuje dobrej jakości obraz.  
+ Jest łatwa w montażu.  
+ Może współpracować z radiem lub nawigacją.  

6. Kopier 04203

Kopier 04203Kopier 04203 to kamera na elektronicznych układach 4089T, 1409, V225 firmy Sony. Produkt wykorzystuje obiektyw FishEye, dzięki czemu może zagwarantować szersze pole widzenia – do 170 stopni. Urządzenie oferuje kolorowy obraz jakości HD. Jest też wodoodporne (IPX68). Sprzęt pozwala włączać i wyłączać widok linii pomocniczych. Może być zamontowany także z przodu pojazdu. 

Model oferuje funkcję Night Vision, poprawiając widoczność obrazu nocą. Korzysta z łączności przewodowej – jest sprzedawany w komplecie z przewodem o długości 6 metrów. Nie ma monitora w zestawie.

Zalety: Wady:
+ Oferuje dobry kąt widzenia. – Ma zbyt krótki przewód.
+ Gwarantuje przyzwoitej jakości obraz. – Nie ma ekranu w komplecie.
+ Jest solidnie wykonana.  
+ Ma korzystny stosunek jakości do ceny.  

7. GARMIN BC 50 Night Vision 010-02610-00 

GARMIN BC 50 Night Vision 010-02610-00GARMIN BC 50 Night Vision 010-02610-00 to kamera bezprzewodowa, kompatybilna z urządzeniami do nawigacji tej samej marki. Produkt oferuje kąt widzenia 160 stopni. Jego zasięg roboczy wynosi nawet 15 metrów, co oznacza, że model nadaje się do przyczep czy ciężarówek.

Urządzenie nagrywa z rozdzielczością 720p HD. Posiada wodoodporną obudowę klasy IP67. Dzięki technologii NightGlo rozjaśnia widok w ciemnościach. Sprzęt należy podłączyć do takiego źródła zasilania, jak np. światła cofania. Można też przedłużyć jego zasięg do maksymalnie 30 metrów – przedłużacz sprzedawany jest osobno.

Zalety: Wady:
+ Oferuje dobrą jakość obrazu. – Ma bardzo wysoką cenę.
+ Jest solidnie wykonana. – Nie ma ekranu w komplecie.
+ Oferuje duży zasięg i szeroki kąt widzenia.  
+ Działa bezprzewodowo.  

Kamera cofania: rodzaje urządzeń

Na początku należy podkreślić, że nie każda kamera cofania sprawdzi się podczas parkowania. Niektóre sprzęty oferują bowiem zbyt mały podgląd obrazu, aby manewrowanie z ich pomocą było wygodne i bezpieczne. Warto pamiętać, że istnieje kilka typów kamer:

 • kamera cofania bezprzewodowa,
 • kamera cofania przewodowa,
 • kamera cofania z monitorem,
 • kamera cofania w lusterku,
 • kamera cofania z wideo rejestratorem.

Kamery cofania mogą współpracować z dedykowanym ekranem, ale często pełnią też rolę dodatku, który rozszerza funkcjonalność radia, urządzenia do nawigacji czy klasycznego rejestratora. 

Można podzielić je również ze względu na sposób montażu. Część kamer instaluje się na zewnątrz, w okolicach tablicy rejestracyjnej. Inne montuje się od środka, od wewnętrznej strony tylnej szyby. 

Kamera tylna umieszczona na zewnątrz łatwo się brudzi, może ulec uszkodzeniu lub zostać skradziona, ale zapewnia lepszy obraz (szerszy kąt widzenia). Z kolei kamera cofania umieszczona wewnątrz jest bardziej odporna na zabrudzenia czy uszkodzenia, ale zapewnia gorszej jakości podgląd, zwłaszcza w przypadku przyciemnianych szyb.

 Jeśli chodzi o sposób montażu, to należy zwrócić uwagę także na łączność między kamerą a ekranem. Istnieją kamery bezprzewodowe, których nie musimy podłączać do urządzenia używanego w przedniej części samochodu. Natomiast model przewodowy trzeba podłączyć kablem z przednią częścią kabiny, dlatego wymaga to większego wkładu pracy.

Jak wybrać kamerę cofania do samochodu?

Wybór najlepszej kamery cofania do Twojego samochodu zależy w głównej mierze od Twoich potrzeb, oczekiwań, przewidzianego na ten cel budżetu i urządzeń, które już posiadasz. Część kamer współpracuje bowiem z dedykowanymi rejestratorami lub urządzeniami do nawigacji GPS. Inne są produktami samodzielnymi, z dedykowanym ekranem, a pozostałe trzeba podłączyć, np. do radia. Jeśli szukasz kamery do bezpiecznego parkowania tyłem, wybierz sprzęt przewodowy lub bezprzewodowy, który będzie współpracował z czytelnym wyświetlaczem. Jeżeli zaś bardziej zależy Ci na ciągłym rejestrowaniu obrazu, postaw na wideo rejestrator z kamerą cofania. 

Niezależnie od tego, jaki wariant wybierzesz, zwróć uwagę na:

 • sposób montażu,
 • sposób zasilania,
 • jakość obrazu w dzień i w nocy,
 • kąt widzenia,
 • jakość obudowy (najlepiej wodoodporna). 

Jeśli zdecydujesz się na rejestrator z funkcją kamery cofania, przy wyborze zwróć uwagę na takie funkcje jak:

 • tryb parkingowy z detekcją ruchu,
 • G-sensor (uruchamia nagrywanie po wykryciu wstrząsu),
 • nagrywanie w pętli,
 • możliwość rozszerzenia pamięci wbudowanej kartą microSD.

Kamera cofania czy czujnik parkowania?

Osoby, które mają problem z precyzyjnym manewrowaniem samochodem i parkowaniem tyłem, często zastanawiają się, co bardziej ułatwi im to zadanie: kamera czy czujniki parkowania. Należy wiedzieć, że te drugie wykorzystują w swojej pracy fale ultradźwiękowe, odbijające się od przeszkód. Za pomocą charakterystycznego dźwięku ustrzegają, że zderzak zbliża się do innych obiektów.

Czujniki parkowania – sprawne i dobrej jakości – pełnią swoją funkcję równie dobrze w ciągu dnia, jak i nocą, a także w każdych warunkach atmosferycznych. Niestety, nie można powiedzieć tego samego o kamerze. Jednocześnie, czujniki nie nagrają wideo i nie pomogą nam udokumentować kolizji, zatem należy dobrze zastanowić się, na czym kierowcy zależy bardziej lub postawić na oba, uzupełniające się nawzajem rozwiązania.

Kamera cofania – opinie

Napisz nam w komentarzu, lub daj znać na facebooku co sądzisz o naszym zestawieniu 🙂

Artykuł zawiera linki afiliacyjne kierujące do oferty sklepów internetowych. Nie wpływają one na wybór produktów i ich pozycję w rankingu.

1 4 ocen
Oceń Artykuł
Angelika Woszczyńska - Redaktor Naczelna
Angelika Woszczyńska - Redaktor Naczelna
Lubię dobrze przemyślane zakupy, dlatego zawsze starannie porównuję produkty dostępne na rynku, oceniając przede wszystkim ich relację jakości do ceny. Jeśli Ty również cenisz sobie świadomość dobrze wydanych pieniędzy, każdy swój zakup poprzedź zapoznaniem się z naszymi rankingami. Wszystkie zestawienia przygotowujemy w oparciu o parametry techniczne i realne opinie użytkowników.
Powiadomienia
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
NAJNOWSZE WPISY
WARTO SPRAWDZIĆ
baner media markt
POWIĄZANE ARTYKUŁY
baner rtv euro agd