Strona głównaAGDPralki i suszarkiWybieramy najlepszą szafę parową - ranking 2024

Wybieramy najlepszą szafę parową – ranking 2024 [TOP3]

Czym jest szafa parowa? Jak działa szafa parowa?

Szafa parowa wykorzystuje funkcje takich urządzeń, jak parownice i stacje parowe, pralki oraz suszarki automatyczne. Jest to dosyć prosty sprzęt AGD, który z wyglądu może przypominać wąską lodówkę. We wnętrzu produktu znajdziemy jednak zdejmowane wieszaki i półki na ubrania.

Większość tego typu urządzeń korzysta przede wszystkim z mocy pary wodnej, która dezynfekuje, odświeża, czyli usuwa nieprzyjemne zapachy, a także rozluźnia włókna, czym wygładza tkaniny. Najbardziej zaawansowane sprzęty mogą dzielić ten proces na kilka etapów, kończąc go dokładnym suszeniem odzieży. W niektórych szafach znajdziemy nie tylko generatory pary, ale również wentylatory odpowiedzialne za silny strumień powietrza, czy filtry UV eliminujące nieprzyjemną woń. Duża część takich urządzeń pozwala nie tylko usunąć z tkanin alergeny i kurz, odświeżyć ubrania i wyprasować je parą, ale również nadać im przyjemny zapach perfum. 

Ranking szaf parowych

Do rankingu szaf parowych wybraliśmy trzy najpopularniejsze urządzenia z tej kategorii. Poznaj ich największe wady i zalety, a następnie zdecyduj, czy potrzebujesz szafy parowej w swoim mieszkaniu.

Sprawdź też:

1. LG S3MFC

LG S3MFC



LG S3MFC to suszarka kondensacyjna z funkcją pary, wykorzystująca system suszenia niskotemperaturowego oraz system ruchomych wieszaków w celu skutecznego usuwania zagnieceń, przykrych zapachów czy alergenów. Urządzenie zapobiega powstawaniu uszkodzeń tkanin, spowodowanych przez ciepło. 

Sprzęt nadaje się do suszenia sukienek, swetrów czy garniturów. Usuwa przykre zapachy i zapewnia odzieży świeżość. Korzysta wyłącznie z czystej wody, dając efekt dezynfekcji. Nie powoduje kurczenia się ubrań i dokładnie usuwa z nich wilgoć.

Urządzenie posiada zbiornik ściekowy o pojemności 1,5 litra. Korzysta z modułu WiFi, dzięki czemu może być sterowane i monitorowane z poziomu aplikacji na urządzenia mobilne. Atutem produktu jest też jego design, czyli nowoczesne lustrzane drzwi.

Szafa mieści do 4 kg wsadu. Posiada funkcję automatycznego przerwania pracy po otwarciu drzwiczek, a także zabezpieczenie przed dziećmi i system automatycznego wyłączania. Pracuje, generując hałas do 61 dB. Dysponuje wentylatorem, który wiruje z prędkością 180 obrotów na minutę.

Sprzęt oferuje 20 programów własnych. Należy do urządzeń z klasy efektywności energetycznej A+++. Rocznie zużywa do 195 kWh energii. Produkt przypomina o konieczności wyczyszczenia filtra i informuje o zakończeniu pracy sygnałem akustycznym. Posiada też wskaźnik pozostałego czasu pracy.

Szafa oferuje funkcję opóźnionego startu. Jej wymiary wynoszą 185 na 44,8 na 58,5 cm. We wnętrzu urządzenia użytkownik znajdzie półkę do suszenia, prasę do spodni, wieszak na spodnie oraz wieszaki na koszule.

Zalety: Wady:
+ Należy do urządzeń z wysokiej klasy efektywności energetycznej. – Ma wysoką cenę.
+ Ma designerski wygląd.  
+ Pracuje cicho i skutecznie.  
+ Jest sterowana z poziomu aplikacji.  

2. Tefal YT4050

Tefal YT4050



TEFAL YT4050E1 to szafa parowa z automatyczną funkcją usuwania zagnieceń. Sprzęt mieści do 3 sztuk odzieży, ale pracuje szybko, bo w ciągu zaledwie 10 minut – trudniejsze zagniecenia może usuwać przez około 30 minut. Produkt wykorzystuje technologię i-BLUE ECO, która moduluje przepływ powietrza i pary dla optymalnych rezultatów prasowania, dzięki czemu urządzenie ma zużywać mniej energii niż zwykła parownica. 

Szafa odświeża i dezynfekuje za pomocą czystej pary, bez detergentów. Usuwa też nieprzyjemne zapachy. Produkt nie powoduje niszczenia się odzieży, ani jej kurczenia. Nadaje się nawet do delikatnych tkanin i grubych kurtek lub płaszczy. Sprzęt dysponuje mocą 1800 W. Wyłącza się automatycznie. Posiada 2-litrowy zbiornik na wodę z dużym otworem wlewowym (wyjmowany). Jest też zabezpieczony przed osadzaniem się kamienia. 

Urządzenie automatycznie dostosowuje temperaturę pracy i pary do tkanin. Informuje o zakończeniu programu suszenia za pomocą sygnału dźwiękowego. Posiada wskaźnik konieczności dolania wody i funkcję samooczyszczania. Pozwala używać wody kranowej w zbiorniku za sprawą zastosowanego systemu antywapiennego.

W zestawie z produktem użytkownik otrzymuje 3 wieszaki, 4 duże prostujące klipsy i 8 klipsów małych, pojemnik na akcesoria oraz pilot do sterowania pracą szafy. Urządzenie posiada też 4 kółka transportowe. Szafa składa się do wysokości 92 cm dla łatwiejszego przechowywania. 

Zalety: Wady:
+ Ma korzystną cenę. – Mieści tylko 3 sztuki ubrań.
+ Skutecznie odświeża i dezynfekuje. – Nie gwarantuje efektu idealnie wyprasowanych ubrań.
+ Pracuje szybko i wydajnie.  
+ Ma duży pojemnik na wodę.  

3. SAMSUNG DF60A8500CG

SAMSUNG DF60A8500CG



SAMSUNG DF60A8500CG to szafa parowa z funkcją odświeżania i bezpiecznego suszenia. Urządzenie wykorzystuje niskie temperatury, co zapobiega niszczeniu i kurczeniu się tkanin. Sprzęt korzysta ze sztucznej inteligencji, aby podpowiadać użytkownikowi, jakie cykle pracy wybierać dla najlepszych rezultatów. Szafa dezynfekuje i usuwa nieprzyjemne zapachy. Pozwala też nadawać ubraniom aromat ulubionych perfum za sprawą specjalnej szuflady na chusteczki zapachowe.

Urządzenie daje możliwość suszenia i odświeżania do 6 sztuk garderoby za jednym razem. Nadaje się do sukienek, kurtek, marynarek czy swetrów. Usuwa kurz, pyłki i zapachy za pomocą silnego strumienia powietrza, bez hałasu czy silnych wibracji. Szafa wygładza ubrania, eliminując większość zagnieceń. Produkt korzysta z funkcji Self Clean, oczyszczając się parą i ciepłym powietrzem. Dodatkowo, przypomina użytkownikowi o konieczności włączenia tego programu co 40 cykli. 

Sprzęt posiada filtr UV do usuwania przykrych zapachów. Jest bezpieczny nawet dla bardzo delikatnych tkanin, jak wełna czy jedwab. Korzysta z czujnika wilgotności, który optymalizuje czas suszenia ubrań. Posiada wbudowany moduł WiFi, dzięki któremu może być sterowany z poziomu aplikacji mobilnej. Można jednak obsługiwać go również za pomocą ekranu dotykowego na obudowie. 

Model jest sprzedawany w zestawie z półką, wieszakiem na akcesoria i trzema specjalnymi wieszakami na ubrania. Wymiary szafy wynoszą 445 x 1850 x 632 mm. Produkt oferuje funkcję opóźnionego zakończenia pracy i blokady rodzicielskiej. Posiada kilka trybów pracy, w tym program delikatny i szybki. Szafa mieści do 6 kg wsadu. Generuje hałas do 39 dB. 

Zalety: Wady:
+ Ma nowoczesny design. – Jest dosyć droga.
+ Jest pojemna.  
+ Cicho pracuje.  
+ Skutecznie prasuje i odświeża.  

Jak wybrać szafę parową?

Zakup szafy parowej to duży wydatek, dlatego warto dobrze go przemyśleć. Ponieważ wybór tego typu urządzeń dostępnych na rynku nie jest zbyt bogaty, porównanie poszczególnych modelów stanowi dosyć łatwe zadanie. Pod uwagę weź zatem:

  • cenę szafy – jest to kwota od około 3 do ponad 7 tysięcy złotych,
  • pojemność wsadu – czyli ilość ubrań, które można umieścić w szafie „na raz”,
  • funkcje – najczęściej będzie to wygładzanie, suszenie, dezynfekcja, ale niekiedy również nadawanie odzieży zapachu za pomocą np. chusteczek nasączonych perfumami,
  • zużycie energii – informuje o tym klasa energetyczna urządzenia, czy też jego moc (W),
  • programy pracy – w tym przede wszystkim rodzaj i czas ich trwania, czyli ile zajmuje odświeżenie kompletu odzieży,
  • głośność pracy,
  • pojemność zbiornika na wodę,
  • dodatkowe funkcje, jak automatyczne wyłączanie, wyświetlacz informujący o pozostałym czasie pracy, blokada rodzicielska, sterowanie aplikacją,
  • wymiary urządzenia,
  • design.

Czy warto kupić szafę parową?

Niektóre osoby interesują się szafą parową w nadziei, że jest ona w stanie zastąpić w ich mieszkaniu suszarkę automatyczną oraz żelazko czy parownicę. Należy pamiętać jednak, że korzystanie z takiej szafy ma dwie poważne wady:

1. Urządzenie mieści bardzo niewielką ilość ubrań, zwykle kilka sztuk. W suszarce bębnowej zmieści się natomiast całe pranie, czyli kilka kilogramów wilgotnej odzieży. Automatyczna suszarka jest też o wiele tańsza, nawet ta bardzo nowoczesna.

2. Urządzenie często nie wygładza odzieży tak dokładnie, jak żelazko – wiele zależy tu od czasu pracy, rodzaju materiału, stopnia zagniecenia tkaniny.

Szafa parowa ma jednak tę zaletę, że jest dla ubrań delikatniejsza. Korzysta z pary – bez środków chemicznych – i niskich temperatur, dlatego nie niszczy tkanin i nie powoduje ich kurczenia się, nawet w przypadku wełny czy bardzo delikatnego jedwabiu. Jej największą wadą jest natomiast cena – za polecany model szafy trzeba zapłacić nawet 7000 zł. 

Kto powinien zainwestować zatem w szafę do prasowania ubrań? Ten nierzadko designersko prezentujący się sprzęt może zachwycić miłośników nowych technologii oraz osoby zabiegane, które o poranku chcą założyć na siebie czyste i pachnące świeżością ubrania bez konieczności sięgania po żelazko. Prawdziwym atutem takiego urządzenia jest jednak możliwość usuwania z tkanin alergenów i bakterii, dlatego sprzęt docenią zwłaszcza alergicy.

Warto wspomnieć również, że funkcja odświeżania i wygładzania w szafie parowej daje efekt podobny do tego, jaki udaje się osiągnąć w profesjonalnej pralni. Jeśli więc często korzystamy z jej usług, inwestycja we własny produkt tego typu może stanowić korzystne rozwiązanie.   

Szafa parowa – opinie

Napisz nam w komentarzu, lub daj znać na facebooku co sądzisz o naszym zestawieniu 🙂

0 0 ocen
Oceń Artykuł
Angelika Woszczyńska
Angelika Woszczyńska
Lubię dobrze przemyślane zakupy, dlatego zawsze starannie porównuję produkty dostępne na rynku, oceniając przede wszystkim ich relację jakości do ceny. Jeśli Ty również cenisz sobie świadomość dobrze wydanych pieniędzy, każdy swój zakup poprzedź zapoznaniem się z naszymi rankingami. Wszystkie zestawienia przygotowujemy w oparciu o parametry techniczne i realne opinie użytkowników.
Powiadomienia
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
NAJNOWSZE WPISY
WARTO SPRAWDZIĆ
baner neonet
POWIĄZANE ARTYKUŁY
baner rtv euro agd