Strona głównaMałe AGDŻelazkaWybieramy najlepszą stację parową - ranking 2024

Wybieramy najlepszą stację parową – ranking 2024 [TOP6]

Stacja parowa – jak działa?

Stacja parowa, inaczej generator pary, to rodzaj żelazka wykorzystującego do swojej pracy parę wodną pod wysokim ciśnieniem. Urządzenie zbudowane jest z bojlera oraz standardowego żelazka z przewodem doprowadzającym do niego parę wodną. Produkty tego typu zawdzięczają swoją skuteczność wysokiemu ciśnieniu, które rozluźnia włókna tkanin, gorącej parze, która je rozmiękcza oraz nagrzanej do wysokiej temperatury stopie żelazka, która odpowiada za finalne wygładzenie prasowanej odzieży.

Stacja parowa ranking:

Ranking stacji parowych to zestawienie pięciu popularnych produktów cieszących się pozytywnymi opiniami swoich konsumentów. Przedstawiliśmy w nim modele z szerokiego przedziału cenowego, aby każdy z łatwością znalazł w rankingu urządzenie idealnie dostosowane do swoich potrzeb. Sprawdź, które generatory pary są warte zakupu i zapoznaj się z naszym poradnikiem, który pomoże Ci zdecydować, jakie parametry stacji parowych są dla Ciebie najistotniejsze.

Przejrzyj także:

1. Stacja parowa TEFAL GV9820 Pro Express Vision

TEFAL GV9820 Pro Express Vision



TEFAL GV9820 Pro Express Vision to generator pary z oświetleniem LED, który wytwarza w sposób ciągły 180 g pary na minutę pod ciśnieniem aż 9 barów. Urządzenie oferuje też dodatkowy wyrzut pary o mocy 750 gramów na minutę.

Sprzęt korzysta z automatycznego systemu uwalniania pary w pozycji poziomej i zatrzymywania tego procesu po odstawieniu urządzenia w pionie. Może też zamienić się w parownicę i pracować, generując parę w pozycji pionowej.

Produkt został wyposażony w szufladę na kamień. Oferuje też funkcję Anti-Drip, czyli blokadę kapania, która chroni odzież przed plamami. Stopę żelazka pokryto powłoką Durilium AirGlide. Dodatkowa funkcja Autoclean pomaga utrzymać ją w czystości bez wysiłku. Urządzenie ma duży 1,8-litrowy zbiornik na wodę, który można wyjmować do napełniania.

Generator wyłącza się automatycznie. Jest zabezpieczony przed przegrzaniem. Posiada blokadę, która ułatwia przenoszenie urządzenia. Gwarantuje bezpieczeństwo prasowania wszystkich rodzajów tkanin – nawet jedwabiu. Sprzęt informuje o konieczności odkamieniania czy napełnienia zbiornika na wodę.

Zalety: Wady:
+ Ma duży zbiornik na wodę. – Ma dosyć wysoką cenę.
+ Posiada regulację temperatury pracy.  
+ Pozwala korzystać z wody kranowej.  

2. Stacja parowa Philips PerfectCare Elite Plus GC9682/80

Philips PerfectCare Elite Plus GC9682/80



Stacja parowa Philips PerfectCare Elite Plus GC9682/80 to urządzenie o mocy 2700 W, wytwarzające do 165 g pary na minutę. Produkt posiada stopę z powłoką tytanową i wyrzuca parę pod ciśnieniem nawet 8 barów. Dzięki czujnikowi DynamiQ generator wykrywa ruch i uruchamia się automatycznie. Żelazko stosuje technologię OptimalTEMP, dzięki której jest bezpieczne dla wszystkich tkanin i można pozostawiać je bezpośrednio na odzieży bez ryzyka przypalenia.

Stacja nie wymaga regulowania temperatury. Dzięki silnym wyrzutom pary radzi sobie nawet z bardzo grubymi materiałami. Urządzenie może być użytkowane w pionie bez konieczności rozkładania deski do prasowania. Jego stopę wykonano ze stali szlachetnej, pokrytej sześcioma warstwami tytanu.

Produkt jest wyposażony w duży zbiornik na wodę, wystarczający na maksymalnie 2 godziny pracy. Dzięki filtrom wyciszającym pracuje cicho i nie przeszkadza innym domownikom. Stacja posiada również funkcję automatycznego wyłączania w przypadku trwającej kilka minut bezczynności oraz blokadę w stacji bazowej, służącą do bezpiecznego przenoszenia gorącego żelazka. Urządzenie działa również w trybie ECO, który zmniejsza pobór mocy nawet do 30%.

Zalety: Wady:
+ Urządzenie bardzo szybko się nagrzewa i generuje parę bez przerw. – Ma bardzo wysoką cenę.
+ Automatycznie wyrzuca parę i nie wymaga regulowania temperatury. – Negatywne opinie dotyczą braku opcji zwijania przewodu zasilającego.
+ Jest lekkie i wygodne w użyciu.  

3. Stacja parowa TEFAL IXEO Power QT2020

TEFAL IXEO Power QT2020



Generator pary TEFAL IXEO Power QT2020 wytwarza 90 g pary na minutę i 200 g pary przy dodatkowym wyrzucie. Dzięki mocy 2170 W generuje ciśnienie 5,8 bara. Atutem tego modelu jest dodatkowa deska, która wraz z produktem tworzy naprawdę profesjonalną stację parową do wygodnego prasowania każdego rodzaju odzieży. Deskę można ustawić w dowolnej pozycji, również w pionie. Stacja parowa posiada też blokadę kapania i przezroczysty zbiornik na wodę o pojemności 1,1 litra.

Sprzęt nagrzewa się w zaledwie 70 sekund. Samodzielnie dopasowuje temperaturę prasowania do tkanin różnego typu. Dużą zaletą urządzenia są też wbudowane w jego podstawie koła transportowe. Wiele osób doceni ten sprzęt także za wyjmowany zbiornik na wodę. Urządzenie zostało zabezpieczone przed przegrzaniem. Generator przypomina o konieczności usunięcia kamienia i uzupełnienia wody.

Zalety: Wady:
+ Urządzenie ma bardzo szybko się nagrzewa. – Zajmuje sporo miejsca.
+ Posiada deskę do prasowania w zestawie. – Niektóre negatywne opinie dotyczą niepraktycznego umiejscowienia żelazka na stacji.
+ Ma wyjmowany zbiornik na wodę.  

4. Stacja parowa LAURASTAR Lift Plus Black

LAURASTAR Lift Plus Black



LAURASTAR LIFT PLUS ULTIMATE BLACK to generator pary o kompaktowych wymiarach i niskiej wadze. Urządzenie korzysta z „suchej pary” oraz żelazka z aktywną stopą 3D. Sprzęt wytwarza wyjątkowy rodzaj pary, określany mianem Ultradelikatnej Suchej Pary DMS. Jest to para będąca w 100% gazem, nie zawierająca cząstek wody w stanie ciekłym. Dzięki temu urządzenie nie moczy tkanin, choć jednocześnie neutralizuje nieprzyjemne zapachy i odświeża odzież.

Generator wyrzuca parę z prędkością 28 m/s. Posiada też wyjątkową stopę żelazka, która nadaje się do każdego rodzaju tkanin i może być użytkowana w pionie bez konieczności dociskania materiału do deski. Stopa generatora ma też zaokrąglony kształt, co zapobiega uszkodzeniom włókien.

Urządzenie oferuje tryb pracy pulsacyjnej, czyli serii uderzeń optymalnej ilości pary. Funkcja ta oszczędza wodę, jednocześnie zapewniając dobre rezultaty prasowania. Produkt może pochwalić się Atestem Higienicznym Państwowego Zakładu Higieny. Jest sprzedawany w zestawie z wkładem antywapiennym, uchwytem na przewód, ochronną nasadką do delikatnych tkanin i matą izolującą. Warto wspomnieć, że urządzenie korzysta z filtru węglowego, który umieszcza się w zbiorniku wody – wymiana jest konieczna co 3-6 miesięcy.

Sprzęt dysponuje mocą 2200 W. Oferuje dwa ustawienia temperatury. Generuje ciśnienie pary rzędu 3,5 bara. Jest gotowe do pracy w ciągu 3 minut od uruchomienia. Posiada zbiornik na wodę o pojemności 1,1 litra. Stopę żelazka generatora wykonano ze szczotkowanego aluminium.

Zalety: Wady:
+ Jest mały i lekki. – Ma wysoką cenę.
+ Bardzo skutecznie prasuje różne materiały.   

+ Bardzo szybko się nagrzewa i cicho pracuje.

 

5. Stacja parowa PHILIPS PERFECTCARE SERIA 9000 PSG9040/80

PHILIPS PERFECTCARE SERIA 9000 PSG904080



Philips PerfectCare seria 9000 PSG9040/80 wykorzystuje technologię ActiveSense, która za sprawą wbudowanej kamery i sztucznej inteligencji na bieżąco wykrywa rodzaj tkaniny i dopasowuje do niej optymalną temperaturę prasowania. Urządzenie pracuje w pionie i w poziomie. Dysponuje też systemem szybkiego chłodzenia.

Atutem sprzętu jest niska waga samego żelazka – mniej niż 1 kg. Model oferuje wyrzut pary do 750 g. Generuje parę pod ciśnieniem maksymalnie 9 barów. Nagrzewa się w 2 minuty. W sposób ciągły uwalnia 180 g pary na minutę. Dysponuje mocą 3100 W.

Stopę żelazka pokryto powłoką tytanową odporną na zarysowania. Sprzęt wykorzystuje system Easy De-Calc Plus, ułatwiający usuwanie kamienia. Ma też wyjmowany zbiornik na wodę o pojemności 1,8 litra z praktyczną blokadą, którą należy uruchomić przy przenoszeniu. Urządzenie wyposażono również w wyłącznik bezpieczeństwa.

Zalety: Wady:
+ Urządzenie dysponuje dużą mocą. – Ma wysoką cenę.
+ Ma wyjątkowo duży zbiornik na wodę.  
+ Dostosowuje parametry pracy na podstawie badania struktury materiału i sztucznej inteligencji.

6. Stacja parowa BRAUN CareStyle 7 Pro IS 7286 BK

BRAUN CareStyle 7 Pro IS 7286 BK



BRAUN CareStyle IS 7286 BK to generator pary o mocy 2700 W. Urządzenie posiada żelazko ze stopą FreeGlide 3D. Generuje ciśnienie rzędu 8 barów. W sposób ciągły wytwarza 180 g pary na minutę, a przy wyrzucie dodatkowym nawet 600 g.

Sprzęt korzysta z systemu antywapiennego. Posiada funkcję samooczyszczania i automatycznego wyłączania. Automatycznie dobiera też temperaturę pracy, ale pozwala regulować strumień pary. Oferuje również dodatkowy, pionowy wyrzut do odświeżania i wygładzania odzieży bez konieczności sięgania po deskę do prasowania.

Urządzenie posiada blokadę kapania. Oferuje cztery tryby prasowania do wyboru, w tym jeden automatyczny, ECO i turbo, na przykład do jeansu. Generator nagrzewa się w ciągu 2 minut. Posiada zbiornik na wodę o pojemności 2 litrów.

Zalety: Wady:
+ Ma designerski wygląd. – Według opinii niekiedy generuje parę w losowej ilości.
+ Dysponuje dużą mocą.  – Miewa problem z komunikatem o braku wody w zbiorniku. 

+ Nie wymaga częstego uzupełniania wody w zbiorniku.

 

Stacja parowa – jaką wybrać?

Zakup stacji parowej to spory wydatek, który warto odpowiednio przemyśleć. Po inny model urządzenia sięgniemy planując korzystać z niego w warunkach domowych, po inny zaś mając zamiar stosować je w ramach działalności gospodarczej. Standardowo najlepiej oprzeć swój wybór na podstawowych parametrach generatorów, takich jak:

  • wytwarzanie pary – tj. ilość pary wytwarzanej przez stację w sposób stały, wyrażona w gramach na minutę. Im wyższa, tym bardziej efektywne dane urządzenie. Najlepiej jeśli parametr oscyluje w granicach około 120 – 150 g/min.
  • uderzenie pary – czyli ilość pary, jaką generator jest w stanie „wyrzucić” jednorazowo podczas tak zwanego silnego uderzenia. Duże wartości tego parametru to gwarancja, że produkt poradzi sobie nawet z bardzo trudnymi zagnieceniami.
  • moc – od mocy stacji parowej zależy czas jej nagrzewania oraz wydajność pracy. Optymalna wysokość tego parametru to 2000 W i więcej.
  • ciśnienie pary – od ciśnienia wyrzucanej pary zależne są efekty pracy generatora. Gwarancją najlepszej efektywności dla tego typu urządzeń jest 5 barów i więcej.
  • pojemność zbiornika na wodę – im ona większa tym dłuższa ciągła praca urządzenia, bez konieczności uzupełniania zapasów. Większość urządzeń posiada zbiornik o pojemności około 2 litrów.
  • regulacja wydatku pary – generatory mogą posiadać funkcję samodzielnego regulowania temperatury żelazka oraz ilości wyrzucanej pary, funkcję automatycznego dostosowywania obu parametrów, bądź funkcję utrzymywania stałego, optymalnego stosunku temperatury do ilości pary.
  • powłoka stopy żelazka – od pokrycia stopy żelazka zależy jego gładkość, odporność na zarysowania oraz łatwość czyszczenia. Na rynku znajdziemy stacje ze stopą aluminiową, ceramiczną, szklaną, granitową, stalową, emaliowaną itd. Za najtrwalsze uznaje się te ceramiczne lub pokryte tytanem.

Stacja parowa – jakie funkcje są godne uwagi?

Efektywna stacja parowa będzie dysponowała wysoką mocą i generowała dużą ilość pary pod wysokim ciśnieniem. Istotna z punktu widzenia użytkownika będzie także jej lekkość, ergonomiczność oraz rozmiar. Duże znaczenie ma również długość przewodu zasilającego oraz długość kabla łączącego żelazko z bojlerem. Co natomiast z funkcjami generatora pary?

Na uwagę zasługuje przede wszystkim funkcja blokady kapania, która zapobiega wyciekom wody przy niskich temperaturach prasowania oraz po odłączeniu urządzenia od źródła zasilania. Korzystnie jest sięgać także po modele wyposażone w system odkamieniania, który informuje o konieczności czyszczenia produktu poprzez sygnał dźwiękowy lub powiadomienie. Osoby oszczędne powinny szukać również stacji parowej z trybem pracy ECO, która pozwala na obniżenie zużycia prądu i wody w trakcie prasowania mniej wymagających tkanin.

Dla bezpieczeństwa warto wybierać generatory z funkcją „auto-off”, czyli te, które wyłączają się automatycznie po określonym czasie bezczynności. Do komfortowego przechowywania i przenoszenia urządzenia konieczny będzie z kolei system blokady, chroniący przed poparzeniem.

Wygodne funkcje stacji parowych to także system iCare, który samodzielnie dostosowuje temperaturę i ilość pary do rodzaju tkanin oraz system samooczyszczania, udrażniający kanaliki parowe z osadu.

Podsumowanie

Żelazka ze stacją parową to urządzenia, które znacząco ułatwiają prasowanie różnego typu tkanin, a dodatkowo odświeżają je i sterylizują. Warto mieć je w swoim domu zwłaszcza, jeśli naprawdę nie lubimy prasowania, gdyż dzięki nim czynność ta staje się dużo przyjemniejsza i zajmuje o wiele mniej czasu. Chociaż bardzo dobry generator to koszt minimum 1000 zł, wielu użytkowników tego typu sprzętu nie żałuje wydanych na ten cel pieniędzy.

Stacja parowa opinie

Napisz nam w komentarzu lub daj znać na facebooku co sądzisz o naszym zestawieniu 🙂

0 0 ocen
Oceń Artykuł
Angelika Woszczyńska
Angelika Woszczyńska
Lubię dobrze przemyślane zakupy, dlatego zawsze starannie porównuję produkty dostępne na rynku, oceniając przede wszystkim ich relację jakości do ceny. Jeśli Ty również cenisz sobie świadomość dobrze wydanych pieniędzy, każdy swój zakup poprzedź zapoznaniem się z naszymi rankingami. Wszystkie zestawienia przygotowujemy w oparciu o parametry techniczne i realne opinie użytkowników.
Powiadomienia
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
NAJNOWSZE WPISY
WARTO SPRAWDZIĆ
baner media expert
POWIĄZANE ARTYKUŁY
baner rtv euro agd