Strona głównaMałe AGDWybieramy najlepsze żelazko parowe - ranking 2024

Wybieramy najlepsze żelazko parowe – ranking 2024 [TOP5]

Żelazko parowe – dlaczego warto je mieć?

Żelazko parowe to urządzenie, które do swojej pracy wykorzystuje nie tylko rozgrzaną stopę, ale również gorącą parę wodną. Dzięki temu rozluźnia i rozmiękcza włókna tkanin, co znacząco ułatwia ich wygładzanie. Poza tym para chroni odzież przed przypaleniem i wyświeceniem, a dodatkowo odświeża i sterylizuje materiały, pozbywając się z nich większości szkodliwych dla zdrowia drobnoustrojów. Żelazko parowe jest zatem wariantem tradycyjnego żelazka, który pozwala skrócić czas prasowania i uzyskać dużo lepsze rezultaty.

Żelazko parowe ranking:

Ranking żelazek parowych to zestawienie najpopularniejszych urządzeń, cieszących się bardzo dobrymi opiniami. Zadbaliśmy, aby znalazły się w nim produkty w różnych cenach, dzięki czemu każda osoba zainteresowana zakupem żelazka tego typu znajdzie w naszym zestawieniu produkt idealnie dostosowany do swoich potrzeb i oczekiwań.

Przejrzyj również:

1. Żelazko parowe PHILIPS DST8050/20 Azur 8000 Series

PHILIPS DST8050/20 Azur 8000 Series



PHILIPS DST8050/20 Azur 8000 Series to żelazko parowe o mocy 3000 W. Urządzenie generuje silne uderzenie pary o gramaturze 260 g. W sposób ciągły emituje natomiast 85 gramów pary na minutę.

Sprzęt korzysta z funkcji OptimalTEMP, która chroni tkaniny przed przypaleniem. Posiada stopę ceramiczną SteamGlide Elite, która zapewnia dobry poślizg i łatwość czyszczenia. Produkt wyłącza się automatycznie po 8 minutach bezczynności stojąc pionowo oraz po 30 sekundach, jeśli użytkownik pozostawi go stopą na tkaninie.

Urządzenie pozwala prasować w pionie i w poziomie. Dzięki czujnikom automatycznie dostosowuje ilość pary do ruchów, jakie wykonuje użytkownik żelazkiem. Produkt posiada zbiornik na wodę o pojemności 350 ml. Korzysta też z funkcji usuwania kamienia i wapiennych osadów.

Atutem żelazka są takie rozwiązania jak ergonomiczna rączka, wyprofilowany stożek parowy czy blokada kapania. Urządzenie ostrzega o braku wody w zbiorniku i informuje o osiągnięciu zadanej temperatury za pomocą lampek kontrolnych.

Zalety: Wady:
+ Ma mocny wyrzut pary. – Według niektórych opinii nieco długo się nagrzewa. 
+ Automatycznie reguluje temperaturę.  
+ Pozwala korzystać z wody kranowej.  

2. Żelazko parowe Mozano Ultimate Smooth

Mozano Ultimate Smooth



Mozano Ultimate Smooth to żelazko o mocy 2600 W, pracujące bezprzewodowo. Urządzenie posiada ceramiczną powłokę na stopie. Generuje 25 g pary na minutę. Posiada funkcję prasowania w pionie i blokadę kapania.

Sprzęt korzysta z systemu antywapiennego i funkcji samooczyszczenia. Wyłącza się automatycznie po kilku minutach bezczynności. W stopie żelazka umieszczono 52 otwory parowe. Urządzenie posiada też podstawkę ze złączem 360 stopni, na którą można odkładać produkt pod dowolnym kątem.

Model wyposażono w gumowaną rękojeść, wskaźnik gotowości do pracy i poziomu wody w zbiorniku. Żelazko może pracować bez pary, z normalnym wyrzutem pary i z mocnym wyrzutem pary. Posiada też pokrętło do regulacji temperatury. Pojemność zbiornika na wodę w tym urządzeniu to aż 450 ml.

Sprzęt pracuje bezprzewodowo przez 1 minutę z parą lub 2 minuty bez pary. Ładuje się przez 40 sekund w pierwszym cyklu i przez 20 sekund w kolejnym. Jest sprzedawany w zestawie z kubkiem na wodę. Waży 950 g.

Zalety: Wady:
+ Ma korzystną cenę. – Wymaga bardzo częstego odkładania na podstawkę ładującą.
+ Działa bezprzewodowo.  
+ Ma efektowny design.  

3. Żelazko parowe TEFAL Easygliss Plus FV5735

TEFAL Easygliss Plus FV5735



TEFAL Easygliss Plus FV5735 to urządzenie o mocy 2500 W, generujące 45 g pary na minutę. Model oferuje funkcję dodatkowego uderzenia pary o sile 220 g. Posiada blokadę kapania i duży otwór wlewu.

Sprzęt wyposażono w stopę ze śliską powłoką Durilium AirGlide. Jego atutem jest system automatycznego dobierania temperatury pracy i ilości pary do rodzaju tkaniny. Urządzenie dociera z parą w każde miejsce, dlatego dobrze radzi sobie nawet z trudnodostępnymi zagnieceniami.

Sprzęt może pracować w pionie. Posiada zbiornik na wodę o pojemności 270 ml. Jest zabezpieczony przed przegrzaniem.

Zalety: Wady:
+ Urządzenie szybko się nagrzewa. – Jest wykonane mało starannie – dot. spasowania elementów.
+ Generuje dużą ilość pary. – Ma krótki przewód.
+ Automatycznie dobiera parametry pracy.
+ Ma atrakcyjną cenę.

4. Żelazko parowe BRAUN TexStyle 7 Pro SI 7160 BL

BRAUN TexStyle 7 Pro SI 7160 BL



BRAUN TexStyle 7 Pro SI 7160 BL to urządzenie o mocy 3000 W, wyposażone w ceramiczną stopę FreeGlide 3D EloxalPlus. Produkt dysponuje blokadą kapania, funkcją automatycznego wyłączenia i silnego uderzenia pary do 225 g/min.

Stopa żelazka posiada stożek parowy, który dociera do trudno dostępnych miejsc. Atutem produktu jest też długi przewód zasilający (2,5 metra) oraz praktycznej wielkości zbiornik na wodę o pojemności 300 ml.

Sprzęt korzysta z funkcji odkamieniania. Ma duży otwór wlewowy i ergonomiczną rączkę Wyłącza się automatycznie po 30 sekundach bezczynności w poziomie lub po 8 minutach bezczynności w pionie. Oferuje regulację temperatury i ilości pary w zakresie od 0 do 50 g na minutę.

Zalety: Wady:
+ Ma dużą moc. – Ma mało czytelne pokrętło do regulacji temperatury.
+ Jest solidnie wykonane.  
+ Jego stopa ułatwia prasowanie.  

5. Żelazko parowe Beko FutureIron Premium SPA9130B

Beko FutureIron Premium SPA9130B



Beko FutureIron Premium SPA9130B dysponuje mocą 3000 W i generuje ciągły wyrzut pary w ilości 63 g/min, uwalniany czujnikiem ruchu SteamSense. Sprzęt szybko się nagrzewa i oszczędza wodę. Może być obsługiwany jedną ręką, ponieważ posiada przyciski zamiast pokrętła. Oferuje kilka trybów pracy do wyboru.

Urządzenie wyposażono w wyświetlacz LED i sygnalizację dźwiękową stanu pracy. Produkt posiada spryskiwacz, tryb odkamieniania i ceramiczną stopę SoftGlide, odporną na ścieranie. Model wyróżnia się ciekawym, ale też praktycznym designem – oferuje miejsce na zwinięcie przewodu.

Atutem sprzętu jest duży zbiornik na wodę (350 ml) z szerokim otworem wlewowym oraz silne uderzenie parą (280 g). Model posiada blokadę kapania i system automatycznego wyłączania.

Zalety: Wady:
+ Ma dużą moc. – Ma wysoką cenę.
+ Generuje bardzo dużą ilość pary. – Jest dosyć ciężkie.
+ Ciekawie się prezentuje.  
+ Jest łatwe w obsłudze.  

Żelazko parowe – jakie wybrać?

Żelazko parowe technicznie niewiele różni się od tradycyjnego modelu żelazka. Dzieli z nim wiele podstawowych parametrów, które wpływają na jego skuteczność i komfort obsługi. Istnieją jednak również takie cechy i funkcje, które spotkamy wyłącznie w produktach generujących parę. Na co należy zatem zwracać uwagę?

  • moc – decydująca o szybkości nagrzewania żelazka oraz jego efektywności. Najlepiej sięgać po modele o mocy minimum 2000 W. Im większa moc, tym skuteczniejsze i szybsze będzie dane urządzenie.
  • siła ciągłego wytwarzania pary – czyli ilość pary wytwarzanej w sposób ciągły w czasie jednej minuty prasowania wyrażona w gramach. Minimalna wartość tego parametru powinna wynosić około 40 g/min.
  • siła uderzenia pary – czyli siła pojedynczego wyrzutu pary. Najlepiej jeśli wynosi ona minimum 150 g. Im ona większa, tym skuteczniej żelazko wygładzi tkaniny – również w trakcie prasowania w pionie (o ile urządzenie ma taką funkcję).
  • rodzaj stopy – tj. przede wszystkim jej zewnętrzna powłoka, która decyduje o gładkości, wytrzymałości i łatwości utrzymania żelazka w czystości. Najczęściej poleca się stopy ceramiczne i teflonowe. Odpowiednio trwałe materiały stanowią gwarancję, że żelazko nie ulegnie porysowaniu w kontakcie z guzikami czy suwakami, a co za tym idzie zachowa swoją gładkość i nie będzie przypalać tkanin.
  • pojemność zbiornika na wodę – im większy zbiorniczek na wodę tym lepiej, choć wypełniony w całości będzie wpływał nieznacznie na ciężar całego urządzenia. Standardowo żelazka parowe mieszczą około 300 – 400 ml wody.
  • regulacja temperatury/ilości pary – żelazka parowe mogą pracować z jedną stałą, optymalnie dobraną temperaturą lub umożliwiać jej regulację. Ta z kolei może opierać się na różnego typu programach, dostosowanych do typu tkanin. Dobrze jeśli żelazko parowe samoczynnie dostosowuje ilość generowanej pary do wybranej temperatury prasowania, choć dla niektórych najwygodniejszym rozwiązaniem będą produkty stosujące do swojej pracy stałe parametry – nie wymagają wtedy segregowania odzieży ani samodzielnego regulowania mocy urządzenia.
  • długość przewodu zasilającego – za minimalną długość przewodu zasilającego uznaje się 2 metry. Warto sięgać również po te modele urządzeń, które posiadają kabel obrotowy, nieskręcający się w trakcie prasowania.
  • zabezpieczenia – czyli przede wszystkim system automatycznego wyłączania żelazka w przypadku określonego czasu bezczynności.

Żelazko parowe – na jakie funkcje warto zwrócić uwagę?

Żelazko – niezależnie od tego, czy zwykłe, czy parowe – powinno mieć dużą moc, trwałą, idealnie gładką stopę oraz funkcjonalną regulację temperatury pracy. Na wygodę jego użytkowania wpływa także wielkość i poręczność produktu oraz długość przewodu zasilającego. Odpowiednia waga żelazka jest z kolei kwestią bardzo indywidualną. Urządzenia tego typu nie powinny być ani za lekkie, ani zbyt ciężkie, gdyż nie dają wtedy pełnego komfortu obsługi. Co natomiast z funkcjami dodatkowymi w przypadku żelazek parowych?

Jedną z najważniejszych funkcji żelazka parowego jest blokada kapania, czyli system, który zapobiega wyciekom wody z otworów w stopie w przypadku wyłączenia urządzenia, bądź pracy z użyciem bardzo niskiej temperatury. Dzięki blokadzie użytkownik nie musi obawiać się przemoczenia prasowanych ubrań i stworzenia na nich nieestetycznych plam.

Inną bardzo przydatną funkcją jest samooczyszczanie. Polega ono najczęściej na napełnieniu zbiornika na wodę do pełna, a następnie uruchomienia programu czyszczenia za pomocą dedykowanego przycisku (najlepiej nad wanną lub miską). W taki sposób udrażnia się kanaliki, przez które para wodna wydostaje się na zewnątrz żelazka.

Niezbędną funkcją żelazka parowego jest system jego odkamieniania. Regularne usuwanie kamienia z wnętrza urządzenia jest bowiem konieczne, aby produkt mógł pracować długo i niezawodnie. Funkcja odkamieniania działa najczęściej na zasadzie oddzielania cząstek kamienia, na przykład do dedykowanej szufladki, z której drobiny można zwyczajnie wysypać lub wypłukać. Jeśli zakupimy model żelazka bez tej funkcji, nie powinniśmy wlewać do niego zwykłej wody kranowej, lecz wyłącznie wodę destylowaną.

Podsumowanie

Żelazko parowe nie jest urządzeniem szczególnie kosztownym. Ceny polecanych modelów oscylują bowiem już w granicach 100 – 300 zł. Warto zatem zamiast tradycyjnego żelazka wyposażyć się właśnie w to parowe – szczególnie jeśli prasowanie nie jest naszą mocną stroną. Codzienna pielęgnacja odzieży będzie wtedy zabiegiem znacznie przyjemniejszym, bo szybszym, bezpieczniejszym dla tkanin i dużo efektowniejszym.

Żelazko parowe opinie

Napisz nam w komentarzu lub daj znać na facebooku co sądzisz o naszym zestawieniu 🙂

0 0 ocen
Oceń Artykuł
Angelika Woszczyńska
Angelika Woszczyńska
Lubię dobrze przemyślane zakupy, dlatego zawsze starannie porównuję produkty dostępne na rynku, oceniając przede wszystkim ich relację jakości do ceny. Jeśli Ty również cenisz sobie świadomość dobrze wydanych pieniędzy, każdy swój zakup poprzedź zapoznaniem się z naszymi rankingami. Wszystkie zestawienia przygotowujemy w oparciu o parametry techniczne i realne opinie użytkowników.
Powiadomienia
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
NAJNOWSZE WPISY
WARTO SPRAWDZIĆ
baner media expert
POWIĄZANE ARTYKUŁY
baner rtv euro agd