Strona główna Małe AGD Żelazko parowe - jakie wybrać?

Żelazko parowe – jakie wybrać?

Żelazko parowe – dlaczego warto je mieć?

Żelazko parowe to urządzenie, które do swojej pracy wykorzystuje nie tylko rozgrzaną stopę, ale również gorącą parę wodną. Dzięki temu rozluźnia i rozmiękcza włókna tkanin, co znacząco ułatwia ich wygładzanie. Poza tym para chroni odzież przed przypaleniem i wyświeceniem, a dodatkowo odświeża i sterylizuje materiały, pozbywając się z nich większości szkodliwych dla zdrowia drobnoustrojów. Żelazko parowe jest zatem wariantem tradycyjnego żelazka, który pozwala skrócić czas prasowania i uzyskać dużo lepsze rezultaty.

Żelazko parowe ranking:

Ranking żelazek parowych to zestawienie najpopularniejszych urządzeń, cieszących się bardzo dobrymi opiniami. Zadbaliśmy, aby znalazły się w nim produkty w różnych cenach, dzięki czemu każda osoba zainteresowana zakupem żelazka tego typu znajdzie w naszym zestawieniu produkt idealnie dostosowany do swoich potrzeb i oczekiwań.

Żelazko parowe Philips Azur Performer Plus GC4527/00

Philips Azur Performer Plus GC4527/00


Sprawdź produkt w sklepie:

Żelazko parowe Philips Azur Performer Plus GC4527/00 to urządzenie o mocy 2600 W, wydzielające w sposób stały 50 g pary na minutę lub 220 g przy pojedynczym uderzeniu. Produkt posiada automatyczną regulację ilości pary, która dostosowuje się do wybranej przez użytkownika temperatury. Dzięki specjalnie wyprofilowanej stopie pozwala dotrzeć do najbardziej trudno dostępnych miejsc.

Urządzenie posiada funkcję Self Clean oraz wbudowany pojemnik na cząstki kamienia, co pozwala zadbać o lepszą wydajność i dłuższą żywotność żelazka. Stopa produktu pokryta jest warstwą tlenku tytanu, co zapewnia jej doskonały poślizg i wysoką odporność na zarysowania. Wybrany model posiada 300 ml zbiornik na wodę oraz gumowany uchwyt i opcję auto wyłączania.

Zalety:Wady:
+ Urządzenie ma dobry stosunek jakości do ceny – Negatywne opinie dotyczą długości kabla oraz ciężaru żelazka.
+ Posiada doskonałej jakości stopę, która nie ulega zarysowaniom. – Nie jest sprzedawane w zestawie z pojemniczkiem do nalewania wody.
+ Jest wykonane solidnie i estetycznie.

Żelazko parowe Philips GC4532/20

Żelazko parowe Philips GC4532/20


Sprawdź produkt w sklepie:

Żelazko parowe Philips GC4532/20 to urządzenie o mocy 2400 W, wytwarzające 45 g pary na minutę oraz zdolne do silnego wyrzutu pary w ilości 180 g. Produkt posiada funkcję spryskiwacza, samooczyszczania oraz pionowego wyrzutu pary. Odkamienia się w 15 sekund – wystarczy wyjąć z niego pojemnik na kamień i wypłukać go pod wodą. Dzięki stopie Steam Glide gładko porusza się po różnych tkaninach i nie ulega zarysowaniom.

Urządzenie pozwala na regulację strumienia pary oraz dostosowanie temperatury prasowania przy użyciu suwaka. Jego system antywapienny umożliwia natomiast swobodne korzystanie z wody kranowej.

Zalety:Wady:
+ Posiada praktyczną funkcję odkamieniania. – Niektóre opinie odnoszą się krytycznie do wagi żelazka.
+ Dzięki blokadzie kapania nie zostawia mokrych plam na ubraniach.
+ Ma bardzo gładką stopę, która nie przywiera do tkanin.

Żelazko parowe Russell Hobbs 25090-56 One Temperature

Żelazko parowe Russell Hobbs 25090-56 One Temperature


Sprawdź produkt w sklepie:

Żelazko parowe Russell Hobbs 25090-56 One Temperature to urządzenie o mocy 2600 W, generujące w sposób stały 50 g pary na minutę oraz 210 g pary przy uderzeniu. Produkt posiada ceramiczną stopę i jest sterowany za pomocą przycisków. Żelazko działa z jedną, optymalną dla każdego rodzaju tkanin temperaturą, dlatego nie wymaga sortowania odzieży ani ciągłego zmieniania ustawień pracy. Jednocześnie urządzenie jest bezpieczne nawet dla tak delikatnych materiałów jak jedwab.

Stopa żelazka pokryta jest turmalinem, który zapobiega elektryzowaniu włókien i usprawnia poślizg żelazka. Duży zbiornik na wodę gwarantuje wygodę użytkowania bez konieczności częstego uzupełniania płynu. Urządzenie posiada funkcję pionowego wyrzutu pary oraz funkcję samooczyszczania, która zapobiega osadzaniu się kamienia.

Zalety:Wady:
+ Urządzenie pozwala na bezpieczne wyprasowanie każdego typu tkanin jedną, optymalną temperaturą. – Negatywne opinie dotyczą głównie jakości plastików obudowy żelazka.
+ Jego stopa jest pokryta wysokiej jakości powłoką zapewniającą idealną gładkość.
+ Umożliwia wygładzanie tkanin w pionie przy pomocy mocnego wyrzutu pary.

Żelazko parowe Bosch TDA 2365

Żelazko parowe Bosch TDA 2365


Sprawdź produkt w sklepie:

Żelazko parowe Bosch TDA 2365 to urządzenie o mocy 2200 W, wytwarzające w sposób stały 22 g pary na minutę oraz 80 g pary przy uderzeniu. Produkt posiada ceramiczną stopę Palladium glissee, która zapewnia doskonałe właściwości poślizgowe. Wybrany model dysponuje funkcją płynnej regulacji, spryskiwacza i pionowego uderzenia pary. Może być napełniany wodą kranową.

Żelazko posiada zabezpieczenie przed przegrzaniem, wskaźnik poziomu wody oraz opcję zwijania kabla. Dzięki systemowi AntiCalc odkamienia wodę, zaś dzięki funkcji DripStop chroni odzież przed zamoczeniem podczas pracy z niską temperaturą. Jego duży pojemnik na wodę nie wymaga częstego uzupełniania.


Zalety:Wady:
+ Urządzenie ma bardzo przystępną cenę. – Posiada mało precyzyjny dzióbek stopy.
+ Jest solidnie wykonane.
+ Szybko się nagrzewa.

Żelazko parowe Tefal EasyGliss FV3970 Durilium AirGlide

Tefal EasyGliss FV3970 Durilium AirGlide


Sprawdź produkt w sklepie:

Żelazko parowe Tefal EasyGliss FV3970 Durilium AirGlide to urządzenie o mocy 2400 W, generujące 35 g pary w sposób ciągły oraz 150 g pary przy uderzeniu. Produkt jest obsługiwany przy pomocy pokrętła. Jego stopa pokryta została powłoką Durilium AirGlide, która sprawia, że żelazko z łatwością sunie po tkaninach. Wbudowana funkcja Ani-Drop zabezpiecza ubrania przed zaplamieniem. O bezpieczeństwo użytkowania urządzenia dba z kolei funkcja automatycznego wyłączania.

Żelazko samodzielnie dostosowuje ilość generowanej pary do wybranego ustawienia temperatury. Dzięki systemowi AntiCalc jest łatwe do odkamieniania. Praktycznie zaprojektowany pojemnik na wodę sprawia, że uzupełnianie płynu jest bardzo komfortowe. Odpowiednio wyprofilowany kształt stopy umożliwia dostęp nawet do bardzo trudno dostępnych miejsc.

Zalety:Wady:
+ Urządzenie jest wykonane solidnie i estetycznie. – Jest bardzo lekkie, co nie odpowiada wszystkim użytkownikom.
+ Jest poręczne i komfortowe w użytkowaniu.
+ Szybko się nagrzewa.

Żelazko parowe – jakie wybrać?

Żelazko parowe technicznie niewiele różni się od tradycyjnego modelu żelazka. Dzieli z nim wiele podstawowych parametrów, które wpływają na jego skuteczność i komfort obsługi. Istnieją jednak również takie cechy i funkcje, które spotkamy wyłącznie w produktach generujących parę. Na co należy zatem zwracać uwagę?

  • moc – decydująca o szybkości nagrzewania żelazka oraz jego efektywności. Najlepiej sięgać po modele o mocy minimum 2000 W. Im większa moc, tym skuteczniejsze i szybsze będzie dane urządzenie.
  • siła ciągłego wytwarzania pary – czyli ilość pary wytwarzanej w sposób ciągły w czasie jednej minuty prasowania wyrażona w gramach. Minimalna wartość tego parametru powinna wynosić około 40 g/min.
  • siła uderzenia pary – czyli siła pojedynczego wyrzutu pary. Najlepiej jeśli wynosi ona minimum 150 g. Im ona większa, tym skuteczniej żelazko wygładzi tkaniny – również w trakcie prasowania w pionie (o ile urządzenie ma taką funkcję).
  • rodzaj stopy – tj. przede wszystkim jej zewnętrzna powłoka, która decyduje o gładkości, wytrzymałości i łatwości utrzymania żelazka w czystości. Najczęściej poleca się stopy ceramiczne i teflonowe. Odpowiednio trwałe materiały stanowią gwarancję, że żelazko nie ulegnie porysowaniu w kontakcie z guzikami czy suwakami, a co za tym idzie zachowa swoją gładkość i nie będzie przypalać tkanin.
  • pojemność zbiornika na wodę – im większy zbiorniczek na wodę tym lepiej, choć wypełniony w całości będzie wpływał nieznacznie na ciężar całego urządzenia. Standardowo żelazka parowe mieszczą około 300 – 400 ml wody.
  • regulacja temperatury/ilości pary – żelazka parowe mogą pracować z jedną stałą, optymalnie dobraną temperaturą lub umożliwiać jej regulację. Ta z kolei może opierać się na różnego typu programach, dostosowanych do typu tkanin. Dobrze jeśli żelazko parowe samoczynnie dostosowuje ilość generowanej pary do wybranej temperatury prasowania, choć dla niektórych najwygodniejszym rozwiązaniem będą produkty stosujące do swojej pracy stałe parametry – nie wymagają wtedy segregowania odzieży ani samodzielnego regulowania mocy urządzenia.
  • długość przewodu zasilającego – za minimalną długość przewodu zasilającego uznaje się 2 metry. Warto sięgać również po te modele urządzeń, które posiadają kabel obrotowy, nieskręcający się w trakcie prasowania.
  • zabezpieczenia – czyli przede wszystkim system automatycznego wyłączania żelazka w przypadku określonego czasu bezczynności.

Żelazko parowe – na jakie funkcje warto zwrócić uwagę?

Żelazko – niezależnie od tego, czy zwykłe, czy parowe – powinno mieć dużą moc, trwałą, idealnie gładką stopę oraz funkcjonalną regulację temperatury pracy. Na wygodę jego użytkowania wpływa także wielkość i poręczność produktu oraz długość przewodu zasilającego. Odpowiednia waga żelazka jest z kolei kwestią bardzo indywidualną. Urządzenia tego typu nie powinny być ani za lekkie, ani zbyt ciężkie, gdyż nie dają wtedy pełnego komfortu obsługi. Co natomiast z funkcjami dodatkowymi w przypadku żelazek parowych?

Jedną z najważniejszych funkcji żelazka parowego jest blokada kapania, czyli system, który zapobiega wyciekom wody z otworów w stopie w przypadku wyłączenia urządzenia, bądź pracy z użyciem bardzo niskiej temperatury. Dzięki blokadzie użytkownik nie musi obawiać się przemoczenia prasowanych ubrań i stworzenia na nich nieestetycznych plam.

Inną bardzo przydatną funkcją jest samooczyszczanie. Polega ono najczęściej na napełnieniu zbiornika na wodę do pełna, a następnie uruchomienia programu czyszczenia za pomocą dedykowanego przycisku (najlepiej nad wanną lub miską). W taki sposób udrażnia się kanaliki, przez które para wodna wydostaje się na zewnątrz żelazka.

Niezbędną funkcją żelazka parowego jest system jego odkamieniania. Regularne usuwanie kamienia z wnętrza urządzenia jest bowiem konieczne, aby produkt mógł pracować długo i niezawodnie. Funkcja odkamieniania działa najczęściej na zasadzie oddzielania cząstek kamienia, na przykład do dedykowanej szufladki, z której drobiny można zwyczajnie wysypać lub wypłukać. Jeśli zakupimy model żelazka bez tej funkcji, nie powinniśmy wlewać do niego zwykłej wody kranowej, lecz wyłącznie wodę destylowaną.

Podsumowanie

Żelazko parowe nie jest urządzeniem szczególnie kosztownym. Ceny polecanych modelów oscylują bowiem już w granicach 100 – 300 zł. Warto zatem zamiast tradycyjnego żelazka wyposażyć się właśnie w to parowe – szczególnie jeśli prasowanie nie jest naszą mocną stroną. Codzienna pielęgnacja odzieży będzie wtedy zabiegiem znacznie przyjemniejszym, bo szybszym, bezpieczniejszym dla tkanin i dużo efektowniejszym.

Żelazko parowe opinie

Napisz nam w komentarzu lub daj znać na facebooku co sądzisz o naszym zestawieniu 🙂

Zapisz się na nasz newsletter

Bądż na bieżąco ze wszystkimi nowymi wpisami. Wybieraj zawsze najlepsze produkty!

ZOSTAW KOMENTARZ

Please enter your comment!
Wpisz swoje imię

Najnowsze wpisy

Zapisz się na nasz newsletter

Bądż na bieżąco ze wszystkimi nowymi wpisami. Wybieraj zawsze najlepsze produkty!

Warto przeczytać