Strona głównaMałe AGDPrasowanie i pielęgnacja ubrańKtóra deska do prasowania jest najlepsza? Ranking 2024

Która deska do prasowania jest najlepsza? Ranking 2024

Deska do prasowania powinna ułatwiać i przyspieszać proces wygładzania tkanin za pomocą żelazka, parownicy czy generatora pary. Wybór tego typu akcesoriów dostępnych w sklepach RTV i AGD jest bardzo duży, dlatego warto pamiętać, że wyróżnia się przede wszystkim następujące rodzaje desek:

  • deski klasyczne,
  • deski turystyczne,
  • deski elektryczne z wbudowanym źródłem prądu lub przedłużaczem,
  • deski do prasowania rękawów, czyli tak zwane rękawniki.

Na uwagę zasługują także deski przeznaczone pod stacje parowe, wyposażone w specjalny koszyk, a także deski w rozmiarze XL, które lepiej sprawdzają się podczas prasowania dużych gabarytów, jak pościel czy zasłony.

Deska do prasowania ranking:

Sprawdź podobne rankingi:

Dobra deska do prasowania – czym się charakteryzuje?

Najlepsza deska do prasowania musi być akcesorium komfortowym w użytkowaniu, stabilnym i wytrzymałym. Najważniejsze, czego należy od niej oczekiwać, to odpowiednio duża powierzchnia, stabilność, a także odporność na działanie wody czy zniekształcenia. 

Zacznijmy od rozmiaru. Duża deska do prasowania pozwala wykonywać tę czynność szybciej i wygodniej w przypadku pościeli, firan czy zasłon. Gorzej sprawdza się natomiast w przypadku detali, dlatego dobrze jeśli jest właściwie wyprofilowana (zwęża się z jednej strony) lub gdy jest sprzedawana z dodatkiem w postaci rękawnika (mała, wąska deska). Dużą deskę trudniej jest też przechowywać, ale po złożeniu nadal powinna mieścić się na przykład za szafą.

Istotną funkcją deski jest z kolei możliwość regulacji wysokości, która pozwala dopasować wysokość blatu do wzrostu użytkownika i pozycji, w jakiej lubi on prasować odzież. Dzięki takiej opcji można zapomnieć o bólu pleców czy innym dyskomforcie.

Pozostałe ważne funkcje to łatwość składania i rozkładania przy jednoczesnym zabezpieczeniu sprzętu przed przypadkowym złożeniem/rozłożeniem, co ma na celu przede wszystkim zapobieganie wypadkom z udziałem dzieci. 

Jaki materiał wykonania deski do prasowania jest najlepszy?

Jakość deski do prasowania definiuje materiał użyty do produkcji poszczególnych elementów. Jeśli chodzi o stelaż, to ten z pewnością powinien być metalowy. Inną kwestią jest natomiast blat, który będzie miał kontakt z parą wodną. Chociaż metal jest materiałem wytrzymałym, to nie każdy okaże się odporny na korozję. Jeśli szukasz nowoczesnej deski do prasowania parownicą, wybierz model z blatem odpornym na rdzewienie, na przykład wykonany z plastiku. 

Blat deski powinien wykorzystywać odpowiedni system wentylacji. Podczas prasowania parą wodną odzież nie może bowiem przemakać. Z kolei para nie powinna też nadmiernie skraplać się i kumulować pod deską, kapiąc na podłogę. 

Na blacie deski musi znaleźć się również tworzywo zwiększające komfort prasowania. Najczęściej jest to warstwa pianki lub watoliny. Taka podkładka również odpowiada za absorbcję i odprowadzanie wilgoci.

Nie bez znaczenia będzie też materiał wykonania pokrowca. Najczęściej polecane są te bawełniane, ponieważ dobrze wchłaniają wilgoć. Nowoczesne modele oferują jednak również pokrowce metalizowane, odbijające ciepło, a tym samym usprawniające proces wygładzania tkanin

Deska do prasowania: elektryczna czy klasyczna?

Deska może posiadać zasilacz sieciowy z przedłużaczem, dzięki czemu chcąc prasować odzież w dowolnym pomieszczeniu, nie musisz martwić się o źródło zasilania. Takie deski są jednak cięższe i droższe niż modele klasyczne. Wybór zależy więc od Twoich priorytetów. Warto zainwestować w deskę, która umożliwia bezpośrednie podłączenie żelazka, jeśli kabel od żelazka jest bardzo krótki. W innych przypadkach takie udogodnienie może okazać się zbędne.

A czym jest antenka, która występuje przy blatach niektórych modelów desek? Służy ona zabezpieczeniu przewodu żelazka i zwiększeniu komfortu użytkownika w trakcie prasowania. Wystarczy zahaczyć o nią kabel, aby ten nie plątał się, ale nadal pracował płynnie wraz z żelazkiem.

Jakie dodatki warto wziąć pod uwagę przy zakupie deski do prasowania?

Według niektórych osób deska do prasowania jest najlepsza, kiedy posiada wszystkie możliwe akcesoria i dodatki. W przypadku tego typu produktów są to m.in:

  • miejsca na wieszaki z wyprasowaną odzieżą,
  • półka na wyprasowaną bieliznę,
  • półka/uchwyt na gorące żelazko. 

Najprostsze deski nie posiadają żadnego z tych elementów, ale ich atutem może okazać się lekkość, niska cena i łatwość przechowywania.

Wiele zależy więc od tego, jak często będziesz korzystać z deski, co będziesz prasować, jakiego urządzenia używasz i jakie są Twoje indywidualne potrzeby. Wybierając deskę, zwróć uwagę na dopasowanie jej do swojego wzrostu oraz na dostosowanie wykorzystanych do produkcji takiego sprzętu materiałów odpowiednio do praktykowanej metody prasowania – na sucho lub z parą. Szeroki wybór produktów dostępnych na rynku pozwoli Ci kupić odpowiedni model deski za nie więcej niż 200 – 300 zł. 

Deska do prasowania: opinie

Napisz nam w komentarzu lub daj znać na facebooku, co sądzisz o naszym zestawieniu 🙂

Artykuł zawiera linki afiliacyjne kierujące do oferty sklepów internetowych. Nie wpływają one na wybór produktów i ich pozycję w rankingu.

5 1 oceń
Oceń Artykuł
Angelika Woszczyńska - Redaktor Naczelna
Angelika Woszczyńska - Redaktor Naczelna
Lubię dobrze przemyślane zakupy, dlatego zawsze starannie porównuję produkty dostępne na rynku, oceniając przede wszystkim ich relację jakości do ceny. Jeśli Ty również cenisz sobie świadomość dobrze wydanych pieniędzy, każdy swój zakup poprzedź zapoznaniem się z naszymi rankingami. Wszystkie zestawienia przygotowujemy w oparciu o parametry techniczne i realne opinie użytkowników.
Powiadomienia
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
NAJNOWSZE WPISY
WARTO SPRAWDZIĆ
baner media markt
POWIĄZANE ARTYKUŁY