Strona głównaMałe AGDPrasowanie i pielęgnacja ubrańWybieramy najlepszą suszarkę na pranie - ranking 2024

Wybieramy najlepszą suszarkę na pranie – ranking 2024 [TOP6]

Rodzaje suszarek na pranie: suszarki stojące i wiszące

Suszarka na pranie to niezbędny element wyposażenia każdego domu, w którym nie korzysta się z suszarki bębnowej. Takie produkty przyjmują rozmaite formy, dostosowując się do potrzeb i warunków lokalowych użytkownika. Wyróżniamy zatem zaskakująco wiele rodzajów suszarek na pranie. Główny podział rozróżnia suszarki na pranie wiszące i suszarki na pranie stojące. Suszarki wiszące można montować pod sufitem w łazience lub na balkonie, a te stojące właściwie wszędzie, ponieważ są w pełni mobilne.

Ze względu na przeznaczenie wyróżniamy suszarki na drzwi, suszarki na wannę, suszarki na balkon (na balustradę) i suszarki ogrodowe. Co warto wiedzieć o poszczególnych rodzajach suszarek do prania?

 • Wisząca suszarka na pranie – zajmuje miejsce pod sufitem, więc nie zabiera cennej przestrzeni podłogowej, jest wygodna w użytkowaniu, pozwala suszyć nawet koce czy pościel, co jakiś czas wymaga jednak wymiany sznurków i jest montowana na stałe.
 • Suszarka ścienna rozsuwana – jest montowana na ścianie i można składać ją, kiedy nie jest potrzebna, często jednak nie wytrzymuje ona zbyt dużych obciążeń.
 • Suszarka na wannę – ma kształt litery V i jest ustawiana na krawędziach wanny, co pozwala suszyć na niej nawet ociekające wodą pranie, nadaje się do niewielkich tekstyliów, jak ściereczki czy bielizna.
 • Suszarka na drzwi – to nieduża suszarka zawieszana na krawędzi górnej skrzydła drzwiowego.
 • Suszarka na pranie balkonowa – jest podobna do suszarki na drzwi, ale wiesza się ją na balustradzie balkonu. Takie suszarki do prania wiszące można wieszać także na grzejniku.
 • Suszarka ogrodowa – ma kształt parasola, mieści sporą ilość odzieży.
 • Suszarka stojąca (suszarka do prania pionowa i pozioma, inaczej suszarka wolnostojąca) – to suszarka na pranie rozkładana pionowo lub poziomo, mobilna, łatwa w przechowywaniu, stabilna i wytrzymała, o różnej powierzchni suszenia.

Jaka suszarka na pranie do małego mieszkania sprawdzi się najlepiej? Jak wybrać suszarkę na pranie do małej łazienki? Podpowiedzi znajdziesz pod rankingiem!

Ranking suszarek na pranie i bieliznę

Suszarki do prania mogą być konstrukcjami poziomymi i pionowymi, złożonymi z wielu elementów. Najbardziej uniwersalne są modele stojące, które zimą można rozstawić w domu, a latem na balkonie czy w ogrodzie. To właśnie takiego typu sprzęty uwzględniliśmy w naszym zestawieniu. Sprawdź, czym różnią się między sobą stojące suszarki na pranie do łazienki czy na balkon! Przeczytaj też poradnik, w którym podpowiadamy, co wybrać do suszenia prania w domu i w ogrodzie.

Poznaj także:

1. VILEDA Infinity Flex

VILEDA Infinity FlexVILEDA INFINITY FLEX to rozsuwana suszarka na pranie z podwyższonym stelażem i wyższymi skrzydłami. Produkt posiada grubsze linki, zapobiegające zagnieceniom. Wykorzystuje też teleskopowe elementy regulowanej długości – do 2 metrów. Ogólna powierzchnia suszenia w przypadku tego modelu to nawet 30 metrów.

Produkt został wyposażony w nóżki z obudowanymi kółkami, które przemieszczają się bez ryzyka zarysowania podłogi. Dodatkowym atutem modelu jest wieszak na bieliznę oraz blokada skrzydeł wraz z zabezpieczeniem przed przypadkowym złożeniem.

Suszarka jest stabilna i solidna, wykonana ze stali i powlekanego aluminium. Jej wymiary po rozłożeniu to 216-304 x 56 x 128 cm, a wymiary po złożeniu to 56 x 8 x 122 cm.

Zalety: Wady:
+ Łatwo się rozkłada. – Ma wysoką cenę.
+ Oferuje dużą powierzchnię suszenia.  
+ Jest stabilna.  
+ Jest wysoka, co pozwala na suszenie np. pościeli.  

2. Kadax K6581

Kadax K6581Kadax K6581 to suszarka teleskopowa, która jest w stanie udźwignąć do 20 kg prania. Produkt składa się z dwóch rozsuwanych skrzydeł, dlatego przy maksymalnym rozłożeniu oferuje aż 20 metrów powierzchni suszenia. Natomiast poskładany zajmuje niewiele miejsca, co ułatwia jego przechowywanie.

Model został wykonany ze stali malowanej proszkowo. Posiada grube pręty, które nie odkształcają się pod ciężarem mokrej odzieży. Jest też stabilny za sprawą regulowanych nóżek z opcją blokady i antypoślizgowych nakładek.

Wymiary produktu po rozłożeniu to od 110 do 198 cm szerokości, a po złożeniu 111 na 55 na 7 cm. Waga samej suszarki wynosi 3,7 kg. Atutem modelu są też kółka przy podstawie, ułatwiające przestawianie.

Zalety: Wady:
+ Ma dobry stosunek jakości do ceny. – Posiada rurkę dzielącą powierzchnię suszenia na pół, co uniemożliwia suszenie np. pościeli.
+ Oferuje dużą powierzchnię suszenia.  
+ Jest stabilna.  
+ Łatwo się rozkłada.  

3. RORETS Sussi

RORETS SussiRORETS Sussi to suszarka oferująca 18 metrów powierzchni suszenia. Produkt posiada rozkładane ramiona z opcją blokady. Po złożeniu jej konstrukcję także da się zablokować, co ułatwia przenoszenie i przechowywanie sprzętu. Model wyposażono w antypoślizgowe nakładki przy nóżkach.

Suszarka została wykonana z metalu pomalowanego lakierem o matowej strukturze, co zapobiega zsuwaniu się odzieży z prętów. Wymiary produktu po rozłożeniu skrzydeł to 176 cm szerokości i 128 cm wysokości. Szerokość głównej części suszarki przed rozłożeniem skrzydeł wynosi natomiast 110 cm.

Zalety: Wady:
+ Ma atrakcyjną cenę. – Jej pręty główne są zgrzewane od dołu, co może przekładać się na niższą wytrzymałość produktu.
+ Jest stabilna.  
+ Posiada zatrzaski zabezpieczające.  
+ Ma estetyczny wygląd.  

4. METROX Flexi

METROX FlexiMetrox Flexi to suszarka z linkami o długości do 18 metrów (powierzchnia suszenia). Produkt posiada dodatkowe zaczepy na wieszaki lub bieliznę. Został wyposażony w antypoślizgowe nakładki na nóżki oraz kółka transportowe. Jego maksymalny udźwig wynosi 15 kg.

Model posiada 3 strefy suszenia. Jest bardzo lekki – waży zaledwie 2,7 kg wraz z opakowaniem. Wymiary suszarki rozłożonej to 171 cm x 55 cm x 96 cm, a złożonej 128 cm x 55 cm x 4 cm. Produkt został wykonany z metalu i plastiku. Jest odporny na działanie czynników atmosferycznych. Posiada blokadę przypadkowego złożenia. Jego rurki mają aż 16 mm grubości.

Zalety: Wady:
+ Jest wysoka. – Jej druty nie są solidnie zamontowane – według części opinii.
+ Ma dosyć dobry stosunek jakości do ceny. – Jest źle pakowana – może dotrzeć do odbiorcy zarysowana.
+ Oferuje dużą powierzchnię suszenia.  
+ Posiada haczyki na bieliznę.  

5. Sternhoff SDH172-GREY

Sternhoff SDH172-GREYSternhoff SDH172 to rozkładana suszarka 3-poziomowa, wyposażona w dwa ramiona na wieszaki i 6 oddzielnych ramion na ubrania. Produkt posiada kółka transportowe z blokadą. Może wytrzymać obciążenie do 40 kg. Jego pręty posiadają rowki, które zapobiegają przesuwaniu się wieszaków.

Model ma wymiary: 178 cm wysokości, 78 cm szerokości bez ramion i 49 cm głębokości z rozłożonymi półkami. Odstępy między jego rurkami mają po 7 – 7,5 cm. Natomiast grubość, czyli średnica samych rurek to aż 1,3 cm. Produkt nadaje się do stosowania na zewnątrz, ponieważ został wykonany z materiałów odpornych na działanie czynników atmosferycznych.

Zalety: Wady:
+ Oferuje bardzo dużą powierzchnię suszenia. – Według niektórych opinii często jest przysyłana bez niektórych elementów, np. wkrętów montażowych.
+ Po złożeniu zajmuje niewiele miejsca. – Nie posiada blokady ramion.
+ Posiada kilka rozkładanych ramion.  
+ Jest stabilna i solidnie wykonana.  

6. Vileda King 157247

Vileda King 157247Vileda King to suszarka oferująca do 20 metrów powierzchni suszenia. Produkt posiada grube aluminiowe druty, które zapobiegają zagnieceniom. Model wyposażono także w kółka transportowe i blokadę skrzydeł. Atutem suszarki są dodatkowe wieszaki na drobną bieliznę.

Wymiary rozłożonego produktu wynoszą 174x57x91 cm, a złożonego 57x13x106 cm. Model oferuje trzy strefy suszenia. Waży zaledwie 3 kg. Wytrzymuje natomiast obciążenie do 10 kg.

Zalety: Wady:
+ Oferuje dużą powierzchnię suszenia. – Jej plastikowe elementy mogą się wyłamywać, np. blokady nóżek.
+ Jest stabilna. – Według niektórych opinii jest podatna na rdzewienie.
+ Ma grubsze pręty zapobiegające zagnieceniom.  
+ Jest estetycznie wykonana.  

Jaka suszarka łazienkowa?

Jak wysuszyć pranie w małej łazience? Przestrzeń pokoju kąpielowego z reguły nie pozwala nam na ustawienie w tym wnętrzu suszarki stojącej. Do wyboru pozostaje zatem model suszarki ściennej, sufitowej, na wannę oraz na drzwi. Jakie wady i zalety mają te rozwiązania?

Suszarka na drzwi

Pomieści mokre ręczniki, kilka ubrań i część bielizny. Sprawdzi się jedynie w w przypadku częstego prania odzieży.

Suszarka na wannę (suszarka nawannowa)

Nadaje się głównie do prania ręcznego, które obcieka nad wanną bez uprzedniego odwirowania w pralce.

Suszarka sufitowa

To jedno z tradycyjnych rozwiązań. Sprawdza się nad wanną i mieści sporą ilość prania.

Suszarka ścienna składana lub zwijana

Jest rozkładana tylko na czas suszenia. Po wysuszeniu prania można złożyć ją i odzyskać cenną przestrzeń w łazience.

Jaka suszarka na pranie stojąca na balkon lub taras?

Stojąca suszarka do ubrań to dosyć uniwersalne rozwiązanie. Można korzystać z niej zarówno w domu, rozstawiając produkt w łazience czy w pokoju dziennym, jak i na zewnątrz, czyli na balkonie lub tarasie. Jeśli chodzi o stojące suszarki na bieliznę i ubrania, to do wyboru mamy modele pionowe, składające się nawet z kilku pięter oraz poziome, często rozsuwane i z dodatkowymi skrzydłami. Rozważmy jednak wszystkie opcje:

Suszarka balkonowa

Jest niewielka, wieszana na poręczy balkonu, dlatego z pewnością nie pomieści dużego prania „na raz”.

Suszarka sufitowa wisząca

Jak w przypadku łazienki – nie zajmuje miejsca podłogowego, ale może służyć użytkownikowi tylko w trakcie ciepłych pór roku, a jest montowana na stałe.

Suszarka pionowa (piętrowa)

Zajmuje mało miejsca, a mieści bardzo dużą ilość prania. Często posiada wieszaki na koszule czy sukienki. Nie mieści jednak dużych gabarytów, jak pościel czy koce.

Suszarka stojąca pozioma

W zależności od łącznej długości linek może pomieścić nawet do 30 kg prania. Jest praktyczna, łatwo składa się i przechowuje. Wysuszymy na niej nawet kołdrę.

Jaka suszarka na pranie do ogrodu?

W ogrodzie sprawdzi się zarówno odpowiednio dobrana stojąca suszarka, jak i dedykowana suszarka ogrodowa, montowana na przykład na kotwę do podłoża. Modele dedykowane mają kształt parasola i często są obrotowe. Mieszczą także bardzo dużą ilość prania, ale skorzystamy z nich tylko w czasie ciepłych, pogodnych dni.

Na co zwrócić więc uwagę wybierając suszarkę do prania? Kluczowe będą:

 • Wymiary suszarki oraz powierzchnia suszenia – tutaj należy sprawdzić zarówno wielkość produktu po rozłożeniu, jak i po złożeniu. Natomiast powierzchnią suszenia jest długość łączna linek, na których można rozwiesić pranie – często regulowana. Co ważne, kluczowy parametr, jeśli chodzi o rozmiary suszarki, stanowi też jej wysokość (ma znaczenie, kiedy chcesz suszyć pościel czy koce).
 • Materiał wykonania – najlepiej aluminium i tworzywa sztuczne, ponieważ są odporne na korozję i warunki atmosferyczne.
 • Mobilność – dobrze jeśli suszarka posiada kółka transportowe z blokadą – można wtedy rozwiesić pranie w łazience, a następnie „odwieźć je” do innego pomieszczenia bez wysiłku.
 • Dodatkowe elementy – antypoślizgowe nóżki, blokada skrzydeł przed przypadkowym złożeniem, uchwyty na bieliznę – wszystkie te elementy zwiększają funkcjonalność suszarki.

Jakie cechy ma więc dobra suszarka? Wiele osób ceni sobie suszarki z regulowaną wysokością czy szerokością, ponieważ dostosowują się one do aktualnych potrzeb użytkownika. Aby wybrać suszarkę, która zminimalizuje efekt pogniecionych ubrań, zwróć uwagę na szerokość jej linek (prętów), na których wisi odzież. Dobrą cechą wygodnej suszarki jest też antypoślizgowość tych elementów, zapobiegająca zsuwaniu się gładkich, lekkich ubrań.

Producenci suszarek oferują nam produkty o zaskakującej funkcjonalności, dlatego wybór suszarki – z pozoru bardzo prostego produktu – staje się coraz bardziej skomplikowany. Jednocześnie coraz łatwiej jest wybrać odpowiednią suszarkę w przystępnej cenie, która posłuży nam latami. Czym kierować się przy zakupie? Najlepiej swoim budżetem i opiniami konsumentów.

Suszarki do bielizny, suszarki na pranie – opinie

Napisz nam w komentarzu, lub daj znać na facebooku co sądzisz o naszym zestawieniu 🙂

0 0 ocen
Oceń Artykuł
Angelika Woszczyńska - Redaktor Naczelna
Angelika Woszczyńska - Redaktor Naczelna
Lubię dobrze przemyślane zakupy, dlatego zawsze starannie porównuję produkty dostępne na rynku, oceniając przede wszystkim ich relację jakości do ceny. Jeśli Ty również cenisz sobie świadomość dobrze wydanych pieniędzy, każdy swój zakup poprzedź zapoznaniem się z naszymi rankingami. Wszystkie zestawienia przygotowujemy w oparciu o parametry techniczne i realne opinie użytkowników.
Powiadomienia
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
NAJNOWSZE WPISY
WARTO SPRAWDZIĆ
baner media markt
POWIĄZANE ARTYKUŁY