Ranking wertykulatorów do trawy to zestawienie pięciu dobrej jakości produktów, które cieszą się wieloma pozytywnymi opiniami. Sprawdź, jakie modele wybraliśmy i zapoznaj się z poradnikiem, który pomoże Ci zdecydować, które urządzenie najlepiej spełni Twoje potrzeby!
Ranking wertykulatorów:
Sprawdź podobne rankingi:
Wertykulator — czym jest i do czego służy?
Wertykulator to urządzenie wyposażone w wałek z nożami, których zadaniem jest przecinanie filcu nagromadzonego w podłożu. Zbita warstwa pędów i kłączy zostaje dzięki temu rozpulchniona i rozluźniona, pozwalając glebie lepiej wchłaniać wodę i substancje odżywcze. Wertykulator pomaga usunąć filc i zadbać o dobrą kondycję trawnika, chroniąc go przed rozwojem grzybów i bakterii chorobotwórczych.
Wertykulatory bywają nazywane pionowymi kosiarkami, ponieważ nacinają trawnik nie horyzontalnie, lecz wertykalnie. Wykonują nacięcia o różnej głębokości, stwarzając w ten sposób lepsze warunki do napływu powietrza i przyczyniając się do rozrostu systemu korzeniowego trawy. To owocuje z kolei ładniejszym i zdrowszym wyglądem murawy.
Wertykulator — jaki wybrać?
Wertykulację można przeprowadzić przy użyciu trzech rodzajów wertykulatorów — ręcznego, spalinowego i elektrycznego. Urządzenia napędzane siłą mięśni sprawdzą się tylko na małych, niewymagających trawnikach. Praca z nimi jest niezwykle czasochłonna i wiąże się z naprawdę dużym wysiłkiem. Równocześnie jej zaletą jest także ekonomiczność i ekologiczność.
Wertykulatory elektryczne polecane są natomiast do trawników średniej wielkości, czyli tych o powierzchni 200-800 m2. Są one skuteczne i efektywne, a praca z nimi przebiega szybko i niemal bez wysiłku. W porównaniu do modelów spalinowych są tańsze i cichsze. Nie emitują też szkodliwych substancji i nie wymagają zakupu paliwa. Ich wadą jest natomiast ograniczony długością przewodu zasięg działania oraz dyskomfort związany z ciągnącym się po ziemi przewodem. Problem ten nie istnieje jednak w przypadku urządzeń elektrycznych akumulatorowych.
Wertykulatory spalinowe doskonale sprawdzą się na dużych obszarach, czyli na trawnikach o powierzchni przekraczającej 1000 m2. Pozwala im na to przede wszystkim duża moc, zapewniona przez wydajne silniki spalinowe, które mogą dysponować nawet 6 KM mocy. Wertykulator spalinowy to ciężkie urządzenie, którym dosyć trudno manewrować. Jego wadą jest także generowany hałas oraz spaliny. Poza tym, modele tego typu wymagają też odpowiednich zabiegów konserwacyjnych.
Dobry wertykulator — na co zwrócić uwagę?
Najlepszy wertykulator to dobrany pod kątem wielkości posiadanego trawnika. Na małym obszarze sprawdzi się model ręczny, na średnim elektryczny, a na dużym spalinowy. Jak wybrać jednak pomiędzy poszczególnymi z nich?
Decyzję o wyborze konkretnego wariantu produktu warto oprzeć na takich parametrach, jak:
- moc silnika — w przypadku urządzeń elektrycznych wyrażona w Watach, zaś w przypadku spalinowych w Koniach Mechanicznych. Elektryczne wertykulatory dysponują mocą od 500 do nawet 2000 W. Te z dolnego zakresu sprawdzą się na trawniku do 300 m2, a te z górnego nawet na tych powyżej 600 m2. Dobry wertykulator spalinowy będzie dysponował z kolei mocą minimum 3 KM, a maksimum nawet 6 KM.
- szerokość robocza — czyli długość wałka wyposażonego w ostrza. Zazwyczaj jest to około 30 – 50 cm. Szerokość robocza wertykulatora mówi o tym, jaki obszar trawnika urządzenie będzie w stanie naciąć podczas jednego przejazdu. Należy jednak mieć na uwadze, że dłuższy wałek to najczęściej większa waga sprzętu, a tym samym zwiększona trudność jego prowadzenia i manewrowania.
- głębokość robocza — czyli głębokość, na jaką urządzenie będzie w stanie naciąć powierzchnię trawnika. Dobrze, jeśli wertykulator dysponuje w tym zakresie wielostopniową regulacją, ponieważ pozwoli na wykonywanie zabiegów płytszych i głębszych.
- waga — wertykulator w zależności od typu i materiału konstrukcji może ważyć od 7 do ponad 20 kg. Im lżejsze urządzenie, tym łatwiej nim manewrować i łatwiej je przenosić, jednak zbyt lekki wertykulator może okazać się mało stabilny w trakcie pracy.
- ostrza — wałki wertykulatorów wyposażane są w kilkanaście noży. Najlepiej, jeśli są one wykonane ze stali nierdzewnej, odpornej na korozję i uszkodzenia mechaniczne.
Wertykulator opinie
Napisz nam w komentarzu, lub daj znać na facebooku, co sądzisz o naszym zestawieniu 🙂
Artykuł zawiera linki afiliacyjne kierujące do oferty sklepów internetowych. Nie wpływają one na wybór produktów i ich pozycję w rankingu.
Wpis został przygotowany wraz z Angeliką Woszczyńską, redaktor naczelną portalu zestawienie.pl