Strona głównaDom i ogródDobry wertykulator - jak wybrać? Ranking 2023

Dobry wertykulator – jak wybrać? Ranking 2023

Wertykulator – czym jest i do czego służy?

Wertykulator to urządzenie wyposażone w wałek z nożami, których zadaniem jest przecinanie filcu nagromadzonego w podłożu. Zbita warstwa pędów i kłączy zostaje dzięki temu rozpulchniona i rozluźniona, pozwalając glebie lepiej wchłaniać wodę i substancje odżywcze. Wertykulator pomaga usunąć filc i zadbać o dobrą kondycję trawnika, chroniąc go przed rozwojem grzybów i bakterii chorobotwórczych.

Wertykulatory bywają nazywane pionowymi kosiarkami, ponieważ nacinają trawnik nie horyzontalnie, lecz wertykalnie. Wykonują nacięcia o różnej głębokości, stwarzając w ten sposób lepsze warunki do napływu powietrza i przyczyniając się do rozrostu systemu korzeniowego trawy. To owocuje z kolei ładniejszym i zdrowszym wyglądem murawy.

Szukasz konkretnego typu wertykulatora? Sprawdź również nasze pozostałe rankingi:

Wertykulator ranking:

Ranking wertykulatorów do trawy to zestawienie pięciu dobrej jakości produktów, które cieszą się wieloma pozytywnymi opiniami. Sprawdź, jakie modele wybraliśmy i zapoznaj się z poradnikiem, który pomoże Ci zdecydować, które urządzenie najlepiej spełni Twoje potrzeby!

 

1. Wertykulator Nac SCE150DT

Nac SCE150DT



Wertykulator elektryczny Nac SCE150DT to urządzenie o mocy 1500 W, wyposażone w kosz i silnik typu „Turbo”. Produkt pełni dwie funkcje – wertykulacji i aeracji. Dysponuje prędkością obrotową 4500 obr/min. Jego szerokość pracy wynosi 36 cm, zaś maksymalna głębokość pracy 12 mm. Sprzęt posiada kosz o pojemności 45 litrów. Dzięki 5-stopniowej centralnej regulacji głębokości pozwala na pracę w zakresie od +5 do -12 mm.

Wertykulator NAC został wyposażony w duże koła i składaną rączkę. Ma także funkcję regulowanego pochylenia rączki głównej. Może pracować z koszem lub bez kosza. Posiada łatwy w obsłudze system wymiany wałków i specjalny włącznik z zabezpieczeniem. Urządzenie pracuje w oparciu o 16 noży tnących. Waga produktu to 12 kg.

Zalety: Wady:
+ Urządzenie ma korzystny stosunek jakości do ceny. – Negatywne opinie dotyczą sposobu i miejsca zamocowania kosza, który po wypełnieniu opada i znajduje się w polu działania noży tnących.
+ Pracuje wydajnie i efektywnie.  
+ Jest łatwe w obsłudze – wymiana wałków przebiega szybko i sprawnie.  

 

2. Wertykulator AL-KO Combi Care 36 E Comfort (113465)

AL-KO Combi Care 36 E Comfort (113465)



Wertykulator AL-KO Combi Care 36 E Comfort (113465) to urządzenie zasilane elektrycznie, dysponujące mocą 1500 W. Produkt posiada aż 3 funkcje – wertykulacji, napowietrzania i zbierania. Dokładnie usuwa sfilcowaną trawę i resztki roślin, a następnie przerzuca je do kosza o pojemności 55 litrów.

Wertykulator AL-KO posiada dwie stabilne osie i szybki do wymiany walec. Dzięki wygodnemu uchwytowi jest łatwy do prowadzenia i przenoszenia. Urządzenie ma dwukrotnie składaną rękojeść, która sprawia, że produkt zajmuje mniej miejsca. Wertykulator dysponuje funkcją 5-stopniowej centralnej regulacji głębokości pracy, ustawianej jednym ruchem ręki.

Sprzęt łatwo i szybko składa się do kompaktowych rozmiarów, co usprawnia jego transport i przechowywanie. Urządzenie waży 15 kg.

Zalety: Wady:
+ Wertykulator jest solidnie wykonany. – Negatywne opinie dotyczą szczelności obudowy produktu – przedostający się do wnętrza pył z czasem niszczy łożyska urządzenia.
+ Posiada poręczny uchwyt.  
+ Dysponuje wygodną regulacją głębokości pracy.  
+ Po złożeniu uchwytu zajmuje niewiele miejsca.  

3. Wertykulator NAC LRP40-196L-TX

 

NAC LRP40-196L-TX



NAC LRP40-196L-TX to wertykulator spalinowy. Sprzęt posiada silnik marki LONCIN o mocy 4,1 kW i pojemności 196 cm3. Urządzenie pełni dwie funkcje – wertykulatora i aeratora. Jest sprzedawane w zestawie z wymiennymi wałkami do obu tych czynności.

Produkt został wyposażony w kosz na odpady o pojemności 45 litrów. Jego atutem jest też płynna regulacja głębokości pracy w zakresie od -15 do +5 mm. Regulacja odbywa się za pomocą pokrętła. Sprzęt oferuje szerokość roboczą pracy rzędu 40 cm. Posiada duże koła i podwójne łożyska kulkowe dla łatwiejszego manewrowania.

Maszyna dysponuje ergonomicznym uchwytem z regulacją wysokości. Ma wytrzymałą obudowę ze stali. Waży aż 39 kg.

Zalety: Wady:
+ Urządzenie dysponuje dużą mocą. – Ma dosyć wysoką cenę.
+ Oferuje dużą szerokość roboczą i regulację głębokości. – Jest bardzo ciężkie.
+ Jest solidnie wykonane.  

4. Wertykulator HORTMASZ HWS 420

 

HORTMASZ HWS 420



HORTMASZ HWS 420 to wertykulator spalinowy, a także aerator – jest sprzedawany w zestawie z wymiennym wałkiem. Sprzęt posiada napęd zapewniony przez silnik o pojemności 212 cm3. Szerokość robocza tego modelu wynosi 40 cm.

Urządzenie wyposażono w centralny system regulacji. Pozwala on wybierać tryb pracy i jej głębokość w zakresie od – 1.5 cm do + 0.5 cm. Cała maszyna nie zajmuje wiele miejsca i waży tylko 34 kg.

Model posiada łożyskowane koła. Dysponuje mocą 4.3 kW. Wertykulator został wyposażony w kosz o pojemności 35 litrów. Jego atutem jest też solidna, stalowa obudowa.

Zalety: Wady:
+ Urządzenie ma dobry stosunek jakości do ceny. – Negatywne opinie dotyczą sposobu wymiany wałka.
+ Łatwo się prowadzi i dysponuje dużą mocą.  
+ Jest solidnie wykonane.  

5. Wertykulator Fieldmann FZV 4003 E

 

Wertykulator Fieldmann FZV 4003 E



Wertykulator Fieldmann FZV 4003 E to urządzenie wyposażone w silnik elektryczny o mocy 1600 W. Produkt nadaje się do napowietrzania i spulchniania podłoża trawnika – posiada wymienne wałki do aeracji i wertykulacji. Dysponuje też regulacją wysokości roboczej w zakresie od -1,2 do 0,6 cm, dzięki czemu dostosowuje się do różnych powierzchni.

Wertykulator został wyposażony w kosz o pojemności 48 litrów. Charakteryzuje się szerokością roboczą 38 cm. Jego waga to 11,5 kg. Produkt przeznaczony jest do ogrodów o powierzchni maksymalnie 1200 m2.

Zalety: Wady:
+ Urządzenie dysponuje dużą mocą. – Wertykulator nie posiada zbyt szerokiego zakresu regulacji głębokości pracy.
+ Jest solidnie wykonane.
+ Ze względu na stosunkowo niską wagę dobrze się prowadzi.

Wertykulator – jaki wybrać?

Wertykulację można przeprowadzić przy użyciu trzech rodzajów wertykulatorów – wertykulatora ręcznego, wertykulatora spalinowego i wertykulatora elektrycznego. Urządzenia napędzane siłą mięśni sprawdzą się tylko na małych, niewymagających trawnikach. Praca z nimi jest niezwykle czasochłonna i wiąże się z naprawdę dużym wysiłkiem. Równocześnie jej zaletą jest także ekonomiczność i ekologiczność.

Wertykulatory elektryczne polecane są natomiast do trawników średniej wielkości, czyli tych o powierzchni 200 – 800 m2. Są one skuteczne i efektywne, a praca z nimi przebiega szybko i niemal bez wysiłku. W porównaniu do modelów spalinowych są tańsze i cichsze. Nie emitują też szkodliwych substancji i nie wymagają zakupu paliwa. Ich wadą jest natomiast ograniczony długością przewodu zasięg działania oraz dyskomfort związany z ciągnącym się po ziemi przewodem. Problem ten nie istnieje jednak w przypadku urządzeń elektrycznych akumulatorowych.

Wertykulatory spalinowe doskonale sprawdzą się na dużych obszarach, czyli na trawnikach o powierzchni przekraczającej 1000 m2. Pozwala im na to przede wszystkim duża moc, zapewniona przez wydajne silniki spalinowe, które mogą dysponować nawet 6 KM mocy. Wertykulator spalinowy to ciężkie urządzenie, którym dosyć trudno manewrować. Jego wadą jest także generowany hałas oraz spaliny. Poza tym, modele tego typu wymagają też odpowiednich zabiegów konserwacyjnych.

Dobry wertykulator – na co zwrócić uwagę?

Najlepszy wertykulator to wertykulator dobrany pod kątem wielkości posiadanego trawnika. Na małym obszarze sprawdzi się model ręczny, na średnim elektryczny, a na dużym spalinowy. Jak wybrać jednak pomiędzy poszczególnymi z nich?

Decyzję o wyborze konkretnego wariantu produktu warto oprzeć na takich parametrach, jak:

  • moc silnika – w przypadku urządzeń elektrycznych wyrażona w Watach, zaś w przypadku spalinowych w Koniach Mechanicznych. Elektryczne wertykulatory dysponują mocą od 500 do nawet 2000 W. Te z dolnego zakresu sprawdzą się na trawniku do 300 m2, a te z górnego nawet na tych powyżej 600 m2. Dobry wertykulator spalinowy będzie dysponował z kolei mocą minimum 3 KM, a maksimum nawet 6 KM.
  • szerokość robocza – czyli długość wałka wyposażonego w ostrza. Zazwyczaj jest to około 30 – 50 cm. Szerokość robocza wertykulatora mówi o tym, jaki obszar trawnika urządzenie będzie w stanie naciąć podczas jednego przejazdu. Należy jednak mieć na uwadze, że dłuższy wałek to najczęściej większa waga sprzętu, a tym samym zwiększona trudność jego prowadzenia i manewrowania.
  • głębokość robocza – czyli głębokość, na jaką urządzenie będzie w stanie naciąć powierzchnię trawnika. Dobrze, jeśli wertykulator dysponuje w tym zakresie wielostopniową regulacją, ponieważ pozwoli na wykonywanie zabiegów płytszych i głębszych.
  • waga – wertykulator w zależności od typu i materiału konstrukcji może ważyć od 7 do ponad 20 kg. Im lżejsze urządzenie, tym łatwiej nim manewrować i łatwiej je przenosić, jednak zbyt lekki wertykulator może okazać się mało stabilny w trakcie pracy.
  • ostrza – wałki wertykulatorów wyposażane są w kilkanaście noży. Najlepiej, jeśli są one wykonane ze stali nierdzewnej, odpornej na korozję i uszkodzenia mechaniczne.
  • materiał obudowy – najczęściej tworzywo sztuczne lub metal. Solidniejsze i trwalsze będą korpusy metalowe, jednak zwiększają one zazwyczaj i wagę, i cenę produktu. Znacznie popularniejsze są zatem obudowy plastikowe – niedrogie i lekkie.
  • kosz – wiele wertykulatorów wyposażonych jest w dodatkowy kosz, który zbiera wycięty z trawnika filc. Im większy kosz, tym rzadziej musimy go opróżniać. Warto zwrócić przy tym uwagę, że wypełniony zbiornik może zaburzać prawidłowe wyważenie w urządzeniach, które nie mają zbyt dużej masy własnej. Istotna jest także łatwość odpinania i opróżniania kosza oraz jego funkcjonalne umiejscowienie na maszynie.
  • składana rączka – składany uchwyt wertykulatora zmniejsza rozmiar urządzenia i ułatwia jego przechowywanie.

Podsumowanie

Wertykulacja trawnika bywa zabiegiem znacznie istotniejszym niż jego regularne strzyżenie. Czynność ta pozwala uchronić trawę przed rozwojem pleśni i grzybów, a także poprawić natlenienie, nawodnienie i odżywienie gleby. Jeśli pragniemy, aby trawnik wokół domu prezentował się naprawdę atrakcyjnie, powinniśmy wyposażyć się w wertykulator, który pozwoli na szybkie i wygodne nacinanie murawy w określonych odstępach czasu. Najtańsze urządzenie tego typu kupimy już za 300 zł, najdroższe modele mogą kosztować zaś nawet 8500 zł.

Wertykulator opinie

Napisz nam w komentarzu lub daj znać na facebooku co sądzisz o naszym zestawieniu 🙂

POWIĄZANE ARTYKUŁY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze wpisy

Warto sprawdzić