Strona głównaDom i ogródDobry wertykulator - jak wybrać?

Dobry wertykulator – jak wybrać?

Wertykulator – czym jest i do czego służy?

Wertykulator to urządzenie wyposażone w wałek z nożami, których zadaniem jest przecinanie filcu nagromadzonego w podłożu. Zbita warstwa pędów i kłączy zostaje dzięki temu rozpulchniona i rozluźniona, pozwalając glebie lepiej wchłaniać wodę i substancje odżywcze. Wertykulator pomaga usunąć filc i zadbać o dobrą kondycję trawnika, chroniąc go przed rozwojem grzybów i bakterii chorobotwórczych.

Wertykulatory bywają nazywane pionowymi kosiarkami, ponieważ nacinają trawnik nie horyzontalnie, lecz wertykalnie. Wykonują nacięcia o różnej głębokości, stwarzając w ten sposób lepsze warunki do napływu powietrza i przyczyniając się do rozrostu systemu korzeniowego trawy. To owocuje z kolei ładniejszym i zdrowszym wyglądem murawy.

Szukasz konkretnego typu wertykulatora? Sprawdź również nasze pozostałe rankingi:

Wertykulator ranking:

Ranking wertykulatorów do trawy to zestawienie pięciu dobrej jakości produktów, które cieszą się wieloma pozytywnymi opiniami. Sprawdź, jakie modele wybraliśmy i zapoznaj się z poradnikiem, który pomoże Ci zdecydować, które urządzenie najlepiej spełni Twoje potrzeby!

 

1. Wertykulator AL-KO Combi Care 36 E Comfort (113465)

 

AL-KO Combi Care 36 E Comfort (113465)Wertykulator AL-KO Combi Care 36 E Comfort (113465) to urządzenie zasilane elektrycznie, dysponujące mocą 1500 W. Produkt posiada aż 3 funkcje – wertykulacji, napowietrzania i zbierania. Dokładnie usuwa sfilcowaną trawę i resztki roślin, a następnie przerzuca je do kosza o pojemności 55 litrów.

Wertykulator AL-KO posiada dwie stabilne osie i szybki do wymiany walec. Dzięki wygodnemu uchwytowi jest łatwy do prowadzenia i przenoszenia. Urządzenie ma dwukrotnie składaną rękojeść, która sprawia, że produkt zajmuje mniej miejsca. Wertykulator dysponuje funkcją 5-stopniowej centralnej regulacji głębokości pracy, ustawianej jednym ruchem ręki.

Sprzęt łatwo i szybko składa się do kompaktowych rozmiarów, co usprawnia jego transport i przechowywanie. Urządzenie waży 15 kg.

Zalety: Wady:
+ Wertykulator jest solidnie wykonany. – Negatywne opinie dotyczą szczelności obudowy produktu – przedostający się do wnętrza pył z czasem niszczy łożyska urządzenia.
+ Posiada poręczny uchwyt.  
+ Dysponuje wygodną regulacją głębokości pracy.  
+ Po złożeniu uchwytu zajmuje niewiele miejsca.  

 

2. Wertykulator Nac SCE150DT

 

Nac SCE150DTWertykulator elektryczny Nac SCE150DT to urządzenie o mocy 1500 W, wyposażone w kosz i silnik typu „Turbo”. Produkt pełni dwie funkcje – wertykulacji i aeracji. Dysponuje prędkością obrotową 4500 obr/min. Jego szerokość pracy wynosi 36 cm, zaś maksymalna głębokość pracy 12 mm. Sprzęt posiada kosz o pojemności 45 litrów. Dzięki 5-stopniowej centralnej regulacji głębokości pozwala na pracę w zakresie od +5 do -12 mm.

Wertykulator NAC został wyposażony w duże koła i składaną rączkę. Ma także funkcję regulowanego pochylenia rączki głównej. Może pracować z koszem lub bez kosza. Posiada łatwy w obsłudze system wymiany wałków i specjalny włącznik z zabezpieczeniem. Urządzenie pracuje w oparciu o 16 noży tnących. Waga produktu to 12 kg.

Zalety: Wady:
+ Urządzenie ma korzystny stosunek jakości do ceny. – Negatywne opinie dotyczą sposobu i miejsca zamocowania kosza, który po wypełnieniu opada i znajduje się w polu działania noży tnących.
+ Pracuje wydajnie i efektywnie.  
+ Jest łatwe w obsłudze – wymiana wałków przebiega szybko i sprawnie.  

 

3. Wertykulator Bosch Avr 1100 060088A100

 

Wertykulator Bosch Avr 1100 060088A100Wertykulator Bosch Avr 1100 060088A100 to urządzenie elektryczne o mocy 1100 W. Produkt posiada walec z 14 obrotowymi ostrzami stalowymi. Dzięki połączeniu silnika Powerdrive z systemem Jet-Collect pozwala na szybkie przeprowadzenie wertykulacji, bez problemu zatykającego się zbiornika. Specjalne kanały wentylacyjne gwarantują również szybkie i dokładne usuwanie z trawnika porostów oraz mchu.

Wertykulator Bosch posiada duży, 50-litrowy zbiornik na trawę. Urządzenie charakteryzuje 32-centymetrowa szerokość pracy oraz stosunkowo niska waga – 9,9 kg. Produkt został wyposażony w 4-stopniową regulację wysokości pracy w zakresie od +5 do -10 mm.

Zalety: Wady:
+ Urządzenie bardzo lekko się prowadzi. – Ma dosyć wysoką cenę.
+ Doskonale radzi sobie na płaskim terenie. – Negatywne opinie dotyczą wyważenia wertykulatora przy częściowo wypełnionym koszu (przód unosi się do góry).
+ Posiada wygodnie zakładany kosz i praktycznie składaną rączkę.  

 

4. Wertykulator Hecht 5654

 

Wertykulator Hecht 5654Wertykulator Hecht 5654 to urządzenie wyposażone w czterosuwowy silnik spalinowy o maksymalnej mocy 3.5 KM. Produkt zalecany jest do powierzchni roboczej max. 1400 m2. Posiada wałek wyposażony w 18 stalowych noży, a także metalową obudowę i koła z łożyskami kulkowymi, dzięki czemu porusza się płynnie i jest stabilny nawet na trudniejszym terenie.

Wertykulator spalinowy Hecht charakteryzuje się szerokością pracy wynoszącą 38 cm. Posiada 6-stopniową regulację głębokości pracy i pojemny kosz, mieszczący 40 litrów trawy. Urządzenie wyposażono w składany uchwyt i zdejmowany pojemnik, co ułatwia jego przechowywanie. Zakres pracy wałka wertykulatora mieści się w przedziale od +10 do -12 mm. Jego prędkość obrotowa wynosi 2900 obr/min. Produkt waży 26,5 kg.

Zalety: Wady:
+ Urządzenie działa bardzo szybko i efektywnie. – Produkt ma dosyć dużą wagę.
+ Ma doskonały stosunek jakości do ceny.  
+ Jest bardzo solidnie wykonane.  

 

5. Wertykulator Fieldmann FZV 4003 E

 

Wertykulator Fieldmann FZV 4003 EWertykulator Fieldmann FZV 4003 E to urządzenie wyposażone w silnik elektryczny o mocy 1600 W. Produkt nadaje się do napowietrzania i spulchniania podłoża trawnika – posiada wymienne wałki do aeracji i wertykulacji. Dysponuje też regulacją wysokości roboczej w zakresie od -1,2 do 0,6 cm, dzięki czemu dostosowuje się do różnych powierzchni.

Wertykulator został wyposażony w kosz o pojemności 48 litrów. Charakteryzuje się szerokością roboczą 38 cm. Jego waga to 11,5 kg. Produkt przeznaczony jest do ogrodów o powierzchni maksymalnie 1200 m2.

Zalety: Wady:
+ Urządzenie dysponuje dużą mocą. – Wertykulator nie posiada zbyt szerokiego zakresu regulacji głębokości pracy.
+ Jest solidnie wykonane.
+ Ze względu na stosunkowo niską wagę dobrze się prowadzi.

Wertykulator – jaki wybrać?

Wertykulację można przeprowadzić przy użyciu trzech rodzajów wertykulatorów – wertykulatora ręcznego, wertykulatora spalinowego i wertykulatora elektrycznego. Urządzenia napędzane siłą mięśni sprawdzą się tylko na małych, niewymagających trawnikach. Praca z nimi jest niezwykle czasochłonna i wiąże się z naprawdę dużym wysiłkiem. Równocześnie jej zaletą jest także ekonomiczność i ekologiczność.

Wertykulatory elektryczne polecane są natomiast do trawników średniej wielkości, czyli tych o powierzchni 200 – 800 m2. Są one skuteczne i efektywne, a praca z nimi przebiega szybko i niemal bez wysiłku. W porównaniu do modelów spalinowych są tańsze i cichsze. Nie emitują też szkodliwych substancji i nie wymagają zakupu paliwa. Ich wadą jest natomiast ograniczony długością przewodu zasięg działania oraz dyskomfort związany z ciągnącym się po ziemi przewodem. Problem ten nie istnieje jednak w przypadku urządzeń elektrycznych akumulatorowych.

Wertykulatory spalinowe doskonale sprawdzą się na dużych obszarach, czyli na trawnikach o powierzchni przekraczającej 1000 m2. Pozwala im na to przede wszystkim duża moc, zapewniona przez wydajne silniki spalinowe, które mogą dysponować nawet 6 KM mocy. Wertykulator spalinowy to ciężkie urządzenie, którym dosyć trudno manewrować. Jego wadą jest także generowany hałas oraz spaliny. Poza tym, modele tego typu wymagają też odpowiednich zabiegów konserwacyjnych.

Dobry wertykulator – na co zwrócić uwagę?

Najlepszy wertykulator to wertykulator dobrany pod kątem wielkości posiadanego trawnika. Na małym obszarze sprawdzi się model ręczny, na średnim elektryczny, a na dużym spalinowy. Jak wybrać jednak pomiędzy poszczególnymi z nich?

Decyzję o wyborze konkretnego wariantu produktu warto oprzeć na takich parametrach, jak:

  • moc silnika – w przypadku urządzeń elektrycznych wyrażona w Watach, zaś w przypadku spalinowych w Koniach Mechanicznych. Elektryczne wertykulatory dysponują mocą od 500 do nawet 2000 W. Te z dolnego zakresu sprawdzą się na trawniku do 300 m2, a te z górnego nawet na tych powyżej 600 m2. Dobry wertykulator spalinowy będzie dysponował z kolei mocą minimum 3 KM, a maksimum nawet 6 KM.
  • szerokość robocza – czyli długość wałka wyposażonego w ostrza. Zazwyczaj jest to około 30 – 50 cm. Szerokość robocza wertykulatora mówi o tym, jaki obszar trawnika urządzenie będzie w stanie naciąć podczas jednego przejazdu. Należy jednak mieć na uwadze, że dłuższy wałek to najczęściej większa waga sprzętu, a tym samym zwiększona trudność jego prowadzenia i manewrowania.
  • głębokość robocza – czyli głębokość, na jaką urządzenie będzie w stanie naciąć powierzchnię trawnika. Dobrze, jeśli wertykulator dysponuje w tym zakresie wielostopniową regulacją, ponieważ pozwoli na wykonywanie zabiegów płytszych i głębszych.
  • waga – wertykulator w zależności od typu i materiału konstrukcji może ważyć od 7 do ponad 20 kg. Im lżejsze urządzenie, tym łatwiej nim manewrować i łatwiej je przenosić, jednak zbyt lekki wertykulator może okazać się mało stabilny w trakcie pracy.
  • ostrza – wałki wertykulatorów wyposażane są w kilkanaście noży. Najlepiej, jeśli są one wykonane ze stali nierdzewnej, odpornej na korozję i uszkodzenia mechaniczne.
  • materiał obudowy – najczęściej tworzywo sztuczne lub metal. Solidniejsze i trwalsze będą korpusy metalowe, jednak zwiększają one zazwyczaj i wagę, i cenę produktu. Znacznie popularniejsze są zatem obudowy plastikowe – niedrogie i lekkie.
  • kosz – wiele wertykulatorów wyposażonych jest w dodatkowy kosz, który zbiera wycięty z trawnika filc. Im większy kosz, tym rzadziej musimy go opróżniać. Warto zwrócić przy tym uwagę, że wypełniony zbiornik może zaburzać prawidłowe wyważenie w urządzeniach, które nie mają zbyt dużej masy własnej. Istotna jest także łatwość odpinania i opróżniania kosza oraz jego funkcjonalne umiejscowienie na maszynie.
  • składana rączka – składany uchwyt wertykulatora zmniejsza rozmiar urządzenia i ułatwia jego przechowywanie.

Podsumowanie

Wertykulacja trawnika bywa zabiegiem znacznie istotniejszym niż jego regularne strzyżenie. Czynność ta pozwala uchronić trawę przed rozwojem pleśni i grzybów, a także poprawić natlenienie, nawodnienie i odżywienie gleby. Jeśli pragniemy, aby trawnik wokół domu prezentował się naprawdę atrakcyjnie, powinniśmy wyposażyć się w wertykulator, który pozwoli na szybkie i wygodne nacinanie murawy w określonych odstępach czasu. Najtańsze urządzenie tego typu kupimy już za 300 zł, najdroższe modele mogą kosztować zaś nawet 8500 zł.

Wertykulator opinie

Napisz nam w komentarzu lub daj znać na facebooku co sądzisz o naszym zestawieniu 🙂

Zapisz się na nasz newsletter

Bądż na bieżąco ze wszystkimi nowymi wpisami. Wybieraj zawsze najlepsze produkty!

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Wpisz swoje imię

Najnowsze wpisy

Zapisz się na nasz newsletter

Bądż na bieżąco ze wszystkimi nowymi wpisami. Wybieraj zawsze najlepsze produkty!

Warto przeczytać