Strona głównaDom i ogródDmuchawy do liściDmuchawy i odkurzacze do liści - ranking 2023

Dmuchawy i odkurzacze do liści – ranking 2023

Jakie odkurzacze i dmuchawy do liści są dostępne na rynku?

Dmuchawy i odkurzacze do liści to najczęściej urządzenia dwa w jednym. Rozróżniamy produkty elektryczne, akumulatorowe i spalinowe. Każdy wariant ma swoje wady i zalety.

Sprzęt wyposażony w akumulator jest bardziej mobilny, pozwala pozbyć się plątaniny kabli i oferuje nieograniczony zasięg pracy. Wymaga jednak regularnego ładowania. Pracuje przez określony pojemnością baterii czas i może okazać się ciężki ze względu na obecność ogniwa.

Model spalinowy zaoferuje dużą moc i mobilność. Jest jednak bardzo głośny, niezbyt ekologiczny i generuje silne wibracje, które wpływają negatywnie na komfort użytkowania. Z reguły ma także dużą wagę.

Największą popularnością cieszy się więc odkurzacz ogrodowy elektryczny. Chociaż problemem takiego sprzętu jest konieczność stałego podłączenia do źródła zasilania, to urządzenia elektryczne oferują optymalny stosunek mocy do wagi oraz niedokuczliwą głośność pracy.

Odkurzacze i dmuchawy do liści ranking:

Ranking odkurzaczy i dmuchaw do liści to zestawienie najchętniej wybieranych modeli różnego typu. Sprawdź, który może sprawdzić się na Twojej działce!

Przejrzyj też ranking dmuchaw do liści.

1. GARDENA Ergojet 3000 9332-20

 

GARDENA Ergojet 3000 9332-20GARDENA Ergojet 3000 9332-20 to urządzenie dwa w jednym, zasilane elektrycznie. Model dysponuje mocą 3000 W. Oferuje beznarzędziową i bezwysiłkową zmianę trybu pracy (funkcja ClickFit). Atutem produktu jest metalowy wirnik, który mulczuje odpady ogrodowe podczas odkurzania, redukując ich objętość nawet 16-krotnie.

Urządzenie posiada ergonomiczny uchwyt z miękkich materiałów, a także pas do przenoszenia gwarantujący komfortową pracę. Wraz z produktem użytkownik otrzymuje także skrobak do usuwania mokrych liści. Model oferuje łatwe opróżnianie worka i funkcję regulacji prędkości pracy.

Ergojet 3000 9332-20 zasysa liście z wydajnością na poziomie 170 litrów na sekundę, a powietrze wydmuchuje z prędkością 310 km/h. Produkt jest wyposażony w worek o pojemności 45 litrów. Waga całego urządzenia to około 4,8 kg. Największą wadą modelu może okazać się jednak stosunkowo krótki przewód o długości 0,3 m.

Zalety: Wady:
+ Produkt ma bardzo dużą moc. – Negatywne opinie dotyczą wagi urządzenia.
+ Zasysa z optymalną siłą – nie wciąga kamieni, lecz same liście. – Zmiana trybu pracy zajmuje dosyć dużo czasu.
+ Posiada trwały, metalowy wirnik.  
+ Dysponuje pasem, który ułatwia pracę z urządzeniem.  

2. RYOBI RBV26B

RYOBI RBV26BRYOBI RBV26B to urządzenie spalinowe, wyposażone w silnik 2-suwowy o pojemności 26 cm3. Produkt dysponuje funkcją odkurzacza i dmuchawy. Jego prędkość wydmuchu powietrza to aż 325 km/h, zaś wydajność zasysania to maksymalnie 12,8 m3/min. Sprzęt posiada także metalowy wirnik do mulczowania zebranych odpadów, który pozwala zmniejszyć ich objętość 16-krotnie.

Atutem modelu jest zastosowanie przyjaznej środowisku technologii silników o niższej emisji CO2, a także zastosowanie przepustnicy sterującej, która pozwala na regulację i utrzymywanie prędkości pracy bez wysiłku ze strony użytkownika.

Produkt wyposażono w worek – o pojemności 40 litrów – z praktycznym suwakiem. Całe urządzenie waży około 4,3 kg. Posiada miękką rękojeść i dobre wyważenie, co przekłada się na zmniejszenie uciążliwości wibracji. Sprzęt może pochwalić się także odporną na pękanie obudową z wysokiej jakości tworzywa sztucznego.

Zalety: Wady:
+ Produkt ma dobry stosunek jakości do ceny. – Jest bardzo głośny.
+ Dobrze radzi sobie z suchymi liśćmi. – Generuje silne wibracje.
+ Łatwo odpala (pod warunkiem dobrego opanowania tej umiejętności przez użytkownika).  
+ Jest dosyć poręczny.  

 

3. NAC 3200W VBE320-FS-J

NAC 3200W VBE320-FS-JNAC VBE320-FS-J to urządzenie elektryczne dwa w jednym o mocy 3200 W. Produkt oferuje regulację siły ssania i dmuchania. Może pochwalić się wydajnością zasysania liści na poziomie 10,7 m3/min, a także prędkością wydmuchu powietrza od 160 do 250 km/h.

Sprzęt posiada funkcję mulczowania, pozwalającą zmniejszyć objętość zebranych liści nawet o 90%. Jego duży worek o pojemności 40 litrów nie wymaga częstego opróżniania. Dzięki kółkom doczepionym do rury ssącej urządzenie jest bardziej komfortowe w obsłudze. Model może zaoferować także wygodny sposób zmiany trybu pracy – dźwignię w korpusie.

Urządzenie waży tylko 2,5 kg. Posiada solidną obudowę z wysokiej jakości materiałów. Jego atutem jest bardzo korzystny stosunek jakości do ceny.

Zalety: Wady:
+ Produkt ma atrakcyjną cenę. – Posiada słabej jakości worek na liście.
+ Ma dużą moc z funkcją regulacji.

 

– Ma plastikowy wirnik.
+ Jest lekki i wygodny w użyciu.  
+ Dobrze się prezentuje.  

4. NAC 3200W VBE320-AS-J

 

NAC 3200W VBE320-AS-JNAC VBE320-AS-J to model elektryczny z funkcją odkurzania, dmuchawy i rozdrabniarki. Produkt dysponuje mocą 3200 W. Waży tylko 2,5 kg, dzięki czemu jest poręczny i wygodny w użyciu. Urządzenie oferuje funkcję regulacji mocy. W trybie dmuchawy może wyrzucać powietrze z prędkością od 160 do 250 km/h. Z kolei jego wydajność przy odkurzaniu to 10,7 m3 na minutę.

Urządzenie posiada zbiornik na liście o pojemności 40 litrów. Ze względu na obecność noża rozdrabniającego pozwala zmniejszyć objętość zebranych odpadów nawet o 90%, co przekłada się na mniejszą częstotliwość opróżniania zbiornika.

Produkt sprzedawany jest w zestawie z pasem na ramię, który zwiększa komfort pracy. Funkcję regulacji mocy ukryto w jego rękojeści, co ułatwia obsługę. Sprzęt generuje hałas na poziomie 99 dB. Atutem modelu są dodatkowe kółka przy rurze ssącej, usprawniające prowadzenie urządzenia po podłożu.

Zalety: Wady:
+ Produkt ma przystępną cenę. – Wymaga prowadzenia rury ssącej tuż przy ziemi.
+ Jest bardzo lekki i wygodny w użyciu. – Może okazać się trudny do złożenia (rura składa się z dwóch części).
+ Dobrze mulczuje zassane odpady.  
+ Posiada prostą rurę, co przekłada się na łatwiejsze użycie w trybie dmuchawy.  

 

5. NAC VBE300-AS-G

NAC VBE300-AS-GNAC VBE300A-AS-G to urządzenie elektryczne o mocy 300 W, łączące funkcję dmuchawy, odkurzacza i rozdrabniarki. Produkt waży 4 kg i został wyposażony w pas na ramię dla łatwiejszego przenoszenia. Dzięki regulacji mocy może wydmuchiwać powietrze z prędkością od 100 do 270 km/h. Z kolei jego wydajność zasysania oscyluje na poziomie 13,5 m3 na minutę.

Produkt wyposażono w zbiornik na liście o pojemności 45 litrów. Dzięki skutecznej funkcji rozdrabniania objętość zasysanych odpadów redukowana jest nawet o 90%, co pozwala rzadziej opróżniać pojemnik. Model oferuje system łatwego czyszczenia, pozwalający użytkownikowi na szybki dostęp do wirnika (bez konieczności rozkładania urządzenia).

Sprzęt posiada bezpieczny włącznik on/off oraz kółka przy rurze ssącej. Generuje hałas na poziomie około 100 dB.

Zalety: Wady:
+ Produkt radzi sobie z suchymi liśćmi, szyszkami i małymi gałązkami. – Zapycha się przy odkurzaniu mokrych liści.
+ Ma wysoką moc. – Jego kółka są wadliwe.
+ Jest dostępny w przystępnej cenie. – Ma średniej jakości konstrukcję.
+ Ma dosyć lekką, poręczną budowę.

Jak wybrać dmuchawę i odkurzacz do liści?

Czysty i zadbany trawnik to efekt wielu godzin pracy i dużego wysiłku. Porządki w ogrodzie można jednak ułatwiać sobie poprzez wykorzystanie odpowiednio dobranych narzędzi. Jednym z nich odkurzacz/dmuchawa, która ułatwia usuwanie liści z trawnika oraz sprzątanie podjazdu i ścieżek. Na co zwrócić uwagę, wybierając odkurzacz ogrodowy?

Sposób zasilania – odkurzacz do liści to urządzenie, które może być zasilane spalinowo, akumulatorowo lub elektrycznie. Odkurzacz do liści spalinowy jest produktem o nieograniczonym przewodem zasięgu i dużej mocy. Ma jednak dużą wagę i jest bardzo głośny. Z kolei odkurzacze elektryczne wymagają stałego dostępu do prądu, co przekłada się na pracę z ciągnącym się po trawie przedłużaczem. Modele akumulatorowe są mobilne, jednak powinny gwarantować przynajmniej 3 godziny pracy na jednym ładowaniu, aby korzystanie z nich było praktyczne.

Moc – moc urządzenia to jedna z jego najważniejszych cech, przekładających się na skuteczność działania. W przypadku odkurzaczy i dmuchaw powinna wynosić co najmniej 2500 W, aby sprzęt radził sobie nie tylko z małymi, suchymi listkami, ale również z większymi odpadami ogrodowymi. Duże znaczenie ma także funkcja regulacji mocy, pozwalająca dostosowywać ją do rodzaju zbieranych zanieczyszczeń tak, aby nie tracić niepotrzebnie energii.

Prędkość przepływu powietrza – parametr ten ma równie duże znaczenie, co moc urządzenia. Powinien wynosić około 250 km/h w przypadku odkurzania liści suchych oraz około 300 km/h w przypadku liści mokrych.

Objętość przepływu powietrza – czyli obszar działania sprzętu, który powinien być jak najszerszy, bowiem przy dużej prędkości przepływu strumienia powietrza i małej szerokości pracy odkurzanie ogrodu byłoby bardzo pracochłonne. Najlepiej jeśli model oferuje wydajność na poziomie około 800 m3 na godzinę.

Waga – urządzenie tego typu powinno być jak najlżejsze, ponieważ użytkownik nosi je w rękach lub na ramieniu. Należy wybierać modele o wadze maksymalnie 4 kg, jeśli nie chcemy robić częstych przerw podczas pracy.

Zbiornik na liście – zbiornik na liście musi być pojemny (minimum 40 litrów), aby konieczność jego opróżnienia lub wymiany nie przerywała zbyt często porządków w ogrodzie.

Funkcja rozdrabniacza – w przypadku odkurzaczy do liści pożądaną funkcją jest możliwość mulczowania. Dzięki niej pozbywamy się liści i zmniejszamy ich objętość poprzez rozdrobnienie nożami, które mogą być metalowe lub plastikowe. Taka funkcja pozwala rzadziej opróżniać zbiornik na odpady, a także wykorzystać zmielone liście jako naturalny nawóz.

Podsumowanie

Odkurzacze do liści w sklepie internetowym mogą kosztować od około 150 do 1000 zł. Nie jest to zatem zbyt wygórowany koszt w stosunku do funkcjonalności takiego sprzętu. Zbieranie liści będzie łatwiejszym i przyjemniejszym zadaniem, jeśli wyposażysz się w urządzenie dobrane do Twoich potrzeb.

Odkurzacz/dmuchawa do liści opinie

Napisz nam w komentarzu lub daj znać na facebooku co sądzisz o naszym zestawieniu 🙂

POWIĄZANE ARTYKUŁY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze wpisy

Warto sprawdzić