Strona głównaDom i ogródWertykulator spalinowy - ranking 2023

Wertykulator spalinowy – ranking 2023

Wertykulator spalinowy – wady i zalety

Wertykulator spalinowy to najbardziej wydajny i najbardziej efektywny wariant wertykulatora do trawy. Urządzenia tego typu dysponują bardzo dużą mocą, dzięki czemu działają szybko i sprawnie. Mają nieograniczony zasięg działania, gdyż nie wymagają zasilania sieciowego ani ładowania. Są stosunkowo tanie w eksploatacji – wystarczy wlać do nich odpowiednią ilość paliwa. W wariancie samojezdnym wertykulatory spalinowe pozwalają również na pracę bez żadnego wysiłku.

Wertykulator spalinowy nie jest jednak urządzeniem pozbawionym wad. Przede wszystkim jest to sprzęt hałaśliwy i emitujący szkodliwe spaliny. Ma także dosyć wysoką cenę i dużą wagę. Wymaga również regularnej konserwacji.

Szukasz innego typu wertykulatora? Sprawdź również nasze pozostałe rankingi:

Wertykulator spalinowy ranking:

Ranking wertykulatorów spalinowych to zestawienie pięciu dobrej jakości produktów, które cieszą się dobrymi opiniami. Sprawdź, który z nich najlepiej spełnia Twoje oczekiwania!

 

1. Wertykulator spalinowy Hecht 5654

Hecht 5654



Wertykulator spalinowy Hecht 5654 to urządzenie wyposażone w silnik o mocy maksymalnej 3.5 KM. Produkt posiada wałek z 18 stalowymi nożami. Jest odpowiedni do pielęgnacji trawnika o powierzchni maksymalnie 1400 m2. Wertykulator ma metalową obudowę i koła z łożyskami kulkowymi, dzięki czemu prowadzi się płynnie i jest stabilny.

Urządzenie dysponuje szerokością roboczą 38 cm. Posiada 40-litrowy kosz do trawy oraz 6-stopniową regulację głębokości roboczej. Dzięki składanej poręczy jest wygodne w przechowywaniu. Wertykulator pracuje w zakresie od +10 do -12 mm. Prędkość obrotowa jego wałka to 2900 obr/min. Urządzenie waży 26,5 kg.

Zalety: Wady:
+ Wertykulator ma dobry stosunek jakości do ceny. – Urządzenie ma bardzo dużą wagę.
+ Jest prosty i wygodny w obsłudze.  
+ Posiada wielostopniową regulację głębokości pracy.  
+ Bardzo szybko i efektywnie pracuje.  

 

2. Wertykulator spalinowy Nac Lpr40-118-Ch

Nac Lpr40-118-Ch



Wertykulator spalinowy Nac Lpr40-118-Ch to urządzenie wyposażone w silnik czterosuwowy o mocy 3 KM. Produkt posiada wałek z 18 nożami tnącymi. Jego głębokość robocza mieści się w zakresie od +5 do -15 mm. Wertykulator ma łożyskowane koła i doczepiony kosz na trawę o pojemności 40 litrów.

Urządzenie dysponuje funkcją 6-stopniowej manualnej regulacji głębokości roboczej pracy, a jego szerokość to 40 cm. Produkt posiada stalową obudowę, odporną na uszkodzenia mechaniczne. Waży aż 31 kg.

Zalety: Wady:
+ Urządzenie jest solidnie wykonane. – Wertykulator jest bardzo ciężki.
+ Ma bardzo dużą moc.  
+ Dobrze się prowadzi.  

 

3. Wertykulator spalinowy Hecht 5676

Wertykulator spalinowy Hecht 5676



Wertykulator i aerator spalinowy Hecht 5676 to urządzenie wyposażone w 4-suwowy silnik benzynowy o mocy 3,3 kW i pojemności 163 m3. Produkt ma szerokość roboczą pracy wynoszącą 40 cm. Został wyposażony także w 45-litrowy kosz na trawę. Obudowę sprzętu wykonano z metalu. Wertykulator posiada łożyska kulkowe i funkcję regulacji głębokości pracy w zakresie od +5 do -15 mm.

Urządzenie waży aż 35 kg. Zostało wyposażone w składane uchwyty, które ułatwiają przechowywanie i transport.

Zalety: Wady:
+ Urządzenie pełni funkcję wertykulatora i aeratora. – Wertykulator jest bardzo ciężki.
+ Ma solidną, metalową konstrukcję. – Negatywne opinie dotyczą funkcjonalności doczepianego kosza na trawę oraz braku oznaczeń na dźwigni przepustnicy.
+ Dysponuje optymalnie dużą mocą.  

 

4. Wertykulator spalinowy Greenso WER01 DR40

Wertykulator spalinowy Greenso WER01 DR40



Wertykulator i aerator spalinowy Greenso WER01 DR40 to urządzenie z solidną, stalową obudową, odporną na uszkodzenia mechaniczne. Produkt posiada silnik czterosuwowy o mocy 6 KM i pojemności 212 cm3. Pracuje w zakresie głębokości od -15 do +15 mm. Ma łożyskowane koła i funkcję regulacji głębokości roboczej.

Wertykulator został wyposażony w kosz o pojemności 35 litrów. Jego szerokość robocza to 40 cm, a waga aż 37 kg.

Zalety: Wady:
+ Urządzenie posiada mocny i wytrzymały silnik. – Produkt ma bardzo dużą wagę.
+ Pracuje dokładnie i wydajnie. – Negatywne opinie dotyczą małej pojemności dołączonego kosza na trawę.
+ Jest łatwe i wygodne do prowadzenia.  

 

5. Wertykulator spalinowy EuroSystems SC42 Briggs&Stratton 450E

Wertykulator spalinowy EuroSystems SC42 Briggs&Stratton 450E



Wertykulator spalinowy EuroSystems SC42 Briggs&Stratton 450E to urządzenie wyposażone w silnik czterosuwowy o pojemności 125 cm3 i mocy 2,5 KM. Produkt wykorzystuje opatentowany napęd pasowy i wałek roboczy z 15 podwójnymi ostrzami ze stali hartowanej. Szerokość pracy wertykulatora wynosi 42 cm. Sprzęt posiada funkcjonalną kierownicę i dźwignię, która umożliwia szybkie podnoszenie noży.

Urządzenie wyposażono w koła na łożyskach kulkowych oraz w składany, odczepiany uchwyt, który ułatwia przechowywanie. Wertykulator pracuje na głębokościach w zakresie od 0 do 4 cm. Posiada też doczepiany kosz na trawę o pojemności 45 litrów. Produkt ma stalową obudowę. Waży około 32 kg.

Zalety: Wady:
+ Urządzenie jest bardzo solidnie wykonane. – Wertykulator ma wysoką cenę.
+ Posiada wysokiej jakości, niezawodny silnik. – Negatywne opinie użytkowników dotyczą funkcjonalności kosza urządzenia.
+ Jest łatwy i komfortowy w użyciu.

Wertykulator spalinowy – jak wybrać?

Wertykulatory spalinowe ze względu na swoją moc oraz nieograniczony zasięg polecane są do pracy na trawnikach o dużej powierzchni. Warto zatem wybierać je przede wszystkim do ogrodów zajmujących teren minimum 800 m2. Na co zwrócić uwagę, decydując się na konkretny model?

Oto najważniejsze parametry wertykulatorów spalinowych:

  • moc silnika – w przypadku wertykulatorów spalinowych moc silników waha się zazwyczaj w przedziale od 2,5 do maksymalnie 6 KM. Im większa moc, tym wydajniejsza praca z urządzeniem, jednak w aspekcie tym nie warto również przesadzać. Moc dostosowujemy głównie do wielkości swojego trawnika. Produkty z niższej półki sprawdzą się więc na terenie 800 – 1000 m2. Najmocniejsze bez trudu poradzą sobie natomiast nawet z ogrodami o powierzchni powyżej 2000 m2. Należy pamiętać również, że w parze z dużą mocą idzie zazwyczaj nie tylko wyższa cena, ale również większa waga. Ta wpływa z kolei negatywnie na komfort prowadzenia urządzenia.
  • szerokość robocza – czyli długość wałka wertykulatora, wahająca się zazwyczaj w przedziale od 35 do 50 cm. Im ona większa, tym większy teren obejmie przy jednym przejeździe maszyny. Szersze modele są jednak zazwyczaj również cięższe i mniej zwrotne.
  • głębokość robocza – czyli głębokość, na jaką noże wałka są w stanie naciąć powierzchnię trawnika. Ostrza mogą mieć długość nawet 25 cm, jednak najważniejsza jest funkcja ich regulacji, która powinna mieć jak największy zakres.
  • waga – podczas gdy większość wertykulatorów mieści się w przedziale wagowym od około 10 do 40 kg, modele spalinowe należą do tych najcięższych. Nie zawsze duża waga związana jest jednak z trudnym manewrowaniem i prowadzeniem sprzętu – szukając informacji na ten temat, warto przejrzeć opinie użytkowników na temat danego modelu.
  • kosz – wertykulatory bardzo często dysponują funkcją zbierania wyciętych przez siebie kawałków filcu. Jeśli dany model oferuje taką opcję, z pewnością będzie wyposażony również w kosz na tego typu zanieczyszczenia. Im on większy, tym rzadziej użytkownik będzie musiał go opróżniać.
  • składana rączka – składany uchwyt wertykulatora to element pozwalający na wygodniejszy transport i przechowywanie urządzenia.

Wertykulator i aerator spalinowy 2w1 – czy warto?

Wertykulatory spalinowe bardzo często dostępne są w wariantach 2w1, oferujących również dodatkową funkcję aeracji. Wystarczy wyposażyć je w dołączony do produktu wałek z kolcami, aby urządzenie pomogło nam kompleksowo zadbać o posiadany trawnik. Czy warto zatem wyposażyć się w sprzęt typu wertykulator-aerator?

Zacznijmy od wyjaśnienia, na czym polegają oba zabiegi. Wertykulacja opiera się na nacinaniu trawnika przy pomocy obracających się noży. Czynność ta pozwala napowietrzyć glebę i oczyścić murawę z filcu. Wykonujemy ją dwa razy w ciągu roku, gdyż jest zabiegiem stosunkowo intensywnym.

Aeracja polega natomiast na wykonywaniu w trawniku okrągłych otworów przy pomocy kolców, umieszczonych na obracającym się wałku. Zabieg rozluźnia glebę i poprawia jej dostęp do powietrza i wody. Ponieważ jest dosyć delikatny, możemy wykonywać go częściej niż wertykulację.

Trawnik regularnie strzyżony oraz poddawany cyklicznej wertykulacji i aeracji jest zdrowy, gęsty i bardzo wytrzymały. W urządzenie dwa w jednym warto zainwestować zatem, jeśli nasza murawa jest narażona na intensywne użytkowanie. Produkt pozwoli wtedy w kompleksowy sposób zadbać o kondycję trawy, a my nie będziemy musieli kupować dwóch osobnych urządzeń, które zajmują sporo miejsca.

Kiedy przeprowadza się wertykulację?

Po zakupie odpowiedniego wertykulatora spalinowego pojawia się pytanie – kiedy należy przeprowadzać wertykulację? Ponieważ zabieg ten pozwala na usunięcie opadłych liści, mchu i filcu, zaleca się wykonywać go dwa razy w roku. Pierwsza wertykulacja powinna mieć miejsce po pierwszym koszeniu trawnika w kwietniu. Jest to czas, kiedy mamy bowiem gwarancję, że zabieg nie uszkodzi rozwijających się wczesną wiosną pędów trawy. Wertykulacja o tej porze roku pozwoli pozbyć się pozostałych na podłożu liści i rozwijającego się mchu. Oczyszczony przy pomocy wertykulatora trawnik będzie odpowiednio przygotowany na pierwsze nawożenie.

Kolejną wertykulację przeprowadza się mniej więcej w połowie września. Wtedy to wegetacja trawnika zostaje zatrzymana. Wertykulator spalinowy pomoże usunąć z murawy martwe części roślin, zalegające w glebie. Nacinając podłoże zapewni także lepszy dostęp wodzie i powietrzu. Wertykulacja o tej porze roku pozwoli wzmocnić trawnik i przygotować go na trudniejsze warunki pogodowe, panujące zimą.

Podsumowanie

Wertkulatory spalinowe to urządzenia mocne i bardzo wydajne. Często mają stalowy korpus i dużą wagę, dzięki czemu prezentują się solidnie i są wysoce odporne na uszkodzenia mechaniczne. Jakość i skuteczność przekłada się jednak również na ich cenę. Koszt zakupu jednego z modelów spalinowych wynosi od 500 do nawet 8500 zł.

Wertykulator spalinowy opinie

Napisz nam w komentarzu lub daj znać na facebooku co sądzisz o naszym zestawieniu 🙂

Zapisz się na nasz newsletter

Bądż na bieżąco ze wszystkimi nowymi wpisami. Wybieraj zawsze najlepsze produkty!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze wpisy

Zapisz się na nasz newsletter

Bądż na bieżąco ze wszystkimi nowymi wpisami. Wybieraj zawsze najlepsze produkty!

Warto przeczytać