Strona głównaDom i ogródWertykulator spalinowy - ranking 2023

Wertykulator spalinowy – ranking 2023

Wertykulator spalinowy – wady i zalety

Wertykulator spalinowy to najbardziej wydajny i najbardziej efektywny wariant wertykulatora do trawy. Urządzenia tego typu dysponują bardzo dużą mocą, dzięki czemu działają szybko i sprawnie. Mają nieograniczony zasięg działania, gdyż nie wymagają zasilania sieciowego ani ładowania. Są stosunkowo tanie w eksploatacji – wystarczy wlać do nich odpowiednią ilość paliwa. W wariancie samojezdnym wertykulatory spalinowe pozwalają również na pracę bez żadnego wysiłku.

Wertykulator spalinowy nie jest jednak urządzeniem pozbawionym wad. Przede wszystkim jest to sprzęt hałaśliwy i emitujący szkodliwe spaliny. Ma także dosyć wysoką cenę i dużą wagę. Wymaga również regularnej konserwacji.

Szukasz innego typu wertykulatora? Sprawdź również nasze pozostałe rankingi:

Wertykulator spalinowy ranking:

Ranking wertykulatorów spalinowych to zestawienie pięciu dobrej jakości produktów, które cieszą się dobrymi opiniami. Sprawdź, który z nich najlepiej spełnia Twoje oczekiwania!

 

1. Wertykulator spalinowy Hecht 5654

Hecht 5654Wertykulator spalinowy Hecht 5654 to urządzenie wyposażone w silnik o mocy maksymalnej 3.5 KM. Produkt posiada wałek z 18 stalowymi nożami. Jest odpowiedni do pielęgnacji trawnika o powierzchni maksymalnie 1400 m2. Wertykulator ma metalową obudowę i koła z łożyskami kulkowymi, dzięki czemu prowadzi się płynnie i jest stabilny.

Urządzenie dysponuje szerokością roboczą 38 cm. Posiada 40-litrowy kosz do trawy oraz 6-stopniową regulację głębokości roboczej. Dzięki składanej poręczy jest wygodne w przechowywaniu. Wertykulator pracuje w zakresie od +10 do -12 mm. Prędkość obrotowa jego wałka to 2900 obr/min. Urządzenie waży 26,5 kg.

Zalety: Wady:
+ Wertykulator ma dobry stosunek jakości do ceny. – Urządzenie ma bardzo dużą wagę.
+ Jest prosty i wygodny w obsłudze.  
+ Posiada wielostopniową regulację głębokości pracy.  
+ Bardzo szybko i efektywnie pracuje.  

 

2. Wertykulator spalinowy Nac Lpr40-118-Ch

Nac Lpr40-118-ChWertykulator spalinowy Nac Lpr40-118-Ch to urządzenie wyposażone w silnik czterosuwowy o mocy 3 KM. Produkt posiada wałek z 18 nożami tnącymi. Jego głębokość robocza mieści się w zakresie od +5 do -15 mm. Wertykulator ma łożyskowane koła i doczepiony kosz na trawę o pojemności 40 litrów.

Urządzenie dysponuje funkcją 6-stopniowej manualnej regulacji głębokości roboczej pracy, a jego szerokość to 40 cm. Produkt posiada stalową obudowę, odporną na uszkodzenia mechaniczne. Waży aż 31 kg.

Zalety: Wady:
+ Urządzenie jest solidnie wykonane. – Wertykulator jest bardzo ciężki.
+ Ma bardzo dużą moc.  
+ Dobrze się prowadzi.  

 

3. Wertykulator spalinowy Hecht 5676

Wertykulator spalinowy Hecht 5676Wertykulator i aerator spalinowy Hecht 5676 to urządzenie wyposażone w 4-suwowy silnik benzynowy o mocy 3,3 kW i pojemności 163 m3. Produkt ma szerokość roboczą pracy wynoszącą 40 cm. Został wyposażony także w 45-litrowy kosz na trawę. Obudowę sprzętu wykonano z metalu. Wertykulator posiada łożyska kulkowe i funkcję regulacji głębokości pracy w zakresie od +5 do -15 mm.

Urządzenie waży aż 35 kg. Zostało wyposażone w składane uchwyty, które ułatwiają przechowywanie i transport.

Zalety: Wady:
+ Urządzenie pełni funkcję wertykulatora i aeratora. – Wertykulator jest bardzo ciężki.
+ Ma solidną, metalową konstrukcję. – Negatywne opinie dotyczą funkcjonalności doczepianego kosza na trawę oraz braku oznaczeń na dźwigni przepustnicy.
+ Dysponuje optymalnie dużą mocą.  

 

4. Wertykulator spalinowy Greenso WER01 DR40

Wertykulator spalinowy Greenso WER01 DR40Wertykulator i aerator spalinowy Greenso WER01 DR40 to urządzenie z solidną, stalową obudową, odporną na uszkodzenia mechaniczne. Produkt posiada silnik czterosuwowy o mocy 6 KM i pojemności 212 cm3. Pracuje w zakresie głębokości od -15 do +15 mm. Ma łożyskowane koła i funkcję regulacji głębokości roboczej.

Wertykulator został wyposażony w kosz o pojemności 35 litrów. Jego szerokość robocza to 40 cm, a waga aż 37 kg.

Zalety: Wady:
+ Urządzenie posiada mocny i wytrzymały silnik. – Produkt ma bardzo dużą wagę.
+ Pracuje dokładnie i wydajnie. – Negatywne opinie dotyczą małej pojemności dołączonego kosza na trawę.
+ Jest łatwe i wygodne do prowadzenia.  

 

5. Wertykulator spalinowy EuroSystems SC42 Briggs&Stratton 450E

Wertykulator spalinowy EuroSystems SC42 Briggs&Stratton 450EWertykulator spalinowy EuroSystems SC42 Briggs&Stratton 450E to urządzenie wyposażone w silnik czterosuwowy o pojemności 125 cm3 i mocy 2,5 KM. Produkt wykorzystuje opatentowany napęd pasowy i wałek roboczy z 15 podwójnymi ostrzami ze stali hartowanej. Szerokość pracy wertykulatora wynosi 42 cm. Sprzęt posiada funkcjonalną kierownicę i dźwignię, która umożliwia szybkie podnoszenie noży.

Urządzenie wyposażono w koła na łożyskach kulkowych oraz w składany, odczepiany uchwyt, który ułatwia przechowywanie. Wertykulator pracuje na głębokościach w zakresie od 0 do 4 cm. Posiada też doczepiany kosz na trawę o pojemności 45 litrów. Produkt ma stalową obudowę. Waży około 32 kg.

Zalety: Wady:
+ Urządzenie jest bardzo solidnie wykonane. – Wertykulator ma wysoką cenę.
+ Posiada wysokiej jakości, niezawodny silnik. – Negatywne opinie użytkowników dotyczą funkcjonalności kosza urządzenia.
+ Jest łatwy i komfortowy w użyciu.

Wertykulator spalinowy – jak wybrać?

Wertykulatory spalinowe ze względu na swoją moc oraz nieograniczony zasięg polecane są do pracy na trawnikach o dużej powierzchni. Warto zatem wybierać je przede wszystkim do ogrodów zajmujących teren minimum 800 m2. Na co zwrócić uwagę, decydując się na konkretny model?

Oto najważniejsze parametry wertykulatorów spalinowych:

  • moc silnika – w przypadku wertykulatorów spalinowych moc silników waha się zazwyczaj w przedziale od 2,5 do maksymalnie 6 KM. Im większa moc, tym wydajniejsza praca z urządzeniem, jednak w aspekcie tym nie warto również przesadzać. Moc dostosowujemy głównie do wielkości swojego trawnika. Produkty z niższej półki sprawdzą się więc na terenie 800 – 1000 m2. Najmocniejsze bez trudu poradzą sobie natomiast nawet z ogrodami o powierzchni powyżej 2000 m2. Należy pamiętać również, że w parze z dużą mocą idzie zazwyczaj nie tylko wyższa cena, ale również większa waga. Ta wpływa z kolei negatywnie na komfort prowadzenia urządzenia.
  • szerokość robocza – czyli długość wałka wertykulatora, wahająca się zazwyczaj w przedziale od 35 do 50 cm. Im ona większa, tym większy teren obejmie przy jednym przejeździe maszyny. Szersze modele są jednak zazwyczaj również cięższe i mniej zwrotne.
  • głębokość robocza – czyli głębokość, na jaką noże wałka są w stanie naciąć powierzchnię trawnika. Ostrza mogą mieć długość nawet 25 cm, jednak najważniejsza jest funkcja ich regulacji, która powinna mieć jak największy zakres.
  • waga – podczas gdy większość wertykulatorów mieści się w przedziale wagowym od około 10 do 40 kg, modele spalinowe należą do tych najcięższych. Nie zawsze duża waga związana jest jednak z trudnym manewrowaniem i prowadzeniem sprzętu – szukając informacji na ten temat, warto przejrzeć opinie użytkowników na temat danego modelu.
  • kosz – wertykulatory bardzo często dysponują funkcją zbierania wyciętych przez siebie kawałków filcu. Jeśli dany model oferuje taką opcję, z pewnością będzie wyposażony również w kosz na tego typu zanieczyszczenia. Im on większy, tym rzadziej użytkownik będzie musiał go opróżniać.
  • składana rączka – składany uchwyt wertykulatora to element pozwalający na wygodniejszy transport i przechowywanie urządzenia.

Wertykulator i aerator spalinowy 2w1 – czy warto?

Wertykulatory spalinowe bardzo często dostępne są w wariantach 2w1, oferujących również dodatkową funkcję aeracji. Wystarczy wyposażyć je w dołączony do produktu wałek z kolcami, aby urządzenie pomogło nam kompleksowo zadbać o posiadany trawnik. Czy warto zatem wyposażyć się w sprzęt typu wertykulator-aerator?

Zacznijmy od wyjaśnienia, na czym polegają oba zabiegi. Wertykulacja opiera się na nacinaniu trawnika przy pomocy obracających się noży. Czynność ta pozwala napowietrzyć glebę i oczyścić murawę z filcu. Wykonujemy ją dwa razy w ciągu roku, gdyż jest zabiegiem stosunkowo intensywnym.

Aeracja polega natomiast na wykonywaniu w trawniku okrągłych otworów przy pomocy kolców, umieszczonych na obracającym się wałku. Zabieg rozluźnia glebę i poprawia jej dostęp do powietrza i wody. Ponieważ jest dosyć delikatny, możemy wykonywać go częściej niż wertykulację.

Trawnik regularnie strzyżony oraz poddawany cyklicznej wertykulacji i aeracji jest zdrowy, gęsty i bardzo wytrzymały. W urządzenie dwa w jednym warto zainwestować zatem, jeśli nasza murawa jest narażona na intensywne użytkowanie. Produkt pozwoli wtedy w kompleksowy sposób zadbać o kondycję trawy, a my nie będziemy musieli kupować dwóch osobnych urządzeń, które zajmują sporo miejsca.

Kiedy przeprowadza się wertykulację?

Po zakupie odpowiedniego wertykulatora spalinowego pojawia się pytanie – kiedy należy przeprowadzać wertykulację? Ponieważ zabieg ten pozwala na usunięcie opadłych liści, mchu i filcu, zaleca się wykonywać go dwa razy w roku. Pierwsza wertykulacja powinna mieć miejsce po pierwszym koszeniu trawnika w kwietniu. Jest to czas, kiedy mamy bowiem gwarancję, że zabieg nie uszkodzi rozwijających się wczesną wiosną pędów trawy. Wertykulacja o tej porze roku pozwoli pozbyć się pozostałych na podłożu liści i rozwijającego się mchu. Oczyszczony przy pomocy wertykulatora trawnik będzie odpowiednio przygotowany na pierwsze nawożenie.

Kolejną wertykulację przeprowadza się mniej więcej w połowie września. Wtedy to wegetacja trawnika zostaje zatrzymana. Wertykulator spalinowy pomoże usunąć z murawy martwe części roślin, zalegające w glebie. Nacinając podłoże zapewni także lepszy dostęp wodzie i powietrzu. Wertykulacja o tej porze roku pozwoli wzmocnić trawnik i przygotować go na trudniejsze warunki pogodowe, panujące zimą.

Podsumowanie

Wertkulatory spalinowe to urządzenia mocne i bardzo wydajne. Często mają stalowy korpus i dużą wagę, dzięki czemu prezentują się solidnie i są wysoce odporne na uszkodzenia mechaniczne. Jakość i skuteczność przekłada się jednak również na ich cenę. Koszt zakupu jednego z modelów spalinowych wynosi od 500 do nawet 8500 zł.

Wertykulator spalinowy opinie

Napisz nam w komentarzu lub daj znać na facebooku co sądzisz o naszym zestawieniu 🙂

POWIĄZANE ARTYKUŁY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze wpisy

Warto sprawdzić