Strona głównaDom i ogródWertykulatoryWertykulator spalinowy - ranking 2024

Wertykulator spalinowy – ranking 2024

Wertykulator spalinowy – wady i zalety

Wertykulator spalinowy to najbardziej wydajny i najbardziej efektywny wariant wertykulatora do trawy. Urządzenia tego typu dysponują bardzo dużą mocą, dzięki czemu działają szybko i sprawnie. Mają nieograniczony zasięg działania, gdyż nie wymagają zasilania sieciowego ani ładowania. Są stosunkowo tanie w eksploatacji – wystarczy wlać do nich odpowiednią ilość paliwa. W wariancie samojezdnym wertykulatory spalinowe pozwalają również na pracę bez żadnego wysiłku.

Wertykulator spalinowy nie jest jednak urządzeniem pozbawionym wad. Przede wszystkim jest to sprzęt hałaśliwy i emitujący szkodliwe spaliny. Ma także dosyć wysoką cenę i dużą wagę. Wymaga również regularnej konserwacji.

Szukasz innego typu wertykulatora? Sprawdź również nasze pozostałe rankingi:

Wertykulator spalinowy ranking:

Ranking wertykulatorów spalinowych to zestawienie pięciu dobrej jakości produktów, które cieszą się dobrymi opiniami. Sprawdź, który z nich najlepiej spełnia Twoje oczekiwania!

1. Wertykulator spalinowy Greenso WER01 DR40

Wertykulator spalinowy Greenso WER01 DR40



Wertykulator i aerator spalinowy Greenso WER01 DR40 to urządzenie z solidną, stalową obudową, odporną na uszkodzenia mechaniczne. Produkt posiada silnik czterosuwowy o mocy 6 KM i pojemności 212 cm3. Pracuje w zakresie głębokości od -15 do +15 mm. Ma łożyskowane koła i funkcję regulacji głębokości roboczej.

Wertykulator został wyposażony w kosz o pojemności 35 litrów. Jego szerokość robocza to 40 cm, a waga aż 37 kg.

Zalety: Wady:
+ Urządzenie posiada mocny i wytrzymały silnik. – Produkt ma sporą wagę.
+ Pracuje dokładnie i wydajnie. – Negatywne opinie dotyczą małej pojemności dołączonego kosza na trawę.
+ Jest łatwe i wygodne do prowadzenia.  

2. Wertykulator spalinowy Nac Lpr40-118-Ch

Nac Lpr40-118-Ch



Wertykulator spalinowy Nac Lpr40-118-Ch to urządzenie wyposażone w silnik czterosuwowy o mocy 3 KM. Produkt posiada wałek z 18 nożami tnącymi. Jego głębokość robocza mieści się w zakresie od +5 do -15 mm. Wertykulator ma łożyskowane koła i doczepiony kosz na trawę o pojemności 40 litrów.

Urządzenie dysponuje funkcją 6-stopniowej manualnej regulacji głębokości roboczej pracy, a jego szerokość to 40 cm. Produkt posiada stalową obudowę, odporną na uszkodzenia mechaniczne. Waży 31 kg.

Zalety: Wady:
+ Urządzenie jest solidnie wykonane. – Wertykulator jest nieco ciężki.
+ Ma dużą moc.  
+ Dobrze się prowadzi.  

3. Wertykulator spalinowy TEXAS Pro-Cut 460TG

TEXAS Pro-Cut 460TG



Texas Pro-Cut 460TG to wertykulator o szerokości roboczej 46 cm. Urządzenie zostało wyposażone w noże pływające. Sprzęt korzysta z silnika o pojemności 212 cm3 i mocy 4 kW.

Maszyna oferuje centralną regulację głębokości napowietrzenia w zakresie od -30 do 5 mm. Posiada duże koła i dźwignię sprzęgła na rękojeści uchwytu, co przekłada się na komfort obsługi. Sprzęt waży 67 kg. Jego atutem jest solidna, stalowa obudowa.

Zalety: Wady:
+ Wertykulator ma dużą moc. – Ma wysoką cenę.
+ Jest wygodny w obsłudze. – Negatywne opinie dotyczą awaryjności paska wertykulatora.
+ Szybko odpala.  
+ Oferuje regulację głębokości pracy.  

4. Wertykulator spalinowy HANDY WSW38

HANDY WSW38



HANDY WSW38 to wertykulator i aerator w jednym. Sprzęt jest wyposażony w dwa wymienne wałki. Oferuje szerokość roboczą 38 cm. Jest łatwy w przechowywaniu za sprawą składanego uchwytu.

Maszyna została wyposażona w ostrza ze stali nierdzewnej i łożyskowane koła. Jej atutem jest także stalowa obudowa. Silnik wertykulatora to model czterosuwowy o pojemności 196 cm3 i mocy 3,8 kW. Sprzęt oferuje centralną regulacje głębokości roboczej w zakresie od -12 do 10 mm.

Produkt posiada kosz na odpadki o pojemności 40 litrów. Waży 38 kg.

Zalety: Wady:
+ Urządzenie pełni funkcję wertykulatora i aeratora. – Wertykulator jest dosyć ciężki.
+ Ma dobry stosunek jakości do ceny.  
+ Jest solidnie wykonane.  

5. Wertykulator spalinowy FAWORYT PRO RP40 L
 

FAWORYT PRO RP40 L



FAWORYT PRO RP40L to wertykulator i aerator w jednym, oferujący szerokość roboczą pracy 40 cm. Sprzęt został wyposażony w dwa wymienne wałki oraz silnik Loncin o pojemności 196 cm3.

Sprzęt posiada 45-litrowy kosz. Oferuje regulację głębokości pracy w zakresie od -15 do 15 mm. Posiada łożyskowane koła i stalową obudowę odporną na uszkodzenia mechaniczne. Jego atutem jest również regulacja wysokości uchwytu.

Produkt dysponuje mocą 4.1 kW (5.57 KM). Posiada zbiornik na paliwo o pojemności 2,5 litra oraz zbiornik na olej o pojemności 0,5 litra. Korzysta z 18 noży tnących. Waży 39.9 kg.

Zalety: Wady:
+ Jest solidnie wykonany. – Jest dosyć ciężki.
+ Dysponuje dużą mocą. – Nie wszyscy użytkownicy są zadowoleni ze sposobu regulacji głębokości pracy maszyny.
+ Posiada szeroki zakres regulacji głębokości pracy.  

Wertykulator spalinowy – jak wybrać?

Wertykulatory spalinowe ze względu na swoją moc oraz nieograniczony zasięg polecane są do pracy na trawnikach o dużej powierzchni. Warto zatem wybierać je przede wszystkim do ogrodów zajmujących teren minimum 800 m2. Na co zwrócić uwagę, decydując się na konkretny model?

Oto najważniejsze parametry wertykulatorów spalinowych:

  • moc silnika – w przypadku wertykulatorów spalinowych moc silników waha się zazwyczaj w przedziale od 2,5 do maksymalnie 6 KM. Im większa moc, tym wydajniejsza praca z urządzeniem, jednak w aspekcie tym nie warto również przesadzać. Moc dostosowujemy głównie do wielkości swojego trawnika. Produkty z niższej półki sprawdzą się więc na terenie 800 – 1000 m2. Najmocniejsze bez trudu poradzą sobie natomiast nawet z ogrodami o powierzchni powyżej 2000 m2. Należy pamiętać również, że w parze z dużą mocą idzie zazwyczaj nie tylko wyższa cena, ale również większa waga. Ta wpływa z kolei negatywnie na komfort prowadzenia urządzenia.
  • szerokość robocza – czyli długość wałka wertykulatora, wahająca się zazwyczaj w przedziale od 35 do 50 cm. Im ona większa, tym większy teren obejmie przy jednym przejeździe maszyny. Szersze modele są jednak zazwyczaj również cięższe i mniej zwrotne.
  • głębokość robocza – czyli głębokość, na jaką noże wałka są w stanie naciąć powierzchnię trawnika. Ostrza mogą mieć długość nawet 25 cm, jednak najważniejsza jest funkcja ich regulacji, która powinna mieć jak największy zakres.
  • waga – podczas gdy większość wertykulatorów mieści się w przedziale wagowym od około 10 do 40 kg, modele spalinowe należą do tych najcięższych. Nie zawsze duża waga związana jest jednak z trudnym manewrowaniem i prowadzeniem sprzętu – szukając informacji na ten temat, warto przejrzeć opinie użytkowników na temat danego modelu.
  • kosz – wertykulatory bardzo często dysponują funkcją zbierania wyciętych przez siebie kawałków filcu. Jeśli dany model oferuje taką opcję, z pewnością będzie wyposażony również w kosz na tego typu zanieczyszczenia. Im on większy, tym rzadziej użytkownik będzie musiał go opróżniać.
  • składana rączka – składany uchwyt wertykulatora to element pozwalający na wygodniejszy transport i przechowywanie urządzenia.

Wertykulator i aerator spalinowy 2w1 – czy warto?

Wertykulatory spalinowe bardzo często dostępne są w wariantach 2w1, oferujących również dodatkową funkcję aeracji. Wystarczy wyposażyć je w dołączony do produktu wałek z kolcami, aby urządzenie pomogło nam kompleksowo zadbać o posiadany trawnik. Czy warto zatem wyposażyć się w sprzęt typu wertykulator-aerator?

Zacznijmy od wyjaśnienia, na czym polegają oba zabiegi. Wertykulacja opiera się na nacinaniu trawnika przy pomocy obracających się noży. Czynność ta pozwala napowietrzyć glebę i oczyścić murawę z filcu. Wykonujemy ją dwa razy w ciągu roku, gdyż jest zabiegiem stosunkowo intensywnym.

Aeracja polega natomiast na wykonywaniu w trawniku okrągłych otworów przy pomocy kolców, umieszczonych na obracającym się wałku. Zabieg rozluźnia glebę i poprawia jej dostęp do powietrza i wody. Ponieważ jest dosyć delikatny, możemy wykonywać go częściej niż wertykulację.

Trawnik regularnie strzyżony oraz poddawany cyklicznej wertykulacji i aeracji jest zdrowy, gęsty i bardzo wytrzymały. W urządzenie dwa w jednym warto zainwestować zatem, jeśli nasza murawa jest narażona na intensywne użytkowanie. Produkt pozwoli wtedy w kompleksowy sposób zadbać o kondycję trawy, a my nie będziemy musieli kupować dwóch osobnych urządzeń, które zajmują sporo miejsca.

Kiedy przeprowadza się wertykulację?

Po zakupie odpowiedniego wertykulatora spalinowego pojawia się pytanie – kiedy należy przeprowadzać wertykulację? Ponieważ zabieg ten pozwala na usunięcie opadłych liści, mchu i filcu, zaleca się wykonywać go dwa razy w roku. Pierwsza wertykulacja powinna mieć miejsce po pierwszym koszeniu trawnika w kwietniu. Jest to czas, kiedy mamy bowiem gwarancję, że zabieg nie uszkodzi rozwijających się wczesną wiosną pędów trawy. Wertykulacja o tej porze roku pozwoli pozbyć się pozostałych na podłożu liści i rozwijającego się mchu. Oczyszczony przy pomocy wertykulatora trawnik będzie odpowiednio przygotowany na pierwsze nawożenie.

Kolejną wertykulację przeprowadza się mniej więcej w połowie września. Wtedy to wegetacja trawnika zostaje zatrzymana. Wertykulator spalinowy pomoże usunąć z murawy martwe części roślin, zalegające w glebie. Nacinając podłoże zapewni także lepszy dostęp wodzie i powietrzu. Wertykulacja o tej porze roku pozwoli wzmocnić trawnik i przygotować go na trudniejsze warunki pogodowe, panujące zimą.

Podsumowanie

Wertkulatory spalinowe to urządzenia mocne i bardzo wydajne. Często mają stalowy korpus i dużą wagę, dzięki czemu prezentują się solidnie i są wysoce odporne na uszkodzenia mechaniczne. Jakość i skuteczność przekłada się jednak również na ich cenę. Koszt zakupu jednego z modelów spalinowych wynosi od 500 do nawet 8500 zł.

Wertykulator spalinowy opinie

Napisz nam w komentarzu lub daj znać na facebooku co sądzisz o naszym zestawieniu 🙂

5 1 oceń
Oceń Artykuł
Angelika Woszczyńska
Angelika Woszczyńska
Lubię dobrze przemyślane zakupy, dlatego zawsze starannie porównuję produkty dostępne na rynku, oceniając przede wszystkim ich relację jakości do ceny. Jeśli Ty również cenisz sobie świadomość dobrze wydanych pieniędzy, każdy swój zakup poprzedź zapoznaniem się z naszymi rankingami. Wszystkie zestawienia przygotowujemy w oparciu o parametry techniczne i realne opinie użytkowników.
Powiadomienia
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
NAJNOWSZE WPISY
WARTO SPRAWDZIĆ
baner media expert
POWIĄZANE ARTYKUŁY
baner rtv euro agd