Strona głównaDom i ogródPorządki w ogrodzieKtóra glebogryzarka spalinowa jest najlepsza? Ranking 2024

Która glebogryzarka spalinowa jest najlepsza? Ranking 2024

Glebogryzarka spalinowa to urządzenie przeznaczone do wykonywania wielu prac ogrodniczych. Produkt ten wyposażony jest w obracające się ostrza i mocny silnik spalinowy, dzięki czemu bardzo skutecznie i szybko pozwala opracować nawet duże obszary ogrodów czy szklarni. Glebogryzarki spalinowe są urządzeniami wielofunkcyjnymi. Umożliwiają spulchnianie i napowietrzanie gleby, poprawianie jej jakości i przygotowywanie podłoża pod siew różnego typu roślin. Są niezastąpione przy zakładaniu trawnika, grządek i rabat. Znacząco skracają czas pracy i zmniejszają wysiłek, jaki należałoby włożyć w pracę z tradycyjnymi narzędziami. Co więcej, glebogryzarkę z odpowiednio umiejscowionym narzędziem roboczym wykorzystamy także do odśnieżania, aeracji, wertykulacji czy mieszania nawozów. Urządzenia te są zatem niezwykle praktyczne i znajdują zastosowanie przez cały rok.

Glebogryzarka spalinowa ranking:

Sprawdź podobne rankingi:

Glebogryzarka spalinowa – jak wybrać?

Na rynku dostępne są glebogryzarki spalinowe kosztujące zarówno 500, jak i 5 000 zł. Cena nie zawsze mówi jednak o najwyższej jakości. Z pewnością nie stanowi też gwarancji, że sprzęt spełni wszystkie nasze oczekiwania. Najdroższe modele swoją cenę „zawdzięczają” zazwyczaj funkcji napędu – dzięki niemu nawet bardzo ciężkie produkty (duża waga bywa domeną glebogryzarek spalinowych) są stosunkowo wygodne i łatwe w prowadzeniu, a praca z nimi nie wiąże się z dużym wysiłkiem i przebiega bardzo sprawnie.

Nie zawsze najdroższa glebogryzarka będzie jednak tą najlepszą. Urządzenia tego typu warto dobierać przede wszystkim według swoich potrzeb, czyli wielkości terenu, na którym produkt ma pracować oraz jakości gleby. Na co zwracamy zatem szczególną uwagę przy wyborze takiej maszyny?

  • moc – glebogryzarki spalinowe uchodzą za najmocniejsze, najbardziej efektywne modele glebogryzarek. Na stosunkowo niewielkich terenach wystarczający będzie produkt wyposażony w silnik o mocy 4 KM. Jeśli jednak mamy do czynienia z dużym ogrodem oraz silnie zbitą, gliniastą ziemią, wybierajmy warianty o mocy 5 – 6.5 KM. Takie urządzenia będą bardziej wydajne i z pewnością mniej awaryjne nawet podczas pracy w trudnych warunkach.
  • szerokość robocza – czyli obszar pracy glebogryzarki przy jednokrotnym przejeździe. Parametr ten powinien być uzależniony od ukształtowania i wielkości ogrodu. Dobieramy go więc proporcjonalnie. Przy małych i wąskich działkach sięgamy po modele o szerokości roboczej około 27 – 35 cm, gdyż będą one odpowiednio zwrotne i wygodne w obsłudze. Na większym terenie konieczny okaże się wybór urządzenia o szerokości większej niż 45 cm. Mniejsze modele w praktyce nie zdadzą egzaminu – praca z nimi będzie bowiem niezwykle czasochłonna. Na rynku dostępne są także glebogryzarki spalinowe z regulowaną szerokością roboczą. Takie produkty będą najbardziej uniwersalne.
  • głębokość pracy – określana także jako średnica noży. Przy małych urządzeniach wynosi zazwyczaj około 13 – 15 cm. Mniejsze glebogryzarki sprawdzą się więc podczas zakładania rabat i grządek. Jeśli użytkownik planuje natomiast siew roślin o bardziej rozbudowanym systemie korzeniowym, korzystniejszy będzie wybór glebogryzarki pracującej na głębokości około 33 – 35 cm, co stanowi domenę większych i mocniejszych urządzeń. Podobnie jak w przypadku szerokości roboczej, na rynku dostępne są także produkty z funkcją regulacji głębokości pracy – takie modele spełnią oczekiwania najbardziej wymagających.

Co sprawdzić przed zakupem glebogryzarki spalinowej?

Pozostałe cechy glebogryzarek, jakie warto wziąć pod uwagę przy wyborze idealnej maszyny, to:

  • umiejscowienie urządzenia roboczego – bardziej uniwersalne są glebogryzarki spalinowe z urządzeniem roboczym zamontowanym z przodu, ponieważ można zamieniać je na inne elementy, takie jak brony czy obsypnik. Zaletą glebogryzarek z urządzeniem roboczym umiejscowionym z tyłu będzie natomiast większa moc i wydajność, pożądane na dużym terenie.
  • koła – mniejsze glebogryzarki rzadko wyposażane bywają w koła. Pojedyncze koło transportowe jest zaś niezbędne w przypadku urządzeń o stosunkowo dużej wadze, gdyż znacząco ułatwia obsługę sprzętu. Najcięższe modele mogą posiadać nawet dwa duże i szerokie koła, dzięki którym dużo wygodniej jest prowadzić je i transportować.
  • bieg wsteczny – to funkcja ułatwiająca cofanie i zawracanie bardzo ciężkich urządzeń.
  • regulowana rączka/kierownica – pozwala dostosować wysokość urządzenia do wzrostu każdego użytkownika.
  • waga – glebogryzarki spalinowe należą do urządzeń o bardzo dużej masie. Te najmniejsze ważą zazwyczaj maksymalnie 30 kg. Ich zaletą jest łatwość obsługi i przechowywania, natomiast wadą mniejsza efektywność, dlatego tego typu modele sprawdzą się wyłącznie na niewielkich terenach. Duże i wydajne glebogryzarki spalinowe mogą ważyć ponad 50 kg. Im większy ich ciężar, tym trudniejsze prowadzenie, wobec czego przy takich produktach obowiązkowymi elementami są koła transportowe i/lub napęd.

Czy warto kupić glebogryzarkę spalinową?

Glebogryzarki spalinowe to najmocniejsze i najbardziej wydajne modele glebogryzarek dostępnych na rynku. Ich zaletą jest nieograniczony zasięg pracy, natomiast wadą generowanie szkodliwych spalin i hałasu. Mimo to, produkty tego typu cieszą się dużą popularnością, którą zawdzięczają przede wszystkim swojej wielofunkcyjności. Dobra glebogryzarka sprawdzi się bowiem przy wielu pracach ogrodowych przeprowadzanych w każdym sezonie.

Glebogryzarka spalinowa: opinie

Napisz nam w komentarzu lub daj znać na facebooku, co sądzisz o naszym zestawieniu 🙂

Artykuł zawiera linki afiliacyjne kierujące do oferty sklepów internetowych. Nie wpływają one na wybór produktów i ich pozycję w rankingu.

4.7 3 ocen
Oceń Artykuł
Angelika Woszczyńska - Redaktor Naczelna
Angelika Woszczyńska - Redaktor Naczelna
Lubię dobrze przemyślane zakupy, dlatego zawsze starannie porównuję produkty dostępne na rynku, oceniając przede wszystkim ich relację jakości do ceny. Jeśli Ty również cenisz sobie świadomość dobrze wydanych pieniędzy, każdy swój zakup poprzedź zapoznaniem się z naszymi rankingami. Wszystkie zestawienia przygotowujemy w oparciu o parametry techniczne i realne opinie użytkowników.
Powiadomienia
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
NAJNOWSZE WPISY
WARTO SPRAWDZIĆ
baner media markt
POWIĄZANE ARTYKUŁY