Strona głównaDom i ogródPorządki w ogrodzieKtóra glebogryzarka jest najlepsza? Ranking 2024

Która glebogryzarka jest najlepsza? Ranking 2024 [TOP5]

Ranking glebogryzarek to zestawienie dobrej jakości urządzeń zasilanych elektrycznie lub spalinowo. Sprawdź, który model najlepiej odpowiada Twoim potrzebom i zapoznaj się z poradnikiem, który podpowie Ci, na co zwracać uwagę przy wyborze.

Ranking glebogryzarek:

Sprawdź podobne rankingi:

Glebogryzarka — jak działa?

Glebogryzarka jest urządzeniem ogrodowym, które służy do wyrównywania powierzchni ziemi i spulchniania gleby przy pomocy obracających się noży. Dzięki niej możliwe jest usunięcie chwastów oraz napowietrzenie podłoża, na przykład przed zasianiem trawy czy innych roślin. Dzięki temu zabiegowi gleba może również efektywniej gromadzić wodę.

Glebogryzarki mogą łączyć funkcje kilku urządzeń — między innymi aeratora i wertykulatora. Wyglądem i sposobem obsługi przypominają niekiedy zwykłą kosiarkę lub — znacznie częściej — kultywator.

Glebogryzarka — jaką wybrać?

Glebogryzarki rozróżniamy przede wszystkim na podstawie ich źródła zasilania. Możemy wybierać zatem spośród modelów ręcznych, elektrycznych i spalinowych.

Glebogryzarki ręczne nie są wspomagane pracą silnika, dlatego ich użytkowanie wiąże się z koniecznością włożenia w zabieg spulchniania ziemi naprawdę dużego wysiłku. Większość takich urządzeń ma maksymalnie 50 cm szerokości roboczej i waży do 8 kg.

Glebogryzarki elektryczne są już nieco cięższe, jednak znacznie bardziej efektywne i wygodne w użyciu. Nadają się do ogrodów niedużych, charakteryzujących się stosunkowo miękką strukturą gleby. Spulchniają podłoże na niewielkiej głębokości, przez co po ich zastosowaniu konieczne jest również dodatkowe użycie wideł. Glebogryzarki z silnikiem elektrycznym pracują dosyć cicho i nie wydzielają spalin. Wymagają natomiast stałego podłączenia do źródła zasilania.

Glebogryzarki spalinowe to urządzenia najmocniejsze, sprawdzające się na dużych działkach oraz w przypadku twardej gleby. Mają biegi — przedni oraz niekiedy również wsteczny. Są mobilne, ponieważ ich zasięgu nie ogranicza długość przewodu zasilającego. Pracują za to bardzo hałaśliwie i wydzielają przy tym szkodliwe spaliny.

Jak wybrać dobrą glebogryzarkę?

Co, poza typem glebogryzarki, należy wziąć pod uwagę podczas poszukiwań najlepszego modelu urządzenia? Przeanalizujmy następujące parametry glebogryzarek:

  • moc silnika warunkuje efektywność urządzenia. Należy dobierać ją nie tylko do wielkości posiadanego ogrodu, ale również do twardości ziemi i poziomu jej zachwaszczenia. Glebogryzarki elektryczne o mocy 500 W będą odpowiednie do niewielkich i niewymagających obszarów. W przypadku modelów z silnikami spalinowymi podobne rezultaty zapewnią urządzenia o mocy mniejszej niż 5 KM.
  • szerokość robocza to parametr zależny od mocy silnika. Im większa, tym efektywniej powinno pracować dane urządzenie. Szerokość roboczą należy dopasowywać jednak do rodzaju powierzchni. W szklarni i małym ogrodzie najlepiej sprawdzają się modele o szerokości od 20 do 40 cm. Z kolei na dużych obszarach te większe — o szerokości powyżej 50 cm. Istnieją także glebogryzarki z szerokością uniwersalną, wynoszącą 45 cm lub z szerokością regulowaną.
  • glebogryzarki mogą zagłębiać się w ziemię na 13-35 cm. Urządzenia pracujące na głębokości do 15 cm sprawdzą się przy zakładaniu trawnika, rabat i grządek. Jeśli szukamy modelu do założenia uprawy o bardziej rozbudowanym systemie korzeniowym, wybierajmy model, który spulchni ziemię na głębokość 33-35 cm.
  • umiejscowienie urządzenia roboczego — glebogryzarki mogą mieć noże w przedniej lub tylnej części. Te z urządzeniem roboczym z przodu będą bardziej uniwersalne, gdyż można dołączyć do nich także obsypnik czy bronę. Z kolei te z nożami umieszczonymi z tyłu zapewnią większą moc i lepiej sprawdzą się na rozległym terenie.
  • koła — nie wszystkie modele mają koła ułatwiające ich prowadzenie. Te, które je mają, są znacznie praktyczniejsze, gdyż podczas pracy nie wymagają aż takiego wysiłku ze strony użytkownika. Im szersze koła, tym łatwiejsze i wygodniejsze prowadzenie glebogryzarki.
  • regulacja prędkości — to opcja pozwalająca kontrolować tempo obracania się noży i dostosować je do twardości ziemi czy poziomu jej zachwaszczenia.
  • bieg wsteczny — ta funkcja jest korzystnym rozwiązaniem w sytuacji, kiedy glebogryzarka zakleszczy się w twardych i gęstych korzeniach.
  • regulowana rączka — pozwala dostosować wysokość urządzenia do wzrostu użytkownika.
  • waga — im mniejszy ciężar glebogryzarki, tym łatwiej prowadzi się ją po każdym terenie. Parametr ten będzie szczególnie ważny w przypadku urządzeń pozbawionych kół.

Glebogryzarka czy kultywator?

Glebogryzarka i kultywator to sprzęty o bardzo podobnym wyglądzie. Ich sposób działania znacząco jednak różni się od siebie, dlatego nie można powiedzieć, że glebogryzarka i kultywator są tym samym urządzeniem.

Kultywator, podobnie jak glebogryzarka, służy do spulchniania ziemi. Z reguły jest jednak mocniejszy — najczęściej ma silnik spalinowy. Wykorzystuje się go zarówno w ogrodnictwie, jak i w rolnictwie. Chociaż jest narzędziem zębatym, to jego elementy nie obracają się, lecz wbijają w glebę i ją wzruszają. Jest to podstawowa różnica pomiędzy kultywatorem a glebogryzarką.

Inny sposób działania sprawia, że również efekt zastosowania kultywatora odróżnia ten sprzęt od glebogryzarki. Choć kultywator pracuje szybciej, to pozostawia po sobie grudki, natomiast glebogryzarka przygotowuje dla swojego użytkownika ziemię gładką i gotową do zasiewu.

Glebogryzarka opinie

Napisz nam w komentarzu lub daj znać na facebooku, co sądzisz o naszym zestawieniu 🙂

Artykuł zawiera linki afiliacyjne kierujące do oferty sklepów internetowych. Nie wpływają one na wybór produktów i ich pozycję w rankingu.

Wpis został przygotowany wraz z Angeliką Woszczyńską, redaktor naczelną portalu zestawienie.pl

3.8 5 ocen
Oceń Artykuł
Sebastian Freda - Redaktor
Sebastian Freda - Redaktor
Jestem umysłem ścisłym o humanistycznym sercu. Przedstawiam nie tylko zalety i wady produktów, ale przede wszystkim chcę pomóc w doborze najlepszego sprzętu do codziennych zadań. Specjalizuję się w urządzeniach AGD, elektronice oraz produktach użytku domowego. Zapytaj mnie o nurtujące kwestie, a ja postaram się, aby decyzja o zakupie była pewna i satysfakcjonująca.
Powiadomienia
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
NAJNOWSZE WPISY
WARTO SPRAWDZIĆ
POWIĄZANE ARTYKUŁY