Strona głównaDom i ogródDobra glebogryzarka - ranking 2021

Dobra glebogryzarka – ranking 2021

Glebogryzarka – jak działa?

Glebogryzarka jest urządzeniem ogrodowym, które służy do wyrównywania powierzchni ziemi i spulchniania gleby przy pomocy obracających się noży. Dzięki niej możliwe jest usunięcie chwastów oraz napowietrzenie podłoża, na przykład przed zasianiem trawy czy innych roślin. Dzięki temu zabiegowi gleba może również efektywniej gromadzić wodę.

Glebogryzarki mogą łączyć funkcje kilku urządzeń – między innymi aeratora i wertykulatora. Wyglądem i sposobem obsługi przypominają niekiedy zwykłą kosiarkę lub – znacznie częściej – kultywator.

Szukasz konkretnego typu glebogryzarki? Sprawdź również nasze pozostałe rankingi:

Glebogryzarka ranking:

Ranking glebogryzarek to zestawienie dobrej jakości urządzeń zasilanych elektrycznie lub spalinowo. Sprawdź, który model najlepiej odpowiada Twoim potrzebom i zapoznaj się z poradnikiem, który podpowie Ci, na co zwracać uwagę przy wyborze.

Glebogryzarka GREENSO DT36V – DO160-3

 GREENSO DT36V - DO160-3


Sprawdź produkt w sklepie:

Glebogryzarka spalinowa GREENSO DT36V – DO160-3 została wyposażona w silnik marki Ducar o mocy 3.94 KM (2900 W). Urządzenie posiada 24 noże ze stali, a jego maksymalna średnica cięcia wynosi 56 cm (z opcją regulacji). Atutem modelu jest przede wszystkim wytrzymała stalowa konstrukcja, odporna na uszkodzenia podczas pracy w ogrodzie.

Glebogryzarka polecana jest zarówno do zakładania trawników, jak i do przygotowywania ziemi w nowo założonym ogrodzie. Nadaje się nie tylko do cięcia darni czy usuwania chwastów, ale również do mieszania nawozów. Produkt waży 34 kg, lecz dzięki napędowi dobrze się prowadzi.

Zalety: Wady:
+ Urządzenie ma doskonały stosunek jakości do ceny. – Nie posiada biegu wstecznego.
+ Dobrze radzi sobie nawet z mocno ubitą ziemią.
+ Łatwo się prowadzi.

Glebogryzarka ACTIVE AC 450

ACTIVE AC 450


Sprawdź produkt w sklepie:

Glebogryzarka ACTIVE AC 450 to kompaktowe urządzenie spalinowe o mocy 3.3 KM. Produkt pracuje nawet wtedy, kiedy pozostaje bez ruchu. Oferuje szerokość roboczą w zakresie od 450 mm do 650 mm. Sprzęt jest łatwy w transporcie i w obsłudze pomimo tego, że waży aż 36 kg.

Glebogryzarka posiada metalową obudowę i jeden bieg. Swoją skuteczność opiera na 24 nożach o maksymalnej średnicy cięcia wynoszącej 250 mm. Jej zbiornik mieści 1 litr paliwa. Pojemność silnika glebogryzarki liczy natomiast 130 cm3.

Zalety: Wady:
+ Glebogryzarka ma dobry stosunek jakości do ceny. – Urządzenie ma tylko jeden bieg – do przodu.
+ Posiada mocny silnik.
+ Dysponuje dużym zakresem regulacji szerokości pracy.

Glebogryzarka NAC TIE150-S

Glebogryzarka NAC TIE150-S


Sprawdź produkt w sklepie:

NAC TIE150-S to glebogryzarka elektryczna z silnikiem marki NAC o mocy 1500 W. Urządzenie zostało wyposażone w 6 zestawów noży (24 sztuki). Szerokość robocza pracy tej glebogryzarki wynosi maksymalnie 45 cm. Atutami modelu są ergonomiczne rączki, które ułatwiają sterowanie oraz kółka, dzięki którym produkt jest wygodniejszy do transportowania.

Glebogryzarka marki NAC posiada nowoczesny silnik, który zużywa mało prądu, jednocześnie gwarantując przy tym wydajną pracę. Z kolei system cięcia zastosowany w tym modelu – 24 noże obrotowe – skutecznie spulchnia nawet mocno ubitą ziemię.

Produkt jest uniwersalny i wygodny w użyciu. Łatwo prowadzi się i przechowuje, a jego waga to tylko 11,5 kg.

Zalety: Wady:
+ Urządzenie ma dużą moc i jest bardzo efektywne. – Ze względu na dużą moc i niską masę urządzenie może „wyrywać się z rąk” słabszym osobom.
+ Jest łatwe i wygodne w obsłudze.
+ Ma dobry stosunek jakości do ceny.

Glebogryzarka LONCIN 550 Loncion G200F

Glebogryzarka LONCIN 550 Loncion G200F


Sprawdź produkt w sklepie:

Glebogryzarka LONCIN 550 Loncion G200F to urządzenie wyposażone w spalinowy silnik czterosuwowy o mocy 5.6 KM oraz pojemności 196 cm3. Produkt pracuje na głębokości 10 cm i szerokości 82 cm. Jego zbiornik paliwa mieści 3,6 litra płynu. Sprzęt dysponuje łatwą w regulacji dźwignią gazu i dodatkową dźwignią sprzęgła z automatycznym blokowaniem.

Glebogryzarka posiada funkcję regulacji wysokości i poziomu kierownicy z blokadą pozycji. Została wyposażona również w przednie koło transportowe, które ułatwia prowadzenie urządzenia. Produkt waży aż 60 kg. Ma metalową obudowę. Swoje działanie opiera na pracy 24 noży o maksymalnej średnicy cięcia wynoszącej 100 mm. Sprzęt nie posiada napędu. Ma natomiast dwa biegi – w przód i w tył.

Zalety: Wady:
+ Produkt jest solidnie wykonany. – Glebogryzarka jest stosunkowo ciężka.
+ Posiada bardzo mocny silnik.
+ Dostosowuje się do wzrostu użytkownika.

Glebogryzarka EUROSYSTEMS ES984000020 Briggs&Stratton CR950

Glebogryzarka EUROSYSTEMS ES984000020 Briggs&Stratton CR950


Sprawdź produkt w sklepie:

Glebogryzarka EUROSYSTEMS ES984000020 Briggs&Stratton CR950 to urządzenie spalinowe, wyposażone w niezawodny silnik o mocy 5.4 KM oraz pojemności 208 cm3. Produkt wyróżnia się solidną konstrukcją i zastosowaniem wysokiej jakości materiałów. Sprzęt pracuje wykorzystując cztery sekcje nożowe (16 ostrzy) o łącznej szerokości roboczej 50 cm. Ich maksymalna średnica cięcia wynosi 320 mm.

Glebogryzarka posiada pompowane koła jezdne, które znacząco ułatwiają jej prowadzenie. Ma też wygodną rączkę i może zostać doposażona w obsypnik. Urządzenie dysponuje dwoma biegami – jednym w przód i jednym wstecznym. Obudowa produktu została wykonana ze stali. Model waży aż 71 kg. Posiada jednak napęd, który zmniejsza wysiłek użytkownika podczas pracy.

Zalety: Wady:
+ Glebogryzarka ma bardzo mocny silnik. – Ma bardzo wysoką cenę.
+ Jest wygodna do prowadzenia. – Jest bardzo ciężka.
+ Posiada napęd.

Glebogryzarka – jaką wybrać?

Glebogryzarki rozróżniamy przede wszystkim na podstawie ich źródła zasilania. Możemy wybierać zatem spośród modelów ręcznych, elektrycznych i spalinowych.

Glebogryzarki ręczne nie są wspomagane pracą silnika, dlatego ich użytkowanie wiąże się z koniecznością włożenia w zabieg spulchniania ziemi naprawdę dużego wysiłku. Większość takich urządzeń ma maksymalnie 50 cm szerokości roboczej i waży do 8 kg.

Glebogryzarki elektryczne są już nieco cięższe, jednak znacznie bardziej efektywne i wygodne w użyciu. Nadają się do ogrodów niedużych, charakteryzujących się stosunkowo miękką strukturą gleby. Spulchniają podłoże na niewielkiej głębokości, przez co po ich zastosowaniu konieczne jest również dodatkowe użycie wideł. Glebogryzarki z silnikiem elektrycznym pracują dosyć cicho i nie wydzielają spalin. Wymagają natomiast stałego podłączenia do źródła zasilania.

Glebogryzarki spalinowe to urządzenia najmocniejsze, sprawdzające się na dużych działkach oraz w przypadku twardej gleby. Posiadają biegi – przedni oraz niekiedy również wsteczny. Są mobilne, ponieważ ich zasięgu nie ogranicza długość przewodu zasilającego. Pracują za to bardzo hałaśliwie i wydzielają przy tym szkodliwe spaliny.

Co, poza typem glebogryzarki, należy wziąć pod uwagę podczas poszukiwań najlepszego modelu urządzenia?

Przeanalizujmy następujące parametry glebogryzarek:

  • moc – moc silnika warunkuje efektywność glebogryzarki. Należy dobierać ją nie tylko do wielkości posiadanego ogrodu, ale również do twardości ziemi i poziomu jej zachwaszczenia. Glebogryzarki elektryczne o mocy 500 W będą odpowiednie do niewielkich i niewymagających obszarów. W przypadku modelów z silnikami spalinowymi podobne rezultaty zapewnią urządzenia o mocy mniejszej niż 5 KM.
  • szerokość robocza – szerokość robocza to parametr zależny od mocy silnika. Im większa, tym efektywniej powinno pracować dane urządzenie. Szerokość roboczą należy dopasowywać jednak do rodzaju powierzchni. W szklarni i małym ogrodzie najlepiej sprawdzają się modele o szerokości od 20 do 40 cm. Z kolei na dużych obszarach te większe – o szerokości powyżej 50 cm. Istnieją także glebogryzarki z szerokością uniwersalną, wynoszącą 45 cm lub z szerokością regulowaną.
  • głębokość pracy – glebogryzarki mogą zagłębiać się w ziemię na 13 – 35 cm. Urządzenia pracujące na głębokości do 15 cm sprawdzą się przy zakładaniu trawnika, rabat i grządek. Jeśli szukamy modelu do założenia uprawy o bardziej rozbudowanym systemie korzeniowym, wybierajmy glebogryzarkę, która spulchni ziemię na głębokość 33 – 35 cm.
  • umiejscowienie urządzenia roboczego – glebogryzarki mogą posiadać noże w przedniej lub tylnej części. Te z urządzeniem roboczym z przodu będą bardziej uniwersalne, gdyż można dołączyć do nich także obsypnik czy bronę. Z kolei te z nożami umieszczonymi z tyłu zapewnią większą moc i lepiej sprawdzą się na rozległym terenie.
  • koła – nie wszystkie glebogryzarki posiadają koła ułatwiające ich prowadzenie. Te, które je mają, są znacznie praktyczniejsze, gdyż podczas pracy nie wymagają aż takiego wysiłku ze strony użytkownika. Im szersze koła, tym łatwiejsze i wygodniejsze prowadzenie glebogryzarki.
  • regulacja prędkości – to opcja pozwalająca kontrolować tempo obracania się noży i dostosować je do twardości ziemi czy poziomu jej zachwaszczenia.
  • bieg wsteczny – ta funkcja jest korzystnym rozwiązaniem w sytuacji, kiedy glebogryzarka zakleszczy się w twardych i gęstych korzeniach.
  • regulowana rączka – pozwala dostosować wysokość urządzenia do wzrostu użytkownika.
  • waga – im mniejszy ciężar glebogryzarki, tym łatwiej prowadzi się ją po każdym terenie. Parametr ten będzie szczególnie ważny w przypadku urządzeń pozbawionych kół.

Glebogryzarka czy kultywator?

Glebogryzarka i kultywator to sprzęty o bardzo podobnym wyglądzie. Ich sposób działania znacząco jednak różni się od siebie, dlatego nie można powiedzieć, że glebogryzarka i kultywator są tym samym urządzeniem.

Kultywator, podobnie jak glebogryzarka, służy do spulchniania ziemi. Z reguły jest jednak mocniejszy – najczęściej posiada silnik spalinowy. Wykorzystuje się go zarówno w ogrodnictwie, jak i w rolnictwie. Chociaż jest narzędziem zębatym, to jego elementy nie obracają się, lecz wbijają w glebę i ją wzruszają. Jest to podstawowa różnica pomiędzy kultywatorem a glebogryzarką.

Inny sposób działania sprawia, że również efekt zastosowania kultywatora odróżnia ten sprzęt od glebogryzarki. Choć kultywator pracuje szybciej, to pozostawia po sobie grudki, natomiast glebogryzarka przygotowuje dla swojego użytkownika ziemię gładką i gotową do zasiewu.

Podsumowanie

Glebogryzarka z silnikiem elektrycznym lub spalinowym to urządzenie, które pozwala oszczędzić wiele czasu i energii, które trzeba włożyć w tradycyjny zabieg „przekopywania” ogrodu. Modele z opcją dołączenia innych elementów – na przykład obsypnika, aeratora czy wertykulatora – będą także wielofunkcyjne i pomogą w pracach pielęgnacyjnych przez cały rok. Najtańszą glebogryzarkę kupimy już za około 200 zł, najdroższe mogą kosztować zaś nawet do 16 000 zł.

Glebogryzarka opinie

Napisz nam w komentarzu lub daj znać na facebooku co sądzisz o naszym zestawieniu 🙂

Zapisz się na nasz newsletter

Bądż na bieżąco ze wszystkimi nowymi wpisami. Wybieraj zawsze najlepsze produkty!

ZOSTAW KOMENTARZ

Please enter your comment!
Wpisz swoje imię

Zapisz się na nasz newsletter

Bądż na bieżąco ze wszystkimi nowymi wpisami. Wybieraj zawsze najlepsze produkty!