Strona głównaDom i ogródGlebogryzarkiWybieramy najlepszą glebogryzarkę - ranking 2024

Wybieramy najlepszą glebogryzarkę – ranking 2024 [TOP5]

Glebogryzarka – jak działa?

Glebogryzarka jest urządzeniem ogrodowym, które służy do wyrównywania powierzchni ziemi i spulchniania gleby przy pomocy obracających się noży. Dzięki niej możliwe jest usunięcie chwastów oraz napowietrzenie podłoża, na przykład przed zasianiem trawy czy innych roślin. Dzięki temu zabiegowi gleba może również efektywniej gromadzić wodę.

Glebogryzarki mogą łączyć funkcje kilku urządzeń – między innymi aeratora i wertykulatora. Wyglądem i sposobem obsługi przypominają niekiedy zwykłą kosiarkę lub – znacznie częściej – kultywator.

Szukasz konkretnego typu glebogryzarki? Sprawdź również nasze pozostałe rankingi:

Glebogryzarka ranking:

Ranking glebogryzarek to zestawienie dobrej jakości urządzeń zasilanych elektrycznie lub spalinowo. Sprawdź, który model najlepiej odpowiada Twoim potrzebom i zapoznaj się z poradnikiem, który podpowie Ci, na co zwracać uwagę przy wyborze.

1. Glebogryzarka Hortmasz HGS 900

Hortmasz HGS 900



HORTMASZ HGS 900 to glebogryzarka spalinowa z silnikiem LONCIN 212cc 7.0KM, wyposażona w koła gumowe o średnicy 40 cm. Produkt posiada silnik 4-suwowy OHV o prędkości obrotowej max. 3600 RPM. Jego zbiornik paliwa ma pojemność 3,6 litra.

Sprzęt posiada pług jednoskibowy i regulator głębokości pracy. Jest to duża i mocna maszyna, przeznaczona do działania w trudnych warunkach. Model oferuje szerokość roboczą w zakresie od 80 do 100 cm. Posiada dwa biegi do przodu oraz bieg wsteczny. Jego atutem jest też regulowany w dwóch płaszczyznach uchwyt. Maszyna może współpracować z takim osprzętem jak płużek, obsypnik, brony czy grabie.

Zalety: Wady:
+ Urządzenie dysponuje dużą mocą. – Według niektórych opinii jest zbyt lekkie do niektórych prac, ale można je dociążyć.
+ Jest solidnie wykonane.  
+ Posiada dwa biegi do przodu i jeden wsteczny.  

2. Glebogryzarka NAC TIE150-S

Glebogryzarka NAC TIE150-S



NAC TIE150-S to glebogryzarka elektryczna z silnikiem marki NAC o mocy 1500 W. Urządzenie zostało wyposażone w 6 zestawów noży (24 sztuki). Szerokość robocza pracy tej glebogryzarki wynosi maksymalnie 45 cm. Atutami modelu są ergonomiczne rączki, które ułatwiają sterowanie oraz kółka, dzięki którym produkt jest wygodniejszy do transportowania.

Glebogryzarka marki NAC posiada nowoczesny silnik, który zużywa mało prądu, jednocześnie gwarantując przy tym wydajną pracę. Z kolei system cięcia zastosowany w tym modelu – 24 noże obrotowe – skutecznie spulchnia nawet mocno ubitą ziemię.

Produkt jest uniwersalny i wygodny w użyciu. Łatwo prowadzi się i przechowuje, a jego waga to tylko 11,5 kg.

Zalety: Wady:
+ Urządzenie ma dużą moc i jest bardzo efektywne. – Ze względu na dużą moc i niską masę urządzenie może „wyrywać się z rąk” słabszym osobom.
+ Jest łatwe i wygodne w obsłudze.  
+ Ma dobry stosunek jakości do ceny.  

3. Glebogryzarka ACTIVE AC 450

ACTIVE AC 450



Glebogryzarka ACTIVE AC 450 to kompaktowe urządzenie spalinowe o mocy 3.3 KM. Produkt pracuje nawet wtedy, kiedy pozostaje bez ruchu. Oferuje szerokość roboczą w zakresie od 450 mm do 650 mm. Sprzęt jest łatwy w transporcie i w obsłudze pomimo tego, że waży aż 36 kg.

Glebogryzarka posiada metalową obudowę i jeden bieg. Swoją skuteczność opiera na 24 nożach o maksymalnej średnicy cięcia wynoszącej 250 mm. Jej zbiornik mieści 1 litr paliwa. Pojemność silnika glebogryzarki liczy natomiast 130 cm3.

Zalety: Wady:
+ Glebogryzarka ma dobry stosunek jakości do ceny. – Urządzenie ma tylko jeden bieg – do przodu.
+ Posiada mocny silnik.  
+ Dysponuje dużym zakresem regulacji szerokości pracy.  

4. Glebogryzarka CEDRUS GL06

CEDRUS GL06



CEDRUS GL06 to glebogryzarka spalinowa o mocy 13 KM. Maszyna jest wyposażona w duże koła pneumatyczne i noże o szerokości roboczej 135 cm. Sprzęt może służyć do obsługi pługa, kultywatora czy obsypnika. Dzięki temu jest bardzo uniwersalny.

Glebogryzarka korzysta z silnika marki Rato z żeliwną tuleją cylindra i tranzystorowym zapłonem. Produkt może pracować na głębokości roboczej maksymalnie 36 cm. Posiada dwa biegi do przodu i jeden bieg wsteczny. Jego zbiornik paliwa ma pojemność 6,5 litra.

Sprzęt posiada napęd i dwie prędkości pracy – 5 lub 10 km na godzinę. Jego noże poruszają się z prędkością 130 obrotów na minutę. Jest ich 40 sztuk, rozłożonych na 4 sekcje. Maszyna waży 122 kg.

Zalety: Wady:
+ Posiada napęd, dwie prędkości pracy i bieg wsteczny. – Jest bardzo ciężka.
+ Ma bardzo duże koła. – Ciężko się nią manewruje.
+ Dysponuje dużą mocą.  

5. Glebogryzarka spalinowa Cedrus GL03PRO LC

Glebogryzarka spalinowa Cedrus GL03PRO LC



CEDRUS GL03PRO-LC to glebogryzarka spalinowa z silnikiem Loncin o pojemności 196 cm3 i mocy 6.5 KM oraz prędkości obrotowej noży 190 obr/min. Urządzenie nadaje się do pracy na terenie o powierzchni do 2500 m2. Można korzystać z niego wraz z takimi akcesoriami, jak na przykład pług do orania.

Model waży aż 92 kg. Nie stanowi to jednak większego problemu, ponieważ posiada duże pneumatyczne koła i niezależny napęd. Za skuteczność pracy maszyny odpowiada 10 noży, które rozpulchniają ziemię na szerokości 45 cm i głębokości maksymalnie 17 cm. Sprzęt posiada trzy biegi – dwa do przodu i jeden w tył.

Zalety: Wady:
+ Glebogryzarka posiada mocny silnik. – Ma wysoką cenę.
+ Ma napęd i koła transportowe. – Jej koła są za małe w stosunku do wagi.
+ Oferuje trzy biegi.

Glebogryzarka – jaką wybrać?

Glebogryzarki rozróżniamy przede wszystkim na podstawie ich źródła zasilania. Możemy wybierać zatem spośród modelów ręcznych, elektrycznych i spalinowych.

Glebogryzarki ręczne nie są wspomagane pracą silnika, dlatego ich użytkowanie wiąże się z koniecznością włożenia w zabieg spulchniania ziemi naprawdę dużego wysiłku. Większość takich urządzeń ma maksymalnie 50 cm szerokości roboczej i waży do 8 kg.

Glebogryzarki elektryczne są już nieco cięższe, jednak znacznie bardziej efektywne i wygodne w użyciu. Nadają się do ogrodów niedużych, charakteryzujących się stosunkowo miękką strukturą gleby. Spulchniają podłoże na niewielkiej głębokości, przez co po ich zastosowaniu konieczne jest również dodatkowe użycie wideł. Glebogryzarki z silnikiem elektrycznym pracują dosyć cicho i nie wydzielają spalin. Wymagają natomiast stałego podłączenia do źródła zasilania.

Glebogryzarki spalinowe to urządzenia najmocniejsze, sprawdzające się na dużych działkach oraz w przypadku twardej gleby. Posiadają biegi – przedni oraz niekiedy również wsteczny. Są mobilne, ponieważ ich zasięgu nie ogranicza długość przewodu zasilającego. Pracują za to bardzo hałaśliwie i wydzielają przy tym szkodliwe spaliny.

Co, poza typem glebogryzarki, należy wziąć pod uwagę podczas poszukiwań najlepszego modelu urządzenia?

Przeanalizujmy następujące parametry glebogryzarek:

  • moc – moc silnika warunkuje efektywność glebogryzarki. Należy dobierać ją nie tylko do wielkości posiadanego ogrodu, ale również do twardości ziemi i poziomu jej zachwaszczenia. Glebogryzarki elektryczne o mocy 500 W będą odpowiednie do niewielkich i niewymagających obszarów. W przypadku modelów z silnikami spalinowymi podobne rezultaty zapewnią urządzenia o mocy mniejszej niż 5 KM.
  • szerokość robocza – szerokość robocza to parametr zależny od mocy silnika. Im większa, tym efektywniej powinno pracować dane urządzenie. Szerokość roboczą należy dopasowywać jednak do rodzaju powierzchni. W szklarni i małym ogrodzie najlepiej sprawdzają się modele o szerokości od 20 do 40 cm. Z kolei na dużych obszarach te większe – o szerokości powyżej 50 cm. Istnieją także glebogryzarki z szerokością uniwersalną, wynoszącą 45 cm lub z szerokością regulowaną.
  • głębokość pracy – glebogryzarki mogą zagłębiać się w ziemię na 13 – 35 cm. Urządzenia pracujące na głębokości do 15 cm sprawdzą się przy zakładaniu trawnika, rabat i grządek. Jeśli szukamy modelu do założenia uprawy o bardziej rozbudowanym systemie korzeniowym, wybierajmy glebogryzarkę, która spulchni ziemię na głębokość 33 – 35 cm.
  • umiejscowienie urządzenia roboczego – glebogryzarki mogą posiadać noże w przedniej lub tylnej części. Te z urządzeniem roboczym z przodu będą bardziej uniwersalne, gdyż można dołączyć do nich także obsypnik czy bronę. Z kolei te z nożami umieszczonymi z tyłu zapewnią większą moc i lepiej sprawdzą się na rozległym terenie.
  • koła – nie wszystkie glebogryzarki posiadają koła ułatwiające ich prowadzenie. Te, które je mają, są znacznie praktyczniejsze, gdyż podczas pracy nie wymagają aż takiego wysiłku ze strony użytkownika. Im szersze koła, tym łatwiejsze i wygodniejsze prowadzenie glebogryzarki.
  • regulacja prędkości – to opcja pozwalająca kontrolować tempo obracania się noży i dostosować je do twardości ziemi czy poziomu jej zachwaszczenia.
  • bieg wsteczny – ta funkcja jest korzystnym rozwiązaniem w sytuacji, kiedy glebogryzarka zakleszczy się w twardych i gęstych korzeniach.
  • regulowana rączka – pozwala dostosować wysokość urządzenia do wzrostu użytkownika.
  • waga – im mniejszy ciężar glebogryzarki, tym łatwiej prowadzi się ją po każdym terenie. Parametr ten będzie szczególnie ważny w przypadku urządzeń pozbawionych kół.

Glebogryzarka czy kultywator?

Glebogryzarka i kultywator to sprzęty o bardzo podobnym wyglądzie. Ich sposób działania znacząco jednak różni się od siebie, dlatego nie można powiedzieć, że glebogryzarka i kultywator są tym samym urządzeniem.

Kultywator, podobnie jak glebogryzarka, służy do spulchniania ziemi. Z reguły jest jednak mocniejszy – najczęściej posiada silnik spalinowy. Wykorzystuje się go zarówno w ogrodnictwie, jak i w rolnictwie. Chociaż jest narzędziem zębatym, to jego elementy nie obracają się, lecz wbijają w glebę i ją wzruszają. Jest to podstawowa różnica pomiędzy kultywatorem a glebogryzarką.

Inny sposób działania sprawia, że również efekt zastosowania kultywatora odróżnia ten sprzęt od glebogryzarki. Choć kultywator pracuje szybciej, to pozostawia po sobie grudki, natomiast glebogryzarka przygotowuje dla swojego użytkownika ziemię gładką i gotową do zasiewu.

Podsumowanie

Glebogryzarka z silnikiem elektrycznym lub spalinowym to urządzenie, które pozwala oszczędzić wiele czasu i energii, które trzeba włożyć w tradycyjny zabieg „przekopywania” ogrodu. Modele z opcją dołączenia innych elementów – na przykład obsypnika, aeratora czy wertykulatora – będą także wielofunkcyjne i pomogą w pracach pielęgnacyjnych przez cały rok. Najtańszą glebogryzarkę kupimy już za około 200 zł, najdroższe mogą kosztować zaś nawet do 16 000 zł.

Glebogryzarka opinie

Napisz nam w komentarzu lub daj znać na facebooku co sądzisz o naszym zestawieniu 🙂

3.8 5 ocen
Oceń Artykuł
Angelika Woszczyńska
Angelika Woszczyńska
Lubię dobrze przemyślane zakupy, dlatego zawsze starannie porównuję produkty dostępne na rynku, oceniając przede wszystkim ich relację jakości do ceny. Jeśli Ty również cenisz sobie świadomość dobrze wydanych pieniędzy, każdy swój zakup poprzedź zapoznaniem się z naszymi rankingami. Wszystkie zestawienia przygotowujemy w oparciu o parametry techniczne i realne opinie użytkowników.
Powiadomienia
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
NAJNOWSZE WPISY
WARTO SPRAWDZIĆ
baner media expert
POWIĄZANE ARTYKUŁY
baner rtv euro agd