Strona głównaDom i ogródPorządki w ogrodzieKtóra kosa spalinowa jest najlepsza? Ranking 2024

Która kosa spalinowa jest najlepsza? Ranking 2024 [TOP6]

Kosa spalinowa to urządzenie znacznie mniejsze, lżejsze i poręczniejsze niż zwykła kosiarka do trawy. Produktami tego typu łatwiej jest operować i manewrować. Dobrze sprawdzają się przy niewielkich i średnich trawnikach oraz w miejscach trudno dostępnych, na przykład wokół kwiatów i drzew, pod żywopłotem, przy ścieżce, przy ogrodzeniu lub przy krawężniku. Kosy spalinowe nie posiadają kabla zasilającego, dzięki czemu korzystanie z nich zapewnia więcej swobody i jest bezpieczniejsze. Najprostszy model tego typu urządzenia składa się z silnika, wysięgnika i mechanizmu tnącego. Niekiedy producenci wyposażają kosy spalinowe również w kółka prowadzące, umożliwiające regulowanie wysokości koszenia. Jak wybrać najlepszą kosę spalinową?

Kosa spalinowa ranking:

Sprawdź podobne rankingi:

Kosa spalinowa – jaką wybrać?

Kosy spalinowe ze względu na typ dzielimy na kosy żyłkowe, kosy z metalowym ostrzem oraz kosy przystosowane do cięcia tarczą. Modele żyłkowe wykorzystuje się najczęściej do wykaszania dużych powierzchni, czyli przede wszystkim do koszenia trawnika. Są one najbardziej praktyczne ze względu na fakt, że w przypadku natrafienia na kamień nie wymagają wymiany całej głowicy, ponieważ nie ulega ona przekrzywieniu.

Decydując się na wariant z metalowym ostrzem, musimy pamiętać natomiast, aby nie korzystać z niego w okolicach podmurówki oraz w miejscach, gdzie znajdują się duże skały.

Modele podkaszarek z tarczą bardzo często są dostępne z kolei w wariancie 2 w 1, czyli z żyłką i z tarczą. Takie produkty pozwolą zarówno na przystrzyżenie trawnika, jak i na podcięcie krzewów oraz małych drzewek.

Kosa spalinowa – na co zwrócić uwagę?

Wybór pomiędzy typami kos spalinowych uzależniony jest przede wszystkim od naszych potrzeb i preferencji. Przeglądając oferty dotyczące konkretnych modelów należy natomiast zwrócić uwagę na cechy poszczególnych elementów urządzenia, czyli przeanalizować parametry dotyczące takich części jak:

  • silnik – który może być dwusuwowy lub czterosuwowy. Pierwszy wariant będzie w stanie pracować w każdej pozycji, natomiast drugi będzie cichszy, a także bardziej ekologiczny i wygodniejszy w obsłudze, ponieważ generuje mniejsze wibracje. Do silników dwusuwowych wykorzystuje się specjalne mieszanki paliwa i oleju, zaś do silników czterosuwowych wlewa się osobno czystą benzynę i olej.
  • moc – moc silnika kosy spalinowej wyrażana jest najczęściej w Koniach Mechanicznych. Standardowo jest to wartość ok. 3 KM. Im większa moc silnika, tym dłużej i efektywniej będzie pracować zakupiona podkaszarka.
  • szerokość koszenia – szerokość koszenia może zostać określona zarówno dla żyłki tnącej, jak i dla noży lub tarczy. Im ona większa, tym większą powierzchnię trawy czy chwastów urządzenie przytnie przy jednym pociągnięciu. Większy zakres koszenia wiąże się jednak zazwyczaj również ze zwiększeniem ciężaru podkaszarki, co wpływa negatywnie na komfort jej obsługi.
  • waga – waga podkaszarki oscyluje zazwyczaj w granicach 6 – 9 kg. Jej ciężar ma ogromny wpływ na komfort obsługi, zwłaszcza jeśli mamy do czynienia z dużym ogrodem, trudnym ukształtowaniem terenu czy bardziej uporczywymi do przycinania roślinami. Nie bez znaczenia jest tutaj także płeć czy kondycja fizyczna użytkownika.
  • szelki/pas podtrzymujący – to elementy podkaszarki, dzięki którym waga kosy spalinowej może zostać rozłożona bardziej równomiernie, a co za tym idzie umożliwić nam wygodniejszą pracę z urządzeniem. Dodatki tego typu powinny być regulowane i dopasowywać się do wzrostu użytkownika. Najlepiej sprawdzają się w tej roli szelki z szerokimi pasami na ramionach oraz z usztywnianymi plecami.

Kosa spalinowa – jakie ma wady i zalety?

Kosy spalinowe to urządzenia stosunkowo lekkie, praktyczne i wygodne w użytkowaniu. Nie są one ograniczone kablem, dzięki czemu pozwalają na swobodną pracę. Ponieważ nie wymagają zwracania uwagi na przewód zasilający, są także bardziej komfortowe w obsłudze. Dobrze radzą sobie z podcinaniem chwastów i zarośli. Umożliwiają też łatwe dotarcie do trudno dostępnych miejsc i wygodną pracę na trudnym terenie.

Konserwacja kos spalinowych opiera się praktycznie wyłącznie na cyklicznym uzupełnianiu oleju. Plusem takich urządzeń jest też możliwość wymiany elementów tnących, czyli żyłek, tarcz oraz ostrzy na nowe, kiedy stare ulegną zużyciu.

Wśród wad kos spalinowych należy wymienić przede wszystkim stosunkowo wysoką cenę tego typu modelów. Dobrej jakości produkt może kosztować nas około tysiąca złotych, jednak będzie inwestycją na wiele lat. Dla wielu osób minusem korzystania z podkaszarek spalinowych będzie także generowany przez nie hałas oraz spaliny, których emisję można ograniczyć, wybierając najbardziej nowoczesne modele urządzeń.

Ile kosztuje kosa spalinowa?

Dobra podkaszarka spalinowa może zastąpić w gospodarstwie tradycyjną kosiarkę lub stanowić jej funkcjonalne uzupełnienie. Dzięki niej dokonamy bardziej precyzyjnych zabiegów pielęgnacyjnych w ogrodzie i z łatwością przytniemy trawę oraz krzewy w miejscach, w których kosiarka zwyczajnie się nie sprawdzi. Popularne produkty tego typu kupimy za około 500 – 700 zł. Na te najnowocześniejsze, pochodzące od renomowanych marek, konieczne może okazać się wydanie ponad 1000 zł.

Kosa spalinowa: opinie

Napisz nam w komentarzu lub daj znać na facebooku co sądzisz o naszym zestawieniu 🙂

Artykuł zawiera linki afiliacyjne kierujące do oferty sklepów internetowych. Nie wpływają one na wybór produktów i ich pozycję w rankingu.

4 4 ocen
Oceń Artykuł
Angelika Woszczyńska - Redaktor Naczelna
Angelika Woszczyńska - Redaktor Naczelna
Lubię dobrze przemyślane zakupy, dlatego zawsze starannie porównuję produkty dostępne na rynku, oceniając przede wszystkim ich relację jakości do ceny. Jeśli Ty również cenisz sobie świadomość dobrze wydanych pieniędzy, każdy swój zakup poprzedź zapoznaniem się z naszymi rankingami. Wszystkie zestawienia przygotowujemy w oparciu o parametry techniczne i realne opinie użytkowników.
Powiadomienia
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
NAJNOWSZE WPISY
WARTO SPRAWDZIĆ
baner media markt
POWIĄZANE ARTYKUŁY
baner rtv euro agd