Strona głównaDom i ogródKosa spalinowa - ranking 2021

Kosa spalinowa – ranking 2021

Kosa spalinowa – co warto wiedzieć?

Kosa spalinowa to urządzenie znacznie mniejsze, lżejsze i poręczniejsze niż zwykła kosiarka do trawy. Produktami tego typu łatwiej operować i manewrować. Dobrze sprawdzają się przy niewielkich i średnich trawnikach oraz w miejscach trudno dostępnych, na przykład wokół kwiatów i drzew, pod żywopłotem, przy ścieżce, przy ogrodzeniu lub przy krawężniku.

Kosy spalinowe nie posiadają kabla zasilającego, dzięki czemu korzystanie z nich zapewnia więcej swobody i jest bezpieczniejsze. Najprostszy model tego typu urządzenia składa się z silnika, wysięgnika i mechanizmu tnącego. Niekiedy producenci wyposażają kosy spalinowe również w kółka prowadzące, umożliwiające regulowanie wysokości koszenia.

Szukasz innego typu podkaszarki? Sprawdź również nasze pozostałe rankingi:

Kosa spalinowa NAC MEX520-K3A-N

Kosa spalinowa NAC MEX520-K3A-N


Sprawdź produkt w sklepie:

Kosa spalinowa NAC MEX520-K3A-N to urządzenie wyposażone w nowoczesny i wydajny silnik dwusuwowy o pojemności 52 cm3, zapewniający doskonałe warunki do pracy w ogrodzie. Jego maksymalna moc to 3 KM. Produkt został wykonany z wysokiej jakości materiałów, dzięki czemu jest dobrze zabezpieczony przed uszkodzeniami mechanicznymi. Posiada zarówno żyłkę, jak i noże tnące. Ich szerokość cięcia to 410 mm.

Podkaszarka spalinowa Nac sprzedawana jest w zestawie z paskiem na ramię i pokrowcem na klucze. Została wyposażona w system antywibracyjny. Jej waga to 8,6 kg. Urządzenie dysponuje funkcją półautomatycznego podawania żyłki.

Zalety: Wady:
+ Kosa ma solidną, stalową konstrukcję. – Niektóre opinie wskazują, że podkaszarka nadaje się wyłącznie do lekkich prac ogrodowych.
+ Dysponuje silnikiem o dużej mocy.
+ Jest łatwa w obsłudze.
+ Ma dobry stosunek jakości do ceny.

Kosa spalinowa NAC GARDEN EXPERT G3K54

NAC GARDEN EXPERT G3K54


Sprawdź produkt w sklepie:

Kosa spalinowa NAC GARDEN EXPERT G3K54 to produkt wyposażony w nowoczesny silnik dwusuwowy o maksymalnej mocy 3 KM i pojemności 54 cm3. Urządzenie charakteryzuje się przede wszystkim oszczędnością w spalaniu oraz bezawaryjnością. Zastosowano w nim wysokiej jakości materiały i system antywibracyjny, dzięki czemu podkaszarka spalinowa nadaje się do koszenia dużych terenów.

Urządzenie ma stalową konstrukcję oraz ułatwiający długotrwałą pracę pas nośny. Jego zbiornik mieści 1,3 litra paliwa. Produkt jest wyposażony w noże tnące oraz żyłkę o szerokości roboczej 420 mm. Urządzenie waży 7,6 kg.

Zalety: Wady:
+ Kosa jest trwała i wydajna. – Negatywne opinie dotyczą jakości oryginalnej żyłki podkaszarki.
+ Ma przystępną cenę.
+ Posiada silnik o optymalnej mocy.

Kosa spalinowa ACTIVE 3.5 B

Kosa spalinowa ACTIVE 3.5 B


Sprawdź produkt w sklepie:

Kosa spalinowa ACTIVE 3.5 B to urządzenie, które wyróżnia się przede wszystkim łatwością uruchamiania za pomocą cyfrowego zapłonu. Produkt posiada też komfortową w obsłudze głowicę tnącą i membranowy gaźnik typu walbro z ręcznym primerem do podpompowania paliwa. Podkaszarka spalinowa Active wykorzystuje tłumiki wydechowe, które redukują rezonans i tłumią drgania, zmniejszając emisję hałasu.

Produkt posiada uchwyt i ogumowane rękojeści. Został wykonany z wysokiej jakości materiałów, odpornych na korozję i wysokie temperatury. Urządzenie posiada uprząż podtrzymującą. Wykorzystuje w swojej pracy wyłącznie żyłkę tnącą o szerokości roboczej 500 mm. Dysponuje silnikiem dwusuwowym o mocy 2 KM i pojemności 37,8 cm3. Kosa waży 6 kg.

Zalety: Wady:
+ Produkt jest wygodny w użyciu i stosunkowo lekki. – Urządzenie ma wysoką cenę.
+ Dobrze radzi sobie na każdej powierzchni.
+ Pracuje cicho i nie generuje silnych wibracji.

Kosa spalinowa NAX 800B Briggs&Stratton

Kosa spalinowa NAX 800B Briggs&Stratton


Sprawdź produkt w sklepie:

Kosa spalinowa NAX 800B Briggs&Stratton to urządzenie wyposażone w głowicę z żyłką tnącą o szerokości koszenia 420 mm oraz tarczę o szerokości pracy 255 mm. Produkt posiada silnik dwusuwowy o mocy 1,35 kW i pojemności 51,7 cm3. Charakteryzuje go duża wydajność i niskie zużycie paliwa przy stosunkowo szybkim koszeniu.

Podkaszarka jest wyposażona w antywibracyjny uchwyt typu V. Posiada składany wał napędowy, co ułatwia jej przechowywanie i transport. Urządzenie dysponuje automatycznym systemem wysuwania żyłki w momencie dociśnięcia do ziemi. Waży 8,5 kg. Jest sprzedawane w zestawie z kompletem kluczy, pojemnikiem do sporządzania mieszanki paliwowej oraz szelkami.

Zalety: Wady:
+ Urządzenie jest mocne i efektywne. – Produkt nie posiada blokady gazu.
+ Posiada regulowane szelki, które redukują wysiłek związany z obsługą podkaszarki. – Negatywne opinie dotyczą jakości dołączonej instrukcji obsługi.
+ Jest bardzo solidnie wykonane i wytrzymałe.

Kosa spalinowa NAC MEX620-K38A

Kosa spalinowa NAC MEX620-K38A


Sprawdź produkt w sklepie:

Kosa spalinowa NAC MEX620-K38A to urządzenie wyposażone w dwusuwowy silnik o pojemności 62 cm3 i mocy maksymalnej 3,8 KM. Produkt posiada solidną, stalową konstrukcję, odporną na uszkodzenia mechaniczne. Podkaszarka wykorzystuje w swojej pracy elastyczną żyłkę i tarczę tnącą o szerokościach koszenia 420 mm oraz 255 mm.

Urządzenie posiada szelki, system antywibracyjny i uchwyt w kształcie litery V, dzięki czemu jest łatwe w użytkowaniu i manewrowaniu. Waży 8,3 kg. Dysponuje funkcją automatycznego podawania żyłki.

Zalety: Wady:
+ Kosa ma korzystny stosunek jakości do ceny. – Negatywne opinie dotyczą złego wyważenia produktu.
+ Jest łatwa i wygodna w obsłudze. – Żyłka podkaszarki nie radzi sobie z suchymi chwastami – wtedy konieczne jest użycie tarczy tnącej.
+ Posiada wygodne szelki i praktyczną tarczę tnącą.

Kosa spalinowa – jaką wybrać?

Kosy spalinowe ze względu na typ dzielimy na kosy żyłkowe, kosy z metalowym ostrzem oraz kosy przystosowane do cięcia tarczą. Modele żyłkowe wykorzystuje się najczęściej do wykaszania dużych powierzchni, czyli przede wszystkim do koszenia trawnika. Są one najbardziej praktyczne ze względu na fakt, że w przypadku natrafienia na kamień nie wymagają wymiany całej głowicy, ponieważ nie ulega ona przekrzywieniu. Decydując się na wariant z metalowym ostrzem, musimy pamiętać natomiast, aby nie korzystać z niego w okolicach podmurówki oraz w miejscach, gdzie znajdują się duże skały. Modele podkaszarek z tarczą bardzo często są dostępne z kolei w wariancie 2 w 1, czyli z żyłką i z tarczą. Takie produkty pozwolą zarówno na przystrzyżenie trawnika, jak i na podcięcie krzewów oraz małych drzewek.

Wybór pomiędzy typami kos spalinowych uzależniony jest przede wszystkim od naszych potrzeb i preferencji. Przeglądając oferty dotyczące konkretnych modelów należy natomiast zwrócić uwagę na cechy poszczególnych elementów urządzenia, czyli przeanalizować parametry dotyczące takich części jak:

  • silnik – który może być zazwyczaj dwusuwowy lub czterosuwowy. Pierwszy wariant będzie w stanie pracować w każdej pozycji, natomiast drugi będzie cichszy, a także bardziej ekologiczny i wygodniejszy w obsłudze, ponieważ generuje mniejsze wibracje. Do silników dwusuwowych wykorzystuje się specjalne mieszanki paliwa i oleju, zaś do silników czterosuwowych wlewa się osobno czystą benzynę i olej.
  • moc – moc silnika kosy spalinowej wyrażana jest najczęściej w Koniach Mechanicznych. Standardowo jest to wartość pomiędzy 1 KM a 3 KM. Im większa moc silnika, tym dłużej i efektywniej będzie pracować zakupiona podkaszarka.
  • szerokość koszenia – szerokość koszenia może zostać określona zarówno dla żyłki tnącej, jak i dla noży lub tarczy. Im ona większa, tym większą powierzchnię trawy czy chwastów urządzenie przytnie przy jednym pociągnięciu. Większy zakres koszenia wiąże się jednak zazwyczaj również ze zwiększeniem ciężaru podkaszarki, co wpływa negatywnie na komfort jej obsługi.
  • waga – waga podkaszarki oscyluje zazwyczaj w granicach 6 – 9 kg. Jej ciężar ma ogromny wpływ na komfort obsługi, zwłaszcza jeśli mamy do czynienia z dużym ogrodem, trudnym ukształtowaniem terenu czy bardziej uporczywymi do przycinania roślinami. Nie bez znaczenia jest tutaj także płeć czy kondycja fizyczna użytkownika.
  • szelki/pas podtrzymujący – to elementy podkaszarki, dzięki którym waga kosy spalinowej może zostać rozłożona bardziej równomiernie, a co za tym idzie umożliwić nam wygodniejszą pracę z urządzeniem. Dodatki tego typu powinny być regulowane i dopasowywać się do wzrostu użytkownika. Najlepiej sprawdzają się w tej roli szelki z szerokimi pasami na ramionach oraz z usztywnianymi plecami.

Kosa spalinowa – jakie ma wady i zalety?

Kosy spalinowe to urządzenia stosunkowo lekkie, praktyczne i wygodne w użytkowaniu. Nie są one ograniczone kablem, dzięki czemu pozwalają na swobodną pracę. Ponieważ nie wymagają uważania na przewód zasilający są także bardziej komfortowe w obsłudze. Dobrze radzą sobie z podcinaniem chwastów i zarośli. Umożliwiają też łatwe dotarcie do trudno dostępnych miejsc i wygodną pracę na trudnym terenie.

Konserwacja kos spalinowych opiera się praktycznie wyłącznie na cyklicznym uzupełnianiu oleju. Plusem takich urządzeń jest też możliwość wymiany elementów tnących, czyli żył, tarcz oraz ostrzy na nowe, kiedy stare ulegną zużyciu.

Wśród wad kos spalinowych należy wymienić przede wszystkim stosunkowo wysoką cenę tego typu modelów. Dobrej jakości produkt może kosztować nas około tysiąca złotych, jednak będzie inwestycją na wiele lat. Dla wielu osób minusem korzystania z podkaszarek spalinowych będzie także generowany przez nie hałas oraz spaliny, których emisję można ograniczyć wybierając najbardziej nowoczesne modele urządzeń.

Podsumowanie

Dobra podkaszarka spalinowa może zastąpić w gospodarstwie tradycyjną kosiarkę lub stanowić jej funkcjonalne uzupełnienie. Dzięki niej dokonamy bardziej precyzyjnych zabiegów pielęgnacyjnych w ogrodzie i z łatwością przytniemy trawę oraz krzewy w miejscach, w których kosiarka zwyczajnie się nie sprawdzi. Popularne produkty tego typu kupimy za około 500 – 700 zł. Na te najnowocześniejsze, pochodzące od renomowanych marek konieczne może okazać się wydanie ponad 1000 zł.

Kosa spalinowa opinie

Napisz nam w komentarzu lub daj znać na facebooku co sądzisz o naszym zestawieniu 🙂

Zapisz się na nasz newsletter

Bądż na bieżąco ze wszystkimi nowymi wpisami. Wybieraj zawsze najlepsze produkty!

ZOSTAW KOMENTARZ

Please enter your comment!
Wpisz swoje imię

Zapisz się na nasz newsletter

Bądż na bieżąco ze wszystkimi nowymi wpisami. Wybieraj zawsze najlepsze produkty!