Strona głównaDom i ogródKosa spalinowa - ranking 2023

Kosa spalinowa – ranking 2023

Kosa spalinowa – co warto wiedzieć?

Kosa spalinowa to urządzenie znacznie mniejsze, lżejsze i poręczniejsze niż zwykła kosiarka do trawy. Produktami tego typu łatwiej operować i manewrować. Dobrze sprawdzają się przy niewielkich i średnich trawnikach oraz w miejscach trudno dostępnych, na przykład wokół kwiatów i drzew, pod żywopłotem, przy ścieżce, przy ogrodzeniu lub przy krawężniku.

Kosy spalinowe nie posiadają kabla zasilającego, dzięki czemu korzystanie z nich zapewnia więcej swobody i jest bezpieczniejsze. Najprostszy model tego typu urządzenia składa się z silnika, wysięgnika i mechanizmu tnącego. Niekiedy producenci wyposażają kosy spalinowe również w kółka prowadzące, umożliwiające regulowanie wysokości koszenia.

Szukasz innego typu podkaszarki? Sprawdź również nasze pozostałe rankingi:

1. Kosa spalinowa Makita Ebh241U

Makita Ebh241U



Makita EBH341U to 4-suwowa kosa spalinowa o mocy 1,07 kW (1,5 KM). Urządzenie wyposażono w wygodną uprząż z poduszkami i podwójnymi ramiączkami oraz uchwyt wielofunkcyjny typu kierownica. Model waży 7,1 kg. Jego zbiornik mieści 0,65 litra paliwa. Standardowe wyposażenie podkaszarki to 3-zębny nóż tnący i 2-żyłkowa głowica tnąca.

Sprzęt posiada osłonę głowicy. Urządzenie oferuje regulację prędkości obrotowej. Żyłkę podaje w sposób półautomatyczny. Długość modelu to 181 cm, a średnica cięcia i szerokość robocza wynoszą 40 cm.

Zalety: Wady:
+ Kosa ma dużą moc. – Jest ciężka.
+ Posiada uprząż i wygodny uchwyt. – Ma wysoką cenę.
+ Radzi sobie z grubymi chwastami.  
+ Pracuje na czystym paliwie.  

 

2. Kosa spalinowa Makita Em2600U

 

Makita Em2600U



Makita EM2600U to podkaszarka dwusuwowa z katalizatorem o niskiej emisji spalin, wyposażona w uchwyt typu kierownica. Sprzęt nadaje się do cięcia trawy i chwastów. Dysponuje systemem łatwego rozruchu. Pozwala na koszenie głowicą żyłkową lub tarczą tnącą.

Model wyposażono w silnik o pojemności 25,7 cm3 i mocy 0,83 kW (1,13 KM). Jego zbiornik mieści 0,6 litra mieszanki paliwowej. Urządzenie waży 5 kg. Jest sprzedawane w zestawie z 4-zębnym nożem tnącym i 2-żyłkową głowicą tnącą. Posiada również pas barkowy i osłonę.

Zalety: Wady:
+ Kosa bardzo lekka. – Negatywne opinie dotyczą dołączonej do modelu instrukcji obsługi.
+ Ma korzystną cenę.  
+ Zużywa mało paliwa.  

3. Kosa spalinowa Stiga SBC 646 DX

Kosa spalinowa Stiga SBC 646 DX



STIGA SBC 646 DX to kosa wyposażona w dwusuwowy silnik benzynowy o pojemności 44,8 cm3 i mocy 1,5 kW. Urządzenie wykorzystuje system EEM (elektroniczne zarządzanie silnikiem), które ułatwia rozruch (ssanie automatyczne). W produkcie zastosowano również cyfrową cewkę zapłonową i papierowy filtr powietrza. Zbiornik paliwa kosy mieści 0,8 litra płynu.

Podkaszarka wykorzystuje do cięcia potrójne ostrze i głowicę dwużyłkową, która pozwala na szybkie zwolnienie żyłki przy przyciśnięciu głowicy do podłoża. Średnica koszenia tego modelu to 45 cm. Urządzenie posiada cyfrowy wyświetlacz i kierownicę z miękkim uchwytem. Sprzęt waży 9.2 kg. Jest również wyposażony w wygodne szelki.

Zalety: Wady:
+ Kosa dobrze się prowadzi. – Urządzenie ma dosyć wysoką cenę.
+ Jest solidnie wykonana.  
+ Ma dużą moc.  

4. Kosa spalinowa NAC BP540-32B-V

NAC BP540-32B-V



NAC BP540-32B-V to kosa o wadze 7,6 kg, wyposażona w silnik dwusuwowy o mocy 3,2 KM i pojemności 54 cm3. Urządzenie posiada dzielony wał, umożliwiający korzystanie z dwóch przystawek, czyli głowicy żyłkowej i tarczy stalowej. Szerokość koszenia tego modelu to 42 cm w przypadku żyłki, a 25,5 cm w przypadku tarczy.

Sprzęt wyposażono w regulowany uchwyt typu V oraz praktyczne szelki. Kosa jest sprzedawana w zestawie z dodatkowym pojemnikiem do przygotowywania mieszanki paliwowej oraz wspomnianą już tarczą tnącą i głowicą z żyłką. Maksymalna prędkość obrotowa tego modelu to 9000 obr./min. 

Zalety: Wady:
+ Ma optymalną moc. – Posiada słabej jakości szelki.
+ Jest stosunkowo lekka.  
+ Ma korzystny stosunek ceny do jakości.  

5. Kosa spalinowa Demon RQ580

 

Demon RQ580



Demon RQ580 to podkaszarka spalinowa z silnikiem 2-suwowym, chłodzonym powietrzem. Moc urządzenia to 5,2 KM, pojemność skokowa wynosi 51,7 cm3, a maksymalne obroty silnika to aż 9500 obr./min.

Sprzęt waży 9 kg. Jego zakres cięcia to 42 cm. Zalecana dla tego modelu średnica żyłki tnącej wynosi 2.4 mm. Podkaszarka jest sprzedawana w zestawie z tarczą tnącą typu trójząb. W zestawie użytkownik otrzymuje również szelki nośne i maskę ochronną.

Zalety: Wady:
+ Radzi sobie z wysoką trawą i krzewami. – Negatywne opinie dotyczą instrukcji obsługi produktu.
+ Nie przegrzewa się (ma wysoką moc). – Posiada słabej jakości uszczelki, które szybko ulegają uszkodzeniu.
+ Ma korzystną cenę.  

Kosa spalinowa – jaką wybrać?

Kosy spalinowe ze względu na typ dzielimy na kosy żyłkowe, kosy z metalowym ostrzem oraz kosy przystosowane do cięcia tarczą. Modele żyłkowe wykorzystuje się najczęściej do wykaszania dużych powierzchni, czyli przede wszystkim do koszenia trawnika. Są one najbardziej praktyczne ze względu na fakt, że w przypadku natrafienia na kamień nie wymagają wymiany całej głowicy, ponieważ nie ulega ona przekrzywieniu. Decydując się na wariant z metalowym ostrzem, musimy pamiętać natomiast, aby nie korzystać z niego w okolicach podmurówki oraz w miejscach, gdzie znajdują się duże skały. Modele podkaszarek z tarczą bardzo często są dostępne z kolei w wariancie 2 w 1, czyli z żyłką i z tarczą. Takie produkty pozwolą zarówno na przystrzyżenie trawnika, jak i na podcięcie krzewów oraz małych drzewek.

Wybór pomiędzy typami kos spalinowych uzależniony jest przede wszystkim od naszych potrzeb i preferencji. Przeglądając oferty dotyczące konkretnych modelów należy natomiast zwrócić uwagę na cechy poszczególnych elementów urządzenia, czyli przeanalizować parametry dotyczące takich części jak:

  • silnik – który może być zazwyczaj dwusuwowy lub czterosuwowy. Pierwszy wariant będzie w stanie pracować w każdej pozycji, natomiast drugi będzie cichszy, a także bardziej ekologiczny i wygodniejszy w obsłudze, ponieważ generuje mniejsze wibracje. Do silników dwusuwowych wykorzystuje się specjalne mieszanki paliwa i oleju, zaś do silników czterosuwowych wlewa się osobno czystą benzynę i olej.
  • moc – moc silnika kosy spalinowej wyrażana jest najczęściej w Koniach Mechanicznych. Standardowo jest to wartość pomiędzy 1 KM a 3 KM. Im większa moc silnika, tym dłużej i efektywniej będzie pracować zakupiona podkaszarka.
  • szerokość koszenia – szerokość koszenia może zostać określona zarówno dla żyłki tnącej, jak i dla noży lub tarczy. Im ona większa, tym większą powierzchnię trawy czy chwastów urządzenie przytnie przy jednym pociągnięciu. Większy zakres koszenia wiąże się jednak zazwyczaj również ze zwiększeniem ciężaru podkaszarki, co wpływa negatywnie na komfort jej obsługi.
  • waga – waga podkaszarki oscyluje zazwyczaj w granicach 6 – 9 kg. Jej ciężar ma ogromny wpływ na komfort obsługi, zwłaszcza jeśli mamy do czynienia z dużym ogrodem, trudnym ukształtowaniem terenu czy bardziej uporczywymi do przycinania roślinami. Nie bez znaczenia jest tutaj także płeć czy kondycja fizyczna użytkownika.
  • szelki/pas podtrzymujący – to elementy podkaszarki, dzięki którym waga kosy spalinowej może zostać rozłożona bardziej równomiernie, a co za tym idzie umożliwić nam wygodniejszą pracę z urządzeniem. Dodatki tego typu powinny być regulowane i dopasowywać się do wzrostu użytkownika. Najlepiej sprawdzają się w tej roli szelki z szerokimi pasami na ramionach oraz z usztywnianymi plecami.

Kosa spalinowa – jakie ma wady i zalety?

Kosy spalinowe to urządzenia stosunkowo lekkie, praktyczne i wygodne w użytkowaniu. Nie są one ograniczone kablem, dzięki czemu pozwalają na swobodną pracę. Ponieważ nie wymagają uważania na przewód zasilający są także bardziej komfortowe w obsłudze. Dobrze radzą sobie z podcinaniem chwastów i zarośli. Umożliwiają też łatwe dotarcie do trudno dostępnych miejsc i wygodną pracę na trudnym terenie.

Konserwacja kos spalinowych opiera się praktycznie wyłącznie na cyklicznym uzupełnianiu oleju. Plusem takich urządzeń jest też możliwość wymiany elementów tnących, czyli żył, tarcz oraz ostrzy na nowe, kiedy stare ulegną zużyciu.

Wśród wad kos spalinowych należy wymienić przede wszystkim stosunkowo wysoką cenę tego typu modelów. Dobrej jakości produkt może kosztować nas około tysiąca złotych, jednak będzie inwestycją na wiele lat. Dla wielu osób minusem korzystania z podkaszarek spalinowych będzie także generowany przez nie hałas oraz spaliny, których emisję można ograniczyć wybierając najbardziej nowoczesne modele urządzeń.

Podsumowanie

Dobra podkaszarka spalinowa może zastąpić w gospodarstwie tradycyjną kosiarkę lub stanowić jej funkcjonalne uzupełnienie. Dzięki niej dokonamy bardziej precyzyjnych zabiegów pielęgnacyjnych w ogrodzie i z łatwością przytniemy trawę oraz krzewy w miejscach, w których kosiarka zwyczajnie się nie sprawdzi. Popularne produkty tego typu kupimy za około 500 – 700 zł. Na te najnowocześniejsze, pochodzące od renomowanych marek konieczne może okazać się wydanie ponad 1000 zł.

Kosa spalinowa opinie

Napisz nam w komentarzu lub daj znać na facebooku co sądzisz o naszym zestawieniu 🙂

POWIĄZANE ARTYKUŁY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze wpisy

Warto sprawdzić