Strona głównaMałe AGDCzajnikiCzajnik elektryczny - jaki wybrać?

Czajnik elektryczny – jaki wybrać?

Czajnik elektryczny – na co zwrócić uwagę?

Czajnik elektryczny to urządzenie, które niemal całkowicie wyparło już z użytku czajniki podgrzewane w sposób tradycyjny. Nowoczesne produkty tego typu mają coraz bardziej designerski wygląd oraz coraz więcej praktycznych funkcji. Posłużą już nie tylko do zagotowania wody, ale również do podgrzania jej do wybranej temperatury, a nawet utrzymania zadanego im ciepła.

Wybierając czajnik elektryczny warto zwrócić uwagę na takie parametry, jak między innymi:

 • rodzaj grzałki,
 • moc,
 • pojemność,
 • zabezpieczenia,
 • dodatkowe funkcje w postaci wskaźnika poziomu wody, termostatu czy regulacji temperatury,
 • rodzaje filtrów.

Czajnik elektryczny ranking:

Ranking czajników elektrycznych to zestawienie popularnych, dobrej jakości urządzeń, cieszących się pozytywnymi opiniami użytkowników. Znalazły się w nim produkty o odmiennym wyglądzie, funkcjach i cenie, aby każdy mógł znaleźć w naszym rankingu model, który najlepiej odpowiada wszystkim jego potrzebom.

 

1. Czajnik elektryczny Xiaomi Mi Smart Kettle YMK1501

 

Xiaomi Mi Smart Kettle YMK1501


Sprawdź produkt w sklepie:

Czajnik elektryczny Xiaomi Mi Smart Kettle YMK1501 to urządzenie o mocy 1800 W i pojemności 1,5 litra, wyposażone w płytową grzałkę zakrytą. Produkt umożliwia stałe kontrolowanie temperatury wody w oparciu o japońskie czujniki Shibaura/Wagner, a także podtrzymywanie ciepła na zadanym poziomie dzięki termostatowi STRIX. Jego wnętrze wykonane jest z wysokiej jakości stali nierdzewnej, na której nie osiada rdza ani kamień. Czajnik posiada szeroką pokrywę o średnicy 13 cm, która otwiera się do 80 stopni, ułatwiając obsługę urządzenia.

Xiaomi Mi Smart Kettle YMK1501 to elegancki model czajnika, charakteryzujący się minimalistycznym, nowoczesnym wyglądem. Dzięki dużej mocy i grzałce o budowie pierścienia nagrzewa wodę równomiernie, cicho i bardzo szybko – półtora litra wody doprowadza do wrzenia w niecałe 5 minut.

Urządzenie posiada potrójną ochronę elektryczną. Wyłącza się automatycznie po zagotowaniu wody oraz w przypadku jej braku. Ma również wzmocniony kabel zasilający, który chroni użytkownika w przypadku przepięcia w sieci lub wycieku. Długość przewodu może być regulowana, dzięki możliwości nawinięcia go wokół podstawy.

Zalety: Wady:
+ Urządzenie jest wykonane solidnie i estetycznie. – Negatywne opinie dotyczą przede wszystkim trudności połączenia telefonu z czajnikiem poprzez aplikację.
+ Jest łatwe w obsłudze (również poprzez aplikację). – Nie posiada sitka.
+ Może podgrzewać wodę do zadanej temperatury i utrzymywać ją na konkretnym poziomie.  
+ Działa szybko i cicho.  

 

2. Czajnik elektryczny Tefal LOFT KO250130

 

Tefal LOFT KO250130Czajnik bezprzewodowy Tefal LOFT KO250130 to urządzenie o mocy 2400 W i pojemności 1,7 litra, wyposażone w ukrytą w obudowie grzałkę. Produkt jest stylizowany na czajnik w stylu retro. Posiada zdejmowaną pokrywkę, która nadaje mu klasycznego wyglądu i zwiększa wygodę jego użytkowania. Urządzenie ma również wskaźnik poziomu wody i wymienny filtr odkamieniający.

Czajnik Tefal LOFT KO250130 wyposażono w funkcję automatycznego wyłączania oraz podświetlenie, które informuje o podłączeniu urządzenia do sieci. Produkt posiada także precyzyjny dzióbek, który pozwala uniknąć rozlewania wody.

Zalety: Wady:
+ Urządzenie bardzo elegancko prezentuje się w kuchni. – Niektóre opinie sugerują, że początkowo gotowana w czajniku woda nabiera zapachu plastiku.
+ Ma dobry stosunek jakości do ceny.  
+ Pracuje cicho i szybko.  

 

3. Czajnik elektryczny Siemens TW 86103P

 

Czajnik elektryczny Siemens TW 86103PCzajnik bezprzewodowy Siemens TW 86103P to urządzenie o mocy 2400 W i pojemności 1,5 litra. Produkt posiada obrotową podstawę i funkcję regulowania temperatury w zakresie 70°C, 80°C, 90°C i 100°C. Może również utrzymywać ciepło wody na zadanym poziomie przez 30 minut. Płytę grzejną urządzenia wyprodukowano ze stali szlachetnej i wbudowano w dno czajnika. Produkt ma także stalowy filtr antywapniowy i dwustronny wskaźnik poziomu wody. Jego pokrywa otwiera się za pomocą przycisku.

Siemens TW 86103P posiada funkcję automatycznego wyłączania po zagotowaniu wody oraz zabezpieczenie przed włączeniem w przypadku niezamknięcia pokrywy lub braku płynu w zbiorniku. Ma również miejsce na nawinięcie kabla i podświetlenie LED, informujące o bieżącym nastawieniu temperatury.

Zalety: Wady:
+ Urządzenie pozwala na ustawienie i podtrzymanie zadanej temperatury. – Pokrywka czajnika nie odchyla się na komfortową dla każdego użytkownika szerokość.
+ Pracuje cicho i szybko. – Urządzenie jest duże i nieco ciężkie.
+ Jest solidnie wykonane.  
+ Ma nowoczesny design.  

 

4. Czajnik elektryczny De’Longhi Brillante KBJ2001.BK

 

Czajnik elektryczny De'Longhi Brillante KBJ2001.BKCzajnik bezprzewodowy De’Longhi Brillante KBJ2001.BK to urządzenie o mocy 2000 W i pojemności 1,7 litra. Produkt posiada obrotową podstawę i zawijany na niej kabel zasilający, dzięki czemu zapewnia swojemu użytkownikowi pełną swobodę działania. Czajnik ma również wbudowany wskaźnik poziomu wody i lampkę kontrolną, która informuje o podłączeniu urządzenia do sieci.

De’Longhi Brillante KBJ2001.BK wyposażono w wyjmowany filtr antywapienny i trzystopniowy system zabezpieczeń – blokadę przed uruchomieniem bez wody oraz funkcję automatycznego wyłączania po zagotowaniu wody i po zdjęciu czajnika z podstawy. Zakryta w dnie grzałka produktu zwiększa powierzchnię grzewczą oraz bezpieczeństwo użytkowania modelu, a także ułatwia utrzymanie go w czystości.

Czajnik Brillante wyróżnia się eleganckim, nietuzinkowym designem i intrygującą fakturą obudowy.

<t+ class=”text-left”>
</t+>

Zalety: Wady:
+ Urządzenie charakteryzuje się przepięknym, niecodziennym wyglądem. – Ma bardzo wąską pokrywkę, co utrudnia mycie wnętrza czajnika.
+ Jest bardzo solidnie wykonane. – Nie posiada funkcji ustawiania pożądanej temperatury wody.
+ Cicho pracuje.

 

5. Czajnik elektryczny Philips Daily Collection HD9350/91

 

Czajnik elektryczny Philips Daily Collection HD9350/91Czajnik elektryczny Philips Daily Collection HD9350/91 to urządzenie o mocy 2200 W i pojemności 1,7 litra. Produkt jest wykonany z wysokiej jakości stali szlachetnej. Posiada pokrywkę z mechanizmem sprężynowym i filtr z mikrosiateczki, który wyłapuje nawet najmniejsze cząsteczki kamienia. Dzięki płaskiemu, zakrytemu elementowi grzejnemu urządzenie jest łatwe w czyszczeniu i szybko podgrzewa wodę.

Czajnik posiada system automatycznego wyłączania po zagotowaniu wody, po podniesieniu go z podstawki oraz w przypadku braku odpowiedniej ilości płynu wewnątrz zbiornika. Ma również wskaźnik sygnalizujący uruchomienie oraz wskaźnik poziomu wody. Produkt został wyposażony w duży otwór i przycisk do podnoszenia pokrywki. Urządzenie posiada także obrotową podstawę i mechanizm nawijania przewodu.

Zalety: Wady:
+ Urządzenie ma dobry stosunek jakości do ceny. – Czajnik bardzo mocno nagrzewa się z zewnątrz.
+ Jest wykonane solidnie i estetycznie. – Nie posiada funkcji regulacji temperatury.
+ Nie sprawia problemów podczas napełniania ani oczyszczania.

Czajnik elektryczny – jak wybrać?

Większość współcześnie dostępnych na rynku czajników elektrycznych to czajniki bezprzewodowe, złożone z podstawy z przewodem zasilającym oraz osobnego dzbanka. Taka konstrukcja sprawia, że są to urządzenia, które w niczym nie ograniczają komfortu i swobody ich użytkowania. Który model czajnika elektrycznego bezprzewodowego będzie jednak najlepszy? Wszystko zależy od naszych potrzeb oraz parametrów i rozwiązań zastosowanych w danym sprzęcie.

Najważniejsze z nich to:

 • moc – czajniki elektryczne nie są urządzeniami energooszczędnymi. Im większa ich moc, tym szybciej są w stanie zagotować wlaną do ich środka wodę. Najtańsze modele dysponują najczęściej mocą 700 – 2000 W. Doprowadzenie do wrzenia litra wody zajmuje im kilka, kilkanaście minut. Nieco lepsze czajniki posiadają zazwyczaj moc około 2000 – 2400 W. Są one w stanie zagotować litr wody w niespełna 3 minuty. Najmocniejsze modele o mocy do 3000 W wykonają tę pracę błyskawicznie, jednak decydując się na ich zakup musimy liczyć się ze znacznie większym zużyciem energii elektrycznej.
 • rodzaj grzałki – starsze modele czajników wyposażano w grzałki spiralne, które często ulegały uszkodzeniu, jeśli urządzenie nie było napełniane odpowiednią ilością wody. Takie produkty pracują dosyć cicho i są niedrogie, ale nie mogą mieć obracanej podstawy. Nowoczesne modele czajników mają zazwyczaj grzałkę płaską, czyli płytową, ukrytą pod dnem czajnika. Są dzięki temu łatwiejsze w utrzymaniu w czystości, mocniejsze i bardziej eleganckie. Mogą posiadać także obrotową podstawę.
 • pojemność – dobór odpowiedniej pojemności czajnika jest istotny przede wszystkim w kontekście oszczędności energii oraz przestrzeni. Urządzenie dla dwóch osób nie powinno mieścić więcej niż około pół litra wody. W przypadku chęci zakupu rodzinnego czajnika lepiej wybierać modele o pojemności minimum 1,5 litra.
 • obudowa – czajniki elektryczne posiadają obudowy z tworzywa sztucznego, ceramiki, szkła hartowanego, stali nierdzewnej lub metalu. Te z plastiku będą najtańsze i najlżejsze. Ze szkła lub ceramiki najbardziej eleganckie, ale również podatne na uszkodzenie. Metalowe mogą z kolei mocno nagrzewać się z zewnątrz i szybko wytracać temperaturę, jeśli nie będą posiadały odpowiedniej termoizolacji.
 • rodzaje filtrów – aby woda przelewana z czajnika była jak najczystsza, warto zwrócić uwagę czy produkt jest wyposażony w jeden z następujących systemów oczyszczania – na przykład filtr z siateczki nylonowej, filtr z siateczki stalowej czy też filtr węglowy.
 • przewód zasilający – zbyt krótki przewód zasilający sprawi, że będziemy zmuszeni ustawić urządzenie bardzo blisko gniazdka. Kabel o długości powyżej 1 m będzie zatem najbardziej optymalny. Jeśli zakupimy model z funkcją nawijania przewodu, będziemy również w stanie skrócić go na długość idealną dla swoich potrzeb.
 • zabezpieczenia – czajnik elektryczny to urządzenie dysponujące wysoką mocą, dlatego powinno zostać wyposażone w zabezpieczenia, które ochronią użytkownika przed poparzeniem, a sam produkt przed uszkodzeniem. Zaliczamy do nich między innymi system automatycznego wyłączania czajnika po zagotowaniu wody lub w przypadku jej niedoboru, a także blokadę uruchomienia urządzenia z niezamkniętą pokrywą lub z pustym zbiornikiem.
 • pokrywka – pokrywki czajników mogą być odchylane lub zdejmowane. Te pierwsze będą wygodniejsze i bezpieczniejsze, jednak jeżeli nie odchylą się odpowiednio mocno lub będą bardzo wąskie, utrudnią napełnianie zbiornika oraz czyszczenie wnętrza urządzenia. Pokrywki zdejmowane zapewnią użytkownikowi swobodny dostęp do wnętrza czajnika, jednak przy ich zdejmowaniu należy uważać, aby nie poparzyć palców, a podczas nalewania stale trzymać je w dłoni lub odkładać w odpowiednie miejsce.
 • wskaźnik poziomu wody – to drobne udogodnienie, które często ma ogromny wpływ na komfort korzystania z czajnika. Najpraktyczniejsze są wskaźniki dwustronne, umieszczone na dwóch przeciwległych ściankach urządzenia, zwłaszcza te z podświetleniem.

Czajnik elektryczny z regulacją temperatury i funkcją podtrzymywania ciepła – czy warto?

Czajnik elektryczny z regulacją temperatury (z funkcją podgrzewania wody) to dobre rozwiązanie dla osób, które przygotowują różnego typu herbaty, wymagające zaparzania w niższych temperaturach. Urządzenie tego typu nie doprowadza wody do wrzenia, lecz podgrzewa ją do zadanej temperatury, na przykład 60 czy 80 stopni Celsjusza. Dzięki temu nie musimy gotować wody, a następnie czekać na jej wystudzenie. Oszczędzamy zatem i czas, i energię elektryczną.

Czajnik z termostatem, czyli funkcją podtrzymywania ciepła to doskonałe rozwiązanie, kiedy herbatę czy kawę przygotowujemy dla dużej liczby osób, na przykład podczas przyjęcia czy rodzinnego obiadu. Goście nie muszą wtedy czekać na zagotowanie wody, gdyż wrzątek jest dostępny stale (przez określoną ilość czasu). Tego typu urządzenia posiadają zwykle programator, który pozwala na wybór temperatury płynu w przedziale 40 – 100 stopni Celsjusza.

Podsumowanie

Współczesne czajniki elektryczne to nie tylko praktyczne wyposażenie kuchenne, ale bardzo często również designerski dodatek do aranżacji tego pomieszczenia. Dobre urządzenie tego typu kupimy za cenę około 100 – 300 zł, choć na rynku dostępne są również modele kosztujące prawie 500 zł.

Czajnik elektryczny opinie

Napisz nam w komentarzu lub daj znać na facebooku co sądzisz o naszym zestawieniu 🙂

Zapisz się na nasz newsletter

Bądż na bieżąco ze wszystkimi nowymi wpisami. Wybieraj zawsze najlepsze produkty!

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Wpisz swoje imię

Zapisz się na nasz newsletter

Bądż na bieżąco ze wszystkimi nowymi wpisami. Wybieraj zawsze najlepsze produkty!