Czajnik elektryczny to urządzenie, które niemal całkowicie wyparło już z użytku czajniki podgrzewane w sposób tradycyjny. Nowoczesne produkty tego typu mają coraz bardziej designerski wygląd oraz coraz więcej praktycznych funkcji. Posłużą już nie tylko do zagotowania wody, ale również do podgrzania jej do wybranej temperatury, a nawet do utrzymania zadanego im ciepła. Jak wybrać dobry czajnik elektryczny?
Czajnik elektryczny ranking:
Sprawdź podobne rankingi:
Czajnik elektryczny – jak wybrać?
Większość współcześnie dostępnych na rynku czajników elektrycznych to czajniki bezprzewodowe, złożone z podstawy z przewodem zasilającym oraz osobnego dzbanka. Taka konstrukcja sprawia, że są to urządzenia, które w niczym nie ograniczają komfortu i swobody ich użytkowania. Który model czajnika elektrycznego bezprzewodowego będzie jednak najlepszy? Wszystko zależy od naszych potrzeb oraz parametrów i rozwiązań zastosowanych w danym sprzęcie.
Najważniejsze z nich to:
- moc – czajniki elektryczne nie są urządzeniami energooszczędnymi. Im większa ich moc, tym szybciej są w stanie zagotować wlaną do środka wodę. Najtańsze modele dysponują najczęściej mocą 700 – 2000 W. Doprowadzenie do wrzenia litra wody zajmuje im kilka, kilkanaście minut. Nieco lepsze czajniki posiadają zazwyczaj moc około 2000 – 2400 W. Są one w stanie zagotować litr wody w niespełna 3 minuty. Najmocniejsze modele o mocy do 3000 W wykonają tę pracę błyskawicznie, jednak decydując się na ich zakup musimy liczyć się ze znacznie większym zużyciem energii elektrycznej.
- rodzaj grzałki – starsze modele czajników wyposażano w grzałki spiralne, które często ulegały uszkodzeniu, jeśli urządzenie nie było napełniane odpowiednią ilością wody. Takie produkty pracują dosyć cicho i są niedrogie, ale nie mogą mieć obracanej podstawy. Nowoczesne modele czajników mają zazwyczaj grzałkę płaską, czyli płytową, ukrytą pod dnem czajnika. Są dzięki temu łatwiejsze do utrzymania w czystości, mocniejsze i bardziej eleganckie. Mogą posiadać także obrotową podstawę.
- pojemność – dobór odpowiedniej pojemności czajnika jest istotny przede wszystkim w kontekście oszczędności energii oraz przestrzeni. Urządzenie dla dwóch osób nie powinno mieścić więcej niż około pół litra wody. W przypadku chęci zakupu rodzinnego czajnika lepiej wybierać modele o pojemności minimum 1,5 litra.
Co jeszcze sprawdzić przed zakupem czajnika elektrycznego?
Opisane wyżej parametry są najważniejsze przy zakupie funkcjonalnego czajnika, jednak na komfort jego obsługi wpływać mogą również:
- obudowa – czajniki elektryczne posiadają obudowy z tworzywa sztucznego, ceramiki, szkła hartowanego, stali nierdzewnej lub metalu. Te z plastiku będą najtańsze i najlżejsze. Ze szkła lub ceramiki najbardziej eleganckie, ale również podatne na uszkodzenie. Metalowe mogą z kolei mocno nagrzewać się z zewnątrz i szybko wytracać temperaturę, jeśli nie będą posiadały odpowiedniej termoizolacji.
- rodzaje filtrów – aby woda przelewana z czajnika była jak najczystsza, warto zwrócić uwagę na to, czy produkt jest wyposażony w jeden z następujących systemów oczyszczania: filtr z siateczki nylonowej, filtr z siateczki stalowej, filtr węglowy.
- przewód zasilający – zbyt krótki przewód zasilający sprawi, że będziemy zmuszeni ustawić urządzenie bardzo blisko gniazdka. Kabel o długości powyżej 1 m będzie zatem najbardziej optymalny. Jeśli zakupimy model z funkcją nawijania przewodu, będziemy również w stanie skrócić go na długość dostosowaną do swoich potrzeb.
- zabezpieczenia – czajnik elektryczny to urządzenie dysponujące dużą mocą, dlatego powinno zostać wyposażone w zabezpieczenia, które ochronią użytkownika przed poparzeniem, a sam produkt przed uszkodzeniem. Zaliczamy do nich między innymi system automatycznego wyłączania czajnika po zagotowaniu wody lub w przypadku jej niedoboru, a także blokadę uruchomienia urządzenia z niezamkniętą pokrywą lub z pustym zbiornikiem.
- pokrywka – pokrywki czajników mogą być odchylane lub zdejmowane. Te pierwsze będą wygodniejsze i bezpieczniejsze, jednak jeżeli nie odchylą się odpowiednio mocno lub będą bardzo wąskie, utrudnią napełnianie zbiornika oraz czyszczenie wnętrza urządzenia. Pokrywki zdejmowane zapewnią użytkownikowi swobodny dostęp do wnętrza czajnika, jednak przy ich zdejmowaniu należy uważać, aby nie poparzyć palców, a podczas nalewania stale trzymać je w dłoni lub odkładać w odpowiednie miejsce.
- wskaźnik poziomu wody – to drobne udogodnienie, które często ma ogromny wpływ na komfort korzystania z czajnika. Najpraktyczniejsze są wskaźniki dwustronne, umieszczone na dwóch przeciwległych ściankach urządzenia, zwłaszcza te z podświetleniem.
Czajnik elektryczny z regulacją temperatury i funkcją podtrzymywania ciepła – czy warto?
Czajnik elektryczny z regulacją temperatury (z funkcją podgrzewania wody) to dobre rozwiązanie dla osób, które przygotowują różnego typu herbaty, wymagające zaparzania w niższych temperaturach. Urządzenie tego typu nie doprowadza wody do wrzenia, lecz podgrzewa ją do zadanej temperatury, na przykład 60 czy 80 stopni Celsjusza. Dzięki temu nie musimy gotować wody, a następnie czekać na jej wystudzenie. Oszczędzamy zatem i czas, i energię elektryczną.
Czajnik z termostatem, czyli funkcją podtrzymywania ciepła to doskonałe rozwiązanie, kiedy herbatę czy kawę przygotowujemy dla dużej liczby osób, na przykład podczas przyjęcia czy rodzinnego obiadu. Goście nie muszą wtedy czekać na zagotowanie wody, gdyż wrzątek jest dostępny stale (przez określony czas). Tego typu urządzenia posiadają zwykle programator, który pozwala na wybór temperatury płynu w przedziale 40 – 100 stopni Celsjusza.
Ile kosztuje czajnik elektryczny?
Współczesne czajniki elektryczne to nie tylko praktyczne wyposażenie kuchenne, ale bardzo często również designerski dodatek do aranżacji tego pomieszczenia. Dobre urządzenie z tej kategorii produktów kupimy za kwotę około 100 – 300 zł, choć na rynku dostępne są również modele kosztujące prawie 500 zł.
Czajnik elektryczny: opinie
Napisz nam w komentarzu lub daj znać na facebooku, co sądzisz o naszym zestawieniu 🙂
Artykuł zawiera linki afiliacyjne kierujące do oferty sklepów internetowych. Nie wpływają one na wybór produktów i ich pozycję w rankingu.
U mnie akurat czajnik Lauben. I już się nie muszę bawić w parzenie yerby z termometrem, jakieś czekanie aż wystygnie czy mieszania z zimną… Ustawiam upragnione 70 i gotowe
Ja mam model 2877 z ariete i to był najlepszy wybór! Prosty, ale ładny czajnik w stylu vintage, czyli taki jakiego potrzebowałam