Grill elektryczny to urządzenie, dzięki któremu możemy cieszyć się grillowaną kiełbasą, mięsem czy rybami niezależnie od pory roku czy pogody. Na rynku dostępne są przede wszystkim:
- grille tradycyjne z rusztem (z grzałką),
- grille tradycyjne z płytą (z grzałką),
- grille raclette – wielofunkcyjne urządzenia wyposażone w płytę grillową i patelnie,
- grille elektryczne zamykane (kontaktowe).
Grille elektryczne możemy podzielić także ze względu na wielkość – na grille stołowe oraz stojące (grille ogrodowe). Ten wpis skupi się jednak przede wszystkim na stołowych grillach elektrycznych zamykanych, które cieszą się największą popularnością.
Grill elektryczny ranking:
Sprawdź podobne rankingi:
Grill elektryczny – jaki wybrać?
Grille elektryczne kontaktowe to nieskomplikowane urządzenia, składające się z dwóch przylegających do siebie płyt grzewczych o charakterystycznym ukształtowaniu. Efektywność ich pracy uzależniona jest przede wszystkim od temperatury, jaką są w stanie wytworzyć. Z kolei wygoda obsługi i utrzymania w czystości zależą od pozostałych cech konstrukcyjnych, na które również warto zwrócić uwagę.
Wybór najlepszego grilla elektrycznego należy rozpocząć od zwrócenia uwagi na takie parametry, jak:
- moc – moc grilla elektrycznego odpowiada za szybkość nagrzewania grzałki, a tym samym czas potrzebny do rozgrzania płyt oraz czas samego grillowania. Najsłabsze urządzenia dostępne na rynku mają około 400 W mocy, najmocniejsze nawet 2500 W. Im wyższa moc, tym lepsze i szybsze efekty pozwoli uzyskać. Jest to szczególnie istotne w przypadku potraw, które mają być mocno opieczone z zewnątrz i soczyste w środku, nie zaś wysuszone.
- regulacja temperatury i programy automatyczne – grille elektryczne pozbawione funkcji regulacji temperatury nie pozwalają na dostosowanie mocy urządzenia do typu opiekanego produktu spożywczego. Te obsługiwane manualnie wyposażone są najczęściej w praktyczne pokrętło, zaś najnowocześniejsze umożliwią nam również wybór jednego z kilku programów automatycznych, dedykowanych na przykład konkretnym typom mięs, kanapkom czy warzywom.
- płyty – najlepsze płyty grillowe będą płytami pokrytymi optymalną warstwą powłoki nieprzywierającej, która ułatwia opiekanie i czyszczenie urządzenia. Bardzo praktyczna jest także możliwość ich wyjmowania. Dzięki niej najbardziej narażone na zabrudzenie elementy możemy wygodnie umyć ręcznie lub w zmywarce.
Co jeszcze okaże się istotne przy wyborze grilla elektrycznego?
Przed wyborem konkretnego modelu grilla elektrycznego, zwróć uwagę również na następujące kwestie:
- konstrukcja – pod pojęciem konstrukcji grilla elektrycznego ukrywa się przede wszystkim sposób ułożenia jego płyt. Powinny być one pochylone i wyposażone w rowki odprowadzające tłuszcz i soki, które wydobywają się z pieczonych produktów spożywczych. Istotna jest także funkcja regulowania zawiasów urządzenia, dzięki której możemy dostosować odległość płyt do grubości opiekanych składników. Warto wybierać także grille elektryczne z opcją odchylania pokrywy górnej pod kątem 180 stopni. Pozwala ona bowiem na dwukrotne powiększenie powierzchni grillowania, co docenią przede wszystkim duże rodziny oraz osoby, które często przyjmują w swoim domu gości.
- dodatki – najbardziej funkcjonalne dodatki, jakie stosują w swoich urządzeniach producenci grillów elektrycznych to przede wszystkim tacki ociekowe na tłuszcz i soki, antypoślizgowe nóżki, kontrolki stanu pracy, włącznik/wyłącznik na obudowie, miejsce na przewód zasilający, funkcja blokady pokrywy (przechowywanie w pionie) czy też nienagrzewający się uchwyt.
Grille elektryczne – jak wybrać idealną temperaturę grillowania?
Prawdziwi znawcy sztuki grillowania twierdzą, że kluczem do sukcesu w przypadku każdej potrawy jest osiągnięcie optymalnej temperatury przed rozpoczęciem opiekania i utrzymanie jej w jego trakcie. Najprostszy sposób, aby sprawdzić, czy grill ma odpowiednią temperaturę polega na umieszczeniu dłoni tuż nad rozgrzewającym się rusztem. Jeśli jest on właściwie rozgrzany, nie powinniśmy być w stanie przytrzymać ręki na wysokości około 15 cm nawet przez 2 sekundy.
Ręczne sprawdzanie temperatury grilla elektrycznego nie każdemu może wydawać się bezpieczne. Z tego względu jeśli pragniemy uzyskać najlepsze rezultaty opiekania, wybierajmy urządzenia wyposażone w takie funkcje i dodatki, jak:
- lampka kontrolna pracy,
- manualna regulacja temperatury,
- automatyczne programy grillowania, przeznaczone do opiekania konkretnych gatunków mięs, ryby, pieczywa czy warzyw.
Bardzo praktycznym rozwiązaniem jest także wybór grilla elektrycznego ze wskaźnikiem poziomu wypieczenia lub technologią automatycznego wykrywania grubości opiekanych produktów oraz dostosowywania temperatury do odczytanych parametrów.
Ile kosztuje grill elektryczny?
Osoby, które uwielbiają potrawy z grilla lub pragną po prostu odżywiać się zdrowiej, smażąc bez dodatku tłuszczu, powinny zdecydować się na zakup urządzenia, jakim jest elektryczny grill kontaktowy. Z takiego sprzętu możemy korzystać bowiem bez względu na pogodę czy porę roku. Przy wyborze idealnego produktu nie warto jednak decydować się na modele o mocy niższej niż 1000 W ani na te wykonane z wątpliwej jakości materiałów, które łatwo ulegają mechanicznym uszkodzeniom. Dobry grill elektryczny zakupimy w cenie około 300 – 800 zł – w zależności od zaawansowania technologicznego i nowoczesności zastosowanych rozwiązań.
Grill elektryczny: opinie
Napisz nam w komentarzu lub daj znać na facebooku, co sądzisz o naszym zestawieniu 🙂
Artykuł zawiera linki afiliacyjne kierujące do oferty sklepów internetowych. Nie wpływają one na wybór produktów i ich pozycję w rankingu.