Sokowirówka to urządzenie wyposażone w ostrza i sito, czyli elementy, które odpowiadają za wyciśnięcie soku z warzyw i owoców. Pozyskana w ten sposób ciecz spływa do wbudowanego pojemnika lub bezpośrednio do podstawionej przez użytkownika szklanki, zaś pozostały miąższ trafia do specjalnego, zintegrowanego zbiorniczka.
Sok uzyskiwany przy użyciu sokowirówki jest klarowny i nie zawiera miąższu, co odróżnia go od tego, który uzyskamy przy pomocy wyciskarki. Urządzenia tego typu działają szybko i nie są bardzo kosztowne. Nie nadają się jednak do wyciskania warzyw liściastych i generują spory hałas. Ponadto, przygotowany w nich sok musimy wypić w ciągu kilku godzin, gdyż szybko ulega utlenieniu.
Sokowirówka ranking:
Sprawdź podobne rankingi:
- ranking wyciskarek wolnoobrotowych
- ranking blenderów ręcznych
- ranking blenderów kielichowych
- ranking malakserów
Sokowirówka – jak wybrać?
Sokowirówki nie należą do urządzeń o szczególnie skomplikowanej konstrukcji. Posiadają wirujące ostrze, które rozdrabnia warzywa i owoce, a także sito, przez które są one następnie przeciskane. Solidny produkt musi dysponować jednak odpowiednią mocą i powinien być wykonany z wysokiej jakości materiałów. Które z parametrów technicznych sokowirówki są najważniejsze dla potencjalnego kupującego?
Przy zakupie należy zwrócić uwagę przede wszystkim na:
- moc – przedział mocy sokowirówek to około 150 – 1500 W. Jeśli planujemy wyciskać sok z miękkich owoców i warzyw, wystarczy nam urządzenie o mocy najniższej – do 300 W. W przypadku chęci przetwarzania twardej marchwi czy jabłek konieczny będzie zakup modelu o mocy minimum 500 W. Wyższa moc to nie tylko większa skuteczność, ale także lepsza wydajność. Mocna sokowirówka będzie w stanie pracować dłużej bez konieczności robienia przerw co kolejnych kilka minut.
- jakość sitka – za efektywność sokowirówki odpowiada nie tylko moc jej silnika, ale także jakość wykonania sitka. Modele z sitem plastikowym nie będą zbyt skuteczne, a dodatkowo mogą wymagać częstego oczyszczania (nawet w trakcie pracy). Znacznie lepiej sprawują się sitka ze stali nierdzewnej. Idealnie jeśli ich ścianki są wykonane z mikrosiatki, która zwiększa ilość otrzymywanego soku.
- wielkość otworu wlotowego – szeroki otwór wsadowy pozwala na umieszczanie w sokowirówce całych lub jedynie przepołowionych warzyw i owoców, co znacząco skraca czas przygotowania soku. Mniejsze otwory będą wymagały od użytkownika drobnego pokrojenia składników. Nie zawsze większy otwór idzie jednak w parze z dobrej jakości sitkiem – w takim przypadku wkładanie do sokowirówki całych warzyw i owoców może prowadzić do częstego blokowania i zapychania urządzenia.
Co jeszcze sprawdzić przed zakupem sokowirówki?
Przy porównywaniu dostępnych w sklepach sokowirówek warto zwrócić uwagę nie tylko na ich moc i sposób wykonania, ale również:
- wielkość zbiorników – sokowirówka jest wyposażona w pojemnik na miąższ oraz opcjonalnie pojemnik na sok. Ten pierwszy powinien mieścić minimum litr odpadu. Im większa jego pojemność, tym mniejsza częstotliwość opróżniania.
- regulację prędkości pracy – regulacja prędkości obrotów sokowirówki nie jest niezbędną funkcją tego typu urządzeń, dlatego najczęściej – nawet jeśli występuje – to jedynie w zakresie 2 – 5 stopni. Warto jednak wykorzystywać ją wtedy, kiedy wyciskamy sok z owoców i warzyw o różnej twardości.
- zabezpieczenia – sokowirówka powinna posiadać zabezpieczenia, które ochronią użytkownika przed urazem, a samo urządzenie przed uszkodzeniem. Zaliczamy do nich system automatycznego wyłączania produktu w przypadku ryzyka przegrzania oraz blokadę przed uruchomieniem sokowirówki, która jest niepoprawnie złożona.
- dodatkowe funkcje i akcesoria – w sokowirówkach warto szukać takich dodatków, jak funkcja blokady kapania, separator piany, schowek na przewód czy antypoślizgowe nóżki.
- łatwość czyszczenia – sokowirówki bywają uciążliwe w utrzymaniu w czystości, choć jednocześnie dla higienicznej pracy wymagają częstego mycia. Przed zakupem dobrze jest zatem upewnić się, czy wybrany model charakteryzuje się łatwym demontażem oraz możliwością mycia poszczególnych elementów w zmywarce.
Sokowirówka czy wyciskarka – co lepsze?
Zarówno sokowirówka, jak i wyciskarka to urządzenia, które pozwalają uzyskać zdrowy, świeży sok z warzyw i owoców. Produkty tego typu różnią się jednak swoją konstrukcją i sposobem działania.
Sokowirówka pracuje szybciej, przygotowując klarowny sok co do zasady pozbawiony miąższu. Nadaje się do pracy z warzywami i owocami, jednak nie ze składnikami liściastymi. Poza tym zrobiony z jej pomocą napój należy wypić w ciągu kilku godzin, gdyż szybki proces wyciskania sprawia, że płyn jest już mocno napowietrzony i znacznie szybciej ulega utlenieniu.
Wyciskarka, zwłaszcza ta wolnoobrotowa, wyciska soki wykorzystując powolnie obracający się ślimak oraz sito. Przygotowany w niej sok jest produktem pełnowartościowym i może być przechowywany w lodówce znacznie dłużej niż ten z sokowirówki. Chociaż zazwyczaj trafiają do niego drobne kawałki miąższu, to ma on znacznie lepsze walory zdrowotne niż płyn przygotowany przez sokowirówkę. W wyciskarce przetworzymy nie tylko owoce i standardowe warzywa, ale również odmiany liściaste, takie jak szpinak czy jarmuż.
Czy warto kupić sokowirówkę?
Sokowirówka to urządzenie niezbędne w domu osób, które cenią sobie świeżo przygotowane soki owocowe i warzywne. Produkty tego typu są proste w obsłudze, szybkie w swoim działaniu i stosunkowo niedrogie. Warto sięgać po nie wtedy, kiedy lubimy klarowne, pozbawione miąższu soki – zwłaszcza, jeśli planujemy spożywać je bezpośrednio po wyciśnięciu.
Sokowirówka: opinie
Napisz nam w komentarzu lub daj znać na facebooku, co sądzisz o naszym zestawieniu 🙂
Artykuł zawiera linki afiliacyjne kierujące do oferty sklepów internetowych. Nie wpływają one na wybór produktów i ich pozycję w rankingu.