Strona głównaMałe AGDKuchnia i akcesoriaWybieramy najlepszy parowar - ranking 2024

Wybieramy najlepszy parowar – ranking 2024 [TOP6]

Jak działa parowar?

Parowar to urządzenie, które podgrzewa wodę, generując parę oraz zapewnia jej zamknięty obieg. Parowary mają różną wielkość i moc, ale zasada ich działania zawsze jest taka sama. W takim urządzeniu można przygotowywać posiłki szybciej, zdrowiej, mniej kalorycznie. Jeśli sprzęt jest odpowiednio duży, pomieści składniki na obiad dla całej rodziny. Możesz przyrządzać w nim zarówno dodatki, takie jak warzywa, ale także mięsa i ryby. 

Urządzenie do gotowania na parze polecane jest:

 • osobom na diecie lekkostrawnej,
 • osobom, które chcą zdrowo się odżywiać,
 • osobom, które pragną zgubić nadprogramowe kilogramy.

Ranking parowarów

W sklepach z urządzeniami RTV i AGD znajdziesz wiele parowarów. Który z nich warto wybrać? Po ustaleniu swoich potrzeb, zapoznaj się z listą najpopularniejszych modelów i wybierz ten, który cieszy się najlepszymi opiniami użytkowników.

Sprawdź także nasz:

1. TEFAL Minicompact Steam Cooker VC1398

TEFAL Minicompact Steam Cooker VC1398TEFAL Minicompact Steam Cooker VC139810 to mały i prosty parowar, który wykorzystuje system dwóch poziomów gotowania. Pozwala przygotować różnorodne składniki i wiele porcji dania jednocześnie. Jest też wygodny w przechowywaniu, ponieważ jego jedną misę można włożyć w drugą, oszczędzając miejsce. Tworzywo, z którego wykonano pokrywy, nie zawiera BPA.

Urządzenie dysponuje mocą 800 W. Ma pojemność 6 litrów. Jest wyposażone w 60-minutowy timer i wskaźnik świetlny do kontroli stanu pracy. Pozwala łatwo monitorować poziom wody w pojemniku i uzupełniać ją podczas gotowania. W parowarze zastosowano także rozwiązania praktyczne typu wgłębienia na jajka czy dodatkowa miska na ryż (i inne produkty sypkie).

Produkt jest wyposażony w dwa pojemniki i tackę ociekową. Wyłącza się automatycznie po upływie zadanego czasu pracy.

Zalety: Wady:
+ Jest niedrogi.  
+ Zajmuje mało miejsca, choć oferuje dużą pojemność.  
+ Jest łatwy w obsłudze.  
+ Posiada timer.  

2. Aigostar 30INA

Aigostar 30INAAigostar 30INA to parowar o mocy 800 W, wyposażony w 3 pojemniki o pojemności 3 litrów każdy. Urządzenie jest gotowe do pracy w ciągu zaledwie 15 sekund od uruchomienia. Posiada sygnał akustyczny końca gotowania i specjalny pojemnik na produkty sypkie. Wymiary produktu wynoszą 310 X 235 X 397 mm.

Sprzęt wyposażono we wskaźnik poziomu wody, ułatwiający kontrolowanie jej pozostałej ilości. Jego atutem są też dwa boczne wloty do łatwego napełniania. Maszyna składa się z przezroczystych pojemników na różne potrawy oraz z litrowej miski na ryż i inne produkty sypkie. 

Model jest chroniony przed przegrzaniem. Automatycznie obniża temperaturę, kiedy zbyt mocno się podgrzeje. Jest też zabezpieczony przed uruchomieniem, gdy jego zbiornik na wodę pozostaje pusty. Produkt wykonano z materiału wolnego od BPA.

Zalety: Wady:
+ Ma atrakcyjną cenę. – Nie posiada wyświetlacza.
+ Jest prosty w obsłudze.  
+ Jest łatwy do utrzymania w czystości.  
+ Pozwala dolewać wodę podczas gotowania.  

3. Amica PT3012

Aigostar 500306Amica PT3012 to parowar o mocy 900 W i pojemności 10,8 litra. Urządzenie wyposażono w wyświetlacz LCD, aromatyzer na zioła i przyprawy oraz w trzy komory gotowania. Sprzęt jest łatwy w obsłudze za sprawą programów automatycznych.

Urządzenie posiada timer, którym można zaprogramować je na pracę w czasie od 1 minuty do 99 minut. Jego atutem jest też tryb podtrzymywania ciepła po ugotowaniu potrawy. Produkt wyłącza się automatycznie po minucie bezczynności.

Maszyna posiada wskaźnik poziomu wody. Pozwala też uzupełniać jej niedobór w trakcie gotowania. Pojemniki urządzenia składają się jeden w drugi, co oszczędza miejsce w kuchni. Niestety, nie nadają się do mycia w zmywarce.

Zalety: Wady:
+ Jest łatwy w obsłudze. – Ma mały pojemnik na wodę – wymaga częstego uzupełnienia.
+ Szybko przygotowuje potrawy.  
+ Dobrze prezentuje się w kuchni i zajmuje mało miejsca.  
+ Jest niedrogi.  

4. AMICA PT 4011

AMICA PT 4011Amica PT 4011 to duży, bo aż 11- litrowy parowar o mocy 1800 W. Urządzenie posiada 6 programów pracy, tryb podgrzewania i ułatwiający obsługę wyświetlacz LCD. Oferuje też tryb podtrzymywania ciepła. 

Model jest wyposażony w 2 pojemniki i miskę na produkty sypkie. Posiada wskaźnik poziomu wody, regulację mocy w zakresie 1510 – 1800 W, a także zabezpieczenie przed przegrzaniem. W jego zbiorniku na wodę mieści się aż 1,6 litra płynu. Parowar posiada tackę ociekową oraz antypoślizgową bazę.

Sprzęt oferuje funkcję timera, który można ustawić nawet na 99 minut pracy. Atutem produktu jest też aromatyzer na zioła i przyprawy. Warto zaznaczyć również, że komory urządzenia mogą pracować niezależnie – da się uruchomić dwa różne programy pracy w tym samym czasie.

Zalety: Wady:
+ Ma dużą moc i szybko się nagrzewa. – Negatywne opinie dotyczą wygody czyszczenia sprzętu.
+ Jest pojemny. – Ma dosyć wysoką cenę.
+ Ma dwie oddzielne strefy gotowania.  
+ Posiada wyświetlacz.  

5. TEFAL VC1401

TEFAL VC1401Tefal Convenient VC140131 to parowar o pojemności 6 litrów i mocy 900 W. Urządzenie jest niewielkie i łatwe w przechowywaniu. Posiada dwie tacki na warzywa, mięsa i ryby oraz miseczkę na ryż lub kaszę. 

Sprzęt wyposażono w wyjmowane kratki do regulowania pojemności mis. Model ma też 60-minutowy timer, który automatycznie wyłącza urządzenie. Maszyna umożliwia uzupełnianie poziomu wody w trakcie przygotowywania posiłków. Ma również praktyczny wskaźnik do kontrolowania jej zużycia.

Urządzenie posiada lampkę kontrolną stanu pracy. Emituje też sygnały dźwiękowe, informując o zakończeniu czasu gotowania.

Zalety: Wady:
+ Jest łatwy w czyszczeniu. – Negatywne opinie dotyczą trudnego napełniania urządzenia wodą.
+ Jest pojemny.  
+ Szybko się nagrzewa i wydajnie pracuje.  
+ Ma nowoczesny design.  

6. Clatronic DG 3665

Clatronic DG 3665Clatronic DG 3665 to urządzenie o mocy 800 W, wyposażone w 3 pojemniki, 1 pokrywę i 1 miskę do ryżu. Sprzęt posiada zbiornik na wodę o pojemności aż 1,5 litra. Pozwala też dolewać wodę w trakcie przygotowywania posiłku.

Model wyposażono w korytko ociekowe do zbierania płynów i wskaźnik poziomu wody. Urządzenie można programować za pomocą timera na maksymalnie 60 minut pracy. Sprzęt jest chroniony przed przegrzaniem i łatwy w czyszczeniu. Jego pojemniki zostały wykonane z tworzywa sztucznego. Można myć je w zmywarce.

Zalety: Wady:
+ Ma przystępną cenę. – Jest niewielki.
+ Posiada duży zbiornik na wodę. – Nie posiada wyświetlacza.
+ Jest łatwy w obsłudze.  
+ Pozwala na dolewanie wody w trakcie pracy.  

Najlepszy parowar – jak wybrać?

Parowary nie są urządzeniami skomplikowanymi, dlatego też łatwo jest porównać modele dostępne na naszym rynku. Przy zakupie parowaru musisz zwrócić uwagę przede wszystkim na dwie kwestie:

 • moc,
 • pojemność.

Wybierając parowar dla jednej osoby lub do przygotowywania samych warzyw, postaw na model o niewielkiej mocy i niewielkim rozmiarze. Parametry rzędu 400 – 600 W będą w takim przypadku całkowicie optymalne. Jeśli jednak szukasz sprzętu dla rodziny lub planujesz gotować w parowarze całe obiady (warzywa, mięsa, ryby, ryż i tak dalej), postaw na mocniejszy sprzęt, który będzie też bardziej ekonomiczny w użytkowaniu. Dlaczego? Dysponując większą mocą, maszyna szybciej zagotowuje wodę. Później może obniżyć moc, oszczędzając energię, a jednocześnie nie wydłużając czasu gotowania. Poza tym, krótszy czas obróbki cieplnej to wyższa zawartość składników odżywczych w posiłku.

Co jeszcze warto sprawdzić?

Przeglądając ranking parowarów, łatwo zauważysz, że zwracamy uwagę także na inne cechy tego typu produktów. Sprawdź więc również:

 • czy model posiada funkcję uzupełniania wody w trakcie pracy,
 • czy jego zbiornik na wodę jest duży, czy często trzeba go napełniać,
 • z ilu mis/pojemników składa się urządzenie, czy są łatwe do utrzymania w czystości,
 • czy model korzysta z timera, czy posiada wyświetlacz,
 • czy sprzęt ma automatyczne programy pracy,
 • czy jest zabezpieczony przed przegrzaniem,
 • czy jego pojemniki można składać jeden w drugi,
 • czy pojemność urządzenia jest regulowana, np. za sprawą wyjmowanych półek.

Jak widzisz, dobry parowar to funkcjonalne urządzenie. Co ciekawe, niektóre parowary oferują także tryb podgrzewania jedzenia czy utrzymywania temperatury, a to w praktyce często okazuje się bardzo przydatne, na przykład wtedy, kiedy rodzina spóźnia się na obiad.

Dlaczego warto kupić parowar do gotowania na parze?

Elektryczne parowary z założenia mają być wygodniejsze w użytkowaniu niż tradycyjne garnki do gotowania na parze. Faktycznie, parowar jako maszyna do gotowania na parze mieści większą ilość produktów, dzięki czemu pozwala przygotować w krótkim czasie posiłki na parze dla całej rodziny. Jego obsługa jest też prostsza i nie wymaga takiego zaangażowania, jak ma to miejsce w przypadku tradycyjnego gotowania wody w garnku. Parowar wystarczy wypełnić wodą i składnikami na obiad, a następnie zaprogramować na odpowiedni czas i uruchomić. Jedynie co kilkanaście minut warto sprawdzić, czy sprzęt nie potrzebuje uzupełnienia wody lub przemieszania takich składników jak kasza czy ryż. 

Samo gotowanie na parze ma natomiast wiele innych zalet – to nie tylko krótszy czas przygotowania obiadu. Gotowanie na parze jest podstawą zdrowego odżywiania. Krótka obróbka cieplna za pomocą pary, która ma około 120 stopni Celsjusza, pozwala na zachowanie większej ilości składników odżywczych, w tym przede wszystkim witamin, takich jak witamina C, A czy E. Wartości odżywcze to jednak nie wszystko, bowiem wiele dań przygotowywanych w ten sposób ma też przyjemniejszą konsystencję, bardziej wyrazisty smak i apetyczniejszy wygląd. Taka obróbka termiczna jest szczególnie korzystna w przypadku warzyw, które prezentują się atrakcyjniej, są bardziej jędrne, chrupkie, mają wyrazisty kolor i dostarczają organizmowi większych dawek składników mineralnych oraz witamin.

Nie można zapominać także o tym, że przygotowane na parze zdrowe potrawy są lekkostrawne i mniej tuczące niż te na przykład smażone. Pod względem zawartości składników odżywczych w posiłku taka forma gotowania góruje także nad pieczeniem czy gotowaniem w wodzie. 

Jakie dania można przygotowywać w parowarze?

Parowar elektryczny nadaje się nie tylko do gotowania warzyw świeżych i mrożonych, ale również do:

 • gotowania ryżu, makaronu i kasz,
 • gotowania jajek,
 • gotowania mięs i ryb,
 • gotowania owoców,
 • przygotowywania pieczywa i ciast na parze.

Jak widać, możliwości jest wiele, a sam parowar nie należy do urządzeń szczególnie kosztownych. Większość polecanych modelów można kupić za kwotę nieprzekraczającą 200 zł. To niewielka cena, jeśli założymy, że urządzenie faktycznie przekona nas do stosowania zdrowszej diety i włączenia dań gotowanych na parze do codziennego jadłospisu. 

Parowar – opinie

Napisz nam w komentarzu, lub daj znać na facebooku co sądzisz o naszym zestawieniu 🙂

0 0 ocen
Oceń Artykuł
Angelika Woszczyńska - Redaktor Naczelna
Angelika Woszczyńska - Redaktor Naczelna
Lubię dobrze przemyślane zakupy, dlatego zawsze starannie porównuję produkty dostępne na rynku, oceniając przede wszystkim ich relację jakości do ceny. Jeśli Ty również cenisz sobie świadomość dobrze wydanych pieniędzy, każdy swój zakup poprzedź zapoznaniem się z naszymi rankingami. Wszystkie zestawienia przygotowujemy w oparciu o parametry techniczne i realne opinie użytkowników.
Powiadomienia
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
NAJNOWSZE WPISY
WARTO SPRAWDZIĆ
baner media markt
POWIĄZANE ARTYKUŁY